Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/3282/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса листування: АДРЕСА_2 ) до Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08196988, місцезнаходження: 73000, м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 21), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 17 лютого 2023 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса листування: АДРЕСА_2 ) до Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08196988, місцезнаходження: 73000, м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 21), в якій позивач просить:
-Визнати протиправними дії відповідача, пов`язані з неврахуванням при складанні довідки про розмір його грошового забезпечення для обчислення перерахунку пенсії розміру посадового окладу за посадою «заступник голови районного суду», визначеного в довідці ТУ ДСА в Одеській області № 5-2613/22 від 30.12.2022 року;
-Зобов`язати відповідача скласти та направити до Головного управління ПФУ в Херсонській області нові довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.04.2019 року, 01.04.2020 року, 01.04.2021 року та 01.04.2022 року для проведення перерахунку пенсії, з урахуванням довідки ТУ ДСА в Одеській області № 5-2613/22 від 30.12.2022 року про розмір посадового окладу за посадою «заступник голови районного суду», з якої позивач звільнявся з військової служби у запас, який станом на 05.03.2019 становив 30 255, 75 грн (з яких 28815 (оклад)+1440, 75 грн доплата за перебування на адміністративній посаді 5 %); станом на 01.04.2020 року становив 66213 грн (з яких 63060 грн (оклад) +3153 грн доплата за перебування на адміністративній посаді 5 %); станом на 01.04.2021 становив 66213 грн (з яких 63060 грн +3153 грн доплата за перебування на адміністративній посаді 5 %); станом на 01.04.2022 становив 66213 грн (з яких 63060 грн +3153 грн доплата за перебування на адміністративній посаді 5 %), з урахуванням окладу за військове звання «підполковник юстиції», % надбавки за вислугу року, 5 надбавки за особливості проходження служби; % надбавки за таємність та премії.
Ухвалою від 21 лютого 2023 року судді Кравченко М.М. позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення виявлених недоліків.
Відповідно до розпорядження № 95 від 07.03.2023 року про призначення повторного автоматизованого розподілу справи та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.03.2023 року, справу призначено до розгляду судді Юхтенко Л.Р.
Ухвалою від 13 березня 2023 року, розглянувши заяву позивача про усунення недоліків у позовній заяві, адміністративну справу прийнято до провадження, поновлено позивачу строк звернення до суду із цим позовом, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Також, вказаною ухвалою залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та запропоновано надати письмові пояснення.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 01.08.1987 року по червень 1991 року навчався у Полтавському вищому військово-командному училищі зв`язку, з серпня 1991 року по червень 1996 року проходив військову службу в ЗС СРСР та ЗС України, з червня 1996 року по жовтень 2010 року проходив військову службу в системі Військових судів України, а саме: з червня 1996 року по квітень 1999 року у Військовому Суді Військово-Морських Сил (м. Севастополь) на посаді начальника канцелярії, з квітня 1999 року по серпень 2004 року у Військовому Суді Військово-Морських Сил (м. Севастополь) на посаді старшого консультанта помічника голови суду (м. Севастополь), з серпня 2004 року по вересень 2007 року у Військовому Суді Севастопольського гарнізону на посаді «судді» і з вересня 2007 року по жовтень 2010 року у Військовому суді Севастопольського гарнізону на посаді «заступника голови військового суду».
Таким чином, на час звільнення загальна вислуга років військової служби позивача склала понад 23 роки.
Позивач зазначає, що з жовтня 2010 року він перебуває на пенсійному обліку спочатку ГУ ПФУ в м. Севастополі, з 2014 по 2015 роки у ГУ ПФУ в Полтавській області, з 2015 по нині у ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Також позивач зазначив, що у 2018 році він набув право на проведення перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам», який був проведений пенсійним органом. Однак, позивач вважає, що насправді такий перерахунок не був проведений, оскільки розмір пенсії жодним чином не змінився.
05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.1,2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до п. 5 і додатку № 45.
У зв`язку з цим, позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року відповідно до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 року, з проханням врахувати довідку начальника ТУ ДСА в Одеській області № 5-2613/22 від 30.12.2022 року.
Проте, позивачу було відмовлено у підготовці нових довідок у зв`язку з відсутністю законних підстав.
Позивач не може погодитися з вказаною довідкою та вважає такі дії відповідача протиправними, посилаючись на такі обставини.
Так, позивач посилається на те, що у постанові КМУ № 704 відсутня посада «військового судді».
Однак, позивач звернув увагу, що у період здійснення ним правосуддя на посаді судді військового суду особливості статусу військових суддів України чітко визначалися Законом України № 3018-ІІІ від 07.02.2002 року «Про судоустрій в Україні», відповідно до ст. ст. 19, 21 якого військові суди гарнізонів належали до загальних судів і здійснювали правосуддя у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, та ст. 63 цього Закону було передбачено, що усі судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до штатної чисельності Збройних Сил України, як було визначено приписами ст. 122 ЗУ № 3018-ІІІ, матеріально-технічне забезпечення місцевих судів покладається на Державну судову адміністрацію України, щодо забезпечення військових судів ДСА взаємодіє з відповідними установами Міністерства оборони України.
Таким чином, на думку позивача, специфіка правового статусу «суддів військових суддів» полягає в тому, що цей правовий статус одночасно включає в собі і статус військовослужбовця і статус судді, а ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ пов`язує перерахунок призначеної пенсії з фактичною зміною видів грошового забезпечення, а тому має бути враховано посадовий оклад, який зазначений у довідці ТУ ДСА в Одеській області № 5-2613/22 від 30.12.2022 року.
Через канцелярію суду 24.03.2023 року (вхід. № 9170/23) від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечує та просить відмовити у їх задоволенні в повному обсязі з огляду на те, що у додатках до наказу Міноборони України № 90 визначені основні типові посади осіб офіцерського складу ЗСУ, до відповідних тарифних розрядів за посадами офіцерського складу ЗС України. Так, у даних додатках до наказу відсутня посада «військовий суддя» (заступник голови військового суду), з якої позивача було звільнено зі служби у зв`язку з виходом на пенсію.
З 01 березня 2018 року позивачу встановлено 26 тарифний розряд відповідно до Схеми додатку 4 до Наказу №90.
За інформацією, яка міститься у особово-пенсійній справі позивача, в період з 21.10.1995 року по 31.05.1996 року позивач проходив службу на посаді офіцера відділення опорного зв`язку відділу організації зв`язку Управління зв`язку та автоматизації штабу ВМС України.
Відповідно до Закону №2262-ХІІ позивачу була призначена пенсія з розрахунку: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення за останні повні 24 місяці, що передували звільненню. А оскільки такої категорії військовослужбовців, як судді, у зв`язку з ліквідацією військових судів, на даний час не існує, то з урахуванням вимог ст. 63 Закону 2262-ХІІ позивач є особою, яка має право на пенсію за цим законом і призначена за цим законом пенсія підлягає перерахунку у зв`язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення. В даному випадку окладу за посадою.
А також, представник відповідача зазначає, що перерахунок пенсії провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих органами, установами, організаціями та підприємства, до яких особи були відряджені для виконання службових обов`язків. Таким чином, позивачу слід звернутись до уповноваженого органу з якого позивача було звільнено зі служби у зв`язку з виходом на пенсію.
28.03.2023 року через канцелярію суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вхід. № 9602/23), відповідно до якої позивач наполягає на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заперечень на відповідь на відзив до суду не надходила.
На виконання ухвали суду 11.04.2023 року (вхід.№ ЕП/12318/23) від ГУ ПФУ в Херсонській області надійшли належним чином засвідчені копії матеріалів пенсії справи позивача, в частині, що стосується спірного питання.
Письмових пояснень від Головного управління ПФУ в Херсонській області до суду не надходило.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
Сторонами не заперечується, що позивач з 01.08.1987 року по червень 1991 року навчався у Полтавському вищому військово-командному училищі зв`язку, з серпня 1991 року по червень 1996 року проходив військову службу в ЗС СРСР та ЗС України, з червня 1996 року по жовтень 2010 року проходив військову службу в системі Військових судів України, а саме: з червня 1996 року по квітень 1999 року у Військовому Суді Військово-Морських Сил (м. Севастополь) на посаді начальника канцелярії, з квітня 1999 року по серпень 2004 року у Військовому Суді Військово-Морських Сил (м. Севастополь) на посаді старшого консультанта помічника голови суду (м. Севастополь), з серпня 2004 року по вересень 2007 року у Військовому Суді Севастопольського гарнізону на посаді «судді» і з вересня 2007 року по жовтень 2010 року у Військовому суді Севастопольського гарнізону на посаді «заступника голови військового суду».
Судом встановлено та матеріалами пенсійної справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 02.11.2010 року призначено пенсію за вислугу років, звільненого з посади заступника голови військового місцевого суду Севастопольського гарнізону. Основний розмір 59 % грошового забезпечення в розмірі 4655,51 грн.
