Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/6738/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В :
До Одеського окружного адміністративного суду 10 травня 2022 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якій позивач просив суд визнати протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо відмови у проведенні нарахування та виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуги та зобов`язати здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в межах норм, передбачених чинним законодавством України, з 01.10.2019.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що він є діючим офіцером Збройних Сил України. На цей час, позивач проходить військову службу у Південному територіальному управлінні внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України, що дислокується у м. Одеса та перебуває на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов.
На підставі спеціального ордера на жилу площу в гуртожитку від 03.02.2014 № 130 позивач із членами сім`ї (дружина - ОСОБА_2 ) вселився до житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ - 24983020).
12.06.2019 ОСОБА_1 отримав статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій серія НОМЕР_1 . Згідно з довідкою від 06.09.2019, виданою інспектором відділу персоніфікованого обліку пільгових категорій населення ОСОБА_3 , позивача, як учасника бойових дій, складом сім`ї три особи, з 06.09.2019 взято на персоніфікований облік в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків в управлінні соціального захисту населення в Малиновському районі за адресою місця реєстрації позивача: АДРЕСА_2 .
Таким чином, в силу вимог ст. 12 Закону № 3551-XII, позивач має право на пільги в межах визначеної соціальної норми житла, соціальних нормативів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409, у тому числі на: 75-процентну знижку плати за користування житлом (квартирну плату) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв.м на сім`ю); 75-процентну знижку плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
З 01.10.2019 постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 упорядковано механізм надання громадянам (які мають право на пільги) у грошовій формі пільг на оплату житлово-комунальних послуг. Разом з тим, нарахування та виплата позивачу зазначених пільг не здійснюється.
З метою реалізації законного права позивача на отримання пільги, 14.01.2022 позивач звернувся з заявою до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про здійснення нарахування та виплати належних йому пільг за період з жовтня 2019 року по грудень 2021 року. Однак, листом заступника директора Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 20.01.2022 № 02-Ц-1663/1 позивачу відмовлено у проведенні нарахування та подальшої виплати належних йому пільг на оплату житлово-комунальних послуг та повідомлено, що нарахування пільг на житлові комунальні послуги проводиться у разі надання індивідуальних або колективних договорів, укладених від імені та в інтересах мешканців, та документів, що приміщення, де мешкають військовослужбовці, є житловими.
Позивач вважає, що дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо відмови у проведенні нарахування та подальшої виплати належних позивачу відповідно до ст. 12 Закону № 3551-XII пільг на оплату житлово-комунальних послуг є протиправними та такими, що порушують його конституційні права. Право позивача на пільги за житлово-комунальні послуги не може ставитися у залежність від механізмів взаємодії відповідача з управителями, виконавцями комунальних послуг тощо.
Справа 10.05.2022 була розподілена на суддю Глуханчука О.В.
Ухвалою судді від 16.05.2022 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено до розгляду в порядку статті 262 КАС України, витребувані матеріали пенсійної справи позивача.
Розпорядженням керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду від 10.03.2023 №238 справу №420/6738/22 було призначено до повторного автоматичного розподілу, за результатами якого 10.03.2023 головуючою суддею визначено Скупінську О.В.
Ухвалою від 15.03.2023 прийнято до провадження адміністративну справу № 420/6738/22 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії. Розпочато розгляд справи №420/6738/22 спочатку.
Ухвалою суду від 27.03.2023 до участі у справі № 420/6738/22 залучено другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розгляд справи № 420/6738/22 розпочато спочатку.
29 березня 2023 до суду надійшов відзив (вх..№9763/23) Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради з проханням відмовити у задоволенні позовних вимог де відповідач зазначає, що механізм нарахування та виплати пільг викладено у Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373. Згідно з п. 5 Порядку № 373 для розрахунку розміру пільги управителі виконавці комунальних послуг надають інформацію структурним та підрозділам з питань соціального захисту населення до 20 числа кожного місяця. Відповідно до ст. 12 Закону, надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Отже, нарахування пільг на житлово-комунальні послуги можливо у разі надання індивідуальних або колективних договорів, укладених від імені та в інтересах мешканців. Листами від 11.06.2014, 24.05.2018, 04.12.2019, 19.03.2020 та на особистому прийомі керівництву Військової академії неодноразово надавалися роз`яснення з питання надання встановлених законодавством пільг на житлово-комунальні послуги мешканцям будівель, розташованих на території академії. Також було надіслано листа про необхідність надання інформації щодо тарифів та особових рахунків пільговиків (лист від 27.08.2021 № 9585/14-14). Однак, лише 15.09.2022 року керівництво Військової академії звернулось до управління з договором про надання послуги з управління багатоквартирними будинками, що розташовані на території академії, та витягом з протоколу загальних зборів мешканців гуртожитків з встановленою ціною на послуги з управління. Зазначені документи надали можливість нарахувати пільги відповідно до вимог діючого законодавства. З вересня 2022 року пільговим категоріям мешканців, включаючи ОСОБА_1 , нараховувались пільги на вищезазначену послугу; на послугу з теплопостачання - з жовтня 2022 року. На послугу з постачання та водовідведення холодної води пільги не нараховувались, оскільки управителем не було надано колективного договору з постачальником послуги. Що стосується ненадання пільг на послугу з електропостачання вказує, що послуга з постачання та розподілу електричної енергії відповідно до ст.14 вищезазначеного Закону надається виключно на підставі індивідуальних договорів з електропостачальною організацією. Індивідуальні договори електропостачальною організацією у мешканців гуртожитку відсутні. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України», функції з призначення та виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг з 1 грудня 2022 року передані органам Пенсійного фонду України. Таким чином, матеріалів справ, а також повноважень щодо здійснення нарахування та перерахунку пільг на оплату житлово-комунальних послуг на теперішній час у Департаменту немає.
31.03.2023 до суду надійшла заява (вх..№ЕС/2789/23) позивача ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог з урахуванням залучення до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Згідно з отриманою заявою, позовні вимоги позивачем викладені в такій редакції:
1. Визнати протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо відмови у проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.10.2019 року пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в межах норм, передбачених чинним законодавством України;
2. Зобов`язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради здійснити нарахування та виплату за період з 01.10.2019 року по 30.09.2022 року ОСОБА_1 пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в межах норм, передбачених чинним законодавством України, з урахуванням виплачених сум;
3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо ненарахування та невиплати з 01.10.2022 року ОСОБА_1 пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в межах норм, передбачених чинним законодавством України;
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.10.2022 року пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в межах норм, передбачених чинним законодавством України, з урахуванням виплачених сум.
В поданій заяві про уточнення позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що на виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 27.03.2023 ним 31.03.2023 направлено на офіційну електронну адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області копію адміністративного позову з додатками. Залучення у справі другого відповідача пов`язано із внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі». Починаючи з 1 жовтня 2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснює виплату, та з 1 грудня 2022 року призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу. При цьому, питання погашення заборгованостей щодо надання пільг у грошовій формі за попередні періоди, тобто з 01.10.2019 по 30.09.2022, Постановою № 1041 не упорядковані. Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 , виданим 12.06.2019, а тому відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», звільнений від сплати судового збору за звернення до суду з даним позовом. Враховуючи викладене, а також зважаючи на підстави позову, які наведені у первісній позовній заяві з урахуванням фактичних обставин зазначених у цій заяві, керуючись ст. 47 КАС України, він подає заяву про уточнення позовних вимог.
Ухвалою суду від 05.04.2023 прийнято до провадження заяву ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог (вх..№ ЕС/2789/23 від 31.03.2023).
