Рішення № 111136988, 26.05.2023, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2023
Номер справи
140/4891/23
Номер документу
111136988
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2023 року ЛуцькСправа № 140/4891/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо відмови у виплаті з 01 березня 2022 року пенсії, виходячи з 90 процентів розміру грошового забезпечення, з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (далі Постанова №118), без обмеження її максимальним розміром; зобов`язання нарахувати та виплатити з 01 березня 2022 року пенсію, виходячи з 90 процентів розміру грошового забезпечення, з урахуванням індексації, установленої вищевказаною постановою, без обмеження її максимальним розміром (з урахуванням проведених виплат).

В обґрунтування позову позивач вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон №2262-ХІІ). Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2022 року у справі №140/5580/22 зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року без обмеження максимальним розміром. На виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ у Волинській області почало виплачувати пенсію без обмеження максимальним розміром, але без індексації основного розміру пенсії. Як зазначив позивач, на його звернення про виплату пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення, передбаченого з 01 березня 2022 року Постановою №118, без обмеження максимальним розміром, відповідач відмовив.

Позивач не погоджується із такими діями відповідача та вважає, що має беззаперечне право на отримання пенсії без обмеження її розміру з урахуванням індексації, передбаченої Постановою №118, а відповідач, недоплачуючи індексацію, діє протиправно.

З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 29 березня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити повністю (а.с.22-27). В обґрунтування цієї позиції вказав, що частиною сьомою статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлений максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Як передбачено пунктом 2 Постанови №118, з 01 березня 2022 року розміри пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ (без урахування вказаних надбавок, підвищень, доплат …) підвищуються на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Враховуючи те, що розмір пенсійної виплати позивача з лютого 2023 року становить 22524,75 грн, що є більшим максимального розміру пенсії, визначеного законодавством, тому відсутні підстави для виплати йому пенсії з підвищенням понад максимальний розмір.

Також стосовно позовної вимоги про виплату пенсії з 01 березня 2022 року у розмірі 90 процентів грошового забезпечення відповідач зазначив, що резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов`язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

У відповіді на відзив позивач підтримав доводи позову (а.с.38-40) та обираючи належний спосіб захисту порушених прав, просив врахувати, що відповідач, провівши перерахунок пенсії з 01 березня 2022 року з урахуванням індексації, передбаченої Постановою №118, обмежив розмір пенсії до виплати максимальним розміром.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка йому призначена з 26 грудня 2005 року, що підтверджується копією розрахунку на пенсію за вислугу років за пенсійною справою №ХВ-59032 (а.с.12).

З розрахунку пенсії за пенсійною справою №100307008076-Департамент міністерства транспорту та зв`язку слідує, що ГУ ПФУ у Волинській області самостійно проводило масовий перерахунок пенсії у зв`язку із її індексацією з 01 березня 2022 року та внаслідок перерахунку розмір пенсії позивача (90 процентів грошового забезпечення) із цієї дати становить 13019,94 грн, з них індексація 1598,94 грн (11421,00 грн х 0,140) (а.с.32).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2022 року у справі №140/14546/21 зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідки Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України від 07 вересня 2021 року №518/6.3/697 з урахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення, у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (а.с.45-48).

На виконання рішення суду від 22 лютого 2022 року у справі №140/14546/21, яке набрало законної сили 25 березня 2022 року, ГУ ПФУ у Волинській області провело у травні 2022 року перерахунок пенсії позивача, згідно з яким основний розмір пенсії позивача (90 процентів грошового забезпечення) становить 22524,75 грн, індексація пенсії 3153,47 грн (22524,75 грн х 0,140), всього 25678,22 грн, а до виплати - 19340,00 грн (з урахуванням максимального розміру) (а.с.32 зворот).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2022 року у справі №140/5580/22 зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України від 07 вересня 2021 року №518/6.3/697 без обмеження максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Виконуючи рішення суду у справі №140/5580/22, яке набрало законної сили 28 грудня 2022 року, ГУ ПФУ у Волинській області провело у лютому 2023 року перерахунок пенсії позивача, згідно з яким підсумок пенсії (90 процентів грошового забезпечення) становить 25678,22 грн, в тому числі індексація 3153,47 грн (22524,75 грн х 0,140), але загальний розмір пенсії до виплати щомісячно - 22524,75 грн (а.с.33 зворот).

16 лютого 2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, у якій просив здійснити з 01 березня 2022 року нарахування та виплату щомісячного пенсійного забезпечення з урахуванням індексації, установленої Постановою №118, без обмеження її максимальним розміром (а.с.9-10).

Листом від 13 березня 2023 року №6097-4650/К-02/8-0300/23 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що розмір пенсійної виплати без обмеження становить 22524,75 грн. Підстави для виплати пенсії з індексацією понад максимальний розмір пенсії, визначеного законом, відповідно до Постанови №118 відсутні (а.с.11).

Отже, публічно-правовий спір у цій справі виник щодо правомірності дій відповідача щодо виплати пенсії позивача без підвищення, установленого Постановою №118, у зв`язку із перевищенням розміру пенсійної виплати максимального розміру.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ.

Як встановлено статтею 64 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №118, пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Згідно з пунктом 2 Постанови №118 з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Позивачу на виконання Постанови №118 з 01 березня 2022 року нараховано підвищення, про що свідчить розрахунок за пенсійною справою №100307008076-Департамент міністерства транспорту та зв`язку (а.с.32), яке становить 1598,94 грн. Надалі на виконання рішення суду від 22 лютого 2022 року у справі №140/14546/21 здійснено перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року, у зв`язку з чим основний розмір пенсії позивача становить 25678,22 грн, в тому числі нарахована з 01 березня 2022 року індексація 3153,47 грн. Проте загальний розмір пенсії обмежено максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тобто, з 01 березня 2022 року розмір пенсійної виплати також становив 19340,00 грн (а.с.32 зворот). Після виконання рішення суду від 26 вересня 2022 року у справі №140/5580/22 відповідач обмеження до основного розміру пенсії, що становить 22524,75 грн, не застосовує, однак здійснює виплату пенсії з 01 березня 2022 року без нарахованої індексації (3153,47 грн), мотивуючи тим, що виплата такого підвищення можлива лише у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Питання застосування позивачу до пенсійної виплати обмеження максимальним розміром уже було предметом оцінки судом при вирішенні спору у справі №140/5580/22. У рішенні суду у зазначеній справі суд вказав, що Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб зі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України рішення від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 є втрата чинності із 20 грудня 2016 року частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII.

Оскільки частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 є відсутньою, то положення Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, яким у частині сьомій статті 43 слова і цифри у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року замінено на у період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, є нереалізованими.

Отже, із 2017 року стаття 43 вказаного Закону не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Суд звертає увагу, що обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-ХІІ, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, було введено в дію Законом України від 08 липня 2011 року №3668-VI Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи (далі - Закон №3668-VI, набрав чинності з 01 жовтня 2011 року), яким внесено зміни у статтю 43 Закону №2262-ХІІ шляхом викладення її в новій редакції.

Рішенням Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року №7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон №2262-ХІІ, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.

І хоч відповідно до пункту 2 Рішення Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року №7-р(ІІ)/2022 приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, проте суд при вирішенні цього спору вважає за необхідне наголосити, що оскільки норма щодо обмеження максимального розміру пенсії військовослужбовців у спеціальному Законі №2262-ХІІ визнана неконституційною ще у 2016 році, то положення статті 2 Закону №3668-VI при перерахунку пенсії військовослужбовців, у тому числі позивача, не підлягають застосуванню.

У постанові від 16 грудня 2021 року у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимальним розміром пенсії та зазначив, що у такому разі підлягають застосуванню нормиЗакону №2262-XIIз урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, а не нормиЗакону №3668-VI. Ці висновки надалі застосовані Верховним Судом у постановах від 27 січня 2022 року у справі № 240/7087/20, від 17 лютого 2022 року у справі №640/11168/20, від 18 травня 2022 у справі №380/12337/20, від 29 червня 2022 року у справі №640/19118/18, від 11 липня 2022 року у справі №620/613/21.

Відповідно до частини третьої статті 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

У спірних відносинах положення Постанови №118 в частині підвищення розміру пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, суперечить приписам Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016.

Матеріалами справи підтверджується, що на виконання Постанови №118 органом Пенсійного фонду проведено індексацію пенсії позивача з урахуванням коефіцієнта підвищення у розмірі 1,14, проте фактично позивач отримує пенсію у розмірі 22524,75 грн, без виплати йому підвищення відповідно до Постанови №118 (3153,47 грн) з 01 березня 2022 року.

На думку суду, незважаючи на наявність у Постанові №118 застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови №118 законодавча норма, яка б визначала максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, фактично відсутня, адже, як зазначалося вище, застосуванню підлягають норми Закону №2262-ХІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016.

Тому є помилковими доводи пенсійного органу щодо наявності правових підстав для підвищення основного розміру пенсії згідно із Постановою №118 лише у межах максимального розміру пенсії.

Суд також зауважує, що право позивача на обрахунок його пенсії без застосування обмеження максимальним розміром було захищене судовим рішенням у справі №140/5580/22, після ухвалення якого не внесено змін шляхом прийняття закону, які б створювали підстави для обмеження розміру пенсії.

У свою чергу позовна вимога про проведення перерахунку пенсії у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення є безпідставною, оскільки з матеріалів справи не вбачається наявність спору щодо відсоткового розміру пенсії позивача. Судом встановлено, що у судовому порядку був вирішений спір за позовною заявою ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області щодо відсоткового розміру пенсії у зв`язку із її перерахунком з 01 квітня 2019 року (рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2022 року у справі №140/14546/21). Цим судовим рішенням, яке набрало законної сили 25 березня 2022 року, підтверджено право позивача на отримання пенсії у розмірі 90 процентів грошового забезпечення. Будь-які докази зменшення позивачу відсоткового розміру пенсії на момент звернення до суду із цим позовом відсутні (останній розрахунок пенсії з 01 березня 2023 року теж проведений з розміру 90 процентів грошового забезпечення - а.с.34).

З урахуванням встановлених у справі обставин та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 частково у спосіб визнання протиправними дій відповідача щодо виплати перерахованої пенсії позивача з 01 березня 2022 року без підвищення пенсії (індексації), визначеного Постановою №118, та зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року нарахування та виплату пенсії з підвищенням, передбаченим Постановою №118, без застосування обмеження максимальним розміром пенсії (з урахуванням виплачених сум).

Як визначено частинами першою, третьою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 1073,60 грн, що підтверджується квитанцією від 24 березня 2023 року №1, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.7, 18).

Предметом позову є дві взаємопов`язані вимоги немайнового характеру, які хоч і задоволені частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог.

З урахуванням наведеного на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у сумі 1073,60 грн.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року перерахованої пенсії без підвищення пенсії, установленого постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року нарахування та виплату пенсії з підвищенням, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, без застосування обмеження максимальним розміром пенсії (з урахуванням виплачених сум).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк