Ухвала суду № 111286734, 02.06.2023, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2023
Номер справи
520/12984/23
Номер документу
111286734
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

02 червня 2023 року Справа № 520/12984/23

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Білова О.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області по припиненню нарахування і виплати з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», під час перерахунку йому пенсії з 01.12.2019 згідно з довідкою Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" № 100/35309 від 08.07.2021 (вих. № 33/41-1719);

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000,00 гри. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Відповідно до п.п. 2 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Суддя дійшла висновку про те, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий без дотримання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 КАС України, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Позивач просить суд зобов`язати відповідача нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000,00 грн згідно з постановою КМУ від 14.07.2021 № 713.

В той же час, до матеріалів позовної заяви надано докази нарахування та виплати позивачу доплати в розмірі 2000,00 грн згідно з постановою КМУ № 713 по 01.09.2022.

Також відповідно до частин 1,2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Законодавче обмеження строку оскарження рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.

Позивач в позовній заяві в обґрунтування поважності причин пропуску звернення до суду зазначив, що пропустив встановлений нормами статті 122 КАС України 6-місячний процесуальний строк звернення до суду з позовом, оскільки дії, які оскаржує Позивач у цьому позові щодо припинення нарахування і виплати Позивачу доплати до пенсії з 01.07.2021, були фактично вчинені відповідачем у вересні 2022 року під час перерахунку пенсії з 01.12.2019 згідно з судовим рішенням у справі № 520/26033/21. У постанові від 15.02.2018 по зразковій справі № 820/6514/17 Верховний Суд з питань правильного застосування строків звернення до суду в аналогічних правовідносинах зазначив, що право позивача щодо перерахунку пенсії у зв`язку зі змінами розмірів грошового забезпечення є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ. Також просив врахувати, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України Торгово-промислова палата України своїм листом від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 засвідчила наявність форс-мажорних обставин у період з 24.02.2022 до моменту офіційного закінчення цієї агресії. Наявний військовий стан у Державі створює певні труднощі з реалізації особою свого права на звернення до суду з позовом і суди в таких умовах не повинні надто суворо застосовувати встановлені законодавством процесуальні строки щодо реалізації права на звернення до суду (постанова Верховного Суду від 29.09.2022 по справі № 500/1912/22). У зв`язку з цим, просив у випадку визнання судом пропуску позивачем строку поновити строк звернення до суду.

Стосовно вказаних доводів суд зазначає, що позивач посилається на те, що не отримує доплату до пенсії після проведення перерахунку пенсії за рішенням суду з вересня 2022 року.

Відтак, 6-місячний строк звернення до суду сплив у березні 2023, в той час як позов подано до суду 31.05.2023.

Посилання позивача на висновки Верховного Суду у постанові від 15.02.2018 по зразковій справі № 820/6514/17 не є належними, оскільки у вказаній постанові зроблено висновки з питань правильного застосування строків звернення до суду у правовідносинах щодо перерахунку пенсії у зв`язку зі змінами розмірів грошового забезпечення.

У справі, що розглядається, вимог щодо перерахунку пенсії у зв`язку зі змінами розмірів грошового забезпечення не заявлено. Натомість спір у справі стосується встановлення щомісячної доплати до пенсії, а не перерахунку пенсії, з огляду на що правовідносини, які розглядалися Верховним Судом у постанові від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, не є аналогічними тим, що заявлені позивачем у даній справі.

Відтак, доводи позивача щодо дотримання ним строку звернення до суду не є обґрунтованими.

Щодо підстав, зазначених позивачем в обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду, як-то встановлення військового стану в Україні, суд враховує правову позицію Верховного Суду в Постанові від 10.01.2023 у справі 640/3489/21, а саме:

"введення воєнного стану може бути визнано судом поважною причиною пропуску відповідного процесуального строку або його продовження за умови, якщо пропуск строку знаходиться в прямому причинному зв`язку з такою обставиною. Сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не є безумовною підставою для поновлення процесуального строку, а тому це питання має вирішуватися в кожному конкретному випадку з урахуванням доводів, наведених у заяві та обставин, які існували та об`єктивно перешкоджали вчиненню процесуальних дій.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що при оцінці поважності причин пропуску процесуального строку з причини введення воєнного стану в Україні додатково слід брати до уваги, зокрема: територіальне місцезнаходження суду, порядок його функціонування; місце проживання (місцезнаходження) заявника; ведення на відповідній території бойових дій або розташування у безпосередній близькості до такої території, посилення ракетних обстрілів у відповідний проміжок часу, що об`єктивно створювало реальну небезпеку для життя учасників процесу; тривалість самого процесуального строку та час, який минув із дати завершення процесуального строку; наявність чи відсутність обставин, які об`єктивно перешкоджали конкретній особі реалізувати своє право (повноваження) у межах визначеного процесуального строку; поведінку особи, яка звертається з відповідним клопотанням, зокрема, чи вживала особа розумних заходів для того, щоб реалізувати своє право (повноваження) у межах процесуального строку та якнайшвидше після його закінчення (у разі наявності поважних причин його пропуску), та інші доречні обставини".

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В той же час, позивачем в поданій до суду заяві не зазначено жодних обставин, які об`єктивно перешкоджали саме позивачу реалізувати своє право у межах визначеного процесуального строку; які саме дії вживалися ним для того, щоб реалізувати своє право у межах процесуального строку та якнайшвидше після його закінчення (у разі наявності поважних причин його пропуску), а також інших обставин, які б безпосередньо свідчили про неможливість саме позивачем реалізувати своє право на звернення до суду з даним позовом в умовах воєнного стану, в тому числі за допомогою засобів електронного зв`язку.

Відтак, викладені позивачем доводи не доводять підстав поважності пропуску строку звернення до суду.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Таким чином, зазначений позов поданий з порушенням вимог ст.ст. 160, 161 КАС України.

Згідно з ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Усуваючи недоліки позовної заяви, позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність до вимог ст. ст. 160, 161 КАС України, а саме надати до суду:

- обґрунтування позову в частині порушення прав позивача на нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн з 01.07.2021 та докази на підтвердження доводів позову про неотримання позивачем спірної доплати саме з 01.07.2021;

- заяву про поновлення строку звернення до суду із зазначенням поважних причин пропуску такого строку, відмінних від тих, що зазначені позивачем, та доказів на підтвердження наявності таких причин.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 123, 160, 161, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Надати позивачу термін десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позовної заяви.

Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки у визначений термін.

Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу з усіма доданими до неї документами.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Білова О.В.

Часті запитання

Який тип судового документу № 111286734 ?

Документ № 111286734 це Ухвала суду

Яка дата ухвалення судового документу № 111286734 ?

Дата ухвалення - 02.06.2023

Яка форма судочинства по судовому документу № 111286734 ?

Форма судочинства - Адміністративне

Я не впевнений, що мені підходить повний доступ до системи YouControl. Які є варіанти?

Ми зацікавлені в тому, щоб ви були максимально задоволені нашими інструментами. Для того, щоб упевнитись в цінності і потребі системи YouControl саме для вас - замовляйте безкоштовну демонстрацію продукту. Також можна придбати доступ на 1 добу за 680 гривень.
Детальна інформація про ліцензії та тарифні плани.

В якому cуді було засідання по документу № 111286734 ?

У чому перевага платних тарифів?

У платних тарифах ви отримуєте іформацію зі 180 джерел даних, у той час як у безкоштовному - з 22. Також у платних тарифах доступно більше розділів даних та аналітичні інструменти миттєвої оцінки компаній, ФОП, та фізосіб.
Детальніше про різницю в доступах на сторінці тарифів.

Дані про судове рішення № 111286734, Харківський окружний адміністративний суд

Судове рішення № 111286734, Харківський окружний адміністративний суд було прийнято 02.06.2023. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Ухвала суду. На цій сторінці ви зможете знайти важливі відомості про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити важливі відомості.

Судове рішення № 111286734 відноситься до справи № 520/12984/23

Це рішення відноситься до справи № 520/12984/23. Організації, які зазначені в тексті цього судового документа:


Наша платформа забезпечує пошук за різними критеріями, такими як регіон або назва суда. Також у персональному кабінеті є можливість докладного налаштування, що суттєво прискорює процес пошуку даних. Це дозволяє продуктивно заощаджувати ваш час при отриманні необхідної інформації з реєстру судових рішень та інших офіційних джерел.

Попередній документ : 111286733
Наступний документ : 111286735