Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2023 року Справа № 280/1711/23 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Заводського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Заводського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач 1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ), Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 2) в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Заводського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не направлення ОСОБА_1 на проходження обов`язкового медичного огляду під час призову на військову службу відповідно до Наказу МОУ №402 від 14.08.2008 року «Про затвердження положення про військово- лікарську експертизу в ЗСУ» під час призиву на військову службу під час мобілізації;
- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо не направлення ОСОБА_1 на проходження медичного огляду відповідно до Наказу МОУ №402 від 14.08.2008 року «Про затвердження положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ»;
- зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 направити ОСОБА_1 на проходження медичного огляду відповідно до Наказу МОУ №402 від 14.08.2008 року «Про затвердження положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ».
Позивач звільнений від сплати судового збору у відповідності до п.12 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір".
Позовну заяву подано та підписано представником позивача адвокатом Амельченком М.Д., на підтвердження повноважень наданий ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АР №1111449 від 16.03.2023.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що на шостій сторінці військового квитка ОСОБА_1 зазначено, що 17.02.2023 медичною комісією при Заводському РТЦК та СП визнаний придатним до військової служби за гр. ІІ розкладу хвороб (наказ МО України 2008 рік №402). Підстава проведення медичного огляду не відповідає Наказу МО №402/208, комісія проведена без законних на те підставах, оскільки обстеження на підставі даного параграфу стосується призовників (допризовників), а не до військовозобов`язаних під час мобілізації, для вказаних осіб відносить параграф III, а не II. ОСОБА_1 не може погодитися з діями відповідача, щодо не направлення на проходження обов`язкового медичного огляду під час призову на військову службу, що в даному випадку є обов`язковим. Обов`язковим є висновок ВЛК, а не запис у військовому квитку, який було зроблено безпідставно. Позивач не був направлений на обов`язковий медичний огляд та не пройшов такий обов`язковий медичний огляд під час призову для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період. Запис зроблено, як для призовника, а не як для мобілізованого під час війни, отже, в даному випадку дії відповідача, щодо не направлення на обов`язковий медичний огляд є неправомірними. Позивач ніяким чином не міг бути визнаних придатним до несення служби, останній повинен бути визнаний або непридатним взагалі, або обмежено придатним. Тобто ВЛК була поверхова та не вивчила медичні документи та діагнози позивача. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 27 березня 2023 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
10.04.2023 до суду надійшов лист Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, у якому повідомлено, що медичною службою військової частини НОМЕР_1 вжиті всі необхідні заходи щодо здійснення належного медичного забезпечення заявника, в тому числі після звернення до фельдшера медичного пункту свого підрозділу 19.03.2023 зі скаргами на біль в грудному та поперековому відділах хребта йому було забезпечено консультацію невропатолога 21.03.2023, де лікарем надана рекомендація щодо необхідності стаціонарного лікування у військовому госпіталі в/ч НОМЕР_2 АДРЕСА_1 . Інформація зазначена в тексті позовної заяви з приводу рапортів від 12.03.2023 та 15.03.2023, якими позивач доповідав про стан свого здоров`я не відповідає дійсності по ряду причин, а саме: порушена форма рапорту, рапорт написаний не в порядку підпорядкованості, а також відсутня реєстрація вхідного документу. Станом на 31.03.2023 позивачу доведено коректну форму рапорту для отримання направлення на ВЛК, цей рапорт підписаний його командирами в порядку підпорядкованості, медичною службою виписано направлення на ВЖ №1716 та направлено на розгляд командиру військової частини НОМЕР_1 згідно статті 260 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України - на стаціонарне лікування поза розташуванням військової частини військовослужбовці направляються за висновком лікаря військової частини.
Відповідач 1 17.04.2023 подав відзив на позов. Заводський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки проти позовних вимог заперечує в повному обсязі, вважає їх безпідставними та необґрунтованими з наступного. Позивач є молодшим сержантом, його ступінь придатності до військової служби повинен визначатись за графою II Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військово, служби (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України). Відповідно до п. 3.3 глави 3 Розділу II Положення №402 військовозобов`язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після, обов`язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою II Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб. 03.02.2023 позивач оглянутий лікарями, згідно довідки ВЖ від 17.02.2023 року позивачу встановлено діагноз Еутиреоз СПО видалення частини щитовидної залози. На підставі чого зроблений висновок щодо придатності до військової служби на підставі ст. 13 - в за графою II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби. Позивач у своїй позовній заяві зазначає, що обстеження проводилось на підставі параграфу II, а не III, тобто підстава проведення медичного огляду не відповідає Положенню №402. Але, позивач проходив ВЛК на підставі глави 3 розділу II Положення №402, а висновок ВЛК зроблений за графою II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України). Після проходження ВЛК оформлена довідка військово - лікарської комісії на молодшого сержанта ОСОБА_1 з визначенням ступеня придатності до військової служби. Дії Заводського РТЦК та СП м.Запоріжжя відносно ОСОБА_1 є правомірними, так як позивач був направлений та пройшов військово - лікарську комісію відповідно до вимог Наказу МОУ №402 від 14.08.2008.
