Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/5460/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі судді Бутенка А.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправним та скасування наказу,-
ВСТАНОВИВ:
Стислий зміст позовних вимог.
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), в якій, з урахуванням уточнень, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Наказ Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) від 13.03.2023 року за вих. №330/13.1-03 Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 та організацію проходження нею підвищення кваліфікації;
- стягнути з Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 2700.00 грн. (дві тисячі п`ятсот гривень 00 копійок) як шкоду, заподіяну оскаржуваним наказом;
- стягнути з Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 50000.00 (п`ятдесят тисяч гривень 00 копійок) як моральну шкоду, заподіяну оскаржуваним наказом.
Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у період здійснення нотаріальної діяльності з 16.03.2023 року по 24.03.2023 року позивача було протиправно позбавлено можливості виконувати професійні обов`язки у зв`язку із зупиненням нотаріальної діяльності оскаржуваним наказом №330/13.1-03 від 13.03.2023 року. Позивачка вважає, що підстави для зупинення її діяльності в зазначений період відсутні, а фактичні обставини, що слугували винесенню наказу, не свідчать про наявність законодавчих підстав для застосування до приватного нотаріуса відповідних санкцій. При цьому, не погоджуючись із зупиненням нотаріальної діяльності, приватний нотаріус звернулась до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом.
17.04.2023 року надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що від Міністерства юстиції України до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшло доручення щодо розгляду скарги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на дії приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Фролової Руслани Валеріївни. По фактам, викладеним у скарзі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) в межах компетенції було витребувано письмові пояснення та копії необхідних документів, зокрема, у приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Фролової Р.В. У ході проведеної перевірки було встановлено порушення та помилки при вчиненні нотаріальних дій приватним нотаріусом Фроловою Р.В. Враховуючи вищевикладене, за наслідками розгляду скарги Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) було погоджено вжиття відповідних заходів реагування до приватного нотаріуса Фролової Р.В., передбачені ст. 29 Закону України «Про нотаріат», а саме: тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Фролової Р.В. Після надання приватним нотаріусом Фроловою Р.В. свідоцтва про підвищення кваліфікації у Національному науковому центрі «Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса» та інформації про усунення порушень та помилок, наказом Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 28.03.2023року № 431/13.1-03 «Про поновлення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 » 28.03.2023 року було поновлено нотаріальну діяльність ОСОБА_1 , про що відповідні відомості були подані до ДП «НАІС» 28.03.2023 за вих. № 11636/08.2-25.
01.05.2023 року надійшли заперечення на відзив в який позивач підтримав позицію викладену в позовній заяві та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
03.05.2023 року надійшли заперечення на відповідь на відзив.
Заяви чи клопотання від сторін не надходили.
Процесуальні дії, вчинені судом.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27.03.2023 року позовну заяву Приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправним та скасування наказу було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Обставини справи.
Фролова Руслана Валеріївна є приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу.
08.11.2022 року на адресу Міністерства юстиції України надійшла скарга на дії приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Фролової Руслани Валеріївни.
17.11.2022 року за вх. № 14758/08.1-23 з Міністерства юстиції України до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшло доручення щодо розгляду скарги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на дії приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Фролової Руслани Валеріївни.
18.11.2022 року листом №16802/08.2-23 Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса) повідомило ОСОБА_1 про необхідність у строк до 21.11.2022 року надати пояснення та засвідчені належним чином копії документів.
21.11.2022 року за №155/01-16 ОСОБА_1 направлено пояснення щодо обставин, викладених у скарзі від 08.11.2022 року.
