Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа 524/35/23
Провадження № 2-а/524/33/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2023 року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі головуючого судді Андрієць Д.Д., розглянувши уписьмовому провадженнів м.Кременчуціадміністративну справуза позовом ОСОБА_1 до Департамент патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення серії БАБ №516059 від 26.12.2022, ухвалив таке рішення.
ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА
Свої вимоги позивач мотивував тим, що 26.12.2022 відносно нього була винесена постанова у справі про адміністративне правопорушення серії БАБ №516059 за ч. 1 ст.121 КУпАП за те, що він керував транспортним засобом у якого був відсутній передбачений конструкцією задній бампер. З постановою він не погоджується та вважає, що постанова має бути скасована через те, що в його діях був відсутній склад адміністративного правопорушення. Крім того, інспектор порушив його право на захист, відмовивши у задоволенні клопотання. Просив врахувати, що на місці зупинки транспортного засобу він пояснював інспектору про те, що у нього відсутня декоративна накладка на бампер, що не є порушенням ПДР України.
ЗАПЕРЕЧЕННЯ ВІДПОВІДАЧА
В своєму відзиві відповідач зазначив, що проти задоволення позову заперечує в повному обсязі. Просив врахувати, що відповідно до ДСТУ 3649:2010 транспортний засіб, яким керував позивач, повинен бути обладнаний заднім бампером. Звертав увагу на те, що доводи позивача є хибними, оскільки ВАЗ 21213, 2005 р.в. за своєю конструкцією обладнаний заднім бампером, а пластикова облицювальна декоративна накладка безпосередньо кріпиться на бампер та є зовнішнім елементом конструкції бампера, а не окремою деталлю автомобіля. Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення інспектор не порушив процедуру, зокрема роз`яснив права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Позивачу було надано достатньо часу для отримання правничої допомоги.
ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
26.12.2022 була винесена постанова у справі про адміністративне правопорушення серії БАБ №516059, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.121 КУпАП.
В постанові зазначено, що 26.12.2022 о 21:18 водій здійснював експлуатацію ТЗ у якого був відсутній, передбачений конструкцією, бампер, чим порушив п. 31.4.7.е ПДР України
НОРМАТИВНЕ ОБҐРУНТУВАННЯ
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із п. 31.4.7 е Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, Забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством за наявності таких технічних несправностей і невідповідності таким вимогам відсутній передбачений конструкцією бампер або задній захисний пристрій, грязезахисні фартухи і бризковики.
В п.1 ст.247 КУпАП зазначено, що обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Згідно із ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Стаття 252 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно із 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1)письмовими,речовими іелектронними доказами; 2)висновками експертів; 3) показаннями свідків.
В ст. 90 КАС України визначено, що суд оцінюєдокази,які єу справі,за своїмвнутрішнім переконанням,що ґрунтуєтьсяна їхбезпосередньому,всебічному,повному таоб`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінюєналежність,допустимість,достовірність кожногодоказу окремо,а такождостатність івзаємний зв`язокдоказів уїх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративнихсправах пропротиправність рішень,дій чибездіяльності суб`єктавладних повноваженьобов`язок щододоказування правомірностісвого рішення,дії чибездіяльності покладаєтьсяна відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин(ст.77 КАС України)
Відповідно до ч.3 ст.286 КАС України визначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1)залишити рішеннясуб`єкта владнихповноважень беззмін,а позовнузаяву беззадоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Згідно із ч.1, 7 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
ОЦІНКА СУДУ
Згідно з ст.77 КАС України в даній справі обов`язок доказування правомірності прийнятого рішення покладається на відповідача.
Судом було досліджено відеозапис та зображення конструкції транспортного засобу, надані відповідачем.
Так, суд враховує те, що відеозапис було проведено в нічний час доби, що в повній мірі не дозволяє встановити факт керування позивачем транспортним засобом на якому був відсутній задній бампер. Крім того, суд враховує те, що надані відповідачем зображення складових частин транспортного засобу також не підтверджують відсутність на транспортному засобі, яким керував позивач заднього бамперу.
Крім того суд вважає, що пояснення, надані позивачем під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, не можуть бути покладені в основу доказування його вини.
Інших доказів, які б свідчили про порушення позивачем п. п. 31.4.7 е ПДР України відповідач не надав.
У зв`язку із наведеним суд вважає, що оскаржувану постанову необхідно скасувати.
З відповідача на користь позивача необхідно стягнути судові витрати в сумі 536 грн.
Керуючись ст. 6, 10, 14, 241-246, 255, 286, 293 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Задовольнити позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії БАБ №516059 від 26.12.2022.
Стягнути з Департаменту патрульної поліції, ідентифікаційний код юридичної особи 40108646, місце розташування: 03048, місто Київ, вулиця Федора Ернста, будинок 3 на користь ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 за рахунок бюджетних асигнувань судові витраті, які складаються із судового збору в сумі 536 грн.
Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Діна АНДРІЄЦЬ