11.04.2023 до суду надійшов відзив (вх..№ЕП/12247/23) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з проханням відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 , посилаючись на те, що справа ОСОБА_1 , як отримувача пільг передана до Пенсійного фонду України від структурного підрозділу з питань соціального захисту населення шляхом міграції баз даних про одержувачів пільг. Згідно Закону № 3552-XII ОСОБА_1 має право користуватися 75- відсотковою пільгою при оплаті за житлово-комунальні послуги на 3-х осіб (дружина - ОСОБА_2 , син - ОСОБА_4 ) в межах норм споживання, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування». ОСОБА_1 з вересня 2022 року нараховувались пільги на послугу з управління багатоквартирним будинком у сумі 104,53 грн та на послугу з теплопостачання з жовтня 2022 року у сумі 291,42 грн щомісячно. Перерахунок пільг проведено в автоматичному режимі у сумі 395,95 грн на місяць за січень, лютий та березень 2023 рік . На послугу з постачання та водовідведення холодної води пільги не нараховувались, оскільки управителем не було надано колективного договору з постачальником послуги. Що стосується ненадання пільг на послугу з електропостачання вказує, що послуга з постачання та розподілу електричної енергії, відповідно ст. 14 Закону № 2189-VIII, надається виключно на підставі індивідуальних договорів з електропостачальною організацією. Нарахування пільг на житлово-комунальні послуги проводиться у разі надання індивідуальних або колективних договорів, укладених від імені та в інтересах мешканців, та документів, що приміщення, де мешкають військовослужбовці, є житловими. Однак, індивідуальні договори з електропостачальною організацією у мешканців гуртожитку з окрема позивача відсутні. Отже дії Головного управління є законними та обґрунтованими, а тому відсутні підстави для задоволення позовної заяви.
Інших процесуальних заяв/клопотань по справі до суду не надходило.
Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 23.07.2013 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі Спеціального Ордеру на жилу площу в гуртожитку № 130, виданий як працівнику ЗСУ, який проходить службу в КЕВ м. Одеси, на право зайняття з сім`єю з 2 осіб (з дружиною) жилої площі в гуртожитку АДРЕСА_3 , розміром 16,0 кв.м.
04.10.2019 між ОСОБА_1 (Споживач) та Військовою академією (м.Одеса) (Надавач послуг) був укладений Договір №259 про надання та відшкодування житлово-комунальних послуг, згідно з яким Надавач послуг забезпечує надання комунальних послуг, a Споживач оплачує комунальні послуги (водопостачання, водовідведення, опалення, електричну енергію) та квартирну плату за утримання будинку та прибудинкової території (прибирання прибудинкової території, прибирання підвалу, технічних поверхів, покрівлі та сходових кліток, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання, зливної каналізації) (п.1.1).
Розрахунковий період, для оплати комунальних послуг встановлюється в межах, який дорівнює календарному місяцю. Розмір плати за водопостачання, водовідведення, електричну енергію розраховується за встановленими тарифами постачальних організацій та нараховується відповідно до кількості осіб (показників засобів обліку), які проживають на житловій площі, плата за опалення нараховується пропорційно зазначеному розміру займаної площі. Плата за комунальні послуги вноситься щомісяця, до 20-го числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, за який проводиться оплата (п.2) (а.с.20).
12.06.2019 ОСОБА_1 отримав статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій серія НОМЕР_1 .
Згідно з довідкою від 06.09.2019, позивача, як учасника бойових дій, складом сім`ї три особи, з 06.09.2019 взято на персоніфікований облік в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків в Управлінні соціального захисту населення в Малиновському районі за адресою місця реєстрації позивача: АДРЕСА_2 .
Відповідно до довідки №6/21/31 від 13.01.2022 Військової академії (м. Одеса) (а.с.14) та вищезазначеного Договору №259, позивач за місцем свого мешканця отримує наступні види житлово-комунальних послуг:
1) квартирна плата за утримання будинку та прибудинкової території;
2) теплопостачання;
3) водопостачання та водовідведення;
4) електропостачання.
Станом на 01.11.2021 у ОСОБА_1 відсутня заборгованість перед Військовою академією (м. Одеса) зі сплати житлово-комунальних послуг (а.с.15).
