Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
09 червня 2023 року Справа № 280/1190/20 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сіпака А.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 подану в порядку ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про зобов`язання вичинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_2 про роз`яснення судового рішення у справі №280/1190/20 за адмiнiстративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про зобов`язання вичинити певні дії.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.05.2020 у справі № 280/1190/20 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату заборгованості ОСОБА_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року із урахуванням проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
19.08.2020 на виконання рішення суду у справі видано виконавчий лист.
09.06.2023 від ОСОБА_1 до суду надійшла заява в порядку ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Розглянувши заява ОСОБА_1 про виправлення помилки у виконавчому листі суд зазначає наступне.
Частиною 1ст. 15 КАС Українивизначено, що судочинство і діловодство в адміністративних судах провадиться державною мовою.
Відповідно до ч. 1ст. 10 Конституції Українидержавною мовою в Україні є українська мова.
Згідно з ч.1ст. 12 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»судочинство і діловодство в судах України провадиться державною мовою.
Конституційний Суд України в рішенні від 14.12.1999 № 10-рп/99 зазначив, що положення частини першоїстатті 10 Конституції України, за яким "державною мовою в Україні є українська мова", треба розуміти так, що українська мова як державна є обов`язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом (частина п`ятастатті 10 Конституції України).
Відповідно до ч. 1ст. 1 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної"єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова.
За ч. 1ст. 13 вказаного Законумовою нормативно-правових актів і актів індивідуальної дії, діловодства і документообігу органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування є державна мова.
Згідно з ч. 1ст. 14 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної"у судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою.
За приписами частини четвертоїстатті15 КАС Україниучасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача, в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з частиною шостоюстатті 13 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної"органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності беруть до розгляду документи, складені державною мовою, крім випадків, визначених законом.
Отже, учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача, проте процесуальні документи мають бути подані лише державною мовою.
Така позиція касаційного суду з питання мови адміністративного судочинства відповідає правовому висновку Верховного Суду України, викладеному в постанові від 6 липня 2016 року (справа № 21-1092а16).
Вимоги щодо викладення документа процесуального характеру державною (українською) мовою викладені, зокрема, в ухвалах Великої Палати Верховного Суду від 18 вересня 2019 року у справі № 11-955зі19 та від 12 лютого 2020 року у справі № 9901/12/20 (П/9901/12/20).
Також подібні висновки викладались в ухвалах Верховного Суду від 1 серпня 2019 року у справі 826/10114/17, від 1 липня 2019 у справі 243/10706/18, від 22 липня 2019 року у справі 826/19159/16. Підстав для відступлення від цих висновків - немає.
У разі, якщо скаржник не володіє (недостатньо володіє) українською мовою, слід зазначити, що соціально незахищеним верствам населенняЗаконом України "Про безоплатну правову допомогу"гарантовано державою надання відповідних правових послуг за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел. Для реалізації своїх прав особа має звернутися по правову допомогу до відповідного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Водночас, від позивача надійшла заява, подана в порядку 382 КАС України російською мовою, без перекладу на українську мову.
Також, відповідно до абзацу 10 частини 1статті 167 КАС Українидо заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Як слідує з поданих позивачем документів при зверненні до суду з даною заявою заявником не надано належних доказів її надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Згідно з приписами ч. 2статті 167 КАС Україниякщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
На думку суду, наведені недоліки перешкоджають розгляду заяви ОСОБА_1 подану в порядку ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України у справі №280/1190/20, що є підставою для повернення її без розгляду на підставі частини 2статті 167 КАС України.
Керуючисьст. 166 - 167 КАС України, суддя,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 подану в порядку ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України у справі №280/1190/20 повернути без розгляду.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Ухвала виготовлена та підписана 09.06.2023.
Суддя А.В. Сіпака