Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 545/1539/23
Провадження № 3/545/849/23
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" травня 2023 р. м. Полтава
Суддя Полтавського районного суду Полтавської області Кіндяк І.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління Служби безпеки України в Полтавській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Житомир Житомирської області, гр. України, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , перебуваючого на посаді командира В/Ч НОМЕР_1 АДРЕСА_2 , мешканця АДРЕСА_2 , моб.тел. НОМЕР_2 , паспорт гр. України НОМЕР_3 від 03.12.2018, інші відомості суду не відомі,
за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В :
В ході проведення 23.03.2023 спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов`язаної з державною таємницею, у військовій частині НОМЕР_1 , комісією УСБУ в Полтавській області було встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на службі в Збройних Силах України на посаді командира вказаної військової частини (на посаду призначений наказом в/ч НОМЕР_4 від 06.07.2022р. № 29), якому за спеціальною процедурою надання доступу до державної таємниці в умовах воєнного стану та крайньої необхідності, розпорядженням від 05.08.2022 № 10нт було надано доступ до інформації з грифом секретності "Таємно" та "Цілком таємно", не вживав заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не здійснював контроль за охороною державної таємниці у військовій частині НОМЕР_1 .
Відповідно до статей 5, 37 Закону України "Про державну таємницю" ОСОБА_1 повинен своєчасно вживати заходи для забезпечення режиму секретності, а також здійснювати постійний контроль за охороною державної таємниці у військовій частині НОМЕР_1 . Крім цього, відповідно до п. 3 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939 (далі - Порядок), ОСОБА_1 зобов`язаний бути обізнаним з вимогами законодавства у сфері охорони державної таємниці, зі станом справ в підпорядкованій військовій частині.
В той же час, комісією УСБУ в Полтавській області (далі - Управління) під час спеціальної експертизи були виявлені порушення законодавства про державну таємницю, а саме:
- п. 49 Порядку: (перебування військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 на номенклатурній посаді без оформлення відповідного допускудо державної таємниці): номенклатура посад військової частини НОМЕР_1 погоджена з УСБУ в Полтавській області 16.12.2022 та затверджена 21.12.2022р. командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 .. Протягом 40 днів з дня затвердження номенклатури посад не було направлено до УСБУ в Полтавській області документи для оформлення допуску до державної таємниці;
- начальнику наземного запитувача радіолокаційного відділення П-37 в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_2 (призначений на посаду наказом командира в/ч НОМЕР_4 від 09.04.2022р. №84), посаду якого включено до номенклатури за порядковим номером 14, потребує оформлення допуску до державної таємниці за формою 3;
- старшому оператору радіолокаційного відділення П-37 в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 (призначений на посаду наказом командира в/ч НОМЕР_4 від 19.03.2022р. №63), посаду якого включено до номенклатури за порядковим номером 15, потребує оформлення допуску до державної таємниці за формою 3.
На час проведення спеціальної експертизи зазначені особи не мали допуску до державної таємниці оформленого відповідно до Порядку, а також доступу, наданого за спеціальною процедурою під час воєнного стану та крайньої необхідності.
Відсутність допуску та доступу до державної таємниці у вказаних військовослужбовців не дозволяє їм повноцінно виконувати свої функціональні обов`язків під час відбиття повномасштабної збройної агресії з боку рф.
Крім того, під час спеціальної експертизи були виявлені наступні порушення законодавства про держану таємницю:
- в порушення ст. 21 Закону України "Про державну таємницю", п. 42 Порядку: функціональні обов`язки працівників групи секретного документального забезпечення (далі - ГСДЗ), які 06.03.2023 затвердив командир в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 , містять не всі основні завдання, які покладаються на режимно-секретні органи установ, передбачені законодавством України про державну таємницю. Зокрема, функціональними обов`язками не передбачені заходи з недопущення не обгрунтованого допуску та доступу осіб до секретної інформації; своєчасного розроблення та реалізації разом з іншими структурними підрозділами військової частини заходів, що забезпечують охорону державної таємниці; запобігання розголошенню секретної інформації, випадкам втрат матеріальних носіїв цієї інформації, заволодінню секретною інформацією іноземними державами, іноземними юридичними особами, іноземцями, особами без громадянства та громадянами України, яким не надано допуску та доступу до неї; виявлення та закриття каналів просочення секретної інформації в процесі діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації; забезпечення запровадження заходів режиму секретності під час виконання всіх видів робіт, пов`язаних з державною таємницею, та під час здійснення зовнішніх відносин тощо;
- в порушення п. 211 Порядку: в акті про придатність приміщення РСО № 10 (інв.№54дск) , який затверджений командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 , відсутні відомості про наявність в приміщенні металевих сейфів та шаф промислового виробництва, які використовуються для постійного зберігання МИСІ, та їх кількість;
- в порушення п. 240 Порядку правилами внутрішньооб`єктового режиму, які 06.02.2022 затверджені Яновичем А.М., не визначено порядок пересування територією військової частини НОМЕР_1 з матеріальними носіями секретної інформації та порядок користування МИСІ на рухомих об`єктах військової частини;
- в порушення п.п. 50, 54, 56 Порядку: після отримання у вересні 2022 року з установи вищого рівня листа, в якому вказано про необхідність повернення військовим формуванням, які не перебувають у районах (зонах) ведення ними воєнних (бойових) дій або спеціальних операцій, до стандартного алгоритму дій з надання допуску та доступу до державної таємниці, який передбачений Порядком, у в/ч до кінця 2022 року застосовували спеціальну процедуру надання доступу до державної таємниці, яку було запроваджено на початковому етапі широкомасштабної збройної агресії. Зокрема, за спеціальною процедурою, без оформлення допуску, був наданий доступ до державної таємниці наступним військовослужбовцям в/ч НОМЕР_1 :
- розпорядженням командира в/ч НОМЕР_1 від 21.10.2022 №4/6 надано доступ до інформації зі ступенем секретності "Цілком таємно", "Таємно" начальнику зміни радіолокаційного відділення П-37 Острівному С.В.;
- розпорядженням командира в/ч НОМЕР_1 від 10.11.2022 №16нт надано доступ до інформації зі ступенем секретності "Таємно" командиру відділення спеціального зв`язку взводу зв`язку ОСОБА_4 ;
- розпорядженням командира в/ч НОМЕР_1 від 16.12.2022 №18нт надано доступ до інформації зі ступенем секретності "Цілком таємно", "Таємно" начальнику радіолокаційної станції 5Н84А Сеньку Б.В.
