Рішення № 111173260, 10.05.2023, Сокальський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
10.05.2023
Номер справи
454/1727/22
Номер документу
111173260
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 454/1727/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 травня 2023 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:

головуючого - судді Струс Т. В. ,

за участю секретаря Синевської Г.В.,

представника позивача адвоката Чернявського Р.І.,

представника відповідача адвоката Олійник О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сокалі в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про скасування рішення про задоволення акту про порушення та зустрічною позовною заявою Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу,

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом заявою до відповідача АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», у якій просить скасувати рішення АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (Центральної комісії по розгляду актів про порушення) від 13 травня 2022 року про проведення донарахування вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу спожитого газу за адресою: Львівська область, Червоноградський район, с.Перв`ятичі, споживач ОСОБА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 , за період з 06.10.2021р. по 05.04.2022р., на суму 204854,72 грн., прийнятого на підставі акту про порушення №001595 від 05 квітня 2022 року.

Позов обґрунтовує тим, що 05.04.2022р. працівниками Регіональної газової компанії Львівгаз у домогосподарстві за адресою АДРЕСА_1 , було проведено розпломбування та демонтаж засобу вимірювальної техніки (газового лічильника) на повірку, про що складено акту не було працівниками Львівгаз.

Для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення повірки представник оператора ГРМ не запакував ЗВТ в пакет з політелену та не опломбував пломбою.

За результатами огляду засобу вимірювальної техніки встановлено наявність та цілісність пломб.

Після чого відповідачем АТ «Львівгаз» складено акт про порушення №001595 протокол за №0006147 про направлення ЗТВ на експертизу в зв`язку з несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ, оскільки не відповідає пломба з заводу виробника (здавлена).

На проведення експертизи позивача ОСОБА_1 не запрошували.

Також запрошення прийняти участь в засіданні комісії 13.05.2022р., якою було вирішено задовольнити акт про порушення та донараховано їй об`єм спожитого газу на суму 204854,72грн., позивач не отримував.

Позивач вважає, що донарахування йому спожитого газу є необґрунтованим та безпідставним, оскільки представник газопостачальної організації у разі виявлення порушень, був зобов`язаний скласти акт в його присутності в двох примірниках. Однак на день демонтажу лічильника, жодних порушень не було виявлено.

Крім того, протокол про направлення ЗВТ на експертизу також повинен був складатися в присутності споживача з відповідним пакуванням, опломбуванням пакету, що зроблено не було.

Позивач стверджує, що відповідачем також не встановлено факту неправильної роботи газового лічильника.

Враховуючи те, що вказану відповідачем ознаку втручання в роботу ЗВТ неможливо було не виявити при демонтажі газового лічильника по місцю його проживання, позивача ОСОБА_1 не було залучено до участі в такому виявленні порушень, відповідачем було порушено процедуру та підстави проведення експертизи, позивач вважає, що рішення відповідача про проведення йому донарахування вартості спожитого газу є не законним та підлягає скасуванню.

Ухвалою від 18.07.2022 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено судове засідання.

Відповідачем АТ «Операторгазорозподільної системи «Львівгаз» подано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідачем правомірно проведено нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу за виявлене порушення. Позивачем вчинено порушення, передбачене п.п.З п.1 гл.2 розд. ХІ Кодексу ГРМ - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). Відповідно до акту про порушення №001595 від 05.04.2022 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем - розділ XI гл.2 п.1 п.п.З несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) - не відповідає пломба заводу виробника (здавлена).

Відповідно до акту експертизи ЗВТ №330 від 04.05.2022 року виявлено втручання в роботу ЗВТ, а саме: цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ - порушена, не відповідає заводу виробнику, під кришкою облікового механізму збитий шліц гвинта кріплення рамки облікового механізму.

За дане порушення п.1 гл.З розділу XI Кодексу ГРМ передбачено проведення споживачу перерахунку об`єму розподіленого (спожитого) природного газу.

Правовідносини між позивачем та відповідачем регулюються, зокрема, договором розподілу природного газу, типова форма якого затверджена постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2498 (далі - Договір розподілу).

Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу, (п.1.3. розділу І Договору розподілу).

Позивач споживає природний газ та оплачував рахунки відповідача, що підтверджується довідкою про фінансовий стан абонента.

Відтак, позивач приєднався до Договору розподілу.

Крім цього, правовідносини між позивачем та відповідачем регулюються спеціальними нормами законодавства, а саме Законом України «Про ринок природного газу» та затвердженим відповідно до даного закону Кодексом газорозподільних систем (постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 року (далі - Кодекс ГРМ).

