Рішення № 111343585, 06.06.2023, Острозький районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
06.06.2023
Номер справи
567/65/23
Номер документу
111343585
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 567/65/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2023 року м. Острог

Острозький районний суд Рівненської області у складі:

головуючий суддя - Назарук В.А.

при секретарі - Гічиновська Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання на території України та закриття справи про адміністративне правопорушення

встановив:

в Острозький районний суд Рівненської області з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання на території України та закриття справи про адміністративне правопорушення звернувся ОСОБА_1 .

В обґрунтування позову зазначив, що 21.12.2022 постановою серії АА №00003004, винесеною старшим державним інспектором відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 8500 грн.

Вказану постанову вважає незаконною, необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню, а справа закриттю з наступних підстав.

Зазначає, що відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №2563508092, свідоцтва платника єдиного податку серії А №833884 він є фізичною особою-підприємцем та здійснює діяльність за основним видом економічної діяльності - 49.41 - вантажний автомобільний транспорт. Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 , йому на праві власності належить загальний вантажний самоскид марки КАМАЗ 5511, реєстраційний номер НОМЕР_2 , повна маса якого - 19150 кг. (19,15 т.), маса без навантаження - 9150 кг. (9,15 т.). Відповідно до габаритного рисунку самоскиду КАМАЗ-5511, відстань між здвоєними осями (2-3 вісь) становить 1320 мм.

Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 йому на праві власності належить спеціалізований припіч, пр-самоскид-Е, СЗАП 8527, реєстраційний номер НОМЕР_4 , повна маса якого - 11500 кг. (11,5 т.), маса без навантаження - 4850 кг. (4,85 т.)

Вказує, що відповідно до видаткової накладної №14323, складеної 29.10.2022, цього ж дня ним здійснювалося перевезення щебеня вагою 16,8 т. та, як вбачається із матеріалів фотофіксації, перевезення щебіня здійснювалося у кузові автомобіля та причепі.

Посилається на те, що відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують: «в» навантаження на вісь: на здвоєні осі, якщо відстань між осями, від 1 до 1.3 метра, - для доріг державного значення - 16 тонн, для доріг місцевого значення - 10 тонн: на здвоєні осі, якщо відстань між осями, від 1,3 до 1,8 метра при спарених колесах, за умови, що навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тонни, - для доріг державного значення - 19 тонн, для доріг місцевого значення - 11,5 тонн. Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, а відповідно до п.п.3,4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 ПДР на 2% (величина похибки) без оформлення дозволу та внесення плати за проїзд.

Зазначає, що відповідно до оскаржуваної постанови йому в провину ставиться допуск руху транспортного засобу із перевищенням навантаження на здвоєнні осі транспортного засобу на 8,4% (1,349 тонн), при дозволеному максимальному навантаженню на здвоєнні осі 16 тонн та відстані між осями від 1 м. до 1,3 м.

Посилається на те, що відповідно до оскаржуваної постанови, похибка пристрою становить 16% від фактичного навантаження на здвоєнні осі. Таким чином, якщо взяти фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу як істинні, навантаження на здвоєні осі (2-3 вісь) становить 20653 кг. (10494 кг. + 10159 кг.), а відтак похибка пристрою становить - 3304,48 кг.

Зазначає, що належний йому автомобіль КАМАЗ-5511, реєстраційний номер НОМЕР_2 , не вперше фіксується технічним засобом вказаним у оскаржуваній постанові, зокрема, 31.10.2022 щодо нього було винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення серії АА №00001518, відповідно до якої фактичні зафіксовані параметри даного транспортного засобу, зокрема, відстань між вісями була наступна: кількість вісей 5 шт., спарені колеса - 2 вісь, 3 вісь, 4 вісь, 5 вісь; відстань між вісями 1-2:2700 мм., 2-3:1290 мм., 3-4: 3630 мм., 4-5: 3810 мм.

В оскаржуваній постанові зафіксовані параметри: кількість вісей 5 шт., спарені колеса - 2 вісь, 3 вісь, 4 вісь, 5 вісь; відстань між вісями 1-2: 2810 мм., 2-3:1290 мм., 3-4: 3640 мм., 4-5: 3780 мм. Тобто, зафіксовані одним і тим же технічним засобом фактичні параметри даного транспортного засобу щодо відстані між осями відрізняються, на 20 мм., 10 мм., 30 мм.

Посилається на те, що згідно оскаржуваної постанови зафіксована відстань між осями 2-3 становить 1290 мм., що впливає на визначення максимального навантаження на осі відповідно до п.22.5 ПДР України.

