Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 226/488/23
Провадження №3/226/143/2023
ПОСТАНОВА
іменем України
19.05.2023 суддя Димитровського міського суду Донецької області Салькова Віра Сергіївна, за участю захисника Алексєєва Л.О., та особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з відділення поліції №2 Покровського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , громадянина України, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , працює водієм у ВП «Автомобіліст» ДП «Мирноградвугілля», мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИЛА:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №021364 від 17.03.2023, 17.03.2023 о 18-50 за адресою: м. Мирноград, вул. Кітченка, 1, ОСОБА_1 керував автомобілем «ЗАЗ 110307», д/н НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння (почервоніння очей, незв`язна мова, запах алкоголю з порожнини роту), від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння за допомогою газоаналізатора «Alcotest 6810» на місці зупинки відмовився, а також відмовився від огляду у закладі охорони здоров`я у встановленому законом порядку під відеозапис на нагрудну боді-камеру 1600. ОСОБА_1 інкримінується порушення вимог п.2.5 Правил дорожнього руху України, що є адміністративним правопорушенням, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В суді ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав та пояснив, що у день, зазначений у протоколі, він керував транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння і потрапив у ДТП. Горілку пив вдома. Їхати до лікарні для проведення огляду відмовився. Водійські права він десь загубив, можливо, це сталося у день складення протоколу. Крім цього, у той день стосовно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення за ст.124 КпАП України, у суді його визнано винуватим та накладено штраф.
Захисник ОСОБА_1 адвокат Алексєєв Л.О. просив закрити адміністративне провадження за ч.1 ст.130 КпАП України за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, обґрунтовуючи своє клопотанням тим, що поліцейським порушено процедуру огляду на стан сп`яніння, оскільки ним не заповнене відповідне направлення на медичний огляд; ОСОБА_1 не роз`яснено його прав; диск з відеофайлами направлений до суду без вказівки на це у протоколі.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , позицію його захисника, вивчивши матеріали справи та переглянувши відеозапис, доданий до них, вважаю, що факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КпАП України, знайшов своє беззаперечне підтвердження в ході розгляду справи.
Згідно зі ст.7КпАП України провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.9КпАП України адміністративним правопорушенням є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За положеннями ст.245КпАП України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.251 КпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255КпАП України.
Згідно зі ст.280КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Пункт 2.5 Правил дорожньогоруху України визначає, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно зі ст.266КпАП України огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України Міністерства охорони здоров`я від 09.11.2015 №1452/7352, огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до частини першої статті 130КпАП України відповідальність наступає також у разі відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.
Відмова ОСОБА_1 від проходження у встановленому порядку огляду на стан сп`яніння підтверджена відомостями адміністративного протоколу, а також така відмова висловлена ним на відеозапису, який був переглянутий в суді у присутності ОСОБА_1 і його захисника. До того ж диск з відеозаписом долучений до справи, про це є вказівка в супровідному листі про направлення адміністративного матеріалу у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КпАП України до суду та описі документів, які знаходяться у адміністративному матеріалі. Так, там зазначене, що при фіксації оформлення документів у справі була використана боді-камера 1600, що обумовлює походження відеозаписів, доданих до справи.
Відповідно до п.11 ІІ Розділу Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України N 1376 від 06.11.2015 року, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються її права, передбаченістаттями 55,56,59,63Конституції України,статтею 268КУпАП,повідомляється,що справупро адміністративнеправопорушення будерозглянуто устроки,визначені статтею277КУпАП,про щоробиться відмітката ставитьсяпідпис особи,яка притягаєтьсядо адміністративноївідповідальності.У графі протоколу про роз`яснення прав особі, щодо якої складений протокол, наявний підпис ОСОБА_1 .
Доказів на спростування даних, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, судді не надано.
Відкидаючи доводи захисника про наявність підстав для закриття провадження, слід зауважити, що відсутність відомостей про складення направлення для проходження медичного огляду на стан сп`яніння не є підставою вважати, що дії поліцейського є неправомірними та такими, що порушують порядок, визначений законодавством. Так, отримавши чітку і беззастережну відмову водія від проходження огляду на стан сп`яніння, поліцейський не мав підстав видавати відповідне направлення, оскільки це не має жодного сенсу у контексті наявної у справі ситуації.
Окремо слід зазначити, що у даній справі її суть є важливою для суспільства, оскільки непритягнення особи до адміністративної відповідальності в разі доведення її винуватості ставить під загрозу безпеку дорожнього руху та наражає на ризик повторного порушення норм закону з боку особи в разі уникнення стягнення. Посилання на порушення процедури оформлення матеріалів справи за умови фактичного визнання вини у вчиненні інкримінованого правопорушення та сукупності належних, допустимих і достатніх за своїм змістом доказів винуватості правопорушника є нічим іншим, ніж спробою уникнути відповідальності за вчинене.
Отже, на думку судді, поза розумним сумнівом наявними доказами винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому правопорушення доведена і його дії кваліфіковані правильно за ч.1 ст.130 КпАП України як відмова особи, що керує транспортним засобом, від проходження у встановленому порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.
Термін накладення адміністративного стягнення за цим правопорушенням на день розгляду судом справи не закінчився.
При застосуванні до ОСОБА_1 адміністративного стягнення, враховуючи характер правопорушення, особу винуватого, вважаю необхідним застосувати до нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.
На підставі ст.40-1 КпАП України з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір на користь держави.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.33-35, ч.1 ст.130, ст.ст.221, 283, 284, 287 КпАП України, суддя
ПОСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що у грошовому вимірі на день постановлення рішення у справі становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 зазначений штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що у грошовому вимірі на день постановлення рішення у справі становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, в дохід держави, перерахувавши його на розрахунковий рахунок UA578999980313020106000005690, отримувач коштів Донецьке ГУК/Мирноград. МТГ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081100, МФО 899998.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 536 (п`ятсот тридцять шість) грн 80 коп., який перерахувати на розрахунковий рахунок UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її прийняття.
Суддя: В.С. Салькова