Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №521/13246/23
Провадження №2/521/3728/23
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження у справі
29 травня 2023 року
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Мурзенко М.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, за участі третьої особи ОСОБА_2 про визнання рішення незаконним, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Малиновського районного суду м. Одеси звернувся з позовом представник ОСОБА_1 адвокат Білий В.В. до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, за участі третьої особи ОСОБА_2 у якому просить суд визнати дію Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради з зняття з реєстрації місця проживання 17.12.2021 року, ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 незаконною; зобов`язати Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради скасувати відомості від 17.12.2021 року про зняття з реєстрації місця проживання, ОСОБА_1 ( реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов`язати Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради поновити (актуалізувати) відомості про реєстрацію місця проживання (перебування) ОСОБА_1 ( реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що листом ДНАП ОМР від 13.04.2023 року за результатами розгляду
адвокатського запиту, на адресу позивача було надано заяву про зняття з реєстрації місця проживання 17.12.2021 року, якою було прийнято рішення про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . На час прийняття протиправного (незаконного) рішення з боку відповідача, щодо зняття з реєстрації місця проживання позивача, механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів, регулювався Правилами реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207. Зі змісту заяви відповідача про зняття з реєстрації місця проживання від 17.12.2021 року, вбачається, що причиною для зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 , є - «особа втратила право користування житлом». З тими обставинами, що позивач втратила право користування житлом станом на 17.12.2021 року (дата прийняття протиправного рішення відповідачем) не можливо погодитись, оскільки, з поданих документів до ДНАП ОМР не вбачається, що іпотека була припинена або відбулось звернення стягнення на предмет іпотеки, з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна щодо об?єкта нерухомого майна за № 291023423, вбачається, що строк виконання основного зобов?язання за іпотечним договором до 28.02.2022 року ( на час прийняття рішення про зняття з реєстрації місця проживання не настав), ОСОБА_1 є боржником і особою майно якої обмежуються (Іпотекодавець за договором Іпотеки), а ТОВ «Укрдебт Плюс» є особою до якої перейшло право вимоги на виконання договору купівлі - продажу від 15.11.2019 року.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів..
Згідно ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно із частиною 1, 2статті 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльностіКонституцією Україничи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Справою адміністративної юрисдикції у розумінні пункту 1 частини першоїстатті 3 КАС Україниє переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб`єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Правовідносини, що виникли між сторонами по справі регулюються Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».
Відпаовідно до п. 11) ч. 1 ст. 2 вказаного Закону, внесення органом реєстрації до реєстру територіальної громади відомостей про зареєстроване місце проживання (перебування), зняте з реєстрації місце проживання, задеклароване місце проживання/виключення з реєстру територіальної громади інформації про задеклароване місце проживання, скасування реєстрації місця проживання/зняття з реєстрації місця проживання (перебування)/задекларованого місця проживання/зміненого місця проживання (перебування) з подальшою передачею таких відомостей до відомчої інформаційної системи. Реєстраційна дія є завершеною після отримання органом реєстрації підтвердження про внесення відповідної інформації до відомчої інформаційної системи є реєстраційною дією.
Відповідно до ст. 29 вказаного Закону, рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб щодо внесення інформації до реєстру територіальної громади про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи, зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування рішень органів реєстрації, зміну інформації в реєстрі територіальної громади можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку.
Таким чином, правовідносини у сфері реєстрації місця проживання є публічно-правовими.
Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність самі по собі не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Отже,вчинення відповідачемдії щодозняття ОСОБА_1 з зареєстрованогомісця проживання відповідачем, пов`язана із здійсненням суб`єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а саме зі здійсненням відповідачем повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні»
Таким чином, відповідні позовні вимоги підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
У відповідності до ст. 186 ЦПК України, до відкриття провадження у справі суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 186 ЦПК України, чи підсудна справа даному суду, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в цивільній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 1 ч. 1ст.186ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.186 ЦПК України, суддя
У Х В А Л И В :
У відкритті провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, за участі третьої особи ОСОБА_2 про визнання рішення незаконним, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Роз`яснити ОСОБА_1 право на звернення з відповідними вимогами в порядку адміністративного судочинства до відповідного адміністративного суду згідно із встановленими правилами інстанційної та територіальної юрисдикції.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом 15 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст ухвали складено 29.05.2023 року.
Суддя: М.В.Мурзенко