Вказує, що згідно габаритного рисунку самоскиду КАМАЗ-5511, відстань між здвоєними осями (2-3 вісь) становить 1320 мм., що відповідно до п.22.5 ПДР України, дозволяє здійснювати перевезення при навантаженні на здвоєні осі 19 тонн, і це відповідає характеристикам даного автомобіля згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 .

Таким чином, навіть якщо взяти фактичні зафіксовані параметри ТЗ як істинні, то при відстані між осями 1320 мм., і дозволеному максимальному навантаженню на осі у 19 тонн, то перевищення становить -1651,48 кг., тобто є від`ємним. (20653 кг. (фактично зафіксований параметр габариту) - 19000 кг. (нормативно дозволений параметр габариту) - 3304,48 (похибка пристрою) = -1651,48 кг.

Тому вважає, що будь-яких підстав стверджувати, що ним було вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.132-1 КУпАП немає.

Ухвалою суду від 19.01.2023 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , ухвалено розгляд справи проводити у спрощеному порядку без виклику сторін, визначено строки для подання письмових заяв по суті справи. Зазначеною ухвалою строк для подання відзиву, з врахуванням положень ч.1 ст.286 КАС України, за якими адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі, було визначено до 26.01.2023.

26.01.2023 на електронну адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого Державна служба України з безпеки на транспорті позов не визнає, вважає оскаржувану постанову обґрунтованою та такою, що прийнята відповідно до вимог чинного законодавства. Зазначає, що основним доказом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.132-2 КУпАП є автоматично внесені до автоматично сформованої постанови показання технічних приладів, технічних засобів, що працюють в автоматичному режимі, та мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису. Крім того, усі відомості, які містяться в оскаржуваній постанові відповідають вимогам чинного законодавства - постанова містить інформацію про перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами у вигляді зазначення конкретних вагових параметрів транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги.

Вказує, що порушення, вчинене ОСОБА_1 стосуються саме нормативних вагових параметрів в аспекті перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм. Вказані відомості містяться у інформаційній картці автоматичного пункту габаритно-вагового контролю, сформованій автоматичним пунктом при фіксації адміністративного правопорушення, вчиненого позивачем, які використовувались відповідачем при розгляді справи про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.

У подальшому така інформація від автоматичних пунктів була передана до системи у вигляді метаданих, які містять відомості про подію, зафіксовану за допомогою автоматичного пункту, характеристики зафіксованого транспортного засобу, необхідні для його ідентифікації, параметри функціонування технічних засобів автоматичного пункту, а також інші дані, необхідні для обліку, пошуку, оцінки та управління такими відомостями.

Разом з цим, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Наведена норма прямо вказує, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Вказує що дії відповідача є законними та такими, що відповідають вимогам ст.19 Конституції України, а постанова від 21.12.2022 серії АА №00003004 є правомірною та такою, що відповідає вимогам законодавства України, а відтак скасуванню не підлягає.

Суд, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з`ясувавши обставини, на які посилався позивач, як на підставу своїх вимог, взявши до уваги відзив на позовну заяву, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності, приходить до наступних висновків.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Згідно із п.1 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Рішення відповідача - постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, є правовим актом індивідуальної дії.

З матеріалів справи встановлено, що 21.12.2022 старшим державним інспектором відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті щодо ОСОБА_1 складено постанову серії АА №00003004, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 8500 грн.

Відповідно до постанови серії АА №00003004 від 21.12.2022, «29.10.2022 о 11 год. 26 хв., за адресою Н-25, км.207+225, Рівненська область, автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб КАМАЗ 5511, днз НОМЕР_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 . Відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначений пунктом 22.5 ПДР України: навантаження на здвоєні осі транспортного засобу на 8,4% (1,349 тон), при дозволеному максимальному навантаженню здвоєні осі 16 тон та відстані між осями віл 1 м до 1,3м.», відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.132-1 КУпАП.

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 20.11.2017, ОСОБА_1 зареєстрований суб`єктом підприємницької діяльності та здійснює діяльність за основним видом економічної діяльності - вантажний автомобільний транспорт (код 49.41).

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 , власником загального вантажного самоскиду «КАМАЗ 5511», реєстраційний номер НОМЕР_2 , є позивач ОСОБА_1 .