Листом від 01.12.2022 року за № 17659/08.2-20 Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) до Міністерства юстиції України на виконання доручення від 17.11.2022 року повідомлено, що в ході проведеної перевірки було встановлено наступні порушення та помилки при вчиненні нотаріальних дій приватним нотаріусом Фроловою Р.В.:
- в порушення пп. 1.18 п. 1 глави 2 розділу П Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 (далі - Порядок), на копіях висновків про вартість майна, складених суб`єктами оціночної діяльності, відсутні відмітки «згідно з оригіналом» із зазначенням дати та проставленням підпису нотаріуса (договори купівлі-продажу від 01.11.2022 за р. №№ 3879, 3882);
- в порушення п. 1 розділу VI Порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 17.05.2018 № 658, отримано витяги із єдиної бази даних звітів про оцінку 25.10.2022 та 29.10.2022, а нотаріальні дії були вчинені 01.11.2022, тобто не під час проведення операцій з продажу (обміну) об`єктів нерухомості (договори купівлі-продажу від 01.11.2022 за р. №№ 3879, 3882);
- в тексті договору купівлі-продажу від 01.11.2022 за р, № 3879 приватним нотаріусом загальна площа квартири АДРЕСА_1 , зазначена 130,7 кв.м, проте як вбачається з інформацій з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 01.11.2022 №№ 313930092, 313932131, 313933770 загальна площа вищевказаної квартири складає 119,5 кв.м, чим не дотримано вимоги частини другої cт. 47 Закону України «Про нотаріат»;
- в недотримання вимог cт. 46-1 Закону України «Про нотаріат» приватним нотаріусом під час посвідчення договорів купівлі-продажу не використано відомості з Державного реєстру актів цивільного стану громадян та інформацію з цього реєстру не долучено до примірників договорів стосовно наявності актового запису про шлюб або розірвання шлюбу щодо ОСОБА_4 , а також між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (договори купівлі-продажу від 01.11.2022 за р. №№ 3879, 3882);
- до договору купівлі-продажу від 01.11.2022 за р. № 3879 долучено іпотечний договір, посвідчений приватним нотаріусом 09.11.2020 за р. № 1174, предметом іпотеки якого є квартира АДРЕСА_1 . Згідно з пунктом 6.10 іпотечного договору, він укладений за письмовою згодою дружини позикодавця ОСОБА_5 - ОСОБА_6 , нотаріально засвідченою приватним нотаріусом Фроловою Р.В. 09.11.2020 за р. № 1172, викладеною окремою заявою. Однак, у недотримання ст. 65 Сімейного кодексу України, пп. 4.2 п. 4 глави 1 розділу її Порядку, приватним нотаріусом не долучено до примірника договору купівлі-продажу письмову згоду іншого з подружжя на відчуження вказаної квартири;
- в порушення п. 6 глави 7розділу І Порядку до примірників договорів долучені копії платіжного документа, що підтверджує обов`язкову сплату пенсійного збору, без відповідної відмітки про вчинену нотаріальну дію (договори купівлі-продажу від 01.11.2022 за р. №№ 3879, 3882);
- на бланку листа приватного нотаріуса зайво зазначено назви установ вищого рівня, а саме: «Міністерство юстиції України», «Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса)», чим не дотримано вимоги п. 5.2 Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 22.12.2010 М 3253/5 (лист від 18.07.2022 року за вих. № 51/02-24, лист від 19.07.2022 року за вих. № 54/02-24);
- при посвідченні договору купівлі-продажу приватним нотаріусом не відібрано заяву від ОСОБА_4 (відчужувана) про те, що він на момент посвідчення договору не перебуває у шлюбі, чим не дотримано вимоги пп. 4.6 п. 4 глави І розділу ІІ Порядку.
За наслідками розгляду скарги Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) було погоджено вжиття відповідних заходів реагування до приватного нотаріуса Фролової Р.В., передбачені сг. 29 Закону України «Про нотаріат», а саме: тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 з 05 грудня 2022 року до закінчення строку проходження підвищення нею кваліфікації, але не більше двох тижнів, а також зобов`язати приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 пройти підвищення кваліфікації за програмою тематичного короткострокового семінару, який організовується Інститутом права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України та надати відповідний сертифікат.
Проте, у зв`язку із скасуванням тематичних короткострокових семінарів, які організовуються Інститутом права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України, запланованих на грудень 2022 року, було вирішено перенести зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 до затвердження Міністерством юстиції України Плану-графіку підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів на 2023 рік.
01 лютого 2023 року Міністерством юстиції України затверджено План-графік підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, нотаріусів державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів на 2023 рік.
13.03.2023 року Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) прийнято наказ № 330/13.1-03 «Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 та організацію проходження нею підвищення кваліфікації», зупинено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 з 16.03.2023 року до закінчення строку проходження підвищення нею кваліфікації, але не більше двох тижнів. Також оскаржуваним наказом зобов`язано позивачку пройти підвищення кваліфікації у період з 20 по 24 березня 2023 року.
24.03.2023 року за №63/01-16 ОСОБА_1 повідомлено Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса), що нею усунено недоліки, виявлені під час виконання доручення Міністерства юстиції України від 17.11.2022 року та про проходження ОСОБА_1 підвищення кваліфікації та надано підтверджуючий сертифікат.
Наказом Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 28.03.2023 року поновлено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Фролової Руслани Валеріївни з 28.03.2023 року.
Джерела права й акти їх застосування.
Згідно ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При оцінці доводів позовної заяви суд вважає за необхідне в першу чергу розглянути питання правомірності наказу №424/03-08, прийнятого Головним територіальним управлінням юстиції.
Законом, який встановлює порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні, є Закон України «Про нотаріат» від 2 вересня 1993 року № 3425-XII (далі Закон № 3425).
Згідно ст.2-1 Закону №3425 державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов`язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів.
Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України та його територіальними органами.\
Згідно ст.3 Закону №3425 нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Статтею 7 Закону №3425 визначено, що нотаріуси або посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства юстиції України та його територіальних органів, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Згідно ст.29-1 Закону України «Про нотаріат» нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється на час дії таких обставин:
1) якщо приватний нотаріус не має приміщення для розміщення робочого місця (контори) або це приміщення не відповідає встановленим цим Законом умовам, - до усунення цих недоліків, але не більше 60 днів з дня виявлення цього порушення;
2) якщо приватний нотаріус не уклав договір про страхування цивільно-правової відповідальності приватного нотаріуса або розмір страхової суми не відповідає вимогам цього Закону, - до усунення цих недоліків, але не більше 30 днів з дня виявлення цього порушення;
3) якщо приватний нотаріус при вчиненні нотаріальних дій неодноразово порушував правила нотаріального діловодства, - до закінчення строку проходження підвищення кваліфікації (не більше двох тижнів);
4) у разі необґрунтованої відмови приватного нотаріуса від надання Міністерству юстиції України, його територіальному органу в порядку, передбаченому цим Законом, документів для перевірки організації нотаріальної діяльності та виконання правил нотаріального діловодства - до усунення цієї обставини;
5) у разі заміщення приватного нотаріуса в порядку, передбаченому цим Законом, - на строк такого заміщення;
6) у разі ненадання інформації приватним нотаріусом органам та особам, зазначеним у частинах п`ятій - восьмій, десятій статті 8 цього Закону, - до усунення цієї обставини;
7) у разі обрання нотаріуса на посаду, зайняття якої несумісне зі здійсненням нотаріальної діяльності;
8) у разі направлення територіальним органом до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців.
У відповідності до ст.29-2 Закону №3425, рішення про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса у випадках, передбачених частиною першою статті 29-1 цього Закону, приймає керівник відповідного територіального органу Міністерства юстиції України.
Відповідний територіальний орган Міністерства юстиції України зобов`язаний протягом трьох робочих днів з дня видання наказу про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса письмово повідомити приватного нотаріуса про зупинення його нотаріальної діяльності.
Наказ про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса може бути оскаржений ним до Міністерства юстиції України або до суду.
Приватний нотаріус зобов`язаний зупинити нотаріальну діяльність з моменту отримання копії наказу про тимчасове зупинення його нотаріальної діяльності.
При зупиненні нотаріальної діяльності приватного нотаріуса він має право, а якщо строк зупинення більше одного місяця, - зобов`язаний, укласти договір про його заміщення з іншим приватним нотаріусом за виключенням підстави, передбаченої пунктом 7 частини першої статті 29-1.
Приватний нотаріус, діяльність якого зупинена, за відсутності заміщення його іншим приватним нотаріусом, має право: видавати з депозиту гроші та цінні папери, документи, прийняті на зберігання, дублікати та копії документів, що зберігаються у справах приватного нотаріуса, а також видавати довідки про вчинені нотаріальні дії.
Механізм здійснення Міністерством юстиції України, територіальним органом Міністерства юстиції перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства врегульовано Порядком проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затверджений Наказом Міністерства юстиції №357/5 від 17.02.2014 року (далі Порядок №357/5).
Пунктами 2 Порядку №357/5 визначено, що перевірка - планова або позапланова перевірка, під час якої перевіряється робота державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, нотаріальна діяльність приватного нотаріуса за відповідний період;
планова перевірка - комплексна перевірка організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій і виконання правил нотаріального діловодства;
позапланова перевірка - не запланована Міністерством юстиції, територіальним органом Міністерства юстиції комплексна, цільова або контрольна перевірка організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання ними правил нотаріального діловодства, а також перевірка за зверненнями фізичних і юридичних осіб.
Згідно п.3 Порядку №357/5 основними завданнями перевірки є: 1) перевірка організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, у тому числі дотримання вимог до робочого місця приватного нотаріуса (далі - робоче місце), страхування цивільно-правової відповідальності, наявності осіб, що працюють на умовах цивільно-правових чи трудових договорів, умов зберігання архіву, печаток, штампів, спеціальних бланків нотаріальних документів тощо; 2) перевірка дотримання державними і приватними нотаріусами правил ведення нотаріального діловодства, правильності формування документів у справи, наявність та відповідність вимогам законодавства документів (у випадках, передбачених законодавством, - копій документів), які необхідні для вчинення нотаріальних дій та долучені до примірника нотаріально оформленого документа, документів, необхідних для проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявність на документах необхідних реквізитів (печаток, підписів, реєстрових номерів, дати тощо); 3) перевірка дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій, у тому числі під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень; 4) виявлення порушень законодавства, яке регулює організацію роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організацію нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, порядок вчинення нотаріальних дій та ведення нотаріального діловодства; 5) виконання державними і приватними нотаріусами обов`язку щодо підвищення професійного рівня (проходження підвищення кваліфікації, участь у конференціях і семінарах з питань права, дотримання правил професійної етики, затверджених Міністерством юстиції); 6) визначення якості нотаріального обслуговування фізичних та юридичних осіб; 7) надання рекомендацій з усунення причин, унаслідок яких допущено порушення; 8) застосування до державних і приватних нотаріусів заходів реагування, передбачених законодавством, у разі виявлення під час перевірки допущених ними порушень; 9) узагальнення результатів перевірок з метою визначення типових порушень, недоліків та помилок, що допускаються державними і приватними нотаріусами; 10) розповсюдження позитивного досвіду роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса
Пунктом 13 Порядку №357/5 встановлено, що позапланова комплексна, цільова або контрольна перевірка державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса проводиться за результатами попередньої перевірки або за дорученням Міністерства юстиції чи територіального органу Міністерства юстиції.
Згідно п.14 Порядку №357/5 перевірка за зверненнями фізичних та юридичних осіб проводиться у межах предмета звернення та повноважень Міністерства юстиції, територіального органу Міністерства юстиції шляхом витребування від державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса (особи, яка заміщує тимчасово відсутнього нотаріуса) необхідних документів та відомостей, що стосуються фактів, викладених у такій інформації, та письмових пояснень нотаріуса або з виїздом за місцезнаходженням державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, робочого місця приватного нотаріуса.
Висновки суду.
Судом встановлено, що підставою для прийняття наказу від 13.03.2023 року №330/13.1-03 "Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 та організацію проходження нею підвищення кваліфікації" були виявлені порушення при вчиненні нотаріальних дій та неодноразові порушення правил нотаріального діловодства.
Підставою для проведення перевірки слугувала скарга ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , в межах якої проведено перевірку додержання приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Фроловою Р.В. вимог Закону України «Про нотаріат».
За результатами перевірки було встановлено порушення та помилки при вчиненні нотаріальних дій приватним нотаріусом Фроловою Р.В., що не заперечується позивачкою та підтверджується матеріалами справи.
У наказі від 13.03.2023 року №330/13.1-03 зазначено про порушення приватним нотаріусом ОСОБА_1 вимог ст. 46-1, ч.2 ст.47 Закону України Про нотаріат, п.5.2 Правил ведення нотаріального діловодства, п.6 глави 7 розділу І, пп.4.2 п.4 глави 1 розділу ІІ, пп.4.6 п.4 глави 1 розділу ІІ, пп.1.18 п.1 глави 2 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5, п.1 розділу VI Порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 17.05.2018 року № 658, ст.65 Сімейного кодексу України.
Також, виявлені порушення та помилки за результатами перевірки були усунені самою позивачкою про що свідчать докази наявні в матеріалах справи, а саме: лист від 24.03.2023 року №63/01-16 з додатками. Отже факт вчинення порушення під час виконання нотаріальних дій приватним нотаріусом Фроловою Р.В. повністю підтверджується матеріалами справи, що спростовує твердження позивачки про протиправність винесеного наказу.
