Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
15.06.10 Справа № 18/42
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого-судді: Гнатюк Г.М.
суддів Кравчук Н.М.
Мирутенко О.Л.
розглянув апеляційне подання Заступника прокурора м. Рівне від 15.04.2010р. №2275 вих.-10
на рішення господарського суду Рівненської області від 25.03.2010р.
у справі № 18/42
за позовом Заступника прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради, м. Рівне
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача-1: Управління Держкомзему у м. Рівне, м. Рівне
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача-2: Державна податкова інспекція у м. Рівне
до відповідача: Дочірнього підприємства «Оптіма-770-Р»ТзОВ «Севен Севенті Петроліум», м. Рівне
про внесення змін у договір на право тимчасового користування землею №77 від 27.06.2001р.,
за участю представників сторін:
від прокуратури: не з’явився;
від позивача: не з’явився;
від третьої особи-1: не з’явився;
від третьої особи-2: не з’явився;
від відповідача: Омельченко А.В. - представник.
Відповідачу роз’яснено права та обов’язки, передбачені ст.22 ГПК України.
Від прокуратури, позивача та третіх осіб представники не з’явились, хоча про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.
Встановив :
Рішенням господарського суду Рівненської області від 25.03.2010р. у справі №18/42 (суддя Гудак А.В.), в задоволенні позову заступника прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради до ДП «Оптіма-770-Р»ТзОВ «Севен Севенті Петроліум»про зобов’язання вчинити дії відмовлено.
Рішення місцевого господарського суду мотивоване ст. ст. 651, 652 Цивільного кодексу України, а також зокрема тим, що відповідач взяті на себе зобов’язання по договору №77 від 27.06.2001р. на право тимчасового користування землею, в тому числі на умовах оренди виконує належним чином відповідно до його умов та законів України.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, заступник прокурора в інтересах держави в особі Рівненської міської ради подав апеляційне подання, вважає дане рішення необґрунтованим, безпідставним та таким, що прийняте при неповному з’ясуванні обставин, що мають значення для справи та просить скасувати рішення господарського суду Рівненської області від 25.03.2010р. у справі №18/42 та прийняти нове, яким зобов’язати ДП «Оптіма-770-Р»ТзОВ «Севен Севенті Петроліум»внести зміни у договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 27 червня 2001 року №77 шляхом укладення додаткового договору про встановлення орендної плати за земельну ділянку з 01 січня 2008 року у розмірі 98 588,00 грн.
Рівненська міська рада в пояснені №05-2638 від 31.05.10р. підтримує доводи, викладені прокурором в апеляційному поданні та просить скасувати рішення господарського суду Рівненської області від 25.03.2010р. у справі №18/42 та прийняти нове, яким зобов’язати ДП «Оптіма-770-Р»ТзОВ «Севен Севенті Петроліум»внести зміни у договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 27 червня 2001 року №77 шляхом укладення додаткового договору про встановлення орендної плати за земельну ділянку з 01 січня 2008 року у розмірі 98588,00 грн.
Відповідач у відзиві на апеляційне подання спростовує доводи, викладені скаржником в апеляційному поданні, та просить в задоволенні апеляційного подання заступника прокурора м. Рівне в особі Рівненської міської ради відмовити.
10.06.2010р. на адресу Львівського апеляційного господарського суду від представника Рівненської міської ради надійшло клопотання №01-08/336 від 10.06.2010р. про відкладення розгляду справи у зв’язку із неможливістю забезпечити явку уповноваженого представника.
Враховуючи те, що ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 30.04.2010р. участь представників сторін у судовому засіданні обов’язковою не визнавалась, а також те, що позивач мав час забезпечити в судове засідання іншого представника та оскільки діюче законодавство не обмежує представництво інтересів в суді певним колом осіб, колегія суддів відмовляє в задоволенні поданого клопотання про відкладення розгляду справи.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив доводи наведені в апеляційному поданні з підстав викладених у відзиві та просить апеляційне подання залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Колегія суддів вважає за можливе розглядати справу за відсутності скаржника, позивача та третіх осіб, повідомлених належним чином про час і місце судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази та заслухавши пояснення представника відповідача, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційне подання слід залишити без задоволення, а рішення господарського суду Рівненської області без змін, враховуючи наступне.
27.06.2001 року між Рівненською міською радою та ДП «Оптіма-770-Р»ТзОВ «Севен Севенті Петроліум»укладено договір №77 від 27.06.2001 року на право тимчасового користування землею, в тому числі на умовах оренди (далі Договір) (а.с. 8-9). Договір зареєстровано в Книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 27.06.2001 р. за номером 77.
Відповідно до пунктів 1.1., 1.2. Договору Рівненська міська рада на підставі рішення №480 від 06.06.2001 р. надає, а ДП «Оптіма-770-Р»ТзОВ «Севен Севенті Петроліум»приймає в тимчасове користування земельну ділянку площею 9633 кв. м. Земельна ділянка надається на умовах оренди в довгострокове користування строком на 49 років для будівництва автозаправної станції на вулиці Кн. Володимира, 108-А.
Плата за землю вноситься землекористувачем щомісячно у вигляді орендної плати у розмірі 513 грн. не пізніше 14 числа кожного місяця, що передбачено п. 2.1. Договору.
Відповідно до підпункту «а»п. 3.1 Договору Рівненська міська рада має право вносити зміни в розділ 2 цього договору щодо розміру і строків внесення плати за землю пропорційно збільшенню ставок земельного податку згідно змін у діючому законодавстві; розривати даний договір в односторонньому порядку у разі невиконання договірних зобов’язань або при необхідності дострокового вилучення землі в користування для потреб міста.
28.12.2007 р. додатковою угодою про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею від 27 червня 2001 року №77 (а.с. 68) внесено зміни у п. 2.1 договору, згідно яких збільшено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки до 1598378,00 грн. та визначено розмір орендної плати в рік за земельну ділянку 47 951,37 грн., що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Рішенням Рівненської міської ради від 25.01.2008 року № 1334 на виконання вимог Законів України "Про оренду землі" та "Про плату за землю", було внесено зміни в Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, затверджене рішенням Рівненської міської ради № 626 від 26.12.03, яким пункти 2.1.-2.5 Положення викладено в такій редакції: «2.1 Орендна плата за земельні ділянки справляться у грошовій формі і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку на земельну ділянку певного функціонального призначення і місцезнаходження.
2.2. Мінімальна величина орендної плати встановлюється на рівні трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Максимальний розмір орендної плати не може перевищувати дванадцяти відсотків від грошової оцінки земельної ділянки.
2.3. Розмір орендної плати, встановлений на рівні мінімальної величини відповідно до п.2.2. цього Положення, збільшується на величину з розрахунку від одного відсотка нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки, тощо.»
На виконання рішення Рівненської міської ради від 25.01.2008р. №1334 Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради неодноразово листами (а.с. 11-15), зверталось до відповідача про зміну розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та про необхідність проведення відповідного перерахунку її величини з 01.01.2008р.
Також позивачем, у відповідності до ст. 188 Господарського кодексу України, листом від 01.10.2009р. №01-09/312 (а.с. 18) була направлена пропозиція відповідачу змінити Договір, а саме направлено проект додаткового договору від 21.09.2009р. (а.с. 20) про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 27 червня 2001 року №77 та розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, на вул. Кн. Володимира (а.с. 21).
Відповідно до проекту додаткового договору від 21.09.2009р. розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 98588,00 грн. згідно з розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку, виконаного управлінням Держкомзему у м. Рівному станом на 01 січня 2008 року та розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 113573,38 грн. згідно з розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку, виконаного управлінням Держкомзему у м. Рівному станом на 01 січня 2009 року. Тобто розмір орендної плати становить 6% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідачем розглянуті дані листи з пропозиціями щодо укладення додаткових договорів про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок укладених між Рівненською міською радою та ДП «Оптіма-770-Р»ТзОВ «Севен Севенті Петроліум»№ 344 від 11.07.03, № 77 від 27.06.01, № 575 від 25.08.04, №574 від 25.08.04 та № 20 від 27.03.02 ( лист № 61 від 11.09.09 та № 74 від 21.10.09), яким пропозиції відхилено в зв’язку з тим, що згідно з ст.21 Закону України "Про оренду землі" річна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Відповідач проводить оплату орендної плати відповідно до діючих договорів оренди земельних ділянок та з дотриманням Закону України від 28.12.07 № 107 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів». Оскільки, згідно існуючих договорів річна сума орендної плати не є меншою трикратного розміру земельного податку та не перевищує 12% від їх нормативної грошової оцінки то орендар сплачує в рік орендну плату в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду за вимогою однієї із сторін лише у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Як вбачається з матеріалів справи, ДП «Оптіма-770-Р»ТзОВ «Севен Севенті Петроліум»належним чином виконує умови Договору, зокрема, вчасно та в повному обсязі та у відповідності його умов та діючого законодавства сплачує орендну плату.
Сплата орендної плати у розмірі 3% від проіндексованої нормативної грошової оцінки земельної ділянки не суперечить Закону та відповідає розміру земельного податку, визначеного Положенням про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради.
У статті 1 Закону України «Про плату за землю»наведено значення термінів, за яким ставку земельного податку слід розуміти як законодавчо визначений річний розмір плати за одиницю площі оподатковуваної земельної ділянки.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про плату за землю»ставки земельного податку, порядок обчислення і сплати земельного податку не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законодавчими актами, крім цього закону.
Підпунктом 5 пункту 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№309-УІ від 03.06.2008 р. внесено зміни до частини 4 статті 21 Закону України «Про оренду землі», виклавши їх у наступній редакції:
«річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
За таких обставин колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду погоджується з висновком суду першої інстанції що, даним нормативним актом внесено зміни у порядок визначення розміру орендної плати, а ставка земельного податку при цьому залишється незмінною. Договором не передбачена така підстава для перегляду орендної плати за землю як зміна розміру річної орендної плати, оскільки у пункті 3.1 договору йдеться лише про ставку земельного податку.
Відповідно п. 2.1 Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, затвердженого рішення Рівненської міської ради №326 від 26.12.2003 р., зі змінами, внесеними рішенням Рівненської міської ради №1334 від 25.01.2008 р., орендна плата за земельні ділянки справляється у грошовій формі і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку на земельну ділянку певного функціонального призначення і місцезнаходження.
Згідно з п. 2.3 цього ж Положення розмір орендної плати, встановлений на рівні мінімальної величини відповідно до пункту 2.2 цього Положення, збільшується на величину з розрахунку від одного відсотка нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки, зокрема, у 3 рази, якщо на земельній ділянці суб'єкт підприємницької діяльності займається торгівлею нафтопродуктами.
Таким чином судом першої інстанції правильно встановлено, що позивачем безпідставно та необґрунтовано збільшено розмір орендної плати у 3 рази, оскільки, як вбачається з довідки ДПІ у м. Рівне від 09.02.2010 року № 23100/30460899 про результати планової перевірки податковим органом (а.с. 84-87), відповідач не здійснює оптову або роздрібну торгівлю нафтопродуктами, а саме, згідно з п. 2.7, видом діяльності якою займалось ДП «Оптіма-770-Р»ТзОВ «Севен Севенті Петроліум»є здавання в оренду нерухомого майна.
Додатковою угодою від 01.11.2006 року до договору оренди від 27.06.2001 року № 77 передбачено, що зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
Проіндексована нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2008 рік склала 1 643133,40 грн., відповідно розмір річної орендної плати збільшено до 49294,01 грн.
Станом на 2009 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1892889,68 грн., а розмір річної орендної плати, відповідно, збільшено до 56786,69 грн.
Станом на 2010 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2004570,17 грн., а розмір річної орендної плати, відповідно, збільшено до 60137,11 грн.
Таким чином, відповідач сплачує орендну плату у розмірі 3% від проіндексованої нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що не суперечить Закону.
Крім того, згідно вимог ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду за вимогою однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Отже, оскільки відповідач належним чином виконує свої зобов'язання по договору оренди від 27.06.2001р., що підтверджується виписками з облікової картки платника податків по платі за землю за 2008 та 2009 роки про відсутність заборгованості з орендної плати, то відсутні підстави для зміни умов такого договору.
Відповідно до ч.2 ст. 652 Цивільного кодексу України якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:
1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;
3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;
4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Таким чином, суд першої інстанції правомірно дійшов висновку, що всупереч наведеній статті позивач не довів того, що наявні одночасно всі умови для зміни договору оренди земельної ділянки від 27.06.2001 року № 77, укладеному між Рівненською міською радою та ДП «Оптіма-770-Р»ТзОВ «Севен Севенті Петроліум»в частині збільшення розміру орендної плати.
Доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не підтверджені та необґрунтовані і спростовуються матеріалами справи.
Відповідно до ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи положення норм ст.ст. 32, 33, 43 ГПК України, скаржник не подав у встановленому законом порядку належних та допустимих доказів, які б з достовірністю підтверджували доводи, викладені в апеляційній скарзі, та обґрунтовували неправомірність та безпідставність рішення суду першої інстанції.
З огляду на викладене, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення місцевого господарського суду прийняте у відповідності до норм матеріального та процесуального права, при повному з’ясуванні всіх обставин по справі, а тому відсутні підстави для його скасування.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ :
1. Рішення господарського суду Рівненської області від 25.03.2010р. залишити без змін, а апеляційне подання заступника прокурора м. Рівне без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Матеріали справи повернути до господарського суду Рівненської області.
Головуючий-суддя Г. М. Гнатюк
Суддя Н. М. Кравчук
Суддя О. Л. Мирутенко