Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 540/8826/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради (пр.Ушакова,37, м.Херсон,73000) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до Херсонського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради за результатом якого позивач просить:
визнати протиправними дії Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради щодо відмови у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки 6510136900:01:001:2773 на об`єкт будівництва Будівництво логістичного центру за адресою: АДРЕСА_2 , викладеної у листі від 19.10.2021 № 104;
визнати протиправною бездіяльність Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 №114- 22666-22 від 22.10.2021 року про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки 6510136900:01:001:2773 на об`єкт будівництва Будівництво логістичного центру за адресою: АДРЕСА_2 ;
зобов`язати Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради видати ОСОБА_1 містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки 6510136900:01:001:2773 на об`єкт будівництва Будівництво логістичного центру за адресою: Херсонська область, м. Херсон, Миколївське шосе, 5 км.
стягнути на користь Позивача понесені судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно не видано позивачу містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки 6510136900:01:001:2773 на об`єкт будівництва Будівництво логістичного центру за адресою: Херсонська область, м. Херсон, Миколївське шосе, 5 км. попри те, що ним надано всі необхідні документи. Вважаючи відмову та бездіяльність відповідача проти правною позивач за захистом своїх прав звернувся до суду.
Ухвалою суду від 11.01.2022 року було відкрито провадження у справі №540/8826/21.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року введений воєнний стан у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації.
Розпорядженням Верховного Суду від 18.03.2022 року № 11/0/9-22, відповідно до ч. 7 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», змінено територіальну підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду та визначено суд, якому визначається територіальна підсудність справи - Одеський окружний адміністративний суд.
30.03.2023 року адміністративна справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, адміністративна справа №540/8826/21 передана на розгляд головуючому судді Єфіменку К.С.
Ухвалою суду від 04 квітня 2023 року прийнято до свого провадження адміністративну справу №540/8826/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, та продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідач не подав.
Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
Відповідно до рішення Херсонської міської ради, ОСОБА_1 надано в оренду земельну ділянку площею 2,8200 га. Земельна ділянка розшована за адресою АДРЕСА_2 .
Право позивача на вказану земельну ділянку площею 2,8200 га., що розташована за адресою АДРЕСА_2 , кадастровий номер 6510136900:01:001:2773, підтверджується Витягом з державного земельного кадастру про земельну ділянку, Договором оренди земельної ділянки від 17.09.2021 року, рішенням Херсонської міської ради.
27 вересня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради з заявою про видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво логістичного центру за адресою: АДРЕСА_2 . До заяви було додано:
1) копія договору оренди земельної ділянки від 17.09.2021 року:
2) Витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно:
3) Викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000
За результатами розгляду поданої позивачем заяви, Управління містобудування та архітектури департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської області листом від 19.10.2021 року № 104 була надана позивачу відповідь, якою відмовлено у наданні містобудівних умов та обмежень забудови вищевказаної земельної ділянки, у зв`язку з відсутністю викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.
Позивач 21.10.2021 року повторно звернувся до Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів з відповідною заявою про надання містобудівних умов та обмежень земельної ділянки
До заяви було додано:
1. копія договору оренди земельної ділянки від 17.09.2021 року;
2. Витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно;
3. Викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.
Відповіді на вказаний Лист від 21.10.2021 року, зареєстрований Херсонською міською радою за вх. № 114-22666-22 від 22.10.2021 року станом на день подання позову, Позивач не отримав.
Позивачем було направлено звернення (09.11.2021 року) до Херсонського міського голови з приводу відсутності будь- якої відповіді від Департаменту містобудування, архітектури га земельних ресурсів щодо надання містобудівних умов та обмежень.
Відповідь на вказаний лист не надходила. 06.12.2021 року ОСОБА_1 знов звертається до Херсонської міської ради з повідомленням щодо відсутності будь-якої реакції на його попередні звернення щодо видачі містобудівних умов та обмежень.
26.11.2021 року за адвокатським запитом АБ «Євгена Малюка» від 22.11.2021 року з приводу стану розгляду заяви ОСОБА_1 про видачу містобудівних умов та обмежень, було отримано відповідь. Згідно отриманої інформації, заява ОСОБА_1 знаходиться на розгляді. Строк розгляду заяви складатиме не більше 40 днів.
10.12.2021 року за адвокатським запитом АБ «Євгена Малюка» від 06.12.2021 року з приводу стану розгляду заяви ОСОБА_1 про видачу містобудівних умов та обмежень, а також з приводу збігу зазначеного раніше строку 40 днів від Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів було отримано відповідь. Відповідно до вказаної відповіді, Департамент повідомив адвоката, що «Управління детально розглядає надані до заяви документи».
