Єдиний державний реєстр судових рішень
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/10789/23-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах ГСУ НП України ОСОБА_3 про визначення порядку зберігання речових доказів,
В С Т А Н О В И В :
До Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах ГСУ НП України ОСОБА_3 про визначення порядку зберігання речових доказів.
Слідчий в обґрунтування клопотання вказує наступне.
Головним слідчим управлінням НП України здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні № 42020270000000005 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 204, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 204, ч. 3 ст. 209, ч. 1 ст. 263 КК України.
Слідчий зазначає, що ОСОБА_4 , та невстановлена досудовим розслідуванням особа (особи), визначивши вчинення злочинів одним із основних джерел для здобуття коштів та матеріальних благ для свого існування, переслідуючи корисливі цілі з метою протиправного збагачення, відчуваючи свою безкарність, діючи умисно, посягаючи на встановлені чинним законодавством України суспільні відносини у сфері господарської діяльності та в порушенні вимог Податкового кодексу України, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», «Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 № 1442, створили (придбали) та очолили суб`єкти господарювання:
- товариство з обмеженою відповідальністю «НОВА БРАМА», засновник - ОСОБА_5 , керівник - ОСОБА_4 , одними з видів діяльності якого (відповідно до КВЕД 19.20, 46.71 та 47.30 відповідно) являється виробництво продуктів нафтоперероблення; оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; роздрібна торгівля пальним;
- товариство з обмеженою відповідальністю «ОЛІМП-С», засновник - ОСОБА_4 , керівник - ОСОБА_5 , одними з видів діяльності якого (відповідно до КВЕД 19.20, 46.71 та 47.30 відповідно) являється виробництво продуктів нафтоперероблення; оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; роздрібна торгівля пальним.
Крім цього, з метою впровадження здійснення злочинної діяльності організованої групи на постійній основі ними було придбано сідлові тягачі DAF TE 47, д.н.з. НОМЕР_1 , DAF XF 105.410, д.н.з. НОМЕР_2 , DAF, д.н.з. НОМЕР_3 , а також напівпричіп INDOX цистерна, д.н.з. НОМЕР_4 , напівпричіп цистерна, д.н.з. НОМЕР_5 , напівпричіп цистерна, д.н.з. НОМЕР_6 , напівпричіп цистерна, д.н.з. НОМЕР_7 , право власності на які було оформлено на ТОВ «ОЛІМП-С».
В подальшому, точного часу не встановлено, але не пізніше 10.01.2020, діючи умисно з корисливих мотивів вказані особи організували та очолили стійке злочинне об`єднання - організовану групу з метою вчинення злочинів, зокрема незаконного виготовлення, зберігання з метою збуту і транспортування з цією метою пального, а також легалізації (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом. До складу групи разом з ними у різний період часу увійшли невстановлені досудовим розслідуванням особи в кількості не менше чотирьох.
Безпосереднім місцем незаконного виготовлення та зберігання з метою збуту пального була спеціально обладнана для цього територія, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_5 . На ній було розміщено комплекс по переробці нафти, ємності для зберігання нафти і незаконно виготовленого пального та інших нафтопродуктів, інші технічне обладнання, а також паливно-роздільна колонка.
Процес незаконного виготовлення пального здійснювався за допомогою малогабаритної блочно модульної установки первинної переробки вуглеводневої сировини потужністю 5000 кг/год за початковою сировиною (УПГК-5000), що була орендована ТОВ «ОЛІМП-С» у фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 .
Вищевказані особи попередньо умисно і добровільно зорганізувалися в стійке об`єднання для вчинення низки злочинів, зокрема незаконного виготовлення, зберігання, збуту і транспортування з метою збуту підакцизних товарів - пального та легалізації (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, склавши та узгодивши при цьому єдиний план злочинних дій з розподілом функцій кожного з учасників організованої групи, спрямованих на реалізацію спільного плану, відомого всім учасникам групи, підкорюючись під час злочинної діяльності організаторам злочинної групи ОСОБА_4 та невстановленій досудовим розслідуванням особі (особам), що виразилось у свідомому виконанні їх вказівок.