На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.
ОСОБА_1 17.02.2023 медичною комісією при Заводському РТЦК та СП, як зазначено у обліковій картці до військового квитка серії НОМЕР_3 , визнаний придатним до військової служби на підставі статті 13в графи ІІ розкладу хвороб Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України №402.
Відповідно до наданої картки обстеження та медичного огляду 03.02.2023 позивач оглянутий лікарями (терапевт, хірург, офтальмолог, лор, дерматовенеролог, психіатр, стоматолог), згідно довідки ВЖ від 17.02.2023 позивачу встановлено діагноз Еутиреоз СПО видалення частини щитовидної залози.
Проходження ВЛК оформлено довідкою військово - лікарської комісії Заводського РТЦК та СП від 17.02.2023 №445.
Позивача призначено на посада заступника командиру бойової машини, номер посади 124004, дата зарахування 05.03.2023 р №68, частина НОМЕР_1 .
Вважаючи протиправними дії відповідачів щодо не направлення на проходження обов`язкового медичного огляду відповідно до Наказу МОУ №402 від 14.08.2008 року «Про затвердження положення про військово- лікарську експертизу в ЗСУ» під час призиву на військову службу під час мобілізації щодо обмеженої придатності до військової служби, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Згідно з частинами другою, третьою статті 1 Закону №2232-XII військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5 ст.1 Закону №2232-XII).
Відповідно до частини сьомої статті 1 Закону №2232-XII виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Згідно з частиною першою статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України.
Відповідно до частини десятої статті 2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402).
Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів. (пункт 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402.
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.
ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України підпункт 2.3.1 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402.
Відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, зокрема, контроль за лікувально-оздоровчою роботою серед допризовників, організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов`язаних та резервістів (кандидатів у резервісти); розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України; проведення спільно з МОЗ України аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, медичного огляду призовників та розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи.
ЦВЛК має право, серед іншого, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК) Збройних Сил України (підпункт 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення №402).
Згідно з пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, військовослужбовців до військової служби.
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Відповідно до підпункту б пункту 6.1. глави 6 розділу II Положення №402, направлення на медичний огляд проводиться військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами
У спірному випадку позивач прибув до відповідача для проходження медичного огляду та пройшов такий огляд лікарями-спеціалістами з винесенням відповідної постанови, яка оформлена довідкою. Зі змісту довідки військово-лікарської комісії від 17.02.2023 встановлено, що на підставі статті 13-в, графи II Розкладу хвороб позивач придатний до військової служби.
Обґрунтовуючи протиправність дій відповідачів, позивач посилається на те, що підстава проведення медичного огляду не відповідає Наказу МО №402/208, комісія проведена без законних на те підставах, оскільки обстеження на підставі даного параграфу стосується призовників (допризовників), а не до військовозобов`язаних під час мобілізації, для вказаних осіб відносить параграф III, а не II.
Відповідач заперечуючи проти цього, зазначає, з огляду на те, що позивач є молодшим сержантом, його ступінь придатності до військової служби повинен визначатись за графою II Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).
Суд оцінюючи доводи сторін виходить з наступного.
Відповідно до пункт 6.1 розділу II Положення №402 направлення на медичний огляд проводиться:
а) військовослужбовців строкової служби: командирами військових частин, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комісарами, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, а осіб, які перебувають на обстеженні та лікуванні у цивільному лікувально-профілактичному закладі психіатричного профілю, крім того, - головними лікарями цих закладів;
б) військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.
Пунктом 6.6 глави 6 розділу II Положення №402 визначено, що військовослужбовці оглядаються ВЛК у військових лікувальних закладах за територіальним принципом. Військовослужбовці, крім того, оглядаються ВЛК за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки.
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3). ( п. 1.2 глави 1 розділу II Положення №402)
Додатком 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України визначений розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
Так, встановлено, контингенти, що проходять медичний огляд за графами розкладу хвороб:
Графа I - Громадяни під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби,
Графа II - Громадяни, військовослужбовці, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани),
Графа III - Громадяни, особи офіцерського складу, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб офіцерського складу, офіцери запасу, які призиваються та проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Відповідно до статті 5 Закону №2232-XII військовослужбовці, резервісти та військовозобов`язані поділяються на рядовий склад, сержантський і старшинський склад та офіцерський склад.