05.04.2022 року працівниками AT Львівгаз було складено акт про порушення №001595, відповідно до якого за адресою: АДРЕСА_2 в помешканні позивача було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем - розділ XI гл.2 п.1 п.п.З несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) - не відповідає пломба заводу виробника (здавлена).

Відповідно до протоколу №0007357 від 05.04.2022 року лічильник позивача було направлено на експертизу в сервісний центр AT Львівгаз.

Відповідно до акту експертизи ЗВТ №330 від 04.05.2022 року виявлено втручання в роботу ЗВТ а саме: виявлено втручання в роботу ЗВТ - лічильника газу Метрікс G4. зав. №098256. 1994 року виготовлення, а саме: цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ - порушена, не відповідає заводу виробнику, під кришкою облікового механізму збитий шліц гвинта кріплення рамки облікового механізму.

Вчинення позивачем вказаного порушення підтверджується матеріалами Фото та відеофіксаиії експертизи (додаються),

За результатами позачергової повірки, проведеної ДП Львівстандартметрологія, лічильник позивача Метрікс G4, зав. №098256 визнано непридатним у зв`язку з тим, що лічильник не відповідає вимогам методики повірки по зовнішньому вигляду (довідка про непридатність №35/02912 від 04.05.2022).

16.01.2023 року АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» подав зустрічний позов, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу в розмірі 204854,72грн.. Позовні вимоги за зустрічним позовом обґрунтовує тим, що між сторонами було укладено договір розподілу природного газу. Умови договору є обов`язковими для сторін. Договір розподілу природного газу, що укладений між сторонами, регламентує правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи і є обов`язковим до виконання. ОСОБА_1 є споживачем природного газу та отримує від AT«Львівгаз» послугу з розподілу природного газу на умовах типового договору розподілу природного газу. Цей Договір є договором приєднання ,що укладається з урахуванням вимог ст.ст.633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Договір розподілу регламентує порядок та умови забезпечення цілодобового доступу ОСОБА_1 до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта відповідача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки AT«Львівгаз» обсягів природного газу до об`єкту споживача, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. Споживач зобов`язується: дотримуватись інших вимог цього договору та кодексу газорозподільних систем; споживач зобов`язується: не допускати не санкціонованого відбору природного газу. Відповідач порушив умови договору, а саме допустив несанкціонований відбір природного газу. 05 квітня 2022 року працівники AT «Львівгаз» на об`єкті споживача було проведено перевірку комерційного ВОГ. Під час проведення перевірки, було виявлено допущене споживачем порушення: «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ», про що було складено Акт про порушення.

За результатами експертизи встановлено непридатність лічильника для подальшої експлуатації. ОСОБА_1 зобов`язується компенсувати вартість недоврахованого об`єму природного газу AT «Львівгаз» за правилами, встановленими Кодексом газорозподільних систем, у зв`язку з тим, що він здійснював крадіжку газу шляхом несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника. За результатами засідання 13 травня 2022 року комісія прийняла рішення про задоволення акту про порушення та проведення відповідачу донарахунку необлікованого об`єму природного газу в розмірі 204854,72 грн. Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі. Після задоволення акту про порушення AT «Львівгаз» направило ОСОБА_1 супровідний лист разом із рахунком на оплату вартості необлікованого (донарахованого об`єму), акт-розрахунок необлікованого об`єму

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Чернявський Р.І. первісний позов підтримали, дали пояснення аналогічні позовній заяві та результатів перевірки Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) які викладені у листі від 30.08.2022р. за №207/41ТП-22, просили первісний позов задовольнити, а у задоволенні зустрічного позову відмовити.

Представник відповідача АТ «Львівгаз» - адвокат Олійник О.О. в судовому засіданні позовних вимог ОСОБА_1 не визнала, надала пояснення аналогічні зустрічному позову та відзиву на первісний позов. Просила у задоволенні первинного позову відмовити, а зустрічний позов задовольнити.

Заслухавши учасників судового розгляду та дослідивши докази у справі, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 19838011 від 01 квітня 2014 року.

Належний йому на праві власності житловий будинок газифікований і він як споживач на підставі приєднання до Типового договору розподілу природного газу користується послугами з розподілу (доставки) природного газу, які надає відповідач АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз».

Відносини між газорозподільними підприємствами та споживачами газу регулюються, зокрема, Кодексом газорозподільних мереж, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 (із змінами).

Положеннями пункту 4 глави 1 розділу 1 Кодексу визначено, зокрема, що повірка лічильника газу - встановлення придатності до застосування лічильника газу на підставі результатів контролю його метрологічних характеристик, що здійснюється в установленому законодавством порядку;

експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ. або суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки пломб параметрам, визначеними їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації. їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки пломбу та викривлення результатів вимірювання;

пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання;

пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, шо підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).