Заява ОСОБА_1 про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво логістичного центру за адресою: Херсонська область, м. Херсон, Миколаївське шосе, 5 км від 22.10.2021 року № 114-22666- 22 станом на день подання позову до суду, по суті не розглянута.
Позивач вважає відмову та бездіяльність відповідача протиправною та за захистом своїх прав звернувся до суду.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 8 частини першої статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
Статтею 13 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що до уповноважених органів містобудування та архітектури належать, зокрема, структурні підрозділи обласних, районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій з питань архітектури.
Частинами другою, третьою статті 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
Згідно з положеннями статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва. Суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
У частині п`ятій цієї статті визначено, що проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; реєстрація права власності на об`єкт містобудування.
Відповідно до частини першої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; технічні умови; завдання на проектування.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що містобудівні умови та обмеження є складовою вихідних даних, отримання яких є необхідною умовою для набуття власниками земельних ділянок або землекористувачами права на забудову земельної ділянки. Містобудівні умови та обмеження є видом містобудівної документації та визначають комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва, дотримання яких є обов`язковим для всіх суб`єктів містобудівної діяльності.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 21 серпня 2018 року у справі 445/765/16-а, від 27 лютого 2019 року у справі №809/721/18, від 10 жовтня 2019 року у справі №260/1499/18, від 20 лютого 2020 року у справі №813/52/13-а.
Частинами другою - третьою статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються:
1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію;
2) копія документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);
3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;
4) витяг із Державного земельного кадастру.
Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.
Витяг з містобудівного кадастру для формування містобудівних умов та обмежень до документів замовника додає служба містобудівного кадастру (у разі її утворення).
Перелік об`єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.
Відповідно до частини четвертої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:
1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;
2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;
3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.
Згідно з положеннями частини шостої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.
Як вбачається з матеріалів справи, підставами для відмови в наданні містобудівних умов та обмежень Управління містобудування та архітектури департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської області в листі від 19.10.2021 року №104 було зазначено відсутність викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.
Оцінюючи правомірність відмови в частині ненадання позивачем усіх необхідних документів, передбачених частиною третьою статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», суд зазначає таке.
Згідно з копією заяви та доданих до неї документів ним подано копію договору оренди земельної ділянки від 17.09.2021 року; витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно, викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000
Отже, позивач спростував правильність висновку відповідача, викладеного у листі від 19.10.2021 року № 104 щодо ненадання викопіювання з топографо-геодезичного плану М1:2000, та, як наслідок, наявність підстав для визнання зазначеної відмови протиправно.
В свою чергу Позивач 21.10.2021 року повторно звернувся до Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів з відповідною заявою про надання містобудівних умов та обмежень земельної ділянки
До заяви було додано:
1. копія договору оренди земельної ділянки від 17.09.2021 року;
2. Витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно;
3. Викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.
Суд повторно зазначає, що згідно з положеннями частини шостої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.
Судом встановлено, що у встановлений строк Управлінням містобудування та архітектури департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської області відповіді позивачу не надано.
З огляду на викладене, позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 №114- 22666-22 від 22.10.2021 року про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки 6510136900:01:001:2773 на об`єкт будівництва Будівництво логістичного центру за адресою: АДРЕСА_2 підлягає задоволенню.
Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З`ясувавши характер спірних правовідносин сторін, характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний нею спосіб, суд дійшов до висновку, що з огляду на визнання протиправними дій відповідача щодо відмови та бездіяльності відповідача стосовно видачі ОСОБА_1 містобудівних умови та обмеження забудови земельної ділянки 6510136900:01:001:2773 на об`єкт будівництва Будівництво логістичного центру за адресою: АДРЕСА_2 порушене право позивачки має бути відновлено шляхом зобов`язання відповідача розглянути заяву позивача з урахуванням правової позиції суду в даній справі, у задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради (пр.Ушакова,37, м.Херсон,73000) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради щодо відмови у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки 6510136900:01:001:2773 на об`єкт будівництва Будівництво логістичного центру за адресою: АДРЕСА_2 , викладеної у листі від 19.10.2021 №104.
Визнати протиправною бездіяльність Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 №114- 22666-22 від 22.10.2021 року про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки 6510136900:01:001:2773 на об`єкт будівництва Будівництво логістичного центру за адресою: АДРЕСА_2 .
Зобов`язати Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради (пр.Ушакова,37, м.Херсон,73000, код ЄДРПОУ 26347681) розглянути заяву ОСОБА_1 21.10.2021 року про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки 6510136900:01:001:2773 на об`єкт будівництва Будівництво логістичного центру за адресою: Херсонська область, м. Херсон, Миколївське шосе, 5 км. з урахуванням висновків суду.
Стягнути з Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради (пр.Ушакова,37, м.Херсон,73000, код ЄДРПОУ 26347681) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908,00 грн.
В решті позову - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко