Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 277/637/21
УХВАЛА
іменем України
"22" травня 2023 р. смт Ємільчине
Ємільчинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
за участю секретаря с/з ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
обвинувачених ОСОБА_4 ,
ОСОБА_5
захисників обвинувачених - адвокатів ОСОБА_6 , ОСОБА_7
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду смт Ємільчине кримінальне провадження №42019061240000042 від 23.07.2019 по обвинуваченню ОСОБА_4 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.191, ч.1 ст.366 КК України, ОСОБА_5 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України,
встановив:
До Ємільчинського районного суду Житомирської області надійшов затверджений обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні №42019061240000042 від 23.07.2019 по обвинуваченню ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 367, ч. 1 ст.366, ч.2 ст.191 КК України.
З обвинувального акту вбачається, що досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 на виконання розпорядження голови Житомирської обласної державної адміністрації від 03.09.2018 №245-к «Про призначення Кульчицького» та наказу №90-K з 04.09.2018 приступив до виконання обов`язків директора Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації (надалі за текстом - Департамент), місцезнаходження юридичної особи: 10014, Житомирська область, м. Житомир, майдан ім. С.П. Корольова, будинок 12, створеного та зареєстрованого як суб`єкт господарської діяльності реєстраційною службою виконавчого комітету Житомирської міської ради Житомирської області 05.08.2015 (дата запису: 05.08.2015, номер запису: 13051340000012675). Згідно з п. VI «Основні завдання і функції директора департаменту» Положення про департамент регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації, яке затверджено розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 20.04.2018 №151 «Про затвердження Положення про Департамент регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації» директор департаменту:
1. Здійснює керівництво діяльністю департаменту, несе персональну відповідальність перед головою облдержадміністрації за виконання покладених на департамент завдань, сприяє у створенні належних умов праці у департаменті;
2. Подає на затвердження голові облдержадміністрації проекти структури, положення про департамент, кошторис та штатний розпис департаменту у межах граничної чисельності і фонду оплати праці його працівників та виділених асигнувань;
3. Видає у межах своєї компетенції накази, організовує і контролює їх виконання, підписує договори, накази нормативно-правового характеру, які зачіпають права, свободи і законні інтереси громадян, або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації в Головному територіальному управлінні юстиції в Житомирській області;
4. Затверджує положення про структурні підрозділи департаменту і посадові обов`язки його працівників, розподіляє обов`язки між заступниками директора департаменту та визначає ступінь їх відповідальності;
5. Організовує планування роботи департаменту та його структурних підрозділів;
6. Вживає заходів до удосконалення організації та підвищення ефективності роботи департаменту;
7. Представляє інтереси департаменту y взаємовідносинах із структурними підрозділами обласної державної адміністрації, місцевими органами влади, міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями - за дорученням керівництва облдержадміністрації;
8. Організовує роботу з добору кадрів, підвищення рівня професійної компетентності державних службовців департаменту, призначає на посаду і звільняє з посади працівників департаменту шляхом видання наказу у порядку, передбаченому законодавством;
9. Розпоряджається коштами в межах затвердженого кошторису на утримання департаменту та несе персональну відповідальність за їх цільове використання;
10. При потребі бере участь y роботі засідань колегій облдержадміністрації та сесій обласної ради;
11. Погоджує призначення на посаду і звільнення з посади начальників відділів (управлінь, секторів) містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства райдержадміністрацій;
12. Проводить особистий прийом громадян з питань, що належать до повноважень департаменту;
13. Накази директора департаменту, що суперечать Конституції України, іншим актам законодавства, рішенням Конституційного Суду України, наказам Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, можуть бути скасовані головою облдержадміністрації, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України;
14. Директор департаменту має двох заступників, які є начальниками управлінь департаменту, призначаються на посаду і звільняються з посади за наказом директора департаменту, відповідно до законодавства про державну службу.
Відповідно до п. 1 Наказу Департаменту №115-к від 30.10.2018 «Про розподіл обов`язків між директором та заступниками департаменту» директор Департаменту ОСОБА_5 :
- очолює Департамент регіонального розвитку Житомирської обласної адміністрації, здійснює керівництво його діяльністю, нece відповідальність за виконання покладених на департамент завдань і здійснення ним своїх повноважень;
- у своїй діяльності керується Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими документами Міністерства регіонального розвитку, будівництва тa житлово-комунального господарства України, розпорядженнями голови облдержадміністрації, іншими актами законодавчої та виконавчої влади, які регулюють діяльність департаменту, а також Положенням про департамент;
- забезпечує ефективне виконання покладених на департамент завдань щодо реалізації державної політики у сфері містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства у Житомирській області;
- визначає ступінь відповідальності за виконання повноважень, покладених на заступників директора департаменту;
- організовує роботу департаменту та забезпечує участь у розробці проектів соціально-економічного розвитку області, цільових загальнодержавних програм, метою яких є підвищення рівня життєдіяльності населення, розвитку соціальної та виробничої сфери галузі, поліпшення їх якості;
- здійснює аналіз стану розвитку галузі та діяльності департаменту, приймає відповідні рішення по усуненню недоліків і закріпленню позитивних тенденцій;
- контролює виконання завдань з проектування та будівництва житлових будинків, об`єктів освіти, охорони здоров`я, зв`язку, транспорту, торгівлі, громадського харчування, комунального господарства, культурно-побутового й іншого призначенні та ефективного використання капітальних вкладень, що спрямовуються на цю мету;
- аналізує пропозиції структурних підрозділів облдержадміністрації, райдержадміністрацій, міськвиконкомів, замовників з капітального будівництва, контролює підготовку матеріалів для обґрунтування у відповідних державних органах, міністерствах з метою виділення лімітів централізованих капітальних вкладень і видатків з обласного та місцевого бюджетів;
- координує розробку пропозицій департаменту до проекту Державної програми економічного і соціального розвитку України та довготермінових прогнозів, проектів річних програм капітального будівництва об`єктів соціального призначення, розвитку закладів охорони здоров`я, освіти, культури, соціального забезпечення, фізкультури та спорту на території області;
- координує здійснення технічного нагляду за будівництвам, реконструкцією та капітальним ремонтом об`єктів. Здійснює контроль за цільовим використанням коштів державних капіталовкладень з будівництва, реконструкції та капітального ремонту в межах покладених функцій замовника;
- забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної служби та з питань служби управління персоналом департаменту;
- здійснює контроль за веденням бухгалтерського та статистичного обліку з усіх видів діяльності департаменту;
- відповідно до законодавства, надає пропозиції керівництву обласної державної адміністрації щодо заохочення заступників директора департаменту та вирішує інші питання, пов`язані із службовою діяльністю;
- за дорученням голови облдержадміністрації має право представляти обласну державну адміністрацію у відносинах з іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, громадянами, іншими особами, у засобами масової інформації з питань, що належать до компетенції департаменту;
- організовує, регулює та контролює своєчасний та якісний розгляд працівниками департаменту звернень громадян, громадських об`єднань, підприємств усіх форм власності, органів місцевого самоврядування з питань, які належать до компетенції департаменту;
- здійснює особистий прийом громадян, перевірку органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій згідно з чинним законодавством у межах наданих повноважень; здійснює керівництво колегією департаменту;
- вживає необхідні заходи щодо підвищення кваліфікації працівників департаменту;
- забезпечує дотримання працівниками департаменту законодавства України з питань державної служби і протидії корупції;
- забезпечує дотримання працівниками департаменту культури спілкування, правил службового етикету;
- забезпечує захист державної таємниці у напрямках діяльності департаменту.
Таким чином, обіймаючи посаду директора департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 здійснює організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому відповідно до ст. 18 КК України та положень пункту 1 Примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.
У відповідності до вимог ст. 8 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 (889-VIII зі змінами та доповненням станом на 28.08.2018) державний службовець зобов`язаний:
1). Дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2). Дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки;
3). Поважати гідність людини, не допускати порушення прав і свобод людини та громадянина;
4). 3 повагою ставитися до державних символів України;
5). Обов`язково використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов?язків, не допускати дискримінацію державної мови і протидіяти можливим спробам її дискримінації;
6). Забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів;
7). Сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов`язки;
8). Виконувати рішення державних органів, накази (розпорядження), доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень; передбачених Конституцією та законами України;
9). Додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції;
10). Запобігати виникненню реального, потенційного конфлікту інтересів під час проходження державної служби;
11). Постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності та удосконалювати організацію службової діяльності;
12). Зберігати державну таємницю та персональні дані осіб, що стали йому відомі у зв`язку з виконанням посадових обов`язків, а також іншу інформацію, яка відповідно до закону не підлягає розголошенню;
13). Надавати публічну інформацію в межах, визначених законом.
Державні службовці виконують також інші обов`язки, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах. Установлено, що 14.11.2017 в місті Житомир між Департаментом містобудування, архітектури тa житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації, в особі директора Департаменту ОСОБА_8 , як замовника, та ТОВ «БК Сучасні Технології»», в особі директора ОСОБА_9 , як підрядника, укладено договір підряду №49.
Згідно з пунктом 1.1. договору підряду від 14.11.2017 №49 замовник доручає, а підрядник зобов`язується на свій ризик власними та залученими силами і засобами виконати відповідно до умов Договору та проектно-кошторисної документації будівельні роботи по об?єкту: Реконструкція та технічне переобладнання очисних споруд каналізації у смт. Ємільчине (ДК 021:2015-45300000-0 Будівельно-монтажні роботи) в повному обсязі відповідно до вимог чинних нормативних документів з питань будівництва, технічної документації та умов договору і здати замовнику закінчені роботи у встановлений договором строк, а замовник зобов`язується прийняти ці роботи та оплатити їх.
За умовами пункту 2.1. договору підряду від 14.11.2017 №49 договірна ціна є твердою.
Відповідно до пункту 2.3. договору підряду від 14.11.2017 №49 до складу ціни договору підрядник включає безпосередні та супутні (прямі загальновиробничі) витрати, а також прибуток, адміністративні витрати, податки, збори, обов`язкові платежі та інші, передбачені основними умовами договору, у разі необхідності, витрати на виконання пусконалагоджувальних робіт.
Відповідно до пункту 2.5. договору підряду від 14.11.2017 №49 ціна договору становить 3401094,00 гривень, в тому числі ПДВ 566 849,00 гривень. Джерело фінансування: кошти місцевих бюджетів.
При цьому, пунктом 18.2. договору підряду від 14.11.2017р. №49 встановлено строк дії договору до 31.12.2017, але у всякому разі до повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов`язань.
Окрім того, 31.12.2017 р. додатковою угодою №2 до пункту 18.2 договору підряду від 14.11.2017 №49 вказаного договору внесено зміни та встановлено строк його дії до 31.12.2018, але у всякому разі до повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов`язань.
Пунктом 5.2. договору підряду №49 передбачено, що підрядник забезпечує відповідність якості будівельних матеріалів, конструкцій, що постачаються ним, специфікаціям, технічних паспортів, інших документів, що посвідчують їх характеристики і якість. Вартість матеріальних ресурсів визначається за найменшими поточними цінами, що складаються в регіоні, підтверджені накладними.
Згідно з пунктом 8.1. підрядник самостійно організовує всю роботу по виконанню цього Договору відповідно до календарного графіку виконання робіт та з дотриманням вимог ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва», іншими нормативними документами, які регулюють виконання будівельних робіт і гарантує надійність і якість виконаних робіт з моменту підписання акту прийняття виконаних робіт в гарантійну експлуатацію протягом нормативного терміну.
Відповідно до пункту 9.3. договору підрядник повинен виконати передбачені договором роботи, якість яких відповідає вимогам ДСТУ та умовам проектно-кошторисної документації.
При цьому, пунктом 9.1. договору підряду від 14.11.2017 р. №49 встановлено, що контроль замовником за якістю робіт, матеріалів, устаткування здійснюється згідно з нормативними вимогами та положеннями загальних умов.
Згідно пункту 9.4. договору підряду від 14.11.2017 р. №49 з метою забезпечення контролю за відповідністю робіт матеріальних ресурсів установленим вимогам, замовник здійснює технічний нагляд та контроль за виконанням робіт відповідно до ч. 1 ст. 849 Цивільного кодексу України. Згідно до положень ч. 1 ст. 849 Цивільного кодексу України замовник має право у будь-який час перевірити хід і якість роботи, не втручаючись у діяльність підрядника.
Також відповідно до пункту 11.1. договору підряду від 14.11.2017 №49 замовник зобов`язаний: 11.1.1. Здійснювати постійний своєчасний технічний нагляд за виконанням робіт протягом усього періоду будівництва об`єкта в порядку, встановленому законодавством, і своєчасно повідомляти підрядника про виявлені порушення та недоліки. 11.1.2. Приймати якісно виконані роботи згідно з актами виконаних робіт; здавання-приймання робіт після закінчення дії даного договору здійснюється у відповідності з чинним законодавством і оформлюється актом про виконані роботи. При виявленні в процесі здавання-приймання робіт недоробок, що не заважають експлуатації об`єкту, акт виконаних робіт не підписується, а на недоробки складається дефектний акт з визначенням строків їх усунення за рахунок підрядника. Якщо при здаванні-прийманні робіт будуть виявленні суттєві недоробки, що виникли з вини підрядника, замовник не підписує акт виконання робіт і затримує оплату робіт, виконаних з порушенням; 11.1.3. Отримати в установленому порядку дозвільні документи на виконання будівельних робіт; 11.1.4. Надати підряднику будівельний майданчик, дозвільну документацію відповідно до цього договору; 11.1.5. Негайно повідомити підрядника про виявлені недоліки в роботі; 11.1.6. Сприяти підряднику в порядку, встановленому договором; виконані робіт; 11.1.7. Приймати в установленому порядку та оплати виконані роботи. у Згідно з Порядком здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 року №903, Технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об`єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об`єкта.
Відповідно до пунктів 10.3, 10.5-10.7 договору підряду від 14.11.2017 №49 оплату виконаних робіт замовник проводить поетапно по мірі надходжень з бюджету цільових коштів на оплату видатків для виконання будівельних робіт, в сумі, що не перевищує розмір фактичного надходження коштів з бюджету. Замовник бере на себе бюджетні фінансові зобов`язання виключно в межах відповідних фактичних надходжень бюджету. Оплата за виконані будівельні роботи здійснюється в межах фактичних надходжень на реєстраційний рахунок замовника. Оплата виконаних робіт проводиться у разі наявності фінансування та в межах бюджетних асигнувань.
При цьому, пунктом 11.3. договору передбачені обов`язки підрядника, серед яких, зокрема: - виконати з використанням власних ресурсів, якщо інше не встановлено умовами договору, та у встановлені строки роботи відповідно до проектної та кошторисної документації (п.п. 11.3.1.);
- надавати акти виконаних робіт по формі КБ-2в та нести відповідальність, передбачену чинним законодавством, за достовірність наданих відомостей (п.п.11.3.11.).
Відповідно до пункту 12.3 договору підряду від 14.11.2017 №49 здавання-приймання виконаних будівельних робіт після їх закінчення здійснюється у відповідності з чинним порядком і оформлюється актом форми №КБ-2в та довідкою №КБ-3.
Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 05.07.2013 №293 затверджено ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», що набрав чинності 01.01.2014. ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» затверджено типові форми первинних облікових документів у будівництві №КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та №КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати».
Пунктом 1 ДСТУБД.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачено, що стандарт установлює основні правила визначення вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту та технічного переоснащення будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів, лінійних об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам`яток архітектури та містобудування. Цей стандарт носить обов`язковий характер при визначенні вартості будівництва об`єктів, що споруджуються за рахунок бюджетних коштів, коштів державних комунальних підприємств, установ і організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії.
Пункт 3.18 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» вказує, що кошторис, який визначає вартість виконаних будівельних робіт за період, встановлений у договорі складається за примірною формою КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та примірною формою КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати».
Пункт 6.4.1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачає, що взаєморозрахунки за обсяги виконаних робіт проводяться за період, встановлений в договорі.
Пунктом 6.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачені особливості складання та узгодження договірних цін. Договірна ціна є кошторисом вартості підрядних робіт, який узгоджений замовником, і використовується при проведенні взаєморозрахунків.
Договірна ціна може встановлюватись за твердим (тверда договірна ціна) та приблизним (динамічна договірна ціна) кошторисом.
Твердий кошторис (тверда договірна ціна) встановлюється незмінним на весь обсяг будівництва з наданням виконавцем робіт гарантій, в тому числі фінансових, щодо реалізації проектних рішень в установлені строки за фіксовану ціну.
Після погодження договірної ціни складається договір підряду на виконання робіт. У договорі зазначається документ, покладений в основу визначення вартісних показників; позначається вид договірної ціни: тверда або динамічна; порядок, випадки та терміни можливого уточнення договірної ціни; умови фінансування та розрахунків за обсяги виконаних робіт; відповідальність сторін за порушення зобов`язань за договором, порядок внесення змін до договору тощо.
Пунктом 6.4.2 ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачено, що при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об`єктах будівництва, зведення яких здійснюється за рахунок державних коштів застосовуються примірні форми первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (примірна форма №КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати » (примірна форма № КБ-3).
Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 №668 «Про затвердження загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві» підрядник - сторона договору підряду, яка виконує та передає замовнику закінчені роботи (об`єкт будівництва), передбачені договором підряду.
Відповідно до п. 96 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 №668 «Про затвердження загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві» підписання акту приймання-передачі є підставою для проведення остаточних розрахунків.
Встановлено, що на виконання умов п.10.4. договору підряду від 14.11.2017 №49 на розрахунковий рахунок ТОВ «БК Сучасні технології» № НОМЕР_1 , відкритий y ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» Департаментом містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Житомирської ОДА 15.12.2017 згідно платіжного доручення №28 перераховано грошові кошти в сумі 1 602 112,80 грн., 05.04.2018 згідно платіжного доручення №1 перераховано грошові кошти в сумі 450 000,00 грн., 07.05.2018згідно платіжного доручення №7 перераховано грошові кошти в сумі 1 017 558,00 грн., 21.06.2018 згідно платіжного доручення №13 перераховано грошові кошти в сумі 306 550,80 грн.
TOB «БК Сучасні технології» з 14.11.2017 на об`єкті будівництва «Реконструкція та технічне переобладнання очисних споруд каналізації у смт. Ємільчине» (ДК 021:2015-45300000-0 Будівельно-монтажні роботи) проводились будівельні роботи згідно з умовами договору підряду від 14.11.2017 №49 та додатковими угодами до нього, в ході яких директором ТОВ «БК Сучасні технології» складено, зокрема, наступні звітні документи, необхідні для проведення замовником розрахунку за виконані роботи, а саме:
- Акт №1 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за грудень 2017 року; - Акт №2 вартості устаткування за грудень 2017 року; - Акт №63 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за грудень 2017 року; - Акт №4 вартості устаткування за грудень 2017 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за грудень 2017 року; - Акт №б/н вартості устаткування за грудень 2017 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за грудень 2017 року; - Акт №б/н вартості устаткування за грудень 2017 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за грудень 2017 року; - Акт №б/н вартості устаткування за грудень 2017 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за грудень 2017 року; - Акт №б/н вартості устаткування за грудень 2017 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за квітень 2018 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за квітень 2018 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за травень 2018 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за травень 2018 року; - Акт №б/н вартості устаткування за травень 2018 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за травень 2018 року; - A №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за травень 2018 року; - Акт №б/н вартості устаткування за травень 2018 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за травень 2018 року; - Aкт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за травень 2018 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за травень 2018 року; - Акт №б/н вартості устаткування за травень 2018 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за червень 2018 року; - Акт №б/н вартості устаткування за червень 2018 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за червень 2018 року; - Акт №б/н вартості устаткування за червень 2018 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за серпень 2019 року; - Акт №б/н вартості устаткування за серпень 2019 року; - Акт №б/н вартості устаткування за серпень 2019 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за серпень 2019 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за вересень 2019 року; - Акт №б/н вартості устаткування за вересень 2019 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за вересень 2019 року; - Акт №б/н вартості устаткування за вересень 2019 року; - Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за вересень 2019 року; - Акт №б/н вартості устаткування за вересень 2019 року; - Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ3 за грудень 2017 року; - Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ3 за квітень 2018 року; - Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за травень 2018 року; - Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за травень 2018 року; - Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за червень 2018 року; - Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за серпень 2019 року; - Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за серпень 2019 року.
При цьому, Акт №/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ- 2в за вересень 2019 року по об`єкту будівництва «Реконструкція та технічне переобладнання очисних споруд каналізації у смт. Ємільчине» містили відомості із завищеними обсягами виконаних робіт та обладнання на загальну суму 132 113,00 грн., зокрема п. 13 розділу «Підсилення ємкостей монолітними обоймами» містив неправдиві відомості щодо об`ємів підсилення цегляних стін монолітними залізобетонними обоймами, обсягом 41,4466 м3; п.14 розділу «Підсилення ємкостей монолітними обоймами» містив неправдиві відомості щодо об`ємів виготовлення сумішей бетонних готових важких, клас бетону В25 (M350) крупність заповнювача більше 20 до 40 мм. обсягом 42,685878 м3; п.61 розділу «Санвузли» містив неправдиві відомості щодо об`ємів поліпшення штукатурення цементно-вапняними або цементним розчином по каменю і бетону стін вручну обсягом 136,03 м2; п.64 розділу «Санвузли» містив неправдиві відомості щодо об`ємів облицювання поверхонь стін керамічними плитками на розчині із сухої клеючої суміші, обсягом 127,58 м2; п.73 розділу «Санвузли» містив неправдиві відомості щодо об`ємів улаштування покриттів з керамічних плиток на розчині із сухої клеючої суміші, обсягом 32,985 м2; п.79 розділу «Санвузли» містив неправдиві відомості щодо об`ємів улаштування каркасу однорівневих підвісних стель із металевих профілів обсягом 89,68 м2; п.83 розділу «Санвузли» містив неправдиві відомості щодо об`ємів облицювання каркасів стель неперфорованими плитами, паперовошаруватим декоративним пластиком обсягом 32 м2;п.84 розділу «Санвузли» містив неправдиві відомості щодо використання об`ємів пластику паперовошаруватого з одним декоративним боком обсягом 32,96 м2; п.84 розділу «Санвузли» містив неправдиві відомості щодо використання водонагрівача в кількості 2 шт.; п.88 розділу «Санвузли» містив неправдиві відомості щодо унітазів з безпосередньо приєднаним бачком в кількості 2 шт.; п.88 розділу «Санвузли» містив неправдиві відомості щодо умивальників в комплекті з сифоном та змішувачем, в кількості 2 шт.; п.92 розділу «Санвузли» містив неправдиві відомості щодо використання сушарки для рушників, в кількості 2 шт.; п.98 розділу «Операторська, щитова» містив неправдиві відомості щодо об`ємів підшивання стелі плитами деревоволокнистими твердими обсягом 95,29 м2; п. 100 розділу «Операторська, щитова» містив неправдиві відомості щодо улаштування підшивки горизонтальних поверхонь підвісних стель гіпсокартонними або гіпсоволоконними листами обсягом 95,29 м2; п.108 розділу «Операторська, щитова» містив неправдиві відомості щодо об`ємів шпаклювання стель шпаклівкою, обсягом 95,29 м2; п.109 розділу «Операторська, щитова» містив неправдиві відомості щодо додавання на 1 мм. зміни товщини шпаклювання стель обсягом 95,29 м2; п.116 розділу «Операторська, щитова» містив неправдиві відомості щодо об`ємів шпаклювання стін шпаклівкою 268,4 м2; п. 120 розділу «Операторська, щитова» містив неправдиві відомості щодо додавання на 1 мм зміни товщини шпаклювання стін обсягом 268,4 м2; п. 122 розділу «Операторська, щитова» містив неправдиві відомості щодо простого фарбування стін полівінілацетатними водоемульсійними сумішами по штукатурці та збірних конструкціях, підготовлених під фарбування, обсягом 268,4 м2.
При цьому, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду директора Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації, будучи службовою особою, у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, неналежно виконуючи свої службові обов`язки, пов`язані із здійсненням нагляду і контролю за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконаних робіт згідно Договору підряду від 14.11.2017 №49, через несумлінне ставлення до них, в порушення вищевказаних нормативно-правових актів та взятих на себе зобов`язань за договором, не перевірив об`єми фактично виконаних робіт на об`єкті будівництва «Реконструкція та технічне переобладнання очисних споруд каналізації у смт. Ємільчине», підписав і скріпив гербовою печаткою Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації Акт №б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за вересень 2019 року, Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за вересень 2019 року, у зв`язку з чим вони остаточно набули статусу офіційних. На підставі вищевказаних офіційних документів, що містили недостовірні відомості із завищеними обсягами виконаних робіт ТОВ «БК Сучасні технології» неправомірно привласнено кошти в сумі 132 113,00 грн. виділених на будівельні роботи по об`єкту «Реконструкція та технічне переобладнання очисних споруд каналізації у смт. Ємільчине».
За таких обставин, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації вчинив службову недбалість, що виразилась у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, внаслідок чого ТОВ «БК Сучасні технології» неправомірно привласнено кошти в сумі 132 113,00 грн., виділених на будівельні роботи по об`єкту «Реконструкція та технічне переобладнання очисних споруд каналізації у смт. Ємільчине», в результаті чого державним інтересам в особі Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації спричинено матеріальну шкоду на вказану суму, що більше ніж в 100 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та відповідно до п. 4 примітки до ст.364 КК України є істотною шкодою.
Крім того, відповідно до статуту ТОВ «БК Сучасні Технології» (нова редакція), затвердженого Протоколом №1 загальних зборів учасників від 05.06.2019 р., підприємство створюється з метою об`єднання матеріальних, фінансових та інших ресурсів учасників для здійснення Товариством господарської діяльності та з метою отримання прибутку та наступного його розподілу між учасниками товариства. Учасником товариства є ОСОБА_4 . Виконавчим органом товариства, який здійснює поточне керівництво діяльністю Товариства, є директор.
Протоколом загальних зборів засновника ТОВ «БК Сучасні Технології» від 25.01.2019 №6 ОСОБА_4 обрано директором ТОВ «БК Сучасні Технології».