Слід зазначити, що згідно з положеннями пункту 1 глави 8 розділу X Кодексу періодична повірка (у том) числі демонтаж, транспортування, монтаж технічне обслуговування та пов`язаний з такою повіркою ремонт) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням для побутових потреб. здійснюється та рахунок оператора газорозподільних систем Оператор ГРМ) незалежно від того, чи є він власником засобу вимірювальної техніки ЗТВ.

Згідно з пунктом 2 глави 8 розділу X Кодексу для належної організації періодів повірки лічильників газу по об`єктах побутових споживачів Оператор ГРМ повинен:

1) мати в наявності персоніфікованим перелік всіх лічильників газу побут споживачів, що знаходяться на ліцензованій території Оператора ГРМ:

2) забезпечити належний моніторинг термінів спливу міжповірочного інтервалу для складання графіка проведення періодичної повірки лічильників;

3) забезпечити періодичну повірку лічильника протягом міжповірочного інтервалу.

Відповідно до пункту 7 глави 8 розділу X Кодексу до демонтажу лічильника газу на періодичну повірку або до під час його періодичної повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та, або його перевірку в порядку визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки лічильника газу в порядку, визначеному главою 10 або 11 цього розділу. У такому разі споживач зобов`язаний забезпечити представникам Оператора ГРМ (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до лічильника газу.

Пунктом 1 глави 10 розділу X Кодексу визначено, що якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Відповідно до пункту 2 глави 10 розділу X Кодексу після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому скріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну гару, що передбачена заводом виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає:

1. поштову адресу місця проведення експертизи;

2. дату та орієнтовний час проведення експертизи;

3. контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця приведення експертизи);

4. сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу;

5. дату останньої повірки ЗВТ

Експертиза ЗВТ та або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу.

Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби, визначається за домовленістю сторін (в іншому разі Оператором ГРМ). Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та або пломби на експертизу, персонально відповіла» за цілісність пломби, встановленої на пакеті (тарі).

Відповідно до положень пункту 8 глави 10 розділу X Кодексу результати огляду фіксуються в акті експертизи Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона мас бути відображена в акті експертній.

У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.

Акт експертизи реєструється у журналі реєстрації актів експертизи Оператора ГРМ. Журнал повинен бути прошитий, скріплений печаткою (за наявності) Оператора ГРМ.

Відповідно до положень пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку наявності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення.

Відповідно до пункту 3 та 4 глави 5 розділу XІ Кодексу представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від Його підписання або підписати його без зауважень.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали:

або більше одного представника Оператора ГРМ. а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відео зйомкою;

або представник оператора ГРМ та одна незаінтнесована особа (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) вщ підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта по порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.

Якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та випрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом/ ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ)

Відповідно до пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму робити комерційного ВОГ або його складовий кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать, зокрема пошкодження ЗВТ (лічильника газу) аби робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційній ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Положеннями глави 5 розділу XI Кодексу встановлено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу на місці їх виявлення представником Оператори ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред`явлення представником Оператори ГРМ посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкту де сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його та засвідчується їх особистими підписами.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення,

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково) або необхідного додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасуванні про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживачам й. надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним лист що оформлюється у довільній формі.

Якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.

Порядок визначення необлікованих об`ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування побутовому споживачу (фізичній особі) здійснюється відповідно до положень глави 5 розділу XI Кодексу.

Згідно з інформацією, наданою AT «Львівгаз» на запит Відділу НКРЕКП у Львівській області 29.12.2021 у Червоноградське відділення AT «Львівгаз» надійшла заява від ОСОБА_1 щодо направлення представника Товариства для опломбування лічильника газу, яка зареєстрована в АТ «Львівгаз» за вхідним № ЗК-92149-790-1221 від 29.12.2021.

05.04.2022 за адресою: АДРЕСА_2 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ) працівниками AT «Львівгаз» здійснено демонтаж лічильника газу марки «Меігіх», типорозміру G-4. заводський № 098256, 1994 року випуску, про що складено Акт про розпломбування та демонтаж засобу вимірювальної техніки на повірку від 05.04.2022 № 587, який підписано ОСОБА_2 без зауважень.

Суд встановив, що в акті факту щодо наявності пошкоджень цілісності пломб, стану різьбових і єднань на патрубках ЗВТ пошкоджень відбитків повірочного тавра зафіксовано не було.

Замість демонтованого лічильника газу споживачу ОСОБА_1 було встановлено лічильник, підмінного фонду марки «Metrix » типорозміру G-4. заводський № 163470, 1995 року випуску.

В акті про розпломбування та демонтаж засобу вимірювальної техніки на повірку від 05.04.2022 зазначено, що для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення повірки ЗВТ запаковано в пакет, який опломбовано пломбою Оператора ГРМ № R 30133496.

AT «Львівгаз» не надало до Відділу НКРЕКП інформації щодо розгляду письмовою звернення ОСОБА_1 від 29.12.2021, а працівниками Товариства здійснено розпломбування та демонтаж лічильника лише 05.04.2022, що перевищує строк до одною місяця з для надходження звернення.

Відповідно до підпункту 8 пункту 2.2 глави 2 Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 21.09.2017 № 1156 (далі - Мінімальні стандарти та вимоги) розгляд письмового звернення споживача здійснюється у строк до одного місяця з дня надходження звернення.

Враховуючи наведене вище, дії AT «Львівгаз» вказують на порушення підпункт 8 пункту 2.2 Мінімальних стандартів та вимог.

Проведеною перевіркою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) які викладені у листі від 30.08.2022р. за №207/41ТП-22 встановлено, що AT «Львівгаз» необхідно сплатити споживачу компенсацію у розмірах, наведених У додатку 1 до Мінімальних стандартів та вимог відповідно до пункту 2.3 глави 2 Мінімальних стандартів та вимог, про що повідомити Відділ НКРЕКП у Львівській області у місячний термін, що зроблено АТ «Львівгаз» не було, доказів суду не надано.

05.04.2022 працівниками AT «Львівгаз» складено Акт про порушення від 05.04.2022 №001595, в якому зазначено, що встановлено порушення Кодексу ГРМ, а саме підпункту З пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу (несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ зокрема лічильника газу), а саме не відповідає пломба заводу виробника (здавлена). Зазначений акт про порушення підписаний ОСОБА_2 без зауважень.

В акті про порушення від 05.04.2022 №001595 не вказано дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення, а також не зазначено контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії), а також Товариством не надано до Відділу НКРЕКП у Львівській області підтвердних документів, а також суду щодо запрошення споживача на засідання комісії, що вказує на порушення AT «Львівгаз» вимог положень пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу.

В акті про порушення має відображатися вся обов`язкова інформація, фіксування якої передбачено вимогам положень Кодексу, у т.ч. і додатком 20 до Кодексу. Оскільки форма акту не є типовою. Оператор ГРМ може зазначати в акті про порушення іншу додаткову інформацію, пов`язану з фіксуванням виявленою порушення тощо.

Таким чином, акт вважається складеним у відповідності до вимог Кодексу за наявності в акті обов`язкової інформації, визначеної, у тому числі положеннями додатку 20 до Кодексу.

05.04.2022р. лічильник газу марки «Меtгіх», типорозміру О-4, заводський №098256, 1994 року випуску було демонтовано, запаковано в пакет, опломбований пломбою №R30133496 для направлення для проведення експертизи, про що було складено Протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 05.04.2022 №0007357. У вищевказаному Протоколі зазначено, що споживач ОСОБА_2 запрошується 14.04.2022 для проведення експертизи лічильника газу в Сервісний центр AT «Львівгаз» за адресою: м Львів, вул. Золота, 42. Вказаний Протокол підписано чотирма представниками. AT «Львівгаз» та ОСОБА_2 без зауважень.

04.05.2022р. проведено експертизу лічильника газу марки «Меtгіх» типорозміру G-4, № 098256, 1994 року випуску, про що свідчить копія Акта експертизи ЗВТ та/або пломби від 04.05.2022 № 330, у якому зазначено: «Цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ: порушена, не відповідає заводу виробнику. Цілісність лічильного механізму та корпусу: під кришкою облікового механізму збитий шліц гвинта кріплення рамки облікового механізму». Висновки комісії Виявлено втручання в роботу ЗВТ». Зазначений вище Акт експертизи був підписаний всіма членами комісії.

У Протоколі щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 05.04.2022 №0007357 споживача запрошено на проведення експертизи лічильника газу на дату 14.04.2022, а експертиза ЗВТ та/або пломби проведена 04.05.2022. При цьому, AT «Львівгаз» не надало підтвердних документів щодо запрошення споживача для проведення експертизи лічильника газу на дату 04.05.2022. Вищезазначене свідчить про порушення пункту 2 глави 10 розділу X Кодексу. Після проведення експертизи лічильника газу марки "Metrix» типорозміру G-4. № 098256. 1994 року випуску визнаний непридатним для побутових потреб комерційного обліку, що підтверджується Довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 04.05.2022 №35/02912, виданою Державним підприємством «Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації».