Крім того, на початковому етапі повномасштабної збройної агресії з боку рф за актом від 18.01.2022 №24дск було знищено діючу номенклатуру посад працівників в/ч НОМЕР_1 , перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці. Разом з тим, проект нової номенклатури посад було підготовлено та надіслано на розгляд до УСБУ в Полтавській області тільки 08.12.2022 року (супровідний лист в/ч НОМЕР_1 від 05.12.2022 №94дск, підписаний командиром в/ч НОМЕР_5 ОСОБА_1 05.12.2022);
- в порушення п.п. 92, 99, 100, 303, 305, 306 Порядку (зберігання МНСІ без підпису за їх отримання): у журналі обліку вхідних документів за 2023 рік (обл.№18, заведений 01.01.2023) за вхідними реєстраційними номерами №№1т, 2т, 3т, 4т, 6т, 9т, 11т, 12т, 14т, 34т, 35т, 37т, 38т від 01.01.2023, №46цт від 25.01.2023, №5От від 03.02.2023, №51т від 08.02.2023 та №52цт від 20.02.2023 начальником ГСДЗ ОСОБА_5 зареєстровані супровідні листи, додатками до яких були надіслані до в/ч НОМЕР_1 документи з грифами секретності "Таємно", "Цілком таємно" Додатки до зазначених супровідних листів.
В той же час, в журналі обліку вхідних документів (обл.№18) у графах "Підпис про отримання документа, дата" та "Підпис працівника РСО про повернення документа, дата", а також у книзі обліку засобів кодування (обл.№5т), відсутні підписи за отримання секретних додатків - як особи, якій зазначені МИСІ адресовані, так і начальника ГСЗД, який зберігав секретні додатки в приміщені РСО № 10. Крім того, в журналі обліку вхідних документів відсутні записи про кількість отриманих додатків до супровідних листів та відмітки про окремий облік додатків, а на супровідних листах, адресованих командиру в/ч НОМЕР_1 , відсутні його письмові резолюції про надання доступу до секретних додатків або їх видачі будь-яким особам;
- в порушення п.п. 92, 99, 100 Порядку: начальником ГСДЗ ОСОБА_5 28.02.2023 року видано начальнику радіолокаційної станції П- 18 "Малахіт" в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_6 ключовий блокнот з грифом секретності "Цілком таємно", який надійшов до військової частини за супровідним листом від 20.02.2023 №52цт, без письмової резолюції на його видачу або ознайомлення з його змістом командира в/ч НОМЕР_1 . Зокрема, супровідний лист до ключового блокнота, містить лише запис командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 про особисте ознайомлення з його змістом.
Виявлені порушення свідчать про невиконання командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 вимог ст.ст. 5, 37 Закону України "Про державну таємницю" і п.п. 3, 749 Порядку, невжиття ним необхідних заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці і нездійснення постійного контролю за охороною державної таємниці.
За таких підстав, командир В/Ч НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , скоїв триваюче правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. 6 частини 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення, оскільки з його боку мало місце не вжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечення контролю за охороною державної таємниці у військовій частині.
В судове засідання гр. ОСОБА_1 не з"явився з невідомих підстав будучи належним чином повідомленим про час та місце судового засідання.
Обставини вчиненого правопорушення та вина гр. ОСОБА_1 підтверджуються матеріалами адміністративної справи, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення, особисто підписаного ним без будь-яких зауважень щодо його змісту та форми, письмовими поясненнями, витягом з акту проведеної перевірки, витягом з наказу, розпорядження, зобов`язанням, списком особового складу В/Ч, витягом з наказу к. В/Ч № 63, № 84, номенклатурою.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за достатнє в даному випадку накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи , що притягується до адміністративної відповідальності стягується судовий збір.
Керуючись ст.ст. 34, 283-285 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір» -
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 , визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі - 510.00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Держави в особі стягувача - Державної судової адміністрації України (ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за Єдрпоу):37993783, Банк отримувач: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі - 536.80 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області апеляційної скарги.
Суддя
Полтавського районного суду
Полтавської області І.С. Кіндяк