Відповідно до перерахунку пенсії станом на 01.12.2017 року розмір грошового забезпечення позивача складався з: посадового окладу 9616,85 грн, окладу за військове звання 130,00 грн, процентної надбавки за вислугу років 35% 3411,40 грн та премія 7127,39 грн, , основний розмір пенсії 59% - всього 11968,53 грн, з урахуванням максимального розміру до виплати 10740 грн.
На підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Херсонським обласним військовим комісаріатом згідно із постановою КМУ від 21.02.2018 №103, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області у квітні 2018 року здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, виходячи з таких складових грошового забезпечення: посадового окладу 5360,00 грн., окладу за військовим званням 1410,00 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 45 % 3046,50 грн., основний розмір пенсії: 59 % грошового забезпечення у розмірі 5791,74 грн., доплата до попереднього розміру пенсії 7652,82 грн, підсумок пенсії: 13444,56 грн.
Суд встановив, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.
У зв`язку з цим, позивач звернувся до відповідача із заявою від 06.01.2023 року про видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року відповідно до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 року, з проханням врахувати довідку ТУ ДСА в Одеській області № 5-2613/22 від 30.12.2022 року, в який зазначено, що станом на 01.04.2019 року посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 28 815 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 1 440, 75 грн; станом на 01.04.2020 року посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 63060,00 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 3153,00 грн; станом на 01.04.2021 року посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 63060,00 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 3153,00 грн; станом на 01.04.2022 року посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 63060,00 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 3153,00 грн.
Проте, листом від 07.02.2023 року № 8/1/80 повідомлено, що перерахунок пенсії провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих органами, установами, організаціями та підприємства, до яких особи були відряджені для виконання службових обов`язків. Таким чином, позивачу слід звернутись до уповноваженого органу з якого позивача було звільнено зі служби у зв`язку з виходом на пенсію.
Не погодившись зі вказаною довідкою, позивач звернувся до суду з дійсним позовом.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю, з огляду на таке.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносини у цій галузі визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2011-XII).
Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон№ 2262-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, однією із умов здійснення перерахунку пенсії призначених вже пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, яке здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону № 2262-XII, але позивач звільнений з посади заступника голови військового суду Севастопольського гарнізону.
Так, у період здійснення позивачем правосуддя на посаді судді військового суду особливості статусу військових суддів визначались Законом України від 7 лютого 2002 р. № 3018-III "Про судоустрій України" (далі - Закон № 3018-III), який на цей час не є чинним.
Статтею 63 зазначеного Закону було передбачено, що судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до штатної чисельності Збройних Сил України.
Військові звання суддям військових судів присвоюються Президентом України за поданням Голови Верховного Суду України, якщо інше не встановлено законом. Строки та порядок присвоєння військових звань, порядок звільнення з військової служби суддів визначаються законом.
Військовий суддя крім здійснення правосуддя не може залучатися до виконання інших обов`язків військової служби.
Таким чином, суд доходить висновку, що позивач проходив військову службу, входив до штатної чисельності Збройних Сил України та здійснював правосуддя у Збройних Силах України, а отже має право на перерахунок пенсії у порядку ст. 63 Закону № 2262-XII.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова № 704) установлено нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до вимог пункту 4 Постанови № 704розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму, працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Пунктом 1 цієї Постанови затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту згідно з додатком 2.
Також Наказом Міністерства оборони України від 1 березня 2018 р. № 90 встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (далі - Наказ № 90).
У додатках 1-22 до Наказу № 90 визначені основні типові посади та основні посади осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Проте, у цих додатках відсутня посада заступника голови військового суду, з якої позивача було звільнено з військової служби.
Таким чином, суд встановив, що на час розгляду справи питання щодо визначення посадового окладу за посадою у військових судах, з якої особа звільнена з військової служби та відсутня у схемі посадових окладів, не врегульовано законодавством.
Однак, відповідно до ч. 4 ст. 6 КАС України не врегульоване питання визначення посадового окладу судді військового суду не може стати для відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача, гарантованого Законом № 2262-XII.
Враховуючи те, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, у тому числі пенсія позивача.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.
Відповідно до цього Порядку, довідки про розмір грошового забезпечення надаються уповноваженими структурними підрозділами тієї силової структури, з якої особа звільнялась з військової служби.
Суд враховує, що відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Так, на сьогоднішній день статус суддів та їх матеріальне забезпечення врегульовано Законом України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-УІІІ від 06.06.2016 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 52 цього Закону судді в Україні мають єдиний статус незалежно від місця суду в системі судоустрою чи адміністративної посади, яку суддя обіймає в суді.
