Рішення № 111011660, 12.05.2023, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2023
Номер справи
580/1320/23
Номер документу
111011660
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2023 року справа № 580/1320/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

23.02.2023 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (далі відповідач), в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 09.01.2023 №1 про відмову у видачі довідки внутрішньо переміщеної особи;

зобов`язати відповідача взяти позивача на облік з 29.12.2022 як внутрішньо переміщену особу та видати відповідну довідку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач протиправно не надав позивачу статус внутрішньо переміщеної особи за наявності відповідних підстав. Позивач стверджує, що станом на лютий 2022 року проживала та проходила військову службу у м. Лисичанськ Луганської області, що підтверджується її послужним списком та іншими доказами. У зв`язку зі збройною агресією було здійснено переміщення позивача у м. Черкаси, що є підставою для надання позивачу вищевказаного статусу.

Ухвалою суду від 13.03.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) правилами спрощеного позовного провадження.

29.03.2023 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить суд у задоволенні позову відмовити. Стверджує, що на отримання довідки мають право військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу), які проходили військову службу та мали зареєстроване місце проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 Закону, на дату їх виникнення.

Однак, позивач не надала відомостей, які би підтверджували факт реєстрації її місця проживання за місцем проходження служби у м. Лисичанськ, а також не надано офіційної відмови у реєстрації місця проживання позивача у м. Лисичанськ.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

Суд встановив, що 29.12.2022 позивач звернулась до відповідача із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

До заяви додала копії: паспорта; РНОКПП; військового квитка; виписки з банківського рахунку; довідок про проходження військової служби; заяву-повідомлення щодо місця проживання.

Рішенням від 09.01.2023 №1 відмовлено позивачу у видачі довідки внутрішньо переміщеної особи.

Підставою прийняття цього рішення вказано, що позивач не має зареєстрованого місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 Закону, на дату їх виникнення.

Не погоджуючись із такою відмовою позивач звернулась в суд з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 20.10.2014 №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі Закон №1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об`єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Відповідно до ч.2 ст.1 Закон №1706 адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

За приписами частин 1-3 ст.4 Закону №1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.7 ст.4 Закону №1706 разом із заявою заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.

У разі наявності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов`язковим зазначенням підстави відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви.

У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, визначених статтею 1 цього Закону (військовий квиток з відомостями про проходження військової служби, трудова книжка із записами про здійснення трудової діяльності (за наявності), документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно, свідоцтво про базову загальну середню освіту, атестат про повну загальну середню освіту, документи про професійно-технічну освіту, документ про вищу освіту (науковий ступінь), довідку з місця навчання, рішення районної, районної у місті Києві чи Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім`ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування, медичні документи, фотографії, відеозаписи тощо).

Відповідно до п.2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 (далі Порядок №509) право на отримання довідки мають право військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу), які проходили військову службу та мали зареєстроване місце проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 Закону, на дату їх виникнення.

Згідно з ч.10 ст.4 Закону №1706 заявнику може бути відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, якщо:

1) відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, визначені у статті 1 цього Закону;

2) у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки;

3) заявник втратив документи, що посвідчують його особу, до їх відновлення;

4) у заявника немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, та відсутні докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, визначені частиною сьомою цієї статті;

5) докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, не доводять факту проживання заявника на території зазначеної адміністративно-територіальної одиниці.

Аналогічні норми підстав відмови у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи закріплені в п.8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 (далі Порядок №509).

З наведених вище положень законодавства вбачається, що підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», на момент їх виникнення, зокрема, залишення свого місця проживання з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, підтверджені доказами.

Аналогічну позицію висловлено Верховним Судом в постанові від 22 листопада 2018 року по справі №265/3453/17, в постанові від 12 вересня 2018 року по справі №310/8280/16-а, в постанові від 06 березня 2018 року по справі №234/8701/17.

Суд встановив, що згідно з наказом начальника Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота від 12.11.2021 №551-ОС позивача зараховано у розпорядження начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

Відповідно доданих довідки НОМЕР_1 прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 23.12.2021 №626/21 ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_1 . Також, у довідці зазначено про склад сім`ї: донька ОСОБА_2 , син ОСОБА_3 . Довідка видана для реєстрації місця проживання.

Згідно з довідкою НОМЕР_1 прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) від 19.08.2022 №12/51 позивач з 18.11.2021 безпосередньо бере участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях на ділянці відповідальності НОМЕР_1 прикордонного загону на території Луганської області, населений пункт Щастя.

Відповідно до довідки Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота (військова частина НОМЕР_3 ) від 28.12.2022 №949 про проходження військової служби позивач з 01.08.2022 перебувала у розпорядженні начальника Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота. З 17.10.2022 проходить службу на посаді техніка групи технічного обслуговування та ремонту засобів РХБЗ Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року №309, м. Лисичанськ Луганської області з 03.07.2022 відноситься до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.

За таких обставин суд вважає, що наданими позивачем, як відповідачу, так і суду на виконання вимог ч.7 ст.4 Закону №1706 документами підтверджено факт її проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення (м. Лисичанськ Луганської області) на дату початку збройної агресії Російської Федерації проти України.

Тому, на переконання суду, позивач підпадає під визначення внутрішньо переміщеної особи, наведене в ст.1 Закону №1706-VII, та має право на отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до абз.12 п.2 Порядку №509.

Отже, спірне рішення від 09.01.2023 №1 про відмову позивачу у видачі довідки внутрішньо переміщеної особи є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до п.2 ч.2 ст.145 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Частиною 3 ст.245 КАС України визначено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

На підставі п.6 Порядку №509 у день подання заяви про взяття на облік, крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, безоплатно видається довідка за формою згідно з додатком 2, яка роздруковується на аркуші формату А4, підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою такого органу.

Отже, ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача взяти позивача на облік з 29.12.2022 як внутрішньо переміщену особу та видати відповідну довідку.

Тому позовні вимоги у цій справі підлягають задоволенню повністю.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Дотримуючись вказаних вимог, суд дійшов висновку, що сплачений позивачем судовий збір в сумі 1073,60 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 09.01.2023 №1 про відмову у видачі ОСОБА_1 довідки внутрішньо переміщеної особи.

Зобов`язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (18005, м.Черкаси, б-р Шевченка, буд.307, код ЄДРПОУ 37853109) взяти ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) з 29.12.2022 на облік, як внутрішньо переміщену особу, та видати ОСОБА_1 довідку внутрішньо переміщеної особи.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (18005, м. Черкаси, б-р Шевченка, буд.307, код ЄДРПОУ 37853109) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