14.01.2022 позивач звернувся до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі за текстом - Департамент) з заявою щодо надання пільг на житлово-комунальні послуги.
20.01.2022 Департамент надав лист-відповідь в якому повідомив, що нарахування пільг на житлово-комунальні послуги проводиться у разі надання індивідуальних або колективних договорів, укладених від імені та в інтересах мешканців, та документів, що приміщення, де військовослужбовці, є житловими. Листами від 11.06.2014, від 24.05.2018, від 04.12.2019, від 19.03.2020 керівництву Військової академії неодноразово надавалися роз`яснення з питання надання встановлених законодавством пільг на житлово-комунальні послуги мешканцям будівель, розташованих на території академії, та на особистому прийомі. Також Військовій академії надіслано листа про необхідність надання інформації щодо тарифів та особових рахунків пільговиків (лист від 27.08.2021 №9585/14-14). Однак, станом на сьогоднішній день до управління соціального захисту населення відповідь не надійшла (а.с.27-28).
Вважаючи протиправними дії відповідачів щодо відмови у нарахуванні та виплаті пільг на оплату житлово-комунальних послуг, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Сул акцентує увагу на тому, що вищенаведені обставини сторонами справи визнаються та не заперечуються. Спірним є питання щодо оформлення права та нарахування позивачу пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
Надаючи оцінку позовним вимога позивача, суд виходить з наступного.
Відповідно до пунктів 4-5 ч.1 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасникам бойових дій надаються такі пільги:
4) 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю);
5) 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв.м опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.
Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім`ю).
Пільги на оплату житлово-комунальних послуг визначені постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (далі - Постанова №409), де постановлено установити соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив, для:
1) оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком - 13,65 кв. метра загальної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство;
2) оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення; з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 13,65 кв. метра опалюваної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство (п.1).
За змістом пункту 2 Постанови № 409, встановлено, що громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму житла для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.
Отже, зважаючи на приписи ч.1 ст.78 КАС України судом не підлягає дослідженню питання щодо права ОСОБА_1 на отримання пільг передбачених ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
У заявах по суті справи відповідачі визнали право позивача на користування 75-відсотковою знижкою плати за спожиті житлово-комунальні послуги, в межах норм, передбачених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №373 від 17.04.2019 затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі Порядок №373), який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг, зокрема:
комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються щомісяця у грошовій формі (готівковій або безготівковій).
Головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій; структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Згідно з п.5 Порядку №373, для розрахунку розміру пільги інформацію структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 20 числа кожного місяця надають: управителі, виконавці комунальних послуг - про припинення надання комунальних послуг, зміну тарифів на житлово-комунальні послуги, плати за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг.
Відповідно до п.6 Порядку №373, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця до 25 числа суму пільги: на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім`ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування. Сума пільги у грошовій безготівковій формі збільшується на розмір комісійної винагороди АТ «Ощадбанк», що становить 0,7 відсотка такої суми.
Пунктом 7 Порядку №373 визначено, що виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ «Ощадбанк» на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ «Ощадбанк» договору.
За заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення надають щомісяця до 27 числа управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці, у яких зазначається форма отримання пільги, та дані про облікові записи пільговиків, що ведуться АТ «Ощадбанк» відповідно до пункту 9 цього Порядку.
Відповідно до п.9 Порядку №373, АТ «Ощадбанк» веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в розрізі кожного пільговика (далі - облікові записи пільговиків). АТ «Ощадбанк» здійснює переказ коштів на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ «Ощадбанк» (його установами) та управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг.
Згідно з пунктами 1-3 постанови Кабінету Міністрів України №1041 від 16.09.2022 «Про деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» (далі Постанова №1041), внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.
Обласним та Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити координацію роботи районних державних адміністрацій (військових адміністрацій), органів місцевого самоврядування щодо передачі структурними підрозділами з питань соціального захисту населення органам Пенсійного фонду України згідно з актами приймання-передачі: пакетів документів щодо звернень за призначенням житлових субсидій та наданням пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, за якими не прийнято рішення станом на 30 листопада 2022 р., - до 1 січня 2023 р.; справ про одержувачів житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, накопичених за останні п`ять років (крім знищених внаслідок збройної агресії рф), - до 1 квітня 2023 р. або протягом місяця після відновлення своєї роботи.
Пенсійному фонду України забезпечити з 1 жовтня 2022 року виплату та з 1 грудня 2022 року призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.
Пенсійному фонду України, Національній соціальній сервісній службі, обласним та Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) разом з органами місцевого самоврядування забезпечити інформування громадян про передачу функцій з призначення та виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, порядок реалізації права на отримання зазначених видів соціальної підтримки та порядок захисту інтересів у разі його порушення (п.5 Постанови №1041).
Відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Згідно з частини 1, 2 ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», за рішенням співвласників багатоквартирного будинку, прийнятим відповідно до закону, з виконавцем відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) укладається договір про надання комунальних послуг, а саме: 1) індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, що укладається кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно, за умови що співвласники прийняли рішення про вибір відповідної моделі організації договірних відносин та дійшли згоди з виконавцем комунальної послуги щодо розміру плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку; 2) колективний договір, що укладається від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою; 3) договір про надання комунальних послуг з колективним споживачем, що укладається з об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір.
Комунальні послуги з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії надаються виключно на підставі індивідуальних договорів. Індивідуальний договір про надання послуг з постачання та розподілу природного газу, послуг з постачання та розподілу електричної енергії укладається між співвласником багатоквартирного будинку та виконавцем відповідної комунальної послуги. Плата виконавцям комунальних послуг з постачання та розподілу природного газу, виконавцям комунальної послуги з постачання та розподілу електричної енергії за індивідуальним договором складається з плати за послугу, що розраховується відповідно до засад формування та встановлення цін/тарифів на відповідну комунальну послугу, визначених законом.
За приписами ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»:
- виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору;
- житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг;
- індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги;
- кількісний показник комунальних послуг - кількість одиниць виміру обсягу отриманої споживачем комунальної послуги, визначена відповідно до показань вузла обліку та/або вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством;
- колективний договір про надання комунальних послуг (далі - колективний договір) - договір про надання комунальних послуг, який укладається з виконавцем комунальних послуг за рішенням співвласників (на умовах, визначених у рішенні співвласників (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками;
- колективний споживач - юридична особа, що об`єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги;
- споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач;
- управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є:
1) споживачі (індивідуальні та колективні);
2) управитель;
3) виконавці комунальних послуг.
Виконавцями комунальних послуг є:
1. послуг з постачання та розподілу природного газу - постачальник, який на підставі ліцензії провадить діяльність із постачання природного газу, та оператор газорозподільної системи, до якої приєднані об`єкти газоспоживання споживача;
2. послуг з постачання та розподілу електричної енергії - енергопостачальник або інший суб`єкт, визначений законом;
3. послуг з постачання теплової енергії - теплопостачальна організація;
4. послуг з постачання гарячої води - суб`єкт господарювання, який є власником (або володіє і користується на інших законних підставах) теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду, якщо споживачами не визначено іншого постачальника гарячої води;
5. послуг з централізованого водопостачання - суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання;
6. послуг з централізованого водовідведення - суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водовідведення;
7. послуг з поводження з побутовими відходами - суб`єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець комунальної послуги має право отримувати компенсацію за надані відповідно до закону окремим категоріям громадян пільги та нараховані субсидії з оплати комунальних послуг.
Аналізуючи наведений нормативний порядок користування комунальними послугами, нарахування та виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг, судом встановлено, що нарахуванню позивачу вказаних пільг передують дії з укладення колективних договорів між колективним споживачем/управителем (Військова академія (м. Одеса)) та виконавцями комунальних послуг.
Також, першим етапом для оформлення права на отримання спірних пільг щодо оплати послуг з енергопостачання є укладення індивідуального договору між споживачем (мешканцем квартири, кімнати) та електропостачальною організацією у відповідності до вимог ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
В подальшому, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення надають щомісяця виконавцям комунальних послуг (міські організації з надання теплоенергії, електроенергії, водопостачання, водовідведення) списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці.
Тобто, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, відповідачі у справі, перед тим як направляти списки пільговиків, повинні пересвідчитись в тому, що особа, яка має право на зазначені пільги та бажає їх отримати, дійсно споживає житлово-комунальні послуги у відповідних виконавців постачальників комунальних послуг.
Як вище було встановлено, ОСОБА_1 з сім`єю (дружина та син) мешкає в гуртожитку, балансоутримувачем, управителем/колективним споживачем якого є Військова академія (м. Одеса).
Виходячи з положень житлового законодавства, саме колективний споживач будинку (гуртожитку) є тією особою яка має від імені та в інтересах мешканців будинку укласти колективний договір про надання комунальних послуг з виконавцем (постачальник) таких комунальних послуг як теплопостачання та водопостачання і водовідведення.
Відповідач зазначає, що у вересні 2022 року управитель будинку Військова академія (м. Одеса), надав структурному підрозділу з питань соціального захисту населення - Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради договір про надання послуги з управління багатоквартирними будинками.
Суд акцентує увагу сторін на тому, що матеріали справи не містять жодних договорів, угод укладених між Військовою академією (м. Одеса) та виконавцями комунальних послуг.
Також, ОСОБА_1 суду не надано відомостей про укладення (не укладення) ним індивідуального договору з енергопостачальною організацією.
При цьому, за вимогами ч.2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов`язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.
Відповідачі в своїх відзивах наголошують на тому, що з вересня 2022 року позивачу нараховуються пільги за отримання послуг по управлінню багатоквартирним будинком 104,53 грн (в довідці від 13.01.2022 вказана послуга зазначена як «нарахована квартирна плата») та послуг з теплопостачання у сумі 291,42 грн, в автоматичному режимі у сумі 395,95 грн.
В той же час, в своїй заяві до суду від 31.03.2023 ОСОБА_1 зазначає, що з жовтня 2022 року він отримує пільгову виплату лише за теплопостачання, суму отриманої пільги не вказує.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області стверджує, що на послугу з постачання та водовідведення холодної води пільги не нараховувались, оскільки управителем не було надано колективного договору з постачальником послуги. Такі обставини матеріалами не спростовуються, протилежне судом не встановлено.
За результатами розгляду справи судом не встановлено, що спірна поведінка відповідача не відповідає критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, встановленим у частині другій статті 2 КАС України, і порушує права та законні інтереси позивача.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частиною 1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Тобто, підставою для звернення особи до суду є її суб`єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод.
Однак, обов`язковою умовою здійснення такого захисту судом є об`єктивна наявність відповідного порушеного права чи законного інтересу на момент звернення до суду. За відсутності об`єктивного порушення прав чи інтересів її вимоги не підлягають задоволенню.
Такий спір має бути реальним, а наслідки оспорених рішень, дій/бездіяльності, так само як і результат вирішення судом спору, повинні мати безпосередній вплив на відповідне право (порушення якого зумовило звернення до суду). Посилання на опосередковані наслідки від неправомірних рішень, дій/бездіяльності чи на абстрактні права, за захистом яких подано цей позов, чи правомірну мету, яку в такий спосіб (подання адміністративного позову) переслідує заявник, не можуть слугувати свідченням як виникнення спору, так і підставою для захисту порушених прав (в тому сенсі, як їх трактує позивач).
Гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження про порушення прав було обґрунтованим. Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення (висновок, що сформований у постанові Верховного Суду України від 15 листопада 2016 року у справі №800/301/16).
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін та оцінивши докази у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Згідно з вимогами ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 );
Відповідачі:
- Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (65022, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д, код ЄДРПОУ 36290160);
- Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385).
СуддяОлена СКУПІНСЬКА
.