Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 758/5128/23
Категорія 14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 травня 2023 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Головчака М. М.,
за участю секретаря судового засідання - Губенко О. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересована особа: Подільський районний в м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України, -
В С Т А Н О В И В :
Заявники звернулись до Подільського районного суду м. Києва із заявою, в якій просять встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та дитини чоловічої статі ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 від батька ОСОБА_2 та мати ОСОБА_1 .
В обґрунтування заяви зазначено, що заявники відповідного до вимог чинного законодавства України не перебувають у зареєстрованому шлюбі.
Разом з цим, ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Євпаторія Автономної Республіки Крим у них народилися діти: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Отримати свідоцтва про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України. Встановлення факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва про народження та реалізації в подальшому всіх належних їм прав та свобод громадянина України.
Заявники та їх представник в судове засідання не з`явились, в заяві просили здійснювати розгляд справи за їх відсутності.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо відповідно до положень Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється. У зв`язку з чим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що, зокрема, підтверджується даними паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого на ім`я ОСОБА_1 Євпаторійським МВ ГУ МВС України в Криму 24 травня 2001 року.
Заявник ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , що, зокрема, підтверджується даними паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого на ім`я ОСОБА_2 Євпаторійським МВ ГУ МВС України в Криму 02 листопада 2004 року.
Заявники відповідного до вимог чинного законодавства України не перебувають у зареєстрованому шлюбі, але на тимчасово окупованій території України вони уклали шлюб за російським законодавством, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , внаслідок якого прізвище заявниці ОСОБА_1 було змінено на « ОСОБА_1 ».
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Євпаторія АР Крим ОСОБА_1 народила дітей чоловічої статі, що підтверджується довідкою про народження № Р-01501 від 19.06.2020, № Р-01503 від 19.06.2020, медичним свідоцтвом про народження № 049646 від 09.06.2020 та № НОМЕР_5 від 09.06.2020.
Як вбачається з свідоцтва про народження ОСОБА_3 , та ОСОБА_4 , батьком дітей вказаний ОСОБА_2 , матір`ю - ОСОБА_1
Частиною 1 статті 144 Сімейного кодексу України визначено, що батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Статтею 13 Закону «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено підставу для проведення державної реєстрації народження дитини, якою є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Крім того, розділом ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), що видається закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о) та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я.
Якщо реєстрація народження дитини, народженої в іншій державі, не була проведена компетентним органом такої держави або дипломатичним представництвом чи консульською установою України, підставою для проведення державної реєстрації в Україні є медичний документ іншої держави, що підтверджує факт народження дитини, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Державна реєстрація народження проводиться за усною чи письмовою заявою батьків дитини чи одного з них, а в разі смерті батьків або в разі якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження - за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров`я, в якому народилась дитина або в якому на цей час вона перебуває.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про забезпечення прав та свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - територія м.Сімферополь, Автономної Республіки Крим, Україна визнана тимчасово окупованою територією.
Діяльність державних органів влади України, в т.ч. органів державної реєстрації актів цивільного стану України припинена та фактично не здійснюється на тимчасово окупованій території.
Згідно з ст.9 Закону України «Про забезпечення прав та свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий незаконними органами та\або особами незаконних органів на тимчасово окупованій території є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, судом встановлено, що заявники позбавлені можливості в позасудовому порядку встановити факт народження дітей, оскільки їх народження відбулося на тимчасово окупованій території України
Встановлення даного факту породжує для заявників юридичні наслідки, оскільки дозволяє їм в подальшому здійснити реєстрацію народження дітей в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримати відповідні документи - свідоцтва про народження, згідно із чинним законодавством України.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Аналізуючи вищезазначене, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного вищевказаного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, а також приймаючи до уваги неможливість встановлення даного юридичного факту в позасудовому порядку, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог та наявність підстав для встановлення факту народження дітей заявників на тимчасово окупованій території України.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 81, 258, 259, 263-265, 315-319 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересована особа: Подільський районний в м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження дітей чоловічої статті ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які народилися ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Євпаторія Автономної Республіки Крим, у матері - громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки міста Євпаторія Автономної Республіки Крим, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, уродженець села Майстрів Новоград-Волинського району Житомирської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішення підлягає негайному виконанню, проте може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Копію рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження дитини.
Відомості про учасників справи:
заявниця - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ;
заявник - ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ;
заінтересована особа - Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), код ЄДРПОУ 26089181, юридична адреса: вул. Борисоглібська, буд. 6, м. м. Київ.
Суддя М. М. Головчак