Рішення № 111060155, 23.05.2023, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2023
Номер справи
200/1563/23
Номер документу
111060155
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2023 року Справа№200/1563/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку в прощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України Донецької області

провизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Єрьоміну Вікторію Анатоліївну, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 1 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» № 33/25-2702 від 1 грудня 2022 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;

- зобов`язати відповідача з 1 грудня 2019 року перерахувати та виплатити позивачу пенсію на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» № 33/25-2702 від 1 грудня 2022 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 1 грудня 2019 року по день проведення перерахунку.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Позивач був звільнений з органів внутрішніх справ та відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» позивачу призначено пенсію.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року та постановою Верховного суду України від 12 листопада 2019 рокуу зазначеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач звернувся із заявою до Територіального медичного об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області щодо надання до органів Пенсійного фонду України документів для перерахунку пенсії.

Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» було надіслано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 1 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Згодом позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки з урахування посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії, але відповідач відмовив у такому перерахунку у зв`язку із тим, що після проведення останнього перерахунку пенсії Кабінет Міністрів України не приймав нормативно правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсії, після набрання рішення суду законної сили, щодо скасування п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103. А тому підстави для такого перерахунку відсутні (а.с. 1-12).

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, зазначаючи наступне.

Позивач є одержувачем пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію».

Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошового допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262 від 9 квітня 1992 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України № 2262 пенсії особам […], які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 перерахунок пенсії проводиться у разі, якщо змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1, 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абз. 6 цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою змінено розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).

21 лютого 2018 року згідно ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103, яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.

Абзацом 1 п. 3 постанови № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 рік відповідно до Постанови № 988.

Головним управлінням відповідно до ст. 63 Закону № 2262, Порядку № 45 та Постанови № 103 здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

Пункт 3 Постанови № 103 визнано протиправним та нечинним частково рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року по справі № 826/12704/18.

Після скасування п. 3 Постанови № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, передбачених Постановою № 988, яка є чинною, не відбувалось, а тому підстави для перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років відсутні.

Зазначене узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 10 січня 2023 року у справі № 340/507/22 та від 23 лютого 2023 року у справі № 280/5244/18.

Також відповідач у додаткових поясненнях зазначає, що довідка про грошове забезпечення № 33/25-2702 від 1 грудня 2022 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не надходила ані від позивача, ані від Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області».

На підставі вищевикладеного, Головне управління просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі (а.с. 32-33, 37).

Ухвалою суду від 18 квітня 2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 25-26).

27 квітня 2023 року судом отримано від відповідача відзив на позов (а.с. 31-34).

4 травня 2023 року судом отримано від відповідача додаткові докази по справі (а.с. 36-40).

Ухвалою суду від 12 травня 2023 року зобов`язано відповідача та позивача надати суду додаткові докази по справі, зокрема відповідача було зобов`язано надати суду: копію рішення (протоколу) про призначення позивачу пенсії за вислугу років, копії рішень (протоколів) про перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років за періоди після 1 січня 2018 року; копію довідки, на підставі якої був здійснений перерахунок призначеної позивачу пенсії з 1 січня 2018 року (а.с. 44).

19 травня 2023року судом отримано від відповідача протоколи про перерахунок призначеної позивачу пенсії за період після 1січня 2018 року.

Копію протоколу (рішення, розпорядження) про призначення позивачу пенсії за вислугу років та копію довідки, на підставі якої був здійснений перерахунок призначеної позивачу пенсії з 1 січня 2018 року відповідачем суду не надані (а.с. 48-58).

Відповідно до ч. 6 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд розглядає справу на підставі наявних матеріалів.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України згідно паспорта НОМЕР_1 від 30 липня 2018 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії згідно посвідчення серії НОМЕР_3 від 2 лютого 1993 року (а.с. 1, 14, 16-17).

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84116, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, у спірних правовідносинах здійснює публічно-владні управлінські функції, є належним відповідачем у справі (а.с. 41).

Як встановлено судом на підставі матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262 від 9 квітня 1992 року з 1 січня 2005 року (а.с. 32-33, 39-40).

Згідно відомостей з електронної бази відповідача пенсія позивачу нараховується виходячи із грошового забезпечення, у складі якого враховано: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, премія, надбавка за умови режимних обмежень (а.с. 40).

За поясненням, наведеним у позові, позивач звернувся до Територіального медичного об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області із заявою про виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та направлення цієї довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (а.с. 4).

Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» було виготовлено довідку від 1 грудня 2022 року № 33/25-2702 щодо розміру грошового забезпечення поліцейських Національної поліції за прирівняною посадою для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с. 13).

Згідно зазначеної довідки розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за посадою старшого оперуповноваженого (управління, відділи (відділення) поліції), згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» складає 16 816,96 грн, в тому числі: посадовий оклад - 2 500,00 грн; оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2 000,00 грн; надбавка за стаж служби 45 % - 2 025,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 44,92% - 2 931,03 грн; надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% - 375,00 грн; премія 71,06 % - 6 985,93 грн (а.с. 13).

Суд зазначає, що докази направлення зазначеної довідки Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» або позивачем на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області позивачем суду не надано.

