Ухвала суду № 110968517, 19.05.2023, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2023
Номер справи
320/13207/23
Номер документу
110968517
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А

про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви

19 травня 2023 року м. Київ №320/13207/23

Суддя Київського окружного адміністративного суду Щавінський В.Р., розглянувши позовну заяву Головного управління Національної поліції в Київській області до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів,

в с т а н о в и в:

Головне управління Національної поліції в Київській області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , у якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь ГУНП в Київській області вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився у розмірі 3935,27 грн.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.04.2023 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали, протягом якого позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме надати до суду: належним чином оформлену позовну заяву, з урахуванням вказаних судом зауважень та докази її направлення відповідачу та оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 2684,00 грн.

Вказана ухвала суду набрала законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає окремому оскарженню.

Копія ухвали суду від 27.04.2023, підписана цифровим підписом, направлена на електронну адресу Головного управління Національної поліції в Київській області та доставлена до електронної скриньки 01.05.2023, про що свідчить довідка про доставку електронного листа, сформована Автоматизованою системою документообігу «Діловодство спеціалізованого суду».

12.05.2023 на адресу суду від позивача надійшло клопотання, в якому просить суд відстрочити сплату судового збору за подання позовної заяви. Дане клопотання обґрунтоване тим, що статтею 105 Закону України «Про Національну поліцію України» Фінансування і матеріально-технічне забезпечення поліції здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, а також інших джерел, не заборонених законом.

Вказав, що відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2023 рік на утримання Національної поліції України в 2023 році за КПКВ 1007020 «Забезпечення діяльності органів та установ Національної поліції України» та КПКВ 1007010 «Керівництво та управління діяльністю України» по загальному фонду державного бюджету передбачено видатків в сумі 68397601,50 грн., у тому числі включають видатки: на оплату праці та нарахування на оплату праці 48220495,90 грн., на оплату комунальних послуг та енергоносіїв 900000,00 грн., на оплату видатків розвитку - 4006657,20 грн., інші видатки - 15270448,40 грн.

Зазначив, що відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2023 рік» граничний обсяг дефіциту Державного бюджету України у сумі 1.296.536.180,3 тис. гривень, у тому числі граничний обсяг дефіциту загального фонду Державного бюджету України - у сумі 1.124.615.598,5 тис. гривень та граничний обсяг дефіциту спеціального фонду Державного бюджету України - у сумі 171.920.581,8 тис. гривень, згідно з додатком №2 до цього Закону.

Стверджує, що відповідно через дефіцит Державного бюджету України фінансування Національної поліції України є несвоєчасним та недостатнім.

Вважає, що вказане підтверджує відсутність вини позивача та ситуація, яка виникла, обумовлена вимушеними обставинами, які не залежать від Головного управління національної поліції України в Київській області.

Розглянувши клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору, суддя зазначає наступне.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі Закон №3674-VI).

Відповідно до вимог ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 8 Закону №3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку. Положення статей спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.

Таким чином, за обґрунтованим клопотанням, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд може звільнити позивача від сплати судового збору, зменшити його розмір, відстрочити або розстрочити його сплату.

У заяві сторона повинна навести обставини, які свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище, та надати суду відповідні докази.

Так, Пленум Вищого адміністративного суду України Постанові від 23.01.2015 №2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас, якщо ці бюджетні установи діють як суб`єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.

Суддя зазначає, що Головне управління Національної поліції в Київській області не включено до числа осіб, звільнених від оплати судового збору при подачі позовів, зокрема, до адміністративного суду, що прямо передбачено Законом України «Про судовий збір» (в редакції, чинній на момент подання позову), а тому є платником судового збору на загальних підставах.

Крім того, слід зазначити, що у ст. 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади.

За таких обставин, суддя вважає, що у задоволенні клопотання Головного управління Національної поліції в Київській області про відстрочення сплати судового збору слід відмовити.

Також суддя зазначає, що частинами 1-3 ст. 121 КАС України визначено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, у письмовому провадженні.

З метою забезпечення доступу до правосуддя Головного управління Національної поліції в Київській області суд вважає за необхідне продовжити строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви та зобов`язує позивача усунути недоліки шляхом подання до суду: належним чином оформленої позовної заяви, з урахуванням вказаних судом зауважень в ухвалі від 27.04.2023 та докази її направлення відповідачу, оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 2684,00 грн.

Згідно із ч. 6 ст. 121 КАС України про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.

Крім того, суд зазначає, що у разі не виконання вимог цієї ухвали суду, позовна заява буде повернута позивачеві.

Керуючись статтями 80, 118, 121, 133, 243, 248 КАС України, суд

у х в а л и в:

1. У задоволенні клопотання Головного управління Національної поліції в Київській області про відстрочення сплати судового збору відмовити.

2. Продовжити Головному управлінню Національної поліції в Київській області процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви на 10 днів з дня отримання копії даної ухвали.

4. Копію даної ухвали надіслати (вручити) Головному управлінню Державної податкової служби у м. Києві (його представнику), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Щавінський В.Р.