Тому, суд доходить висновку, що посадовий оклад позивача має бути визначений саме на підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Відповідно до ч. 1 ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 3 ст. 135 вказаного Закону, чинної на час виникнення спірних правовідносин, базовий розмір посадового окладу судді становить: судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Позивачу видана ТУ ДСА в Одеській області довідка № 5-2613/22 від 30.12.2022 року, а саме: посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 28 815 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 1400, 75 грн, станом на 01.04.2020 року посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 63060,00 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 3153,00 грн; станом на 01.04.2021 року посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 63060,00 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 3153,00 грн; станом на 01.04.2022 року посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 63060,00 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 3153,00 грн.
Тому, враховуючи вищевикладені та встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що після визнання протиправним та нечинним за рішенням суду пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року, позивач набув право, з 01.04.2019, на перерахунок пенсії, з урахуванням посадового окладу заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 28 815 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 1400, 75 грн, з 01.04.2020 року посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 63060,00 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 3153,00 грн, з 01.04.2021 року посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 63060,00 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 3153,00 грн та з 01.04.2022 року посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 63060,00 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 3153,00 грн, відповідно.
З огляду на те, що абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1), то саме на Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки покладено обов`язок щодо видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення.
В той же час з огляду на те, що позивач проходив військову службу у військовому суді, то довідку про складові його грошового забезпечення, які належать врахуванню відповідачем при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення повинне надати ТУ ДСА України в Одеській області.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснюють: Державна судова адміністрація України - щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів, діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, Служби судової охорони та Державної судової адміністрації України.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем не надано оновлену довідку про грошове забезпечення позивача, у зв`язку з тим, що позивач мав звернутись до органу з якого його було звільнено.
Надаючи оцінку вказаним доводам, суд вважає, що відмовляючи у наданні довідки, відповідач не дотримався порядку видання довідок про розмір грошового забезпечення у зв`язку зі зміною грошового забезпечення діючих військовослужбовців, яке передбачене ст. 63 Закону № 2262-XII.
Як зазначалось вище, згідно з ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З урахуванням вище викладених встановлених та з`ясованих судом обставин, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та належать задоволенню шляхом визнання протиправними дії у не підготовці та ненадані до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 за нормами чинними на 05.03.2019 року за посадою заступника голови військового суду місцевого суду та зобов`язання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нові довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 за нормами чинними на 05.03.2019 року за посадою заступника голови військового місцевого суду гарнізону з урахуванням відомостей про розмір посадового окладу 28815, 00 грн., доплати до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 1440, 75 грн., з 01.04.2020 року посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 63060,00 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 3153,00 грн, з 01.04.2021 року посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 63060,00 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 3153,00 грн та з 01.04.2022 року посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 63060,00 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 3153,00 грн, зазначених у довідці ТУ ДСА в Одеській області № 5-2613/22 від 30.12.2022 року, та з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову не довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню повністю.
Враховуючи, що позов задоволено, судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача в сумі 1073,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса листування: АДРЕСА_2 ) до Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08196988, місцезнаходження: 73000, м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 21), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08196988, місцезнаходження: 73000, м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 21) у не підготовці та ненадані до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса листування: АДРЕСА_2 ) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за нормами чинними на 05.03.2019 року за посадою заступника голови військового місцевого суду для здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, з 01.04.2020 року, 01.04.2021 року та 01.04.2022 року.
Зобов`язати Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08196988, місцезнаходження: 73000, м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 21) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса листування: АДРЕСА_2 ) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за нормами чинними на 05.03.2019 року за посадою заступника голови військового місцевого суду з урахуванням відомостей про розмір посадового окладу 28815, 00 грн., доплати до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 1440, 75 грн., з 01.04.2020 року посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 63060,00 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 3153,00 грн, з 01.04.2021 року посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 63060,00 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 3153,00 грн та з 01.04.2022 року посадовий оклад заступника голови районного суду відповідно до ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 06.06.2016 року № 1402-УІІІ 63060,00 грн., доплата до посадового окладу за перебування на адміністративній посаді 5 % - 3153,00 грн, зазначених у довідці ТУ ДСА в Одеській області № 5-2613/22 від 30.12.2022 року та всіх належних додаткових видів грошового забезпечення.
Стягнути з Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08196988, місцезнаходження: 73000, м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 21) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса листування: АДРЕСА_2 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцевих положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко