Рішення № 110972881, 19.05.2023, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2023
Номер справи
340/2941/21
Номер документу
110972881
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2023 року м. Кропивницький Справа №340/2941/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача-1: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області;

відповідача-2: Суботцівської сільської ради Кропивницької району Кіровоградської області,

про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, яка полягає у незатвердженні проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на підставі заяви, зареєстрованої у Головному управлінні Держгеокадастру у Кіровоградській області від 13.04.2021 р. №2709;

- зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області затвердити проект землеустрою та передати ОСОБА_1 у приватну власність земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 3522287400:02:000:5508, яка знаходиться на території Трепівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області за межами населеного пункту.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 01.06.2020 р. ОСОБА_1 подав клопотання до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про надання дозволу на виготовлення рпоекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земельної ділянки Сільськогосподарського призначення державної власності Трепівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, яка знаходиться за межами населеного пункту. До клопотання долучено графічні матеріали щодо бажаного місця розташування земельної ділянки, тобто виконано усі вимоги, передбачені ч.6 ст.118 Земельного кодексу України. За результатом розгляду заяви Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області видано наказ від 09.09.2020 р. №11-12522/14-20-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою». На виконання зазначеного рішення між ОСОБА_1 та сертифікованим інженером-землевпорядником укладено договір на розробку проекту землеустрою. 13.04.2021 р. ОСОБА_1 подав до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на затвердження проект землеустрою, однак проект землеустрою не затверджено.

Відповідачами відзив на позовну заяву не подано.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін (а.с.39-40).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 р. залучено Суботцівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області до участі у справі №340/2941/21 як співвідповідача (а.с.47).

08.07.2021 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.48).

Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.

Дослідивши подані позивачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 09.09.2020 р. №11-12522/14-20-СГ надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Трепівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2.0000 га, в тому числі: 2,0000 га пасовища, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (а.с.11).

На замовлення позивача фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (КВЦПЗ А.01.03) за адресою: Кіровоградська область, Знам`янський район, Трепівська сільська рада, за межами населеного пункту (а.с.8-29).

У позовній заяві представник позивача вказує, що у квітні 2021 року ОСОБА_1 подав до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на затвердження проект землеустрою. При цьому заява разом із проектом та долученими документами зареєстрована у Головному управлінні Держгеокадастру у Кіровоградській області 13.04.2021 р. за №2709 (а.с.2, зі зворотного боку).

Однак, до суду не надано жодного доказу на підтвердження подання ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області заяви про затвердження проекту землеустрою разом із примірником проекту емлеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (КВЦПЗ А.01.03) за адресою: Кіровоградська область, Знам`янський район, Трепівська сільська рада, за межами населеного пункту.

Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до п.«б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

При цьому, з огляду на зміст пп.«в» ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

На підставі п.«б» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектара.

Згідно з ч.ч.1, 4 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно з ч.2 ст. 1861 Земельного кодексу України, чинною на час виникнення спірних правовідносин, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

Частиною 6 статті 1861 Земельного кодексу України, чинною на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

З огляду на ч.9 ст.118 Земельного кодексу України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Таким чином, Земельним кодексом України визначено, що питання про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вирішується повноважним органом у двотижневий строк з дня отримання такого проекту.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач, звертаючись до суду із позовом про оскарження бездіяльності суб`єкта владних повноважень повинен довести, що така бездіяльність має місце, натомість на відповідача покладається обов`язок довести правомірність такої бездіяльності.

Судом встановлено, що позивачем до позовної заяви не надано доказів на підтвердження факту подання на затвердження до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (КВЦПЗ А.01.03) за адресою: Кіровоградська область, Знам`янський район, Трепівська сільська рада, за межами населеного пункту.

Таким чином, позивачем не доведено, що Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області допущено бездіяльність щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (КВЦПЗ А.01.03) за адресою: Кіровоградська область, Знам`янський район, Трепівська сільська рада, за межами населеного пункту, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Беручи до уваги, що у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем. Натомість відповідачем не надано доказів понесення судових витрат у даній справі.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26, ЄДРПОУ 39767636), Суботцівської сільської ради Кропивницької району Кіровоградської області (с. Суботці, Кропивницький район, Кіровоградська область, вул. Центральна, 24, код ЄДРПОУ 04365106) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного рішення суду 19 травня 2023 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. МОМОНТ