Відповідно до пункту 8.4.1. Статуту ТОВ «БК Сучасні Технології» Директор вирішує всі питання діяльності Товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції Загальних зборів учасників.
Відповідно до пункту 8.4.2. Статуту ТОВ «БК Сучасні Технології» до компетенції директора відносяться: а) організація виконання рішень Загальних зборів учасників; б) розгляд результатів господарської діяльності Товариства за звітний період; в) розгляд результатів роботи окремих підрозділів Товариства та керівництва з прийняттям відповідних рішень за їх результатами; г) представництво без довіреності Товариства перед третіми особами, державними органами, судовими інстанціями; д) формування порядку денного Загальних зборів учасників, зберігання всіх рішень Загальних зборів та протоколів, надання учасникам виписок з протоколів та копій рішень, що стосуються цього учасника; е) затвердження будь-яких договорів (угод) щодо розпорядження майном та набуття зобов`язань; ж) розгляд та затвердження документів, що регламентують діяльність Товариства (в межах компетенції).
Відповідно до пункту 8.4.3. статуту Директор без довіреності представляє інтереси Товариства в державних органах, судових інстанціях та перед третіми особами. Директор діє в межах своїх повноважень, визначених законодавством та цим статутом.
Згідно п. 8.4.4 Статуту Директор має право: - розпоряджатися майном Товариства в межах його компетенції; - укладає та підписує господарські та інші договори (угоди); - видавати накази та розпорядження як усні, так і письмові; - користуватись правом першого підпису, відкривати рахунки в банківських установах; - видавати довіреності та товарно-розпорядчі документи; - укладати трудові договори, призначати керівників підрозділів, займатись комплектацією кадрового складу Товариства в межах своєї компетенції: - встановлювати обсяги повноважень директорам затверджувати посадові інструкції та штатні розклади; підрозділів, - передавати частину своїх повноважень іншим посадовим особам та директорам підрозділів по узгодженню з загальними зборами учасників; - контролювати службову діяльність посадових осіб Товариства, крім Голови ревізійної комісії, та в разі порушення ними або іншими працівниками його вимог, посадових інструкцій, штатних розкладів, Статуту або чинного законодавства вживати заходи, передбачені Кодексом Законів про працю України та іншими нормативними актами.
Таким чином, обіймаючи посаду директора ТОВ «БК Сучасні Технології», ОСОБА_4 здійснює організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому відповідно до ст. 18 КК України є службовою особою та у своїй діяльності зобов`язаний керуватися статутом товариства та чинним законодавством.
Так, 05.10.2017 тендерним комітетом Департаменту містобудування, архітектури, будівництва житлово-комунального господарства Житомирської облдержадміністрації (ЄДРПОУ 39932654, місцезнаходження: Житомирська область, м. Житомир, майдан ім. С.П. Корольова 12) оголошено про проведення процедури закупівлі за об`єктом «Реконструкція та технічне переобладнання очисних споруд каналізації у смт. Ємільчине». За результатами проведення тендеру переможцем обрано Товариство 3 обмеженою відповідальністю «БК Сучасні Технології» (ЄДРПОУ 40904358, місцезнаходження: м. Житомир, вул. Степана Бандери, 7 кім. 7) з приведеною ціною 3 401 094,00 грн.
На виконання рішення тендерного комітету 14.11.2017 в місті Житомир між Департаментом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації, в особі директора Департаменту ОСОБА_8 , як замовника, та ТОВ «БК Сучасні Технології», в особі директора ОСОБА_9 , як підрядника, укладено договір підряду №49.
Згідно з пунктом 1.1. договору підряду від 14.11.2017 №49 замовник доручає, а підрядник зобов`язується на свій ризик власними та залученими силами і засобами виконати відповідно до умов Договору та проектно-кошторисної документації будівельні роботи по об`єкту: Реконструкція та технічне переобладнання очисних споруд каналізації у смт. Ємільчине (ДК 021:2015-45300000-0 Будівельно-монтажні роботи) в повному обсязі відповідно до вимог чинних нормативних документів з питань будівництва, технічної документації та умов договору і здати замовнику закінчені роботи у встановлений договором строк, а замовник зобов`язується прийняти ці роботи та оплатити їх.
За умовами пункту 2.1. договору підряду від 14.11.2017 №49 договірна ціна є твердою.
Відповідно до пункту 2.3. договору підряду від 14.11.2017 №49 до складу ціни договору підрядник включає безпосередні та супутні (прямі і загальновиробничі) витрати, а також прибуток, адміністративні витрати, податки, збори, обов`язкові платежі та інші, передбачені основними умовами договору, у разі необхідності, витрати на виконання пусконалагоджувальних робіт.
Відповідно до пункту 2.5. договору підряду від 14.11.2017 №49 ціна договору становить 3 401 094,00 гривень, в тому числі ПІДВ 566 849,00 гривень. Джерело фінансування: кошти місцевих бюджетів. При цьому, пунктом 18.2. договору підряду від 14.11.2017 №49 встановлено строк дії договору до 31.12.2017, але у всякому разі до повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов`язань.
Окрім того, 31.12.2017 додатковою угодою №2 до пункту 18.2 договору підряду від 14.11.2017 №49 договору внесено зміни та встановлено строк його дії до 31.12.2018, але у всякому разі до повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов`язань.
Пунктом 5.2. договору підряду №49 передбачено, що підрядник забезпечує відповідність якості будівельних матеріалів, конструкцій, що постачаються ним, специфікаціям, технічних паспортів, інших документів, що посвідчують їх характеристики і якість. Вартість матеріальних ресурсів визначається за найменшими поточними цінами, що складаються в регіоні, підтверджені накладними.
Згідно з пунктом 8.1. підрядник самостійно організовує всю роботу по виконанню цього Договору відповідно до календарного графіку виконання робіт та з дотриманням вимог ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва», іншими нормативними документами, які регулюють виконання будівельних робіт і гарантує надійність і якість виконаних робіт з моменту підписання акту прийняття виконаних робіт в гарантійну експлуатацію протягом нормативного терміну.
Відповідно до пункту 9.3. договору підрядник повинен виконати передбачені договором роботи, якість яких відповідає вимогам ДСТУ та умовам проектно-кошторисної документації.
При цьому, пунктом 9.1. договору підряду від 14.11.2017 №49 встановлено, що контроль замовником за якістю робіт, матеріалів, устаткування здійснюється згідно з нормативними вимогами та положеннями загальних умов.
Згідно пункту 9.4. договору підряду від 14.11.2017 №49 з метою забезпечення контролю за відповідністю робіт матеріальних ресурсів установленим вимогам, замовник здійснює технічний нагляд та контроль за виконанням робіт відповідно до ч. 1 ст. 849 Цивільного кодексу України. Відповідно до пунктів 10.3, 10.5-10.7 договору підряду від 14.11.2017 №49 оплату виконаних робіт замовник проводить поетапно по мірі надходжень з бюджету цільових коштів на оплату видатків для виконання будівельних робіт, в сумі, що не перевищує розмір фактичного надходження коштів з бюджету.