Указана організована група характеризувалася попередньою зорганізованістю в спільне об`єднання для вчинення злочинів, стабільністю, згуртованістю та стійкістю свого складу, тривалістю злочинної діяльності - з січня 2020 року по 15 червня 2021 року, розробкою та узгодженням планів, способів вчинення кожного злочину, наявністю загальних правил поведінки, домовленістю та готовністю до вчинення кримінальних правопорушень кожним із учасників організованої групи, а також отримання матеріальних благ від такої діяльності на постійній основі.
Під час вчинення злочинів учасники організованої та керованої ОСОБА_4 та невстановленою досудовим розслідуванням особою (особами) групи підтримували зв`язок між собою безпосередньо, а також за допомогою засобів зв`язку.
У відповідності із розробленим планом злочинної діяльності, ролі та функції кожного учасника організованої групи були розподілені наступним чином:
ОСОБА_4 та невстановлена досудовим розслідуванням особа (особи):
- організували та очолили організовану групу, розробили план її злочинної діяльності щодо вчинення злочинів, пов`язаних незаконним виготовленням, зберіганням, збутом і транспортуванням з метою збуту пального та легалізацією (відмиванням) майна, одержаного злочинним шляхом;
- здійснювали постійний контроль діяльності членів організованої групи;
- створили (придбали) та очолили суб`єкти господарювання ТОВ «НОВА БРАМА» та ТОВ «ОЛІМП-С», що використовувалися для прикриття незаконної діяльності, пов`язаної з незаконним виготовлення пального та подальшою його реалізацією;
- безпосередньо підтримували ділові стосунки із суб`єктами господарської діяльності, які здійснювали реалізацію сировини (нафти) для їх потреб, а також суб`єктами господарювання, які купували у них незаконно виготовлене пальне;
- залучили до вчинення злочинної діяльності інших осіб, які не входили до складу організованої групи і не були обізнані в характері її діяльності, зокрема спеціаліста по налагодженню (автоматизації) та ремонту обладнання по переробці нафти ОСОБА_7 , операторів, які слідкували за роботою нафтопереробного комплексу (заводу) ОСОБА_8 та інших, невстановлених досудовим розслідуванням осіб;
- з метою усунення перешкод та створюючи умови для вчинення злочинів забезпечували фінансування злочинної діяльності організованої групи, а саме: забезпечували коштами на фінансування витрат, пов`язаних із функціонуванням самої організованої групи та виплатою грошових коштів іншим особам за вчинення дій, які пов`язані із діяльністю вищезгаданих суб`єктів господарювання;
- розробили тактику поведінки і задачі кожного учасника організованої групи в ході підготовки та вчинення злочинів;
- керували діями учасників організованої групи та вимагали від останніх безумовного виконання їх наказів та плану злочинної діяльності.
Невстановлена досудовим розслідуванням особа (особи), будучи учасником організованої групи, очолюваної ОСОБА_4 та невстановленою досудовим розслідуванням особою (особами):
- здійснювала постійний контроль якості незаконно виготовленого пального, визначаючи основні фізико-хімічні показники нафтопродуктів за допомогою спеціалізованих приладів та обладнання, в тому числі апарату для розгонки нафтопродуктів АРНС-1М, розміщених в окремо визначеному для цього приміщенні.
Невстановлена досудовим розслідуванням особа (особи), будучи учасником організованої групи, очолюваної ОСОБА_4 та невстановленою досудовим розслідуванням особою (особами):
- здійснювала підбір водіїв, які не входили до складу організованої групи і не були обізнані в характері злочинної діяльності, в обов`язки яких входило перевезення незаконно виготовленого пального контрагентам;
- здійснювала підбір охоронців, які не входили до складу організованої групи і не були обізнані в характері злочинної діяльності, в обов`язки яких входило охорона території, розташованої за вищевказаною адресою та здійснення контрольно-перепускного режиму; складав графіки їх чергувань та контролював вихід на роботу;
- за дорученням ОСОБА_4 надавала вказівки охоронцям щодо допуску на територію підприємства осіб, які купували незаконно виготовлене пальне та заправлення їх автотранспорту на місці за допомогою паливно роздільної колонки;
- за дорученням ОСОБА_4 та невстановленої досудовим розслідуванням особи проводила закупівлю обладнання та запчастин до малогабаритної блочно модульної установки первинної переробки вуглеводневої сировини.