У поясненнях відповідач зазначає, що вказано довідка до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не надходила ані від позивача ані від Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» (а.с. 37).

Разом із цим згідно матеріалів справи 10 січня 2022 року позивач через свого представника звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 1 грудня 2022 року № 33/25-2702, до якої додала, в тому числі, оригінал довідки про розмір грошового забезпечення (а.с. 14).

У відповідь на звернення представника позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 14 лютого 2023 року (вих. № 2077-1062/Є-02/8-0500/23) повідомило, що відповідно до ст. 63 Закону № 2262 та п. 2 Порядку № 45 перерахунок пенсії проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством. Відповідно до п. 2 Порядку № 45 уповноваженні структурні підрозділи відповідного відомства повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям; Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в областях, м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На теперішній час повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам згідно постанов Кабінету Міністрів України від Пенсійного фонду України не надходило, враховуючи зазначене підстави для проведення перерахунку пенсії згідно довідки від № 33/25-2702 від 1 грудня 2022 відсутні (а.с. 15).

Отже, навіть у випадку не отримання довідки від 1 грудня 2022 року № 33/25-2702 про розмір грошового забезпечення поліцейських Національної поліції за прирівняною посадою для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» безпосередньо від зазначеної установи, вказана довідка була отримана відповідачем від представника позивача у січні 2023 року.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної позивачу пенсії на підставі оновленої довідки, позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного позову із даним позовом.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ, Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами 1 та 2 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2020 року (далі - Постанова № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Таким чином, зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, з 5 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Згідно п. 5 Постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до п. 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року (отже, набуло чинності 19 листопада 2019 року), визнано протиправним та скасовано п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

У вказаних рішеннях суди дійшли висновку, що: … п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 6 квітня 2016 року. За таких обставин оскаржуваний пункт 3 Постанови № 103 у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам, а тому звужують зміст вже існуючих прав таких осіб. Таким чином, Кабінет Міністрів України, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Згідно ч. 2 ст. 265 КАС нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, після скасування в судовому порядку п. 3 Постанови № 103 позивач набув право на врахування всіх видів грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.

Фактично після скасування в судовому порядку п. 3 Постанови № 103 розмір грошового забезпечення для визначення розміру пенсії осіб, пенсія яким призначається (призначена) відповідно до Закону № 2262-ХІІ, змінився.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 2 грудня 2015 року, якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Відповідно до ст. 94 Закону України Про Національну поліцію, Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (п. 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (п. 11 Порядку № 260).

Крім цього, пунктом 13 Порядку № 260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.

Отже, починаючи з 19 листопада 2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Верховний Суд у постановах від 23 лютого 2023 року у справі № 280/5244/18 та від 10 січня 2023 року у справі № 340/507/22 (на які посилається відповідач у відзиві на позов) наголосив на тому, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, проте за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Оскільки підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію заЗаконом № 2262-ХІІ, враховуючи, що після скасування в судовому порядку п. 3 Постанови № 103 розмір грошового забезпечення для визначення розміру пенсії для осіб, пенсія яким призначається (призначена) відповідно до Закону № 2262-ХІІ, змінився, - позивач набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії за вислугу років.

Як наслідок, аргументи пенсійного органу щодо відсутності підстав для перерахунку призначеної позивачу пенсії судом відхиляються.

Суд зауважує, що до моменту отримання належної довідки про розмір грошового забезпечення у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2 та 3 ст. 51 Закону.

Згідно ч. 2ст. 51 Закону № 2262-ХІІперерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Оскільки пункт 3 Постанови № 103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано нечинним судовим рішенням у справі № 826/12704/18, яке набрало законної сили 19 листопада 2019 року, враховуючи приписи ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ позивач має право на отримання пенсії в перерахованому розмірі, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановами № 988 і № 260 у відповідності до вимог ст.ст.43 і63 Закону № 2262-ХІІ, - з 1 грудня 2019 року.

Суд застосовує, як норми прямої дії, ч. 2 ст.3, ст.8, ст.19, ст.46, ч.ч. 1 та 2 ст.55 Основного Закону Українита ст.ст.43,63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки після набрання чинності судовими рішеннями у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18 держава, в особі її органів виконавчої влади, не вчинила жодних дій на відновлення порушених прав осіб, в тому числі і позивача, які були порушенні внаслідок прийняттяКабінетом Міністрів України постанови № 103 від 21 лютого 2018 року в частині її положень, які в подальшому визнані нечинними.

Суд зауважує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.

На підставі викладеного вище суд дійшов висновку, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у перерахунку розміру призначеної йому пенсії на підставі довідки, виданої Державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області № 33/25-2702 від 1 грудня 2022 року, та наданої Головному управлінню представником позивача, - з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премії).

Враховуючи зазначене, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

Згідно ч. 2ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки відповідно до п. 10 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, тому в силу вимогст. 139 КАС Українипитання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 12, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 257-258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84116, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 1 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» № 33/25-2702 від 1 грудня 2022 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати з 1 грудня 2019 року та виплатити пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» № 33/25-2702 від 1 грудня 2022 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 1 грудня 2019 року по день проведення перерахунку.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна