Постанова № 11111280, 29.07.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
29.07.2010
Номер справи
2а-5416/10/15/0170
Номер документу
11111280
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

29.07.10Справа №2а-5416/10/15/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., при секретарі Налбандян Р.В. за участю представників: прокурора Афанасенко К.В.,

представника позивача Носач П.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора Київського району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Відокремленний підрозділ "Держенергонагляд у Кримському регіоні"

до Феодосійського державного торгівельного підприємства «Торгмортранс»

про стягнення заборгованості в сумі 3400,00 грн.,

Суть спору: прокурор Київського району м. Сімферополь АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом в інтересах держави в особі відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Кримському регіоні” про стягнення з Феодосійського державного торгівельного підприємства «Торгмортранс» штрафу в сумі 3400,00 гривень за порушення законодавства про електроенергетику.

Позивні вимоги мотивовані тим, що 28.04.2009 року позивачем була проведена перевірка виконання припису №04/06-0039 (47) від 04.12.2008 року про усунення порушень законодавства про електроенергетику. За результати перевірки складень акт №04/06-0018 від 28.04.2009 року. На підставі акту винесена постанова №147 кр про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 3400,00 гривень у порядку, передбаченому ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», Постановою Кабінету Міністрів України №ё1312 від 21.06.1999 року «Про затвердження положення про порядок накладення на субєкті господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику. У звязку з несплатою штрафу, позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.

Прокурор у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених в позовної заяві.

Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про день, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заперечення на позов, будь які докази до суду не надав.

На підставі статті 128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача на підставі наявних в справі матеріалів, оскільки по справі достатньо доказів для вирішення її по суті.

Вислухавши пояснення прокурора, представника позивача, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом. Відповідно до ст.50 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень 5) в інших випадках, встановлених законом. Прикладом "інших справ у випадках, встановлених законом" можуть бути справи про застосування адміністративно-господарських санкцій (глава 27 ГКУ), які згідно із законом застосовуються у судовому порядку.

Статтею 216 Господарського кодексу України визначено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Пунктом 3 статті 217 Господарського кодексу України передбачено, що, крім зазначених у частині другій цієї статті господарських санкцій, до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції. При цьому статтею 238 Господарського кодексу України прямо передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції. А частиною 2 вказаної статті визначено, що види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами.

Відповідно до преамбули Закону України "Про електроенергетику" Закон визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.

Згідно ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці визначає Закон України "Про електроенергетику".

З метою вдосконалення управління енергоспоживанням, посилення контролю за режимами використання електричної і теплової енергії Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 №926 “Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії”у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 р. N 131 затверджено Положення про державний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії. Згідно п.1 Положення державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

До складу Держенергонагляду входять Державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі. Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.

Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.

Відповідно до Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 N1312, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Таким чином, суд дійшов висновку про віднесення даного спору до компетенції адміністративного суду, що визначена ст.17 КАС України.

Судом встановлено, що Феодосійське державне торгівельне підприємство «Торгмортранс»являється юридичною особою з ідентифікаційним кодом юридичної особи - 01127435 згідно з довідки № 09/2-6 06/1276 з єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (а.с.).

Відповідно до Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, що затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004 N817 (у редакції наказу Міністерства палива та енергетики України від 25.06.2008 N345) зареєстрована в Міністерстві юстиції України 20.01.2005 за N 71/10351, (п.10.2.) основними формами роботи інспектора з питань контролю за виконанням вимог приписів є перевірка виконання відповідних вимог приписів безпосередньо в суб'єкта господарювання. Вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання приписів.

За п.10.3. Інструкції перевірка виконання вимог приписів безпосередньо в суб'єкта господарювання повинна проводитись, як правило, не пізніше двох календарних місяців після закінчення встановленого терміну виконання найбільш тривалого заходу.

За результатами проведеного позапланового заходу (перевірка виконання вимог Припису) складаються Акт перевірки (п.10.6.).

28 квітня 2009 року у присутності представника відповідача була проведена перевірка виконання Припису про усунення порушень законодавства про електроенергетику № 04/06-0039 від 04.12.2008р. (а.с.).

Зазначеним Приписом передбачено зобовязання Феодосійського державного торгівельного підприємства «Торгмортранс» повідомити про виконання припису в цілому до 01.03.2009 року Східне відділення інспекції «Держенергонагляду в Кримському регіоні».

28.04.2009 року посадовою особою позивача була проведена перевірка виконання вимог припису № 04/06-0039 від 04.12.2008р. З огляду на те, що не всі вимоги припису були виконані, державним інспектором з енергетичного нагляду складений акт перевірки N04/06-0018 від 28.04.2009 (а.с.). Акт складений та підписаний уповноваженою особою позивача. Один примірним отримав керівник субєкта господарювання, про що свідчить власноручний підпис директора та відбиток печаті відповідача.

Відповідно до ч.3 п.10.6.4. Інструкції акт перевірки передається інспектором до структурного підрозділу Держенергонагляду. Керівник структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав Направлення на проведення заходу з державного енергетичного нагляду, протягом п'яти робочих днів з дати його підписання керівником суб'єкта господарювання або отримання повідомлення поштового відділення зв'язку про його отримання керівником суб'єкта господарювання видає Розпорядження про усунення порушень законодавства, а за потреби відповідне Подання. Керівник структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав Направлення на здійснення заходу, протягом 15 днів з дня отримання відповідних документів приймає рішення щодо накладення штрафних санкцій в установленому порядку. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, яка виноситься інспекцією Держенергонагляду у регіоні або інспекцією Держенергонагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

23.06.2009 року державним інспектор по енергонагляду за режимами споживання енергетичної та теплової енергії винесена Постанова N147 - кр про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 3400,00 грн. за невиконання припису, яка була одержана відповідачем 26.06.2009 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.).

Процедура притягнення до відповідальності в сфері електроенергетики встановлена постановою Кабінету Міністрів України N 1312 від 21.07.99 "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику". Таким чином, вказаний штраф є адміністративно-господарською санкцією, застосованою у відповідності до вимог вказаних вище законів.

Відповідно до абз.1 п.10 Положення, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

За п.11 Положення рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

Відповідач доказів про оскарження постанови N147-кр від 23.06.2009 суду не надав.

Відповідно до ст. 71 КАС України відповідач не надав доказів сплати ним зазначеної заборгованості.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Феодосійського державного торгівельного підприємства «Торгмортранс» штраф у розмірі 3400,00 грн на користь Державного бюджету м. Феодосії.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Тоскіна Г.Л.