Замовник бере на себе бюджетні фінансові зобов`язання виключно в межах відповідних фактичних надходжень бюджету. Оплата за виконані будівельні роботи здійснюється в межах фактичних надходжень на реєстраційний рахунок замовника. Оплата виконаних робіт проводиться у разі наявності фінансування та в межах бюджетних асигнувань.
Відповідно до пункту 12.3. договору здавання-приймання виконаних робіт після їх закінчення здійснюється у відповідності з чинним законодавством і оформлюється актом форми №КБ-2в та довідкою №КБ-3.
Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 05.07.2013 №293 затверджено ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», що набрав чинності 01.01.2014. ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» затверджено типові форми первинних облікових документів у будівництві №КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та №КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати».
Пунктом 1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачено, що стандарт установлює основні правила визначення вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту та технічного переоснащення будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів, лінійних об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам`яток архітектури та містобудування. Цей стандарт носить обов`язковий характер при визначенні вартості будівництва об`єктів, що споруджуються за рахунок бюджетних коштів, коштів державних i комунальних підприємств, установ і організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії.
Пункт 3.18 ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» вказує, що кошторис, який визначає вартість виконаних будівельних робіт за період, встановлений у договорі складається за примірною формою КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та примірною формою КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати». Пункт 6.4.1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачає, що взаєморозрахунки за обсяги виконаних робіт проводяться за період, встановлений в договорі. Пунктом 6.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачені особливості складання та узгодження договірних цін. Договірна ціна є кошторисом вартості підрядних робіт, який узгоджений замовником, і використовується при проведенні взаєморозрахунків. Договірна ціна може встановлюватись за твердим (тверда договірна ціна) та приблизним (динамічна договірна ціна) кошторисом. Твердий кошторис (тверда договірна ціна) встановлюється незмінним на весь обсяг будівництва з наданням виконавцем робіт гарантій, в тому числі фінансових, щодо реалізації проектних рішень в установлені строки за фіксовану ціну. Після погодження договірної ціни складається договір підряду на виконання робіт. У договорі зазначається документ, покладений в основу визначення вартісних показників; позначається вид договірної ціни: тверда або динамічна, порядок, випадки та терміни можливого уточнення договірної ціни; умови фінансування та розрахунків за обсяги виконаних робіт; відповідальність сторін за порушення зобов`язань за договором, порядок внесення змін до договору тощо.
Пунктом 6.4.2 ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачено, що при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об`єктах будівництва, зведення яких здійснюється за рахунок державних коштів застосовуються примірні форми первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (примірна форма МКБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати » (примірна форма М КБ-3).
Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 №668 «Про затвердження загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві» підрядник - сторона договору підряду, яка виконує та передає замовнику закінчені роботи (об`єкт будівництва), передбачені договором підряду. Відповідно до п. 96 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 №668 «Про затвердження загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві» підписання акту приймання-передачі є підставою для проведення остаточних розрахунків.
На виконання умов п.10.3. договору підряду від 14.11.2017 №49 на розрахунковий рахунок ТОВ «БК Сучасні технології» No26002500288395, відкритий у ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» Департаментом містобудування, архітектури, будівництва житлово-комунального господарства Житомирської ОДА 15.12.2017 згідно платіжного доручення №28 перераховано грошові кошти в сумі 1 602 112,80 грн., 05.04.2018 згідно платіжного доручення №1 перераховано грошові кошти в сумі 450 000,00 грн., 07.05.2018 згідно платіжного доручення №7 перераховано грошові кошти в сумі 1 017 558,00 грн., 21.06.2018 згідно платіжного доручення №13 перераховано грошові кошти в сумі 306 550,80 грн.
У точно невстановлений досудовим розслідуванням час, місці, але не раніше 25.01.2019 у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, а саме частиною бюджетних коштів, які були перераховані на рахунок ТОВ «БК Сучасні технології» для реконструкції та технічного переобладнання очисних споруд каналізації у смт. Ємільчине, шляхом внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Реалізуючи свій злочинний умисел, зловживаючи своїм службовим становищем, з корисливих мотивів, усвідомлюючи протиправність своїх дій, за невстановлених в ході досудового розслідування обставин, директор ТОВ «БК Сучасні технології» ОСОБА_4 після виконання частини робіт на об`єкті будівництва, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, особисто склав, підписав та скріпив печаткою ТОВ «БК Сучасні технології» офіційні документи, а саме: довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за вересень 2019 року та акт об/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за вересень 2019 року по об`єкту будівництва «Реконструкція та технічне переобладнання очисних споруд каналізації у смт. Ємільчине», які містили відомості із завищеними обсягами виконаних робіт та обладнання на загальну суму 132 113,00 грн.. Зокрема, достовірно знаючи, що відомості про обсяги використаних матеріалів та проведені роботи, зазначені у вищевказаних документах, не відповідають дійсності, ОСОБА_4 до п. 13 розділу «Підсилення ємкостей монолітними обоймами» внесено неправдиві відомості щодо об`ємів підсилення цегляних стін монолітними залізобетонними обоймами, обсягом 41,4466 м; до п.14 розділу «Підсилення ємкостей монолітними обоймами» внесено неправдиві відомості щодо об`ємів виготовлення сумішей бетонних готових важких, клас бетону В25 (М350) крупність заповнювача більше 20 до 40 мм обсягом 42,685878 м2; до п.61 розділу «Санвузли» внесено неправдиві відомості щодо об`ємів поліпшення штукатурення цементно-вапняними або цементним розчином по каменю і бетону стін вручну обсягом 136,03 м2; до п.64 розділу «Санвузли» внесено неправдиві відомості щодо об`ємів облицювання поверхонь стін керамічними плитками на розчині із сухої клеючої суміші, обсягом 127,58 м2; до п.73 розділу «Санвузли» внесено неправдиві відомості щодо об`ємів улаштування покриттів з керамічних плиток на розчині із сухої клеючої суміші, обсягом 32,985 м2; до п.79 розділу «Санвузли» внесено неправдиві відомості щодо об?ємів улаштування каркасу однорівневих підвісних стель із металевих профілів обсягом 89,68 м2; до п.83 розділу «Санвузли» внесено неправдиві відомості щодо об?ємів облицювання каркасів стель неперфорованими плитами, паперовошаруватим декоративним пластиком обсягом 32 м2; доп.84 розділу «Санвузли» внесено неправдиві відомості щодо використання об`ємів пластику паперовошаруватого з одним декоративним боком обсягом 32,96 м2; до п.84 розділу «Санвузли» внесено неправдиві відомості щодо використання водонагрівачав кількості 2 шт.; до п.88 розділу «Санвузли» внесено неправдиві відомості щодо унітазів з безпосередньо приєднаним бачком в кількості 2 шт.; до п.88 розділу «Санвузли» внесено неправдиві відомості щодо умивальників в комплекті з сифоном та змішувачем, в кількості 2 шт.; до п.92 розділу «Санвузли» внесено неправдиві відомості щодо використання сушарки для рушників, в кількості 2 шт.; до п.98 розділу «Операторська, щитова» внесено неправдиві відомості щодо об`ємів підшивання стелі плитами деревоволокнистими твердими обсягом 95,29 м2; до п.100 розділу «Операторська, щитова» внесено неправдиві відомості щодо улаштування підшивки горизонтальних поверхонь підвісних стель гіпсокартонними або гіпсоволоконними листами обсягом 95,29 м2; до п.108 розділу «Операторська, щитова» внесено неправдиві відомості щодо об?ємів шпаклювання стель шпаклівкою, обсягом 95,29 м; до п.109 розділу «Операторська, щитова» - внесено неправдиві відомості щодо додавання на 1 мм. зміни товщини шпаклювання стель обсягом 95,29 м; до п. 116 розділу «Операторська, щитова» внесено неправдиві відомості щодо об`ємів шпаклювання стін шпаклівкою 268,4 м2; до п.120 розділу «Операторська, щитова» внесено неправдиві відомості щодо додавання на 1 мм зміни товщини шпаклювання стін обсягом 268,4 м2; до п.122 розділу «Операторська, щитова» внесено неправдиві відомості щодо простого фарбування стін полівінілацетатними водоемульсійними сумішами по штукатурці та збірних конструкціях, підготовлених під фарбування, обсягом 268,4 м2.
За таких обставин, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду директора ТОВ «БК Сучасні Технології», будучи службовою особою юридичної особи приватного права, з метою заволодіння чужим майном, свідомо вніс до офіційних документів довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за вересень 2019 року та акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за вересень 2019 року завідомо неправдивих відомостей, тобто вчинив службове підроблення, а також зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом видачі завідомо неправдивого офіційного документ, заволодів бюджетними коштами, що призначалися на виконання робіт з Реконструкції та технічного переобладнання очисних споруд каналізації у смт. Ємільчине, на загальну суму 132 113,00 грн.
Необережні дії ОСОБА_5 , кваліфіковано за ч.1 ст.367 Кримінального кодексу України, як службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним інтересам.
Умисні дії ОСОБА_4 , кваліфіковано за ч.2 ст. 190, ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу України, як привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та службове підроблення, тобто у внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
У підготовчому судовому засіданні захисник обвинуваченогоадвокат ОСОБА_7 заявив клопотання про закриття кримінального провадження по обвинуваченню ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.367, ч.1 ст.366, ч.2 ст.191 КК України у зв`язку із закінченням строків досудового розслідування.
Клопотання мотивовано тим, що відомості про кримінальне правопорушення внесено 23.07.2019 до ЄРДР за №42019061240000042.
Повідомлення про підозру ОСОБА_5 вручено 11.03.2021 року (п.17 розділу 2 реєстру матеріалів досудового розслідування).
Повідомлення про підозру ОСОБА_4 було погоджено прокурором Новоград-Волинської окружної прокуратури ОСОБА_10 та вручено 06.05.2021 року (п. 27 розділу 2 реєстру матеріалів досудового розслідування).
В реєстрі матеріалів досудового розслідування інформації про продовження або зупинення строку досудового розслідування немає, після вручення повідомлення про підозру ОСОБА_5 та ОСОБА_4 строк досудового розслідування не продовжувався.
07.05.2021 року в ЄРДР були внесені відомості про повідомлення про завершення досудового розслідування.
Захиснику ОСОБА_7 та підозрюваному ОСОБА_4 повідомлення про завершення досудового розслідування було направлено засобами поштового зв`язку 12 травня 2021 року та 17 травня 2021 року.
В період часу з 17.05.2021 до 18.06.2021 року виконувалися вимоги ст.290 КПК України та сторона захисту, а також підозрювані, знайомилися з матеріалами кримінального провадження.
18 червня 2021 року обвинувальний акт було затверджено прокурором Новоград-Волинської окружної прокуратури ОСОБА_10 , вручено ОСОБА_4 18.06.2021 року та скеровано до суду.
Відповідно до матеріалів судової справи до Ємільчинського районного суду Житомирської області обвинувальний акт було подано безпосередньо 22.06.2021 року, тобто поза межами строків досудового розслідування.
Оскільки ж у цій справі після повідомлення особи про підозру сплив строк досудового розслідування, цей строк не продовжувався і не зупинявся, а ОСОБА_4 не підозрювався у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров`я особи, кримінальне провадження згідно з п.10 ч. 1 ст. 284 КПК підлягає закриттю.
Також захисник вважає, що після закінчення строку досудового розслідування прокурор не був вправі звертатися до суду з обвинувальним актом, оскільки кримінальне провадження підлягало закриттю.
Захисник обвинуваченого ОСОБА_4 адвокат ОСОБА_7 підтримав клопотання про закриття кримінального провадження, зазначив, що досудове розслідування даного кримінального провадження було завершено 12.05.2021 року, строк досудового розслідування завершився 12.05.2021 року, а обвинувальний акт надійшов до суду 22.06.2021 року, тобто поза межами строку досудового розслідування, у зв`язку з чим кримінальне провадження підлягає закриттю.
В підготовчому судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 підтримав клопотання про закриття відносно нього кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків досудового розслідування, просив його задовольнити.
Захисник обвинуваченого ОСОБА_5 адвокат ОСОБА_6 підтримав клопотання про закриття кримінального провадження просив його задовольнити.
В підготовчому судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_5 підтримав клопотання про закриття відносно нього кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків досудового розслідування, просив його задовольнити.
Прокурор в підготовчому судовому засіданні просив відмовити в задоволенні клопотання, оскільки воно є безпідставним, оскільки вважає, що досудове розслідування в даному кримінальному провадженні завершено в строки передбачені законодавством, також вважає, що обвинувальний акт було направлено до суду та отримано судом в межах строків досудового розслідування.
Згідно ч.4ст.286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Заслухавши сторони кримінального провадження, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд приходить до наступного висновку.
23.07.2019 року внесено відомості до ЄРДР за №42019061240000042 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст.366 КК України.
18.02.2020 року внесено відомості до ЄРДР за №42020061240000010 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4ст. 191 КК України.
13 березня 2020 року прокурором Новоград-Волинської місцевої прокуратури ОСОБА_11 була винесена постанова про об`єднання кримінальних проваджень №42019061240000042 та №42020061240000010 і присвоєно загальний номер кримінального провадження №42019061240000042.
11 березня 2021 року внесено відомості до ЄРДР за № 12021060530000109 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 367 КК України.
11 березня 2021 року прокурором Новоград-Волинської окружної прокуратури ОСОБА_12 була винесена постанова про об`єднання кримінальних проваджень №42019061240000042 та №12021060530000109 і присвоєно загальний номер кримінального провадження №42019061240000042.
Повідомлення про підозру ОСОБА_5 вручено 11.03.2021 року.
Повідомлення про підозру ОСОБА_4 було погоджено прокурором Новоград-Волинської окружної прокуратури ОСОБА_10 та вручено 06.05.2021 року.
В реєстрі матеріалів досудового розслідування відсутня інформація про зупинення строку досудового розслідування, а також про продовження строку досудового розслідування після вручення повідомлення про підозру ОСОБА_5 та ОСОБА_4
07.05.2021 року в ЄРДР були внесені відомості про повідомлення про завершення досудового розслідування.
Захиснику ОСОБА_7 та підозрюваному ОСОБА_4 повідомлення про завершення досудового розслідування було направлено засобами поштового зв`язку 12 травня 2021 року та 17 травня 2021 року, що підтверджується наданими стороною захисту доказами, зокрема копії повідомлення про завершення досудового розслідування від 11.05.2021 року, копії конвертів, копії повідомлень про вручення, копія квитанцій поштових відправлень.
Вищевказана інформація стороною обвинувачення не спростована.
В період часу з 17.05.2021 до 18.06.2021 року виконувалися вимоги ст.290 КПК України та сторона захисту, а також підозрювані, знайомилася з матеріалами кримінального провадження.
18 червня 2021 року обвинувальний акт було затверджено прокурором Новоград-Волинської окружної прокуратури ОСОБА_10 , вручено обвинуваченим ОСОБА_4 та ОСОБА_5 18.06.2021 року і скеровано до суду.
Відповідно до матеріалів судової справи до Ємільчинського районного суду Житомирської області обвинувальний акт було подано безпосередньо 22.06.2021 року.
Відповідно до частини 1 статті 219 КПК Українистрок досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до винесення постанови про відновлення кримінального провадження, а також строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченомустаттею 290 цього Кодексу, не враховується у строки, передбачені цією статтею (частина 5статті 219 КПК).
Згідно з пунктом 4 частини 3статті 219 КПК України, з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Частина 4статті 219 КПК Українивстановлює, що строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4Глави 24 цього Кодексу.
Згідно з частиною 5статті 294 КПК Українистрок досудового розслідування, що закінчився, поновленню не підлягає.
Відповідно до статті 283КПК прокурор зобов`язаний у найкоротший строк після повідомлення особі про підозру здійснити одну з таких дій: 1) закрити кримінальне провадження; 2) звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності; 3) звернутися до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.
Згідно з положеннями статті 293КПК одночасно з переданням обвинувального акта до суду прокурор зобов`язаний під розписку надати їх копію та копію реєстру матеріалів досудового розслідування підозрюваному (крім випадку, передбаченого частиною другоюстатті 297-1 цього Кодексу), його захиснику, законному представнику.
Як зазначив Верховний Суд, зокрема у постановах від 26.05.2020 року у справі №556/1381/18, від 01 липня 2021 року у справі №752/3218/20, ухвали Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі №712/6375/18, від 15 березня 2021 року у справі №676/6116/18, від 05 квітня 2021 року у справі №676/804/20, від 21 квітня 2021 року у справі №991/6516/20 кінцевим моментом строку досудового розслідування є його закінчення, яке, як етап кримінального провадження, законодавець пов`язує у часі зі зверненням з обвинувальним актом до суду (його фактичним направленням). А тому в рамках строку досудового розслідування обвинувальний акт має бути не лише складено, затверджено та вручено, а й безпосередньо направлено на адресу суду.
Отже, враховуючи, що ОСОБА_5 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення 11.03.2021 року, ОСОБА_4 06.05.2021 року, досудове розслідування, відповідно до п.4 ч.3ст.219КПК України повинно було б бути закінченим протягом двох місяців, тобто до 11.05.2021 року. Однак, лише 12.05.2021 року повідомлення про завершення досудового розслідування було направлено засобами поштового зв`язку 12 травня 2021 року та 17 травня 2021 року.
Таким чином досудове розслідування кримінального провадження №№42019061240000042 від 23.07.2019 року по обвинуваченню ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.367, ч. 1 ст.366, ч.2 ст.191 КК Україниповинно було б закінчитися 11.05.2021 року і обвинувальний акт також повинен був бути затвердженим та направленим до суду до вказаного строку.
В Постанові об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 24.10.2022 року №216/4805/20 безпосередньо зазначено наступне:
«День направлення або безпосереднього вручення підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, повідомлення про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування, має рахуватися у строк досудового розслідування.
Колегія суддів об`єднаної палати вважає, що таке повідомлення є офіційним підтвердженням стороною обвинувачення завершення досудового розслідування, що унеможливлює здійснення будь-якої процесуальної діяльності щодо розслідування обставин вчиненого кримінального правопорушення. В іншому випадку кримінальна процесуальна діяльність органів досудового розслідування має визнаватися незаконною, а отримані докази недопустимими».
Виходячи з вищевказаного, суд вважає, що після закінчення 12.05.2021 року строку досудового розслідування, слідчий не вправі був звертатися до суду з обвинувальним актом, оскільки кримінальне провадження підлягало закриттю.
Таким чином, оскільки обвинувальний акт з додатками направлений до суду після закінчення строку досудового розслідування, клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_7 про закриття кримінального провадження у зв`язку з закінченням строків досудового розслідування підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.219,284,290,314 КПК України, суд
у х в а л и в:
Клопотання адвоката ОСОБА_7 про закриття кримінального провадження по обвинуваченню ОСОБА_4 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.191, ч.1 ст.366 КК України, ОСОБА_5 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України у зв`язку з закінченням строку досудового розслідування задовольнити.
Кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_4 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.191, ч.1 ст.366 КК України, ОСОБА_5 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, внесене до ЄРДР 23.07.2019 року за №42019061240000042 закрити на підставі п.10 ч.1ст.284 КПК України, у зв`язку з закінченням строку досудового розслідування, визначеногост.219 КПК України.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Ємільчинський районний суд Житомирської області протягом семи днів з дня виготовлення повного тексту.
Повний текст ухвали виготовлений 26.05.2023 року.
Суддя ОСОБА_1