ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
Господарський суд Чернігівської області
________________
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 7-44-62
Іменем України
П О С Т А Н О В А
"02" листопада 2007 р. Справа № 18/346
Позивач: Державна податкова інспекція у Ріпкинському районі
15000, смт. Ріпки, вул. Святомиколаївська, 83
Відповідач: Державне підприємство „Добрянське лісове господарство”
15011, смт. Добрянка Ріпкинського району, вул. Фрунзе, 24-а
про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки
Суддя А.С. Сидоренко
Секретар судового засідання І.В.Морська
Представники сторін:
Від позивача: Куліш Ю.А. –гол. держподатінспектор, дов. від 21.02.2007р. № 84/9/10-015
Від відповідача: Алексієнко Є.В. –юрист, дов. від 31.10.2007р.
В судовому засіданні 02.11.2007р., на підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
СУТЬ СПОРУ:
Державною податковою інспекцією у Ріпкинському районі (надалі – позивач) заявлено позов до Державного підприємства „Добрянське лісове господарство” (надалі –відповідач) про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки відповідача з 05.11.2007р. по 16.11.2007р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що при наявності підстав для проведення позапланової виїзної перевірки, передбачених п. 8 ч. 6 ст. 111 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, відповідач не допускає посадових осіб державної податкової служби до її проведення.
Відповідач надав письмові заперечення проти позову, згідно яких позовні вимоги ним не визнаються. На думку відповідача, правові підстави для проведення позапланової виїзної перевірки відсутні.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників сторін, з’ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство „Добрянське лісове господарство” зареєстроване розпорядженням Ріпкинської районної державної адміністрації від 28.10.1993р. за адресою: смт. Добрянка Ріпкинського району, вул. Фрунзе, 24 – а, про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців внесені відомості за № 1 055 105 0001 000054.
Державне підприємство „Добрянське лісове господарство” перебуває на обліку в ДПІ у Ріпкинському районі в якості платника податків з 28.01.1993р. за № 1/3.
18.09.2007р. начальником управління аудиту юридичних осіб ДПА в Чернігівській області Білазерською І.С. складена доповідна записка на ім’я голови ДПА в Чернігівській області № 164/23-313, з якої вбачається, що з метою забезпечення надходження до бюджетів всіх рівнів сум податків та зборів (обов’язкових платежів), а також об’єктивності та прозорості при здійсненні контрольно – перевірочної роботи управлінням аудиту юридичних осіб ДПА в Чернігівській області проведений аналіз та співставлення задекларованих даних Державного підприємства „Добрянське лісове господарство” (код 00993509) на момент проведення планової перевірки та при співставленні даних, визначених за результатами виїзної планової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2005р. по 30.06.2006р. було встановлено, що в акті про результати виїзної планової перевірки ДП „Добрянське лісове господарство” (№ 19/23-00993509 від 03.11.2006р.) перевіряючими:
- не зазначений факт ведення підприємством окремого податкового обліку результатів діяльності, що підлягають патентуванню;
- не відображене питання щодо правомірності зменшення нарахованої до сплати суми податку на прибуток за звітні періоди (1 –й квартал 2005р.; 1 –ше півріччя 2005р. та три квартали 2005р.) на вартість придбаних патентів.
Даний факт свідчить про можливе заниження розміру податкових зобов’язань по податку на прибуток за вказані періоди.
До того ж, в акті про результати виїзної планової перевірки ДП „Добрянське лісове господарство” (№ 19/23-00993509 від 03.11.2006р.) питання коригування податкового кредиту на підставі п. п. 7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” не відображене.
Для підтвердження наведених фактів начальник управління аудиту юридичних осіб вважає за необхідне провести службове розслідування стосовно посадових осіб ДПІ у Ріпкинському районі, що здійснювали перевірку ДП „Добрянське лісове господарство” з питань дотримання вимог податкового законодавства та провести повторну перевірку.
Розпорядженням голови ДПА в Чернігівській області від 24.09.2007р. № 324 –р „Про проведення службового розслідування” з метою перевірки фактів, викладених у доповідній записці начальника управління аудиту юридичних осіб ДПА в Чернігівській області Білазерської І.С. від 18.09.2007р. № 164/23-313 та з метою перевірки фактів неналежного виконання службових обов’язків посадовими особами ДПІ у Ріпкинському районі при проведенні планової виїзної перевірки Державного підприємства „Добрянське лісове господарство” зобов’язано начальника ДПІ у Ріпкинському районі провести службове розслідування з дотримання вимог п. 3 Порядку проведення службового розслідування стосовно державних службовців, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 13.06.2000р. № 950 щодо неналежного виконання службових обов’язків начальником відділу аудиту юридичних осіб Атрощенком Ю.В. та головним державним податковим ревізором –інспектором відділу контрольно –перевірочної роботи Ващенко Т.М. при проведенні перевірки Державного підприємства „Добрянське лісове господарство” за період з 01.01.2005р. по 30.06.2006р. (акт від 03.11.2006р. № 19/23-0099409).
Вказаним розпорядженням також зобов’язано заступника голови ДПА в Чернігівській області Акименка В.В. в період проведення службового розслідування забезпечити проведення позапланової виїзної документальної перевірки Державного підприємства „Добрянське лісове господарство” за період з 01.01.2005р. по 30.06.2006р. згідно з вимогами п. 8 ч. 6 ст. 111 Закону України від 04.12.1990р. № 509 –XII „Про державну податкову службу в Україні” зі змінами та доповненнями.
В зв’язку з проведенням службового розслідування стосовно працівників ДПІ у Ріпкинському районі начальника відділу аудиту юридичних осіб Атрощенка Ю.В. та головного державного податкового ревізора –інспектора відділу контрольно –перевірочної роботи Ващенко Т.М. щодо неналежного виконання ними службових обов’язків в ході проведення планової виїзної документальної перевірки Державного підприємства „Добрянське лісове господарство” (код 00993509) за період з 01.01.2005р. по 30.06.2006р. (акт від 03.11.2006р. № 19/23-108/00993509) та згідно з вимогами п. 8 ч. 6 ст. 111 Закону України від 04.12.1990р. № 509 –XII „Про державну податкову службу в Україні” зі змінами та доповненнями наказом голови ДПА в Чернігівській області від 28.09.2007р. № 460 „Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки” зобов’язано начальника ДПІ у Ріпкинському районі видати направлення на проведення позапланової виїзної документальної перевірки Державного підприємства „Добрянське лісове господарство” (код 00993509) за період з 01.01.2005р. по 30.06.2006р.:
-головному державному податковому ревізору –інспектору відділу організації та супроводження перевірок великих підприємств управління аудиту юридичних осіб ДПА в Чернігівській області Бебко Ларисі Михайлівні (радник податкової служби III рангу);
-головному державному податковому ревізору –інспектору відділу організації та супроводження перевірок великих підприємств управління аудиту юридичних осіб ДПА в Чернігівській області Цицурі Аліні Віталіївні (інспектор податкової служби II рангу);
-головному державному податковому ревізору –інспектору відділу супроводження окремих перевірок управління аудиту юридичних осіб ДПА в Чернігівській області Маковій Ірині Миколаївні(інспектор податкової служби II рангу).
Наказом начальника ДПІ у Ріпкинському районі від 11.10.2007р. № 163 „Про проведення позапланової виїзної перевірки” призначено позапланову виїзну перевірку Державного підприємства „Добрянське лісове господарство” (код 00993509) за період з 01.01.2005р. по 30.06.2006р. та зобов’язано вказаних вище ревізорів –інспекторів провести позапланову виїзну документальну перевірку Державного підприємства „Добрянське лісове господарство” (код 00993509) в період з 11.10.2007р. по 24.10.2007р.
Також, начальником ДПІ у Ріпкинському районі видано направлення від 11.10.2007р. № 243 на проведення з 11.10.2007р. по 24.10.2007р. позапланової виїзної документальної перевірки Державного підприємства „Добрянське лісове господарство” (код 00993509).
11 жовтня 2007 року перевіряючими складений акт № 4 щодо недопуску до проведення виїзної позапланової перевірки Державного підприємства „Добрянське лісове господарство” (код 00993509).
Як вбачається з даного акту, директор ДП „Добрянське лісове господарство” не допустив перевіряючих в приміщення для проведення позапланової виїзної перевірки.
Директор ДП „Добрянське лісове господарство” був ознайомлений з виданими ДПІ у Ріпкинському районі направленням на перевірку від 11.10.2007р. № 243 та наказом від 11.10.2007р. № 163, щодо проведення позапланової виїзної перевірки за період з 01.01.2005р. по 30.06.2006р. та відмовився від їх отримання. При цьому перевіряючим не надано можливості розпочати документальну перевірку первинних документів бухгалтерського та податкового обліку.
Приймаючи постанову, суд виходить з наступного:
У відповідності з вимогами чинного законодавства, зокрема п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” від 25.06.1991р. № 1251-ХІІ, платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно п. 1 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990р. № 509-ХІІ (надалі –Закон № 509), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) визначені у ст. 111 Закону № 509.
Так, відповідно до п. 8 ч. 6 цієї статті позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу.
Таким чином, однією із обов’язкових умов для проведення позапланової виїзної перевірки, на підставі п. 8 ч. 6 ст. 111 Закону № 509, являється виявлення вищестоящим органом державної податкової служби факту ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів) внаслідок невідповідності вимогам законів висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом.
Як вбачається із матеріалів справи, такого факту виявлено не було, в доповідній записці начальника управління аудиту юридичних осіб ДПА в Чернігівській області Білазерської І.С. йде мова лише про свідчення деяких фактів про можливе зменшення розміру податкових зобов’язань по податку на прибуток.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про відсутність підстав для проведення позапланової виїзної перевірки відповідача, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 11, 111 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, ст. ст. 71, 94, 158 –163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В позові відмовити повністю.
Дана постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в наступному порядку: про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу –з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) А.С.Сидоренко
Постанова складена у повному обсязі 07 листопада 2007 року.
Суддя (підпис) А.С.Сидоренко