13.05 2022 на засіданні комісії AT «Львівгаз» з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу було розглянуло Акт про порушення від 05.04.2022 №001595 та прийнято рішення про його задоволення, про що свідчить Витяг з протоколу засідання Комісії з розгляду актів про порушення споживачами вимог Кодексу ГРМ від 13.05.2022 № 22/05-Н.

16.06.2022 відбулося повторне засідання Комісії AT «Львівгаз» з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу, яка залишила без змін попереднє рішення, про що свідчить Витяг з протоколу засідання Комісії з розгляду актів про порушення споживачами вимог Кодексу ГРМ від 16.06.2022 № 29/06-Н.

Відповідно до наданого AT «Львівгаз» розрахунку необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу, по особовому рахунку ОСОБА_1 № НОМЕР_1 здійснено донарахування необлікованого природного газу в розмірі 5 955.32 куб. м на суму 204 854,72 грн за період з 06.10.2021 по 05.04.2022.

У пункті 4 глави 6 розділу X Кодексу зазначено, що за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник користувач, на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування. AT «Львівгаз» не було надано підтвердних документів щодо пломбування вищевказаного лічильника газу і передачу на збереження лічильника газу та встановлених пломб, зокрема, акта приймання комерційного вузла обліку в експлуатацію, акта про пломбування лічильника газу.

Враховуючи наведене вище, у AT «Львівгаз» відсутні підстави для задоволення акта про порушення 05.04.2022 №001595 та здійснення донарахуваннь вартості спожитого природного газу.

Суд зазначає, що відповідно до змісту норм глави 9 розділу Х та глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, зміст яких наведено вище, пошкодження чи позаштатний режиму роботи комерційного ВОГ, саме по собі не свідчить про несанкціоноване втручання в ГРМ або роботу ЗВТ, а у випадку виявлення певного пошкодження лічильника (у спірному випадку порушення пломби), вимагає необхідність встановлення чи було здійснено несанкціоноване втручання, чи таке втручання відсутнє і пошкодження сталося не з вини споживача, оскільки ці дві обставини передбачають різні правові наслідки для споживача. При цьому, доводити наявність факт несанкціонованого втручання саме споживача, на думку суду, є обов`язком Оператор газорозподільної системи в порядку та за процедурою, встановленою Кодексом газорозподільних систем та іншими спеціальними нормативно-правовими актами, зокрема, шляхом проведення об`єктивної експертизи, з`ясування та перевірки позиції споживача тощо. Однак у спірному випадку АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» такого обов`язку не виконало і не вчинило всіх необхідних дій в межах своїх повноважень для встановлення зазначених фактів, а навпаки виконувало свої функції та обов`язки формально і недобросовісно.

Також суд враховує висновки щодо застосування норм права, висловлені в постанові Верховного Суду від 19 травня 2022 року у справі № 478/1433/19 про те, що установивши, що відповідач Оператор ГРМ порушив процедуру проведення експертизи лічильника газу та не довів вину позивача в пошкодженні пломби заводу-виробника та його втручання в роботу відлікового механізму лічильника газу, суди дійшли обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позову споживача та, відповідно, відмову в задоволенні зустрічного позову Оператора ГРМ.

Враховуючи наведені вище обставини, суд дійшов висновку, що первинний позов ОСОБА_1 слід задовольнити, а у задоволенні зустрічного позову АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» відмовити.

Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов`язані з порушенням їх прав.

Згідно вимог п. 1 ч. 2 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.

Враховуючи, що позов ОСОБА_1 задоволено, він звільнений від сплати судового збору при подачі позовної заяви, тому необхідно стягнути із АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» на користь держави 2481грн. (згідно із ставками, встановленими ст. 4 Закону України «Про судовий збір» на 2022 рік).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259, 264 - 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» - задовольнити.

Скасувати рішення Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» від 13.05.2022р. щодо задоволення акту про порушення №001595 від 05.04.2022р. і донарахування ОСОБА_1 204854,72грн. спожитого та не облікованого природного газу 5955,35 куб.м. зав період з 06.10.2021р. по 05.04.2022р.

Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» в дохід держави 2481грн. судового збору.

У задоволенні зустрічних позовних вимог Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу відмовити.

Рішення може бути оскаржене учасниками розгляду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Сокальський районний суд Львівської області.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_2 .

Відповідач: Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз", місце знаходження - м. Львів, вул. Золота, 42.

Головуючий: Т. В. Струс