Постанова № 11100300, 26.08.2010, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2010
Номер справи
2-а-4453/10/2270
Номер документу
11100300
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

< для копії >

Справа № 2-а-4453/10/2270

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 серпня 2010 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіМихайлова О.О.

при секретаріМельничук В.В.

< за участі >< перелік сторін > розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >Сільськогосподарського кооперативу "Мир" <3-тя особа >до Державної податкової інспекції у Волочиському районі <3-тя особа >про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Сільськогосподарський кооператив «Мир» звернувся з позовом до Державної податкової інспекції у Волочиському районі про визнання безнадійним боргу з податку на доходи фізичних осіб та скасування висновку до акту перевірки від 20.05.2010 року № 0497/23/03790155 та просить зобовязати відповідача провести перерахунок заборгованості по даному акту. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем шляхом посилання на дані акту попередньої перевірки щодо суми заборгованості по податку з доходів фізичних осіб, без врахування рішення господарського суду неправомірно було завищено заборгованість позивача по податку з доходів фізичних осіб, у звязку з чим неправильно нараховано пеню за несвоєчасне перерахування податку.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені вимоги, підтвердив зазначені в позовній заяві обставини.

Представник відповідача в судовому засіданні надав заперечення на адміністративний позов та просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що за результатами виїзної планової перевірки сільськогосподарського кооперативу «Мир» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 р. по 31.12.2009 р. державною податковою інспекцією у Волочиському районі Хмельницької області був складений акт № 0497/23/03790155, відповідно до якого, серед іншого, встановлено порушення підпункту 8.1.2 пункту 8.1 статті 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-VI від 22.05.2003 року, в результаті чого за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб за період з 01.07.2007 року по 31.12.2009 р. в розмірі 339320,42 грн. нараховано пеню в сумі 92077,76 грн.

Відповідно до п.п. 1.15 ст. 1, пп. 8.1.1-8.1.4 п. 8.1. ст. 8, п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-ІV від 22 травня 2003 року податковим агентом визнається юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону. Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи).

Законом України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року № 1251-XII, який визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників, у статті 14 податок на доходи фізичних осіб віднесений до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до п. 18.2 ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 20 грудня 2000 року підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції.

Відповідно до п.п. „в” п. 18.2.1 п. 18.2. ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами «під терміном "безнадійний" слід розуміти податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений цим Законом.

Підпунктом 15.2.1 п. 15.2. ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлені граничні строки стягнення податкового боргу, а саме, у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.

Як видно із матеріалів справи, постановою господарського суду Хмельницької області по справі №15/410-А від 28.02.2008 року позов ДПІ у Волочиському районі до СГК «Мир» про стягнення узгодженого податкового зобовязання по податку з доходів фізичних осіб у сумі 28894 грн. був задоволений, у звязку з чим 17 березня 2008 року платіжним дорученням за №76 СГК «Мир» перерахував 29000 грн. заборгованості по податку з фізичних осіб на рахунок Федірківської с/ради.

Таким чином, із врахування вищевикладених обставин, суд вважає, що позивачем доведено наявність підстав для визнання податкового боргу безнадійним.

Щодо позовних вимог про визнання недійсним та скасувати висновок акту перевірки від 20.05.2010 року № 0497/23/037900155 в частині встановлення порушення пп.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 частини 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Акт державного або іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Підставами для визнання акту недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Умовою визнання акту недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача.

Вимоги позивача щодо скасування висновку акту перевірки суд вважає безпідставними, оскільки, по-перше, висновок акту перевірки це фактично службовий документ, який робить висновок щодо проведення перевірки додержання вимог законодавства і є носієм інформації про виявлені порушення вимог законодавства зазначеним суб'єктом, по-друге, висновок акту перевірки лише фіксує порушення встановлені під час проведення перевірки, факти виявлених порушень законодавства та не є остаточним документом зобов'язуючим до вчинення будь-яких дій. Права та обов'язки для суб'єкта господарювання перевірку якого проведено породжує саме рішення, прийняте на підставі складеного за результатами перевірки акту.

За таких обставин суд вважає, що законодавством не передбачено можливості для оскарження в судовому порядку та відповідно для визнання нечинними актів складених за результатами перевірок.

Таким чином суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 7 12, 17, 18, 70, 71, 86, 159 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов сільськогосподарського кооперативу «Мир» до Державної податкової інспекції у Волочиському районі задовольнити частково.

Визнати безнадійним борг сільськогосподарського кооперативу «Мир» (код 03790155) з податку з доходів фізичних осіб в сумі 168660 (сто шістдесят вісім тисяч шістсот шістдесят) грн. 81 коп.

Зобовязати Державну податкову інспекцію у Волочиському районі провести перерахунок заборгованості по податку з доходів фізичних осіб сільськогосподарського кооперативу «Мир» станом на 20 травня 2010 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Повний текст постанови виготовлено 31 серпня 2010 року

< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >

Суддя< для копії >О.О. Михайлов

< для копії >< для копії >