Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2023 року Справа № 160/15930/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В. розглянувши в письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якій позивач просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Херсонської області від 02.09.2022 №912180117955 про відмову у призначенні пенсії у разі втрати годувальника згідно заяви від 30.08.2022;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонської області призначити пенсію по втраті годувальника з 30.08.2022 та виплатити утворену заборгованість.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 . Після смерті останнього позивач звернулась до відповідача із заявою про переведення її із пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника. Проте, відповідачем відмовлено у переведенні, оскільки дата народження померного, зазначена у свідоцтві про смерть, була іншою ніж дата народження, зазначена у паспорті померлого. Позивач вказує, що нею надано всі документи, які підтверджують усунення таких неточностей та здійснення заміни документів із зазначенням вірної дати народження померлого. Проте, відповідачем відповідні документи не враховано, що і стало причиною відмови у переведенні на пенсію по втраті годувальника. Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.01.2023 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки в процесі розгляду поданих позивачем документів встановлено, що на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області перебував ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Проте, у свідоцтві про смерть та у свідоцтві про шлюб дата народження померлого годувальника не відповідає даним пенсійної справи, а саме: зазначено ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стало підставою для відмови у переведенні позивача з пенсії за віком на пенсії по втраті годувальника.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер чоловік позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з яким позивач перебувала у зареєстрованому шлюбі з 14.06.1958 року по день смерті чоловіка.
Після смерті чоловіка, позивач звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника. До заяви додано:
- копію паспорта;
- копію картки платника податків,
- свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , серії НОМЕР_1 видане 28.01.2021 Покровським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро);
- свідоцтво про шлюб, серії НОМЕР_2 від 10.06.2021 (повторне);
- витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00029976888 від 18.03.2021;
- трудову книжку ОСОБА_2 ;
- довідку про спільне проживання №327/08 від 27.08.2022.
Дана заява за принципом екстериторіальності направлена до розгляду до ГУ ПФУ в Херсонській області. За результатами розгляду якої, рішенням від 02.09.2022 №912180117955 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію по втраті годувальника через розбіжність в документах годувальника.
Так, з матеріалів справи вбачається, що розбіжності в даті народження померлого виникли в зв`язку з тим, що при зверненні з заявою про призначення йому пенсії, останній надав свій діючий, на той час, паспорт серії НОМЕР_3 та його копію.
Згідно його попереднього паспорту, він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно свідоцтва про реєстрацію шлюбу позивача та її чоловіка, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Судом встановлено, що відомості про дату народження померлого, що були в його колишньому паспорті, і в подальшому в його пенсійної справі, не відповідали відомостям про його дійсну дату народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується наступними документами:
-архівною довідкою Центрального державного історичного архіву України м.Львів №С-76 від 03.03.2021;
-свідоцтвом про народження померлого;
-Витягом з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб , відповідно до якого , в актовий запис про реєстрацію шлюбу позивача з ОСОБА_2 внесено зміни в дату народження нареченого, а саме: змінена дата його народження з 1936 року народження на ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У зв`язку із внесенням відповідних змін у дату народження, 08.04.2005 Орджонікідзевським МВ УМВС України в Дніпропетровської області ОСОБА_2 видано новий паспорт серії НОМЕР_4 , в якому зазначена вірна дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Трудова книжка ОСОБА_2 видана на його ім`я 07.09.1954 на підставі старого паспорту, а тому дата його народження зазначена 1936 рік, як в попередньому його паспорті.
Після внесення відповідних змін в актовий запис стосовно дати та місця народження, було видано нове свідоцтво про реєстрацію шлюбу із зазначенням відповідних змін.
Проте, відповідачем відповідні документи, які надано позивачем до заяви, враховано не було, що стало підставою для прийняття Рішення від 02.09.2022 №912180117955 про відмову у перерахунку пенсії.
Не погодившись з таким Рішенням, позивач звернулась за захистом порушеного права до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров`я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов`язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України від 09.07.2002 №1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 1 статті 9 Закону № 1058 передбачено, що призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно зі статтею 36 закону №1058 батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
Непрацездатними членами сім`ї вважаються:
1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;
2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.
3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
До членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині 2 цієї статті, якщо вони:
1) були на повному утриманні померлого годувальника;
2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (далі -Порядок №22-1).
Пунктом 2.3 Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.
Також надаються такі документи:
1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) особи, якій призначається пенсія (надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків), та померлого годувальника (надається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або документ, що посвідчує особу, зазначений у пункті 2.9 цього розділу, якій призначається пенсія;
3) документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником;
4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;
5) документи про вік померлого годувальника сім`ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів, закладів освіти за кордоном про те, що особи, зазначені в абзаці 2 пункту 2 частини 2 статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) документи про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) відомості про місце проживання;
9) документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
10) експертний висновок про встановлення причинного зв`язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв`язку з втратою годувальника).
Суд зазначає, що зазначений перелік документів є вичерпним.
Відповідно абз. 2 п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви про переведення з одного виду пенсії на інший приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Згідно пункту 1.8. Порядку № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позивачем надано всі документи, які необхідно для переведення її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
Крім того, суд вважає, що документи, які надано позивачем на підтвердження вірної дати народження померлого, безпідставно не взято до уваги відповідачем під час розгляду заяви позивача.
Відповідно до частини статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо підстав відмови у переведенні позивача на пенсію по втраті годувальника, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Враховуючи положення статті 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 992,40 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 139, 242-246, 257 - 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області від 02.09.2022 №912180117955 про відмову у перерахунку пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонської області призначити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника згідно заяви від 30.08.2022 №1959.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Маковська