Невстановлена досудовим розслідуванням особа (особи), будучи учасником організованої групи, очолюваної ОСОБА_4 та невстановленою досудовим розслідуванням особою (особами):
- керуючи належними ТОВ «ОЛІМП-С» транспортними засобами з напівпричепами-цистернами, вживаючи заходів конспірації здійснювала транспортування незаконно виготовленого пального суб`єктам господарювання та фізичним особам, які його купували.
Таким чином, організована злочинна група, очолювана ОСОБА_4 та невстановленою досудовим розслідуванням особою (особами) характеризувалась наступним чином:
- попередньою організованістю у стійке об`єднання, про що свідчить розроблений та ухвалений учасниками групи єдиний план здійснення злочинної діяльності, чіткий розподіл функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, наявність організаторів, способів та методів злочинної діяльності;
- стійкістю злочинного об`єднання, що виразилося у стабільності групи, про що свідчить тривалість, системність та детальна організація функціонування групи, наявність необхідних для функціонування групи фінансових можливостей, а також згуртованості групи, про що свідчать міцні внутрішні зв`язки між її учасниками, встановлені загальні правила поведінки, єдиний план злочинних дій та усвідомлення кожним з учасників факту об`єднання з іншими особами у групу для досягнення єдиного злочинного результату;
- «спеціалізацією» злочинної діяльності учасників організованої групи, яка виразилась у незаконному виготовленні пального, його незаконному зберіганні з метою збуту і транспортуванні з цією ж метою;
- тривалістю свого існування в період часу з початку січня 2020 року по 15 червня 2021 року.
Організована група, очолювана ОСОБА_4 та невстановленою досудовим розслідуванням особою (особами), з відома та згоди всіх учасників злочинного угрупування: невстановлених в ході досудового розслідування осіб в кількості не менше чотирьох, маючи умисел на легалізацію (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом та реалізуючи останній, діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх діянь у період часу з початку січня 2020 року по 15 червня 2021 року набули, володіли, використовували та розпоряджалися майном, щодо якого фактичні обставини свідчили про його одержання злочинним шляхом, а саме незаконно виготовленими безпосередньо ними підакцизними товарами - пальним, відповідальність за що передбачена частинами 1 і 2 ст. 204 КК України.
Так, реалізуючи свої злочинні наміри вказані особи, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, нехтуючи законодавством у сфері господарської діяльності, здійснили володіння майном, щодо якого фактичні обставини свідчили про його одержання злочинним шляхом.
Зокрема, 21.04.2020 близько 16 год. в ході проведення негласної слідчої (розшукової) дії - негласне отримання зразків, необхідних для порівняльного дослідження, оперуповноваженим відділу контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Управління Служби безпеки України в Чернігівській області ОСОБА_9 у складському приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 в було виявлено ємності для зберігання пального та інше обладнання. Після чого ним негласно отримано зразок пального з однієї ємності.
Відповідно до проведеного ТОВ «ВЦ ПММ» аналізу даного зразка (паспорт якості від 03.06.2020 № 2847) та інформації з Північної митниці Державної митної служби України від 10.06.2020 № 7.11-15-01/5211 його класифіковано в товарній підкатегорії 2710 19 47 90 (важкі дистиляти (газойль) згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД). Тобто, відповідно до ст. 215.3.4. Податкового кодексу України він відноситься до пального, яким учасники організованої групи володіли, усвідомлюючи факт його одержання злочинним шляхом.
Продовжуючи свої злочинні наміри організована група, очолювана ОСОБА_4 та невстановленою досудовим розслідуванням особою (особами), з відома та згоди всіх учасників злочинного угрупування: невстановлених в ході досудового розслідування осіб в кількості не менше чотирьох, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, нехтуючи законодавством у сфері господарської діяльності, здійснили набуття та володіння майном, щодо якого фактичні обставини свідчили про його одержання злочинним шляхом.
Зокрема, вони, виконуючи спільний умисел, спрямований на досягнення єдиної мети діяльності організованої групи, на виконання плану, відомого всім її учасникам, залучивши інших осіб, які не входили до складу групи і не були обізнані в характері її діяльності незаконно набули шляхом виготовлення за допомогою малогабаритної блочно модульної установки первинної переробки вуглеводневої сировини (УПГК-5000) пальне, що відповідно до ст. 215.1. Податкового кодексу України належить до підакцизних товарів.
Зокрема, 04.08.2020 в ході проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 в виявлено: працююче нафтопереробне виробництво, а саме малогабаритну блочно модульну установку первинної переробки вуглеводневої сировини потужністю 5000 кг/год за початковою сировиною (УПГК-5000), ємності для зберігання виготовленого пального та супутніх нафтопродуктів, з`єднані між собою трубами, насоси, паливно-роздільну колонку та інше обладнання, а також рідини, що знаходилися у ємностях № № 5, 6, 7, 10, 16, 22 та підземному резервуарі, до якого під`єднано паливно роздільну колонку. Із виявлених рідин відібрано відповідні зразки.
Відповідно до висновку судової експертизи речовин, матеріалів та виробів (нафтопродуктів та пально-мастильних матеріалів) від 17.11.2020 № 4245-4252/20-24 надані на дослідження рідини (об`єкти № № 1-8) є нафтопродуктами. Згідно з інформацією, отриманою від Північної митниці Державної митної служби України від 16.02.2021 № 7.11-2/7.11-15-02/6/1379 об`єкти № № 1-4, 7, 8 класифікуються в товарній підкатегорії 2710 19 43 00 (важкі дистиляти (газойль) згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД). Тобто відповідно до ст. 215.3.4. Податкового кодексу України вони відносяться до пального, яке учасники організованої групи набули шляхом його незаконного виготовлення та володіли ним, усвідомлюючи факт його одержання злочинним шляхом.
В подальшому, реалізуючи свої злочинні наміри організована група, очолювана ОСОБА_4 та невстановленою досудовим розслідуванням особою (особами), з відома та згоди всіх учасників злочинного угрупування: невстановлених в ході досудового розслідування осіб в кількості не менше чотирьох, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, нехтуючи законодавством у сфері господарської діяльності, здійснили володіння, використання та розпорядження майном, щодо якого фактичні обставини свідчили про його одержання злочинним шляхом.
Так, 04.05.2021 невстановлена досудовим розслідуванням особа, реалізуючи спільний злочинний умисел, спрямований на досягнення єдиної мети діяльності організованої групи, продовжуючи виконання плану, відомого всім її учасникам, відповідно до визначених їй функцій від імені керівника ТОВ «ОЛІМП-С» виписала товарно-транспортну накладну на відпуск нафтопродуктів (нафти) (бланк серії 01 АААА № 396772) для замовника - СВК «Летава», пункт навантаження: м. Прилуки, пункт розвантаження: с. Летава, автомобілем д.н.з. НОМЕР_3 та причепом д.н.з. НОМЕР_7 , водій ОСОБА_10 . В найменуванні виду нафтопродукту вказала: «абсорбент газоконденсатний» та «сировина вуглеводнева».
05.05.2021 близько 22 год. на автодорозі «Гуків-Дунаївці-Могилів-Подільський» неподалік від с. Зарічанка Чемеровецького району Хмельницької області працівниками поліції зупинено транспортний засіб сідловий тягач DAF, д.н.з. НОМЕР_3 під керуванням водія ОСОБА_10 з напівпричепом-цистерною д.н.з. НОМЕР_7 , що належать ТОВ «ОЛІМП-С», всередині якої знаходилися дизельні фракції та бензинова фракція, що згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) відносяться до коду товару (продукції) відповідно: 2710 19 48 00 (важкі дистиляти (газойль) та 2710 12 90 00 (інші легкі дистиляти), тобто згідно зі ст. 215.3.4. Податкового кодексу України відносяться до пального та яке учасники організованої групи використовували, а також володіли та розпоряджалися ним, усвідомлюючи факт його одержання злочинним шляхом.
Крім цього, 12.06.2021, реалізуючи свої злочинні наміри організована група, очолювана ОСОБА_4 та невстановленою досудовим розслідуванням особою (особами), з відома та згоди всіх учасників злочинного угрупування: невстановлених в ході досудового розслідування осіб в кількості не менше чотирьох, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, нехтуючи законодавством у сфері господарської діяльності, здійснили набуття та володіння майном, щодо якого фактичні обставини свідчили про його одержання злочинним шляхом.
Зокрема, вони, виконуючи спільний умисел, спрямований на досягнення єдиної мети діяльності організованої групи, на виконання плану, відомого всім її учасникам, залучивши інших осіб, які не входили до складу групи і не були обізнані в характері її діяльності незаконно набули шляхом виготовлення за допомогою малогабаритної блочно модульної установки первинної переробки вуглеводневої сировини (УПГК-5000) пальне, що відповідно до ст. 215.1. Податкового кодексу України належить до підакцизних товарів.
12.06.2021 в ході проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 в виявлено: працююче нафтопереробне виробництво, а саме малогабаритну блочно модульну установку первинної переробки вуглеводневої сировини потужністю 5000 кг/год за початковою сировиною (УПГК-5000), ємності для зберігання виготовленого пального та супутніх нафтопродуктів з`єднані між собою трубами, насоси, паливно-роздільну колонку та інше обладнання, а також рідини, що знаходилися у ємностях № № 5, 6, 7, 10, 13. Крім цього, у приміщенні лабораторії виявлено та вилучено: рідини у шести пластикових пляшках. Також було виявлено рідини в підземному резервуарі, до якого під`єднано паливно роздільну колонку. Із виявлених рідин відібрано відповідні зразки.
Відповідно до висновку судової експертизи матеріалів, речовин та виробів від 22.04.2022 № СЕ-19-21/40175-ФХД надані на дослідження зразки рідин є пальним, яке учасники організованої групи набули шляхом його незаконного виготовлення та володіли ним, усвідомлюючи факт його одержання злочинним шляхом.
Також, 14.06.2021, реалізуючи свої злочинні наміри організована група, очолювана ОСОБА_4 та невстановленою досудовим розслідуванням особою (особами), з відома та згоди всіх учасників злочинного угрупування: невстановлених в ході досудового розслідування осіб в кількості не менше чотирьох, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, нехтуючи законодавством у сфері господарської діяльності, здійснили володіння, використання та розпорядження майном, щодо якого фактичні обставини свідчили про його одержання злочинним шляхом.
Зокрема, 14.06.2021 невстановлена досудовим розслідуванням особа, реалізуючи спільний злочинний умисел, спрямований на досягнення єдиної мети діяльності організованої групи, продовжуючи виконання плану, відомого всім її учасникам, відповідно до визначених їй функцій від імені керівника ТОВ «ОЛІМП-С» виписала товарно-транспортну накладну на відпуск нафтопродуктів (нафти) № 14/06 для замовника - ТОВ «ОЙЛ КОНТРАКТ», пункт навантаження: м. Прилуки, пункт розвантаження: м. Херсон, автомобілем «Даф» д.н.з. НОМЕР_1 та напівпричепом INDOX д.н.з. НОМЕР_4 , водій ОСОБА_10 . В найменуванні виду нафтопродукту вказала: «абсорбент газоконденсатний», об`єм нафтопродукту 28970 дм3, маса - 23176 кг.
15.06.2021 близько 05 год. на пункті габаритно-вагового контролю «Консул», 203 км автодороги «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ», неподалік с. Чорнобаївка Херсонської області працівниками поліції зупинено транспортний засіб сідловий тягач DAF, д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_10 з напівпричепом-цистерною INDOX д.н.з. НОМЕР_4 , що належать ТОВ «ОЛІМП-С», всередині якої, відповідно до висновку судової експертизи матеріалів, речовин та виробів від 22.04.2022 № СЕ-19-21/40175-ФХД знаходився газовий конденсат, що згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) відноситься до коду товару (продукції) 2710 19 48 00 (важкі дистиляти (газойль), тобто згідно зі ст. 215.3.4. Податкового кодексу України відноситься до пального та яке учасники організованої групи використовували, а також володіли та розпоряджалися ним, усвідомлюючи факт його одержання злочинним шляхом.
В Єдиному державному реєстрі суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним вказана адреса та суб`єкти господарювання ТОВ «Нова Брама», ТОВ «Олімп-С») - відсутні.
Крім цього, згідно з положеннями статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Пунктами 1-8 Постанови Верховної Ради України від 07.06.1992 № 2471-XII «Про право власності на окремі види майна» визначено види майна, які не можуть перебувати у власності громадян, громадських об`єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України. До таких видів майна, зокрема, віднесено вогнепальну зброю, бойові припаси та вибухові пристрої.
Пунктами 1-4, 9 Положення по дозвільну систему, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 №576 та п. п. 2.8, 8.1, 8.2, 8.9 Інструкції «Про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів», затвердженої наказом МВС України від 21.08.1998 № 622, визначено, що придбання, зберігання та використання вогнепальної зброї, боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів здійснюється лише на підставі спеціальних дозволів.
Так, ОСОБА_4 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно - небезпечних наслідки та бажаючи їх настання, будучи обізнаним із законними умовами поводження з бойовими припасами, у порушення зазначених вище вимог п. п. 1-8 Постанови Верховної Ради України від 07.06.1992 № 2471-XII «Про право власності на окремі види майна», п. п. 1-4, 9 Положення по дозвільну систему, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 № 576 та п. п. 2.8, 8.1, 8.2, 8.9 Інструкції «Про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів», затвердженої наказом МВС України від 21.08.1998 № 622, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у невстановлений час, але не пізніше 12.06.2021, придбав бойові припаси - 60 придатних до стрільби патронів до стрілецької нарізної вогнепальної зброї калібру 7,62 мм виготовлених промисловим способом; 37 придатних до стрільби пістолетних патронів 9-мм, які споряджено саморобним способом з використанням метального заряду, снарядів (куль з еластичного матеріалу чорного кольору) та капсульованих гільз від шумових пістолетних патронів калібру 9 мм, та у подальшому за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у невстановлений час, але не пізніше 12.06.2021 переніс зазначені бойові припаси до місця свого постійного проживання - будинку АДРЕСА_2 .
Далі, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 12.06.2021, ОСОБА_4 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, будучи обізнаним із законними умовами поводження з бойовими припасами, у порушення вищевказаних вимог чинного законодавства, зберігав за місцем свого постійного проживання - в будинку АДРЕСА_2 бойові припаси - 60 придатних до стрільби патронів до стрілецької нарізної вогнепальної зброї калібру 7,62 мм виготовлених промисловим способом; 37 придатних до стрільби пістолетних патронів 9-мм, які споряджено саморобним способом з використанням метального заряду, снарядів (куль з еластичного матеріалу чорного кольору) та капсульованих гільз від шумових пістолетних патронів калібру 9 мм.
Підозрюваним у кримінальному провадженні є: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Прилуки Чернігівської області, проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 , громадянин України.
30.01.2023 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 204, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 204, ч. 3 ст. 209, ч. 1 ст. 263 КК України.
Так, 12.06.2021 в ході проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 в виявлено працююче нафтопереробне виробництво, а саме:
- малогабаритну блочно модульну установку первинної переробки вуглеводневої сировини потужністю 5000 кг/год за початковою сировиною (УПГК-5000);
- ємності для зберігання виготовленого пального та супутніх нафтопродуктів з`єднані між собою трубами, насоси;
- паливно-роздільну колонку з підземними ємностями.
З огляду на вищевказані обставини та відповідно до положень ст. 98 КПК України 14.06.2021 дана земельна ділянка та розташовані на ній об`єкти нерухомості визнано речовими доказами.
Санкція ч. 2 ст. 204 КК України, окрім цього - обов`язкове додаткове покарання у вигляді конфіскації та знищення незаконно вироблених або придбаних товарів, знарядь виробництва, сировини для їх виготовлення.
Враховуючи вищевказані обставини, з метою забезпечення збереження речових доказів 17.06.2021 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва задоволено клопотання слідчого і накладено арешт на земельну ділянку та об`єкти нерухомості, розташовані на ній, включаючи обладнання, призначене для масового виробництва пального (нафтопереробний завод) і резервуари для його зберігання у вигляді заборони відчуження, розпорядження та користування.
В судове засідання слідчий та власник майна не з`явилися, про розгляд клопотання повідомлялись належним чином.
До суду слідчий ОСОБА_11 подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, вимоги визначені у клопотанні підтримує, просить задовольнити.
Слідчий суддя, вивчивши матеріали провадження за клопотанням, приходить до наступного висновку.
Відповідно до абз. 7 ч. 6 ст. 100 КПК України, речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом
Відповідно до частини 7 статті 100 КПК України, у випадках, передбачених абзацом 7 частини 6 цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно зі статтями 171-173 КПК України.
Вартість вказаного нерухомого майна, на яке накладено арешт, значно перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, у зв`язку з цим зазначене арештоване майно може бути передане АРМА для здійснення заходів з управління ним для забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, та не завдасть шкоди кримінальному провадженню.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» передбачено, що Національне агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.
У пункті 4 частини першої статті 9 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» зазначається, що на Національне агентство покладено функцію з організації здійснення заходів, пов`язаних з проведенням оцінки, веденням обліку та управлінням активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.
Відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється Національним агентством на умовах ефективності, а також збереження та збільшення їх економічної вартості.
Згідно зі ст. 19 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред`явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління.
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» Активи, зазначені у частині першій цієї статті, прийняті Національним агентством в управління, підлягають оцінці, яка здійснюється визначеними за результатами конкурсу суб`єктами оціночної діяльності, та передачі в управління визначеним за результатами конкурсу юридичним особам або фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому законодавством про державні (публічні) закупівлі.
Управління активами здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється на умовах ефективності, а також збереження та збільшення їх вартості. Управитель має право на плату (винагороду), а також на відшкодування необхідних витрат, зроблених ним у зв`язку з управлінням активами, що відраховуються безпосередньо з доходів від використання прийнятих в управління активів. Управитель не має права відчужувати активи, прийняті ним в управління.
Дія договору про управління активами припиняється у разі скасування арешту прийнятих в управління активів або їх конфіскації, спеціальної конфіскації, іншого судового рішення про їх стягнення в дохід держави.
Вжиття заходів щодо управління вказаним арештованим майном спрямоване на захист інтересів підозрюваних, оскільки гарантує власникам майна збереження його вартості, а також дає можливість збільшити цю вартість, тим самим компенсуються усі негативні наслідки застосування такого арешту.
У ст. 19 Закону визначено дві альтернативні підстави передання активів в управління Національному агентству:
- ухвала слідчого судді, суду про передання активів в управління Національному агентству;
- згода власника активів на їх передання в управління Національному агентству.
За змістом ст. ст. 19-24 Закону Національне агентство самостійно не здійснює управління активами (інакше як у спосіб їх реалізації).
Згідно з Законом головна мета діяльності Національного агентства за напрямком управління майном - забезпечувати (генерувати) надходження до Державного бюджету України, а не видатки з нього.
За наведених обставин, слідчий суддя оцінюючи індивідуальні ознаки арештованого майна у даному кримінальному провадженні, вартість якого значно перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, що підтверджується матеріалами клопотання слідчого, та переслідуючи мету забезпечення збереження майна або збереження його економічної вартості, вважає доведеними підстави для передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів об`єкт нерухомого майна та грошові кошти, що виправдовує переслідувані цілі органу досудового розслідування, а відтак клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 100, 131, 170-173, 309 КПК України, ст.ст. 1,9, 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ :
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах ГСУ НП України ОСОБА_3 про визначення порядку зберігання речових доказів - задовольнити.
Визначити порядок зберігання речових доказів у вигляді:
- малогабаритної блочно-модульної установки первинної переробки вуглеводневої сировини потужністю 5000 кг/год за початковою сировиною (УПГК-5000);
- ємностей для зберігання виготовленого пального та супутніх нафтопродуктів з`єднані між собою трубами, насоси;
- паливно-роздільної колонки з підземними ємностями,
що розташовані за адресою: Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Сагайдачного гетьмана, 126в шляхом передачі їх в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код в ЄДРПОУ 41037901) в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1