З доводів позивача, видаткової накладної №14323 від 29.10.2022 встановлено, що позивач ОСОБА_1 на належному йому на праві власності транспортному засобі «КАМАЗ 5511», реєстраційний номер НОМЕР_2 , здійснював перевезення вантажу, при цьому вага купленого вантажу (щебеню) становила 16,8 т.

Відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно дотримуватись вимог цього закону, ПДР України та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.

Частиною 2 ст.132-1 КУпАп передбачена відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами.

Відповідно до примітки зазначеної статті, підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої ч.1 і 2 цієї статті, є наявність дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Згідно ч.1 ст.14-1 КУпАП, до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху у разі їх фіксації працюючими в автоматичному режимі спеціальними технічними засобами, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобами фото- і кінозйомки, відеозапису притягаються власники (співвласники) транспортних засобів.

Статтею 14-3 КУпАП передбачено, що адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою і третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.

Відповідальна особа, зазначена у частині першій цієї статті, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, у випадках, передбачених статтею 279-7 цього Кодексу.

Згідно ст.279-7 КУпАП, відповідальна особа, зазначена у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, якщо протягом 20 календарних днів з дня вчинення відповідного правопорушення або з дня набрання постановою про накладення адміністративного стягнення законної сили: така особа надала документ, який підтверджує, що до моменту вчинення правопорушення транспортний засіб вибув з її володіння внаслідок протиправних дій інших осіб, або щодо протиправного використання іншими особами номерних знаків, що належать її транспортному засобу; особа, яка користувалася транспортним засобом на момент вчинення зазначеного правопорушення, звернулася особисто до органу (посадової особи), уповноваженого розглядати справи про адміністративні правопорушення, із заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності, а також надала документ (квитанцію) про сплату відповідного штрафу.

З оскаржуваної постанови вбачається, що ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у зв`язку з порушенням п.22.5 ПДР України.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, встановлено, що рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли хоча б один з їх параметрів не перевищує гранично допустимі максимальні значення, зокрема :

- підпунктом «б» п.22.5 ПДР передбачено максимальні значення фактичної маси для різних типів транспортних засобів для їх руху автомобільними дорогами, в тому числі для трьохвісних вантажних автомобілів передбачено максимальне значення фактичної маси для доріг державного значення - 25 т (26 т - для трьохвісного вантажного автомобіля, якщо ведуча вісь обладнана здвоєними колесами та максимальне навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тони), та для доріг місцевого значення - 21 т;

- підпунктом «в» п.22.5 ПДР України передбачено максимальні значення навантаження на вісь (в залежності від їх кількості та відстані одна від одної), в тому числі, встановлено максимальне значення навантаження на здвоєні осі, якщо відстань між осями від 1,3 до 1,8 метра при спарених колесах, за умови, що навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тонни, для доріг державного значення - 19 т, та для доріг місцевого значення - 11,5 т.

Водночас пунктом 22.5 ПДР України передбачено, що рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами».

Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначено Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1174 від 27.12.2019.

Відповідно до п.7 вказаного Порядку, фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог, визначених у додатку.

Пунктами 11-17 вказаного Порядку визначено, що автоматичними пунктами фіксуються правопорушення, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Автоматичний пункт може забезпечувати: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу; визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу; вимірювання габаритів транспортного засобу; фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу); фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей); первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-телекомунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв`язку із використанням наскрізного шифрування; автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-телекомунікаційної системи.

Під час вимірювання габаритно-вагових параметрів транспортних засобів застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність.

Інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-телекомунікаційної системи у вигляді метаданих.

Метадані повинні містити дані про: - засоби вимірювальної техніки - назва засобу вимірювальної техніки та його умовне позначення, серійний номер, найменування виробника, рік виготовлення, метрологічні характеристики, найменування власника засобу вимірювальної техніки, документи про відповідність та/або результати повірки (дата повірки, строк дії повірки); - місце фіксації (кілометр + метр, географічні координати); - найменування автомобільної дороги загального користування, вулиць і доріг міст та інших населених пунктів; - дату і час фіксації здійснення вимірювання, смугу руху, напрямок руху, максимальне дозволене навантаження на вісь, державний номерний знак транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), категорію транспортного засобу, тип транспортного засобу згідно з пунктом Г.2 додатка Г ДСТУ 8824:2019 Автомобільні дороги. Визначення інтенсивності руху та складу транспортного потоку, повну масу транспортного засобу, ширину, висоту, довжину, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу (номер вісі, фактичне навантаження на вісь, сумарне фактичне навантаження на осі, сукупність осей, фактичну міжосьову відстань, фактичну шинність (кількість коліс) на вісі); - фотографії транспортного засобу - фронтальна, фотографія державного номерного знака транспортного засобу, фотографія державного номерного знака причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), оглядова фотографія із зображенням розпізнаного державного номерного знака; - відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт (за наявності).

Посадові особи Укртрансбезпеки, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли.

Рішення посадової особи Укртрансбезпеки, прийняті під час розгляду справ про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, підтверджуються шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису та створення кваліфікованої електронної печатки із використанням засобів кваліфікованого електронного підпису, що мають вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на них даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання.

Судом встановлено, що габаритно-ваговий контроль проводився у пункті автоматичного комплексу габаритно-вагового контролю, який розміщений на автомобільній дорозі Н-25, км 207 + 225 Рівненської області.

За результатами автоматичної фіксації транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення вагові та інші параметри транспортного засобу КАМАЗ 5511, реєстраційний номер НОМЕР_2 , становили: кількість вісей - 5 шт.; спарені колеса - 2, 3, 4 та 5 вісь; відстань між вісями 1-2: 2810 мм, 2-3: 1290 мм; 3-4: 3640 мм; 4-5: 3780 мм; навантаження на вісь 1 - 4340 кг, 2 - 10494 кг, 3 - 10159 кг, 4 - 8013 кг, 5 - 9361 кг; загальна маса - 42367 кг.

Як вбачається з оскаржуваної постанови, розрахунок % перевищення позивачем встановлених вагових норм під час руху великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами виконано згідно наступної формули: % перевищення = ((Хфакт. - Хнорм. - похибка пристрою)/Х норм.)х100%, та з урахуванням похибки вимірювального пристрою, передбаченої ДСТУ OIML R 134-1:2010 «Прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантажень на вісь», судом встановлено, що перевищення загальної маси становить 8,4 %, виходячи з наступного розрахунку ((20653 кг - 16000 кг - 16%х20653)/16000 кг)х100 % = 8,4 %.

Судом встановлено, що перевищення загальної маси транспортного засобу КАМАЗ 5511, реєстраційний номер НОМЕР_2 , мало місце на 8,4% (1,349 тонн), при дозволеній максимальній вазі - 16 тонн, при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєнні осі з відстанню між осями від 1 м до 1,3 м, в тому числі зафіксовано на фотокартках із зображенням транспортного засобу та його номерного знаку, які отримані за результатами автоматичної фіксації правопорушення.

Доводи позивача про те, що обставини, викладені в оскаржуваній постанові спростовуються видатковою накладною №14323 від 29.10.2022 суд до уваги не приймає, оскільки наявність вищевказаної накладної не свідчить про відсутність факту перевищення ваги, так як така видаткова накладна не є документом суворої звітності (обліку), а тому не може мати визначальний (пріоритетний) вплив в межах даної справи та повинна оцінюватись в сукупності з іншими доказами.

При цьому, слід зазначити, що відповідно до 1 Розділу Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України №363 від 14.10.1997, товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов`язкові реквізити, передбачені цими Правилами.

Наведене формулювання свідчить, що товаро-транспортна накладна в першу чергу є документом комерційно-господарського характеру, що складається суб`єктами підприємницької діяльності з метою обліку товарно-матеріальних цінностей.

Вказані висновки узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 31.07.2019 у справі №802/518/17-а, в якій судом було зазначено, що посилання позивача на те, що перевезення позивачем товару відповідно до товарно-транспортної накладної, з урахуванням нормативної ваги автомобіля та причепу, виключає перевантаження транспортних засобів, Верховний Суд вважає необґрунтованими. Так, відповідно до пункту 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363, товарно-транспортна накладна не є первинним документом, що підтверджує фактичну вагу товарно-матеріальних цінностей, що перевозяться, а використовується виключно для обліку таких товарно-матеріальних цінностей в аспекті підтвердження факту. Тому, сам факт наявності товарно-транспортної накладної не виключає перевезення одночасно і інших товарно-матеріальних цінностей, не вказаних в первинних документах, що впливає на загальну вагу транспортного засобу.

Окрім того у своїй позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, що належний йому автомобіль КАМАЗ-5511, реєстраційний номер НОМЕР_2 , раніше вже був зафіксований технічним засобом вказаним у оскаржуваній постанові та на той час зафіксовані параметри даного транспортного засобу, зокрема, відстань між вісями: кількість вісей 5 шт., спарені колеса - 2 вісь, 3 вісь, 4 вісь, 5 вісь; відстань між вісями 1-2:2700 мм., 2-3:1290 мм., 3-4: 3630 мм., 4-5: 3810 мм. У оскаржуваній постанові зафіксовані параметри: кількість вісей 5 шт., спарені колеса - 2 вісь, 3 вісь, 4 вісь, 5 вісь; відстань між вісями 1-2: 2810 мм., 2-3:1290 мм., 3-4: 3640 мм., 4-5: 3780 мм. Тобто, зафіксовані одним і тим же технічним засобом фактичні параметри даного транспортного засобу щодо відстані між осями відрізняються на 20 мм., 10 мм., 30 мм.

На обґрунтування вказаних вимог надає суду габаритний рисунок (габаритне креслення) самоскиду КАМАЗ-55111, що не відповідає характеристикам автомобіля КАМАЗ-5511, належного ОСОБА_1 згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 .

Процедуру оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті відповідно до покладених на них повноважень матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, визначено Інструкцією з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, затвердженою наказом Міністерства інфраструктури України від 27.09.2021 №512.

Пунктом 1 Розділу ІІ Інструкції №512 передбачено, що уповноважена посадова особа розглядає справи про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, які передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою та третьою статті 132-1 КУпАП. Справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем оброблення таких правопорушень в Державній службі України з безпеки на транспорті.

Згідно з п.2 Розділу ІІ Інструкції №512, уповноважена посадова особа здійснює розгляд справи про адміністративне правопорушення шляхом опрацювання інформаційного файлу системою фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, необхідного для об`єктивного розгляду справи та винесення постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі.

Пунктом 3 Розділу ІІ Інструкції №512 передбачено, що під час опрацювання матеріалів інформаційного файлу та встановлення факту вчинення адміністративного правопорушення, розгляд якого віднесено до компетенції Державної служби України з безпеки на транспорті, уповноважена посадова особа виносить сформовану системою в автоматичному режимі постанову без складання протоколу про адміністративне правопорушення. Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, оформлюється відповідно до додатка 1 до цієї Інструкції.

Таким чином, враховуючи, що сформована системою в автоматичному режимі постанова виноситься без складання протоколу про адміністративне правопорушення, що передбачено пунктом 3 Розділу ІІ Інструкції №512, а також враховуючи, що ні Порядком №1174, а ні Інструкцією №512 не передбачено перед винесенням постанови складення будь-яких інших матеріалів (актів, довідок зважування тощо), можливість перевірити правомірність притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП виникає у уповноваженої на те особи, в тому числі суду, на підставі дослідження інформації від автоматичних пунктів, яка передається до інформаційно-телекомунікаційної системи у вигляді метаданих.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази стосовно зафіксованої події адміністративного правопорушення, суд дійшов висновку, що з них являється за можливе встановити метадані, перелік яких визначено пунктом 15 Порядку №1174.

Таким чином, суд дійшов висновку, що факт перевищення встановлених вагових обмежень вказаного автомобіля, власником якого є позивач, доведений в повній мірі.

Зміст оскаржуваної постанови відображає всі істотні ознаки складу адміністративного правопорушення, оскаржувана постанова складена повноважною особою, за своєю формою і змістом відповідає нормам чинного законодавства, розмір штрафу відповідає санкції ч.2 ст.132-1 КУпАП.

З огляду на вищевикладене, оцінюючи надані сторонами докази в сукупності, суд дійшов висновку, що вимога позивача про скасування постанови про накладення штрафу не підтверджена зібраними у справі доказами, є необґрунтованою, та у зв`язку з чим, не підлягає задоволенню.

При цьому, інші доводи позивача не спростовують висновків суду про необґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для відмови у задоволенні позову.

Беручи до уваги встановлені обставини справи, суд вважає, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а вина позивача доводиться належними та допустимими доказами. Водночас, позивачем не надано доказів, які б свідчили про обґрунтованість заявлених ним позовних вимог.

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність фактичних та правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.73-77, 90, 241-246, 250, 255, 286, 295 КАС України

в и р і ш и в :

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання на території України серії АА №00003004 від 21.12.2022 та закриття справи про адміністративне правопорушення - відмовити.

Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ),

відповідач - Державна служба України з безпеки на транспорті (місцезнаходження: 03135, м.Київ, проспект Перемоги, буд.14, код ЄДРПОУ 39816845).

Суддя Острозького районного судуНазарук В.А.