Встановлюються такі військові звання, зокрема, армійські - молодший сержантський і старшинський склад: молодший сержант, сержант.
Як встановлено судом з військового квитка серії НОМЕР_3 (стр. 10) позивач є молодшим сержантом, відтак, суд вважає обґрунтованими доводи відповідача 1 щодо визначення ступеню придатності до військової служби позивача за графою II Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).
Суд не приймає посилання представника позивача на необхідність визначення ступеню придатності до військової служби позивача за графою IIІ Розкладу хвороб станів та фізичних вад та відповідно не проходження позивачем обов`язкового медичного огляду, що визначають ступінь придатності до військової служби як не підтверджені та спростовані матеріалами справи.
Також, представник позивача як підстави неправомірності дій відповідача 1 повідомляє, що позивач не був направлений на обов`язковий медичний огляд та не пройшов такий обов`язковий медичний огляд під час призову для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період. Обов`язковим є висновок ВЛК, а не запис у військовому квитку, який було зроблено безпідставно.
Однак наданими до матеріалів доказами, а саме копіями облікової картки до військового квитка серії НОМЕР_3 , картки обстеження та медичного огляду від 17.02.2023 та довідки військово - лікарської комісії Заводського РТЦК від 17.02.2023 №445 спростовується не проходження позивачем медичного огляду військово-лікарською комісією.
Щодо рапортів поданих позивачем від 12.03.2023, та 15.03.2023 щодо необхідності проведення ВЛК, судом встановлено таке.
Відповідачем 2 повідомлено, що позивачем порушена форма рапорту, рапорт не написаний не в порядку підпорядкованості, а також відсутня реєстрація вхідного документу.
Так, станом на 31.03.2023 позивачу доведено коректну форму рапорту для отримання направлення на ВЛК, цей рапорт підписаний його командирами в порядку підпорядкованості, медичною службою виписано направлення на ВЖ №1716 та направлено на розгляд командиру військової частини НОМЕР_1 згідно статті 260 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України - на стаціонарне лікування поза розташуванням військової частини військовослужбовці направляються за висновком лікаря військової частини.
Враховуючи вчинені дії Військової частини НОМЕР_1 щодо належного медичного забезпечення позивача, суд не знаходить підстав для визнання протиправним не направлення позивача на проходження медичного огляду та зобов`язання Військової частини НОМЕР_1 направити позивача на проходження медичного огляду.
Крім того, позивач вказує, що наявні у нього хвороби є такими, які виключають його придатність до військової служби, позивач ніяким чином не міг бути визнаних придатним до несення служби, останній повинен бути визнаний або непридатним взагалі, або обмежено придатним.
Суд зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу. Надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 по справі № 810/5009/18.
Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 № 806/526/16 зазначив: …що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Як слідує з матеріалів справи, медичний огляд позивача на предмет встановлення придатності до військової служби проводився 03.02.2023, позивач пройшов медичні обстеження, що підтверджується карткою обстеження та медичного огляду.
При цьому, позивачем не надані докази, що свідчили б про порушення процедури прийняття оскаржуваного рішення ВЛК, факту порушення відповідачем цієї процедури в межах даної справи не встановлено.
Приймаючи рішення у даній справі, суд враховує, що позивач в разі наявності сумніву щодо правильності висновку госпітальної ВЛК про обмежену придатність до військової служби мав право звернутися до штатної ВЛК вищого рівня або ЦВЛК для перегляду відповідного висновку, як це передбачено вимогами глави 2 розділу І Положення №402. Разом з тим, доказів оскарження рішення госпітальної ВЛК та/або звернення для призначення повторного огляду позивачем не надано, таким чином не використано право на проведення повторного медичного огляду щодо придатності до військової служби, а лише вказано на кількість набутих хвороб та погіршення стану здоров`я, яким суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби.
Відтак, враховуючи те, що в ході розгляду даної справи судом не було встановлено допущених з боку відповідачів порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались саме процедури проведення медичного огляду та оформлення його результатів, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Заводського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_4 ),
Відповідач 1 - Заводський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Лізи Чайкіної, 65А, м.Запоріжжя, 69000; код ЄДРПОУ 26621076),
Відповідач 2 - Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).
Повне судове рішення складено 26.05.2023.
Суддя Б.В. Богатинський