Суд зазначає, що Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) правомірно винесено наказ про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 та організацію проходження нею підвищення кваліфікації, на підставі встановлених порушень.
Суд звертає увагу на те, що п.14 Порядку №357/5 визначено спосіб дій суб`єкта владних повноважень у випадку проведення перевірки за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, а саме витребування від приватного нотаріуса письмових пояснень та всіх необхідних документів та відомостей, що стосуються фактів, викладених у скарзі.
Також, суд зазначає, що відповідно до листа Міністерства юстиції України «Щодо процедури проведення перевірок за зверненням фізичних та юридичних осіб» від 26.04.2019 року № 1228/19.6.1/32-19, перевірка на підставі звернення фізичних та юридичних осіб не передбачає обов`язку щодо підготовки наказу «Про затвердження персонального складу комісії з перевірки» та за результатами розгляду таких звернень складення довідки про результати проведеної перевірки з висновками.
Таким чином, перевірка за зверненнями фізичних та юридичних осіб проводиться шляхом витребовування необхідних документів та письмових пояснень.
З урахуванням вказаного, суд вважає не обґрунтованими твердження позивачки про порушення Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Одеса) процедури проведення перевірки.
Щодо твердження позивачки про те, що відповідач під час перевірки вийшов за межі предмета звернення, суд вважає безпідставними оскільки в листі Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 18.11.2022 року № 16802/08.2-23 чітко зазначило про необхідність надання позивачкою документів та пояснення стосовно фактів викладених у скарзі. За результатами перевірки наданих на вимогу Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) документів, ним встановлені порушення на підставі наданих приватним нотаріусом Фроловою Р.В. документів, які витребовувалися в межах скарги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про правомірність винесеного наказу від 13.03.2023 року №330/13.1-03 «Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 та організацію проходження нею підвищення кваліфікації».
Щодо позовних вимог про стягнення з Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 2700.00 грн. як шкоду, заподіяну оскаржуваним наказом, суд зазначає наступне.
Механізм організації підвищення кваліфікації державних та приватних нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор і державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів визначає Порядок підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів, затверджений Наказом Міністерства юстиції України 28.08.2014 року № 1422/5 (далі Порядок №1422/5).
Пунктом 5 Порядку №1422/5 передбачено, що нотаріус зобов`язаний постійно підвищувати свій професійний рівень за одним із видів, передбачених пунктом 4 цього Порядку, а у випадках, передбачених пунктом 3 частини першої статті 29-1 Закону України «Про нотаріат», проходити підвищення кваліфікації за видом, передбаченим абзацом третім пункту 4 цього Порядку.
У відповідності до п.11 Порядку №1422/5 за результатами проходження навчання за програмами тематичних короткострокових семінарів, які організовуються Нотаріальною палатою України, видається відповідний документ.
Отже, з аналізу норм Положення №1422/5 вбачається, що приватні нотаріуси повинні вдосконалювати свої професійні знання, уміння та навички при здійсненні ними нотаріальної діяльності шляхом оновлення, поглиблення і розширення таких професійних знань, умінь і навичок.
Таким чином, суд вважає, що проходження позивачкою підвищення кваліфікації, перш за все, має позитивні наслідки для самої позивачки, оскільки зумовлене вдосконаленням її професійної підготовки шляхом оновлення, поглиблення і розширення професійних знань, умінь і навичок, забезпеченням інформацією про зміни у чинному законодавстві та практикою їх застосування при здійсненні нотаріальної діяльності.
У зв`язку із відмовою у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування Наказу Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) від 13.03.2023 року «Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 та організацію проходження нею підвищення кваліфікації» та стягнення з Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 2700.00 грн. як шкоду, заподіяну оскаржуваним наказом, суд також відмовляє і у задоволенні позовних вимог в частині стягнення моральної шкоди.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати не стягуються.
Керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Фролової Руслани Валеріївни (вул. Героїв Пограничників, буд. 7, оф. 2, м. Одеса, 65059, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (вул. Дмитра Яворницького, буд. 21-а, м. Дніпро, 49027, код ЄДРПОУ 43315529) про визнання протиправним та скасування наказу відмовити.
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.
СуддяА.В. Бутенко
.