Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______
_____________
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
УХВАЛА
"01" червня 2023 р. м. Житомир Справа № 826/10158/18
Господарський суд Житомирської області у складі: судді Машевської О.П.
за участю секретаря судового засідання: Звєрєвої С.Р.
розглядаючи справу за позовом: Акціонерного товариства "Українська залізниця" (м. Київ) в особі Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" Акціонерного товариства" Українська залізниця"
до 1. Управління праці та соціального захисту населення Малинської міської ради Житомирської області
2. Малинської районної державної адміністрації
за участю третіх осіб: Малинської районної ради Житомирської області, Чоповицької селищної ради Малинського району Житомирської області
про стягнення 454 586, 03грн
за участю представників сторін:
від позивача: Драгіцина Т.М. ордер серії АМ №1045621 від 13.02.2023 (в режимі відеоконференції)
від відповідача-1: не прибув
від відповідача-2: не прибув
від третіх осіб: не прибули
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (далі - позивач, ПАТ «Українська залізниця») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Малинської районної державної адміністрації Житомирської області (далі - відповідач 1, Малинська райдержадміністрація Житомирської області), Управління праці та соціального захисту населення Малинської районної державної адміністрації Житомирської області (далі - відповідач 2, Управління праці та соціального захисту населення), треті особи: Малинська районна рада Житомирської області (далі - третя особа 1, Малинська районна рада), Чоповицька селищна рада Малинського району Житомирської області (далі - третя особа 2, Чоповицька селищна рада), де просили:
- визнати протиправною бездіяльність Малинської райдержадміністрації Житомирської області в частині не передбачення коштів на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян при розробці місцевого бюджету Малинського району на 2017 рік;
- визнати протиправною діяльність Управління праці та соціального захисту населення в частині невиконання вимог пункту 6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 (далі - Порядок №256), а саме не реєстрації за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 додаткових зобов`язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремим категоріям громадян зі станцій та зупиночних пунктів, що розташовані в межах Малинського району за цей же період та не надсилань інформації про додаткові зобов`язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Малинської райдержадміністрації;
- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення на користь ПАТ «Українська залізниця» 454 586,03 грн шкоди, заподіяної протиправними діями та бездіяльністю відповідачів у сумі витрат, які понесла залізниця на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01.01.2017 по 31.12.2017.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23 лютого 2023 року провадження у справі №826/10158/18 закрито.
Ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 13.03.23р. справу №826/10158/18 передано до Господарського суду Житомирської області.
21.03.23р. справа №826/10158/18 надійшла до Господарського суду Житомирської області.
Ухвалою суду від 22.03.23р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 20.04.23р. о 11:00.
Ухвалою суду від 12.05.23р. призначено підготовче засідання на 01.06.23р. о 14:30.
У відзиві на позов Коростенська РДА Житомирської області позовні вимоги заперечує в повному обсязі та доводить, що Малинська РДА являлася органом державної влади, а тому фінансувалася виключно з державного бюджету. Відповідно до пункту "г" частини першої статті 91 Бюджетного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, станом на 2017 рік) вбачається, що до одних із видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки, зокрема, компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Посилаючись на норми ст. 2 Закону України "Про джерела фінансування органів державної влади" та ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, 2017 рік) доводить, що до повноважень Малинської РДА Житомирської області не належить передбачення коштів на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян при розробці місцевого бюджету Малинського району.
Позивач у клопотанні про зупинення провадження у справі від 19.04.23р. за №НЮппс4/73 просить суд зупинити провадження у даній справі до закінчення перегляду в касаційному порядку справи №916/3938/21, оскільки вважає, що компенсаційні витрати перевізникам за перевезення окремих категорій громадян після 2017 року мають здійснюватися не за рахунок субвенцій із державного бюджету місцевим бюджетам, а за рахунок коштів місцевих бюджетів, а відповідні спори перевізника з органом місцевого самоврядування та/або з іншим розпорядником коштів місцевого бюджету мають вирішуватися із застосуванням до цим відносин норм частини шостої статті 9 Закону України "Про залізничний транспорт" лише в частині, що не суперечить положенням Бюджетного кодексу України. Тобто, без застосування тієї частини цієї норми, що визначає компенсацію перевізнику збитків, завданих пільговим перевезенням пасажирів, яким ці пільги встановлені законами України, з державного бюджету, адже незалежно від того, який орган прийняв рішення щодо введення відповідних пільг (орган державної влади чи орган місцевого самоврядування), видатки на їх покриття мають здійснюватися з місцевих бюджетів в силу вимог статті 91 Бюджетного кодексу України.
Позивач у клопотанні від 26.05.23р. за №НЮппс4/86 про залучення правонаступників просить суд залучити до участі у справі Коростенську районну державну адміністрацію Житомирської області, як відповідача-1 Малинської районної державної адміністрації Житомирської області та залучити Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області як правонаступника відповідача-2 Управління соціального захисту населення Малинської районної державної адміністрації Житомирської області.
В підготовчому засіданні 01.06.23р. представник позивача просить розглянути клопотання про зупинення провадження у дані справі до перегляду в касаційному порядку справи №916/3938/21 після розгляду клопотання про залучення правонаступників.
Головуючий забезпечує послідовність і порядок вчинення процесуальних дій, керуючись завданням господарського судочинства, яке зобов`язує суд вирішити спір насамперед справедливо (правильно) (ч.1 ст. 2, ч. 2 ст. 2, п. 19 ч. 2 ст. 182, ч. 3 ст. 198 ГПК України).
Так, згідно з ч.1 ст. 52 ГПК України припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), є підставою для залучення до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Відповідно до ч. цієї статті Кодексу про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
У підготовчому засіданні суд вирішує заяви та клопотання учасників справи ( ст. 182 ГПК України). Оскільки ухвала суду про заміну чи відмову у заміні сторони у справі (процесуальне правонаступництво) підлягає апеляційному оскарженню, суд ухвалює отримати письмово викладені заперечення Коростенської РДА та Управління соціальної політики Коростенської РДА , яких позивач вважає правонаступниками відповідачів у цій справі.
Суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, коли питання, визначені ч.2 ст.182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Керуючись ст.ст. 15, 169, 177, 182, 183, 197, ч. 3 ст. 198, ч.2 ст.232, 233-235 ГПК України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Відкласти підготовче засідання на "04" липня 2023 р. о 10:00 год. в приміщенні Господарського суду Житомирської області, в залі судових засідань № 108 (ВКЗ).
Провести підготовче засідання у справі №826/10158/18 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за участю представника АТ "Укрзалізниця" адвоката Тетяни Драгіциної.
Відеоконференція здійснюється за допомогою відповідного програмного забезпечення (пошук в мережі Інтернет здійснюється за посиланням: https://vkz.court.gov.ua/site/login). Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду несе учасник справи, який подав відповідну заяву (ч.ч.5 ст.197 Кодексу).
2. Відкласти розгляд клопотань позивача про зупинення провадження у справі від 19.04.23р. за №НЮппс4/73 та від 26.05.23р. за №НЮппс4/86 про залучення правонаступників.
3. Позивачу у 2-денний строк з дня отримання цієї ухвали суду надіслати на електронну пошту Коростенській РДА та Управлінню соціальної політики Коростенської РДА копію клопотання від 26.05.23р. за №НЮппс4/86 про залучення правонаступників.
4. Встановити Коростенській РДА та Управлінню соціальної політики Коростенської РДА строк для подання заперечень на клопотання від 26.05.23р. за №НЮппс4/86 про залучення правонаступників, до 19.06.23р.
5. Повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені документами відповідно до ст.60 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набрала законної сили 01.06.23р., складена та підписана 02.06.23р., та не підлягає апеляційному оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Машевська О.П.
Друк. :
1 - в справу
2- позивачу на ел. пошту: uz@uz.gov.ua, pres@sw.uz.gov.ua
4- відповідачу-1 Малинська РДА на ел. адресу: malin_rda@ukr.net
5- відповідачу-2 УПСЗН Малинської РДА на ел. адресу: malraj@ukr.net
6- третій особі Малинськ. рай. рада на ел. адресу: malyn_rayrada@ukr.net
7- третій особі Чоповицькій селищній раді на ел. пошту: chopovychi_sr@ukr.net
8- Коростенській РДА ( рек.) на вул. Грушевського, 60/2, м. Коростень, Житомирська область,11500 + на ел. пошту:krda@krstrda.zht.gov.ua
9- Управлінню соціальної політики Коростенської РДА (рек.) на вул. Франка,5, м.Коростень, 11500