Рішення № 11103231, 09.09.2010, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
09.09.2010
Номер справи
6/215
Номер документу
11103231
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.09.10                                                                                 Справа № 6/215

За позовом

Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ

до Державного підприємства «Донбасантрацит», м. Красний Луч Луганської області

про стягнення 72 917 грн. 32 коп.

Суддя Василенко Т.А.          

за участю представників сторін:

від позивача - Меженська О.О., дов. № 6 від 08.06.09;

від відповідача –Магденко Т.П., дов. № 1-1/804 від 19.04.2010;

Обставини справи: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача збитків заподіяних внаслідок порушення водоохоронного законодавства у розмірі 72 917 грн. 32 коп.

Відповідач за відзивом на позовну заяву від 02.09.10 проти позову заперечує та зокрема посилається на те, що на підприємстві встановлено обладнання щодо очищення стічних вод, які відповідно до лабораторних досліджень відповідають встановленим нормативам. Крім цього, в акті перевірки позивача від 16.11.10 зазначено, що під час перевірки порушень водоохоронного законодавства не встановлено.

Позивач з доводами відповідача не погодився та надав усні заперечення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши представників сторін, суд

. в с т а н о в и в:

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що інспекцією було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством «Донбасантрацит». За результатами перевірки складено акт від 16.11.09, за яким встановлено, що відповідачем припущені порушення ст. 44 Водного кодексу України, а саме: підприємство самовільно здійснювало скид господарчо-побутових вод за період з 01.01.09 по 01.10.09 (дозвіл на спеціальне водокористування за № Укр. 144 Луг з 01.10.09 терміном дії до 31.12.11). Зазначене є порушенням ст.ст. 44, 48 Водного кодексу України та інших нормативних актів, даний факт на думку позивача підтверджується актом перевірки від 16.11.09, який був підписаний та отриманий представником відповідача.

На підстав вказаного акту, з урахуванням припущених порушень позивачем на підставі положень «Методики розрахунку розмірі відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів»,затвердженої наказом Мінохорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.95 за № 37, зареєстрованого в Мін’юсті України від 01.06.95 за № 162/698 та відповідної Методики (з аналогічною назвою) затвердженої наказом Мін природи України від 20.07.09 за № 389, зареєстрованого в Мін’юсті України від 14.08.09 за № 767/16783 (далі за текстом –Методика) був здійснений розрахунок збитків на загальну суму 72 917 грн. 32 коп.

З метою отримання вказаної суми збитків позивач направив відповідачу претензію.

Оскільки зазначена сума відповідачем в добровільному порядку сплачена не була, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідач проти позову заперечує з підстав наведених у відзиві та вказаних вище.

Оцінивши матеріли справи та доводи сторін у їх сукупності, суд прийшов до наступного.

Відносини у галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Відповідно до частини 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані: економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування

своєї території; використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї.

Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Згідно ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства

зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Як свідчать матеріали справи, 16.11.09 працівниками Державної екологічної інспекції було здійснено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП «Донбасантрацит»в особі ВП Шахта «Міусинська».

За результатами перевірки, яка проводилася в присутності директора відокремленого підрозділу Ковальова Е..А. було складено акт за яким зокрема зазначено, що дозвіл на спеціальне водокористування у підприємства в наявності за № Укр. 1441 Луг від 01.10.09 терміном дії до 31.12.2011, але підприємство самовільно здійснювало скид господарчо-побутових вод за період з 01.01.090 по 01.10.09, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України. Вказаний акт отриманий відповідачем          та підписаний без зауважень.

За результатами перевірки позивачем на підставі зазначених вище Методик був здійснений розрахунок збитків на загальну суму 72 917 грн. 32 коп.

Разом з цим, слід зазначити, що в екземплярі акту перевірки відповідача від 16.11.09 мається така фраза «Порушень водоохоронного законодавства під час перевірки не виявлено».

Але також зазначено про відсутність дозволу на спецводокористування, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України.

Разом з цим, до акту перевірки відповідачем надано інформацію про якість та кількість стічних вод, які свідчать про наявність забруднюючих речовин у стічних водах. Проте, оскільки відсутній дозвіл на спеціальне водокористування відповідач не має дозволу на гранично-припустимі обсяги забруднюючих речовин і не має права скидати їх у водний об’єкт взагалі.

Крім цього, з метою отримання збитків у розмірі 72 917 грн. 32 коп. позивач направив відповідачу претензію від 13.04.10 з проханням сплатити суму заподіяної шкоди.

Відповідно до норм діючого законодавства та наведених вище підстав, особа винна у заподіянні шкоди повинна її відшкодувати але строк заявлення до відшкодування та пред’явлення вимог про відшкодування шкоди законодавством не встановлений.

Тобто, з наведеного вище вбачається, що у відповідача виник обов’язок щодо сплати розміру заподіяних збитків.

А відповідно до ч.2 ст. 530 ЦК України, якщо строк виконання боржником обов’язку не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов’язок у семиденний строк від дня пред’явлення вимоги, якщо обов’язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

В даному випадку позивач може виступати як кредитор, а відповідач як боржник.

Згідно з п.3 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, завдання матеріальної шкоди іншій особі. Відшкодування збитків є одним із способів захисту цивільних прав (п.8 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України). Держава в особі уповноважених органів також є учасником цивільних відносин (ч.2 ст.2 Цивільного кодексу України), в тому числі відносин відшкодування шкоди.

Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається в обґрунтування своїх доводів і заперечень.

За приписами ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Державна екологічна інспекція в областях, містах Києві та Севастополі є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції.

Інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Приймаючи до уваги матеріали справи, слід вказати, що розрахунок розміру шкоди позивачем здійснений вірно, також підтверджено що порушення законодавство було припущено саме відповідачем та останнім не доведено іншого, у зв’язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими.

Разом з цим, доводи відповідача за відзивом слід відхилити, як такі що не відповідають фактичним обставинам та матеріалам справи.

За таких обставин, позов слід задовольнити в повному обсязі, з віднесенням судових витрат на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит», м. Красний Луч Луганської області, вул. Косіора, 10, код 32446546, на користь Держави, збитки у розмірі 72 917 грн. 32 коп., заподіяні порушенням водного законодавства, на балансовий рахунок № 31516921700039 спеціального фонду місцевого бюджету м. Красний Луч Луганської області, код 24046797 ВДК м. Красний Луч Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач –УДК у Луганській області, МФО 804013, видати наказ позивачу.

3. Стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит», м. Красний Луч Луганської області, вул. Косіора, 10, код 32446546, на користь Державного бюджету України державне мито у розмірі 729 грн. 17 коп. на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ЄДРПОУ 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк –ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200, та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп. на поточний рахунок 31217264700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську, банк –ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22050000., видати наказ ДПІ у місті Красний Луч Луганської області.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його

підписання, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.

          Дата підписання рішення –10.09.10.

Суддя                                                   Т.А.Василенко

Помічник судді                                                                                           Т.В. Цибулько