Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
09 травня 2023 року № 520/3343/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського Національного університету внутрішніх справ про визнання бездіяльності та дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Харківського національного університету внутрішніх справ щодо невинесення наказів про нарахування та виплату рядовому поліції ОСОБА_1 , курсанту факультету № 1 Харківського національного університету внутрішніх справ, додаткової щомісячної винагороди, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям, під час дії воєнного стану» № 168 від 28.02.2022;
- визнати протиправними дії Харківського національного університету внутрішніх справ щодо відмови в нарахуванні та виплати та щодо не нарахування та невиплати рядовому поліції ОСОБА_1 , курсанту факультету № 1 Харківського національного університету внутрішніх справ додаткової щомісячної винагороди у розмірі 30000 грн. та у збільшеному розмірі до 100000 грн., встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, за період проходження служби з 28.02.2022 по 30.04.2022;
- зобов`язати Харківський національний університет внутрішніх справ нарахувати і виплатити рядовому поліції ОСОБА_1 , курсанту факультету № 1 Харківського національного університету внутрішніх справ встановлену постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, додаткову щомісячну винагороду у розмірі 30000 грн., а також у збільшеному розмірі до 100000 грн., за період проходження служби з 28.02.2022 по 30.04.2022.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що бездіяльність відповідача щодо невинесення наказів про нарахування та виплату позивачу додаткової щомісячної винагороди, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям, під час дії воєнного стану» № 168 від 28.02.2022 та дії відповідача щодо відмови в нарахуванні та виплати та щодо не нарахування та невиплати позивачу додаткової щомісячної винагороди у розмірі 30000,00 грн. та у збільшеному розмірі до 100000,00 грн., встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, за період проходження служби з 28.02.2022 по 30.04.2022 протиправними та такими, що порушують права позивача. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду.
Також, позивачем разом із позовними вимогами було заявлено клопотання про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду та поновлення строку звернення до адміністративного суду, в обґрунтування якого вказано, що із рапортом та документами, що підтверджують право на нарахування та виплату додаткової щомісячної винагороди відповідно до постанови кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року він звернувся до відповідача 26.05.2022 року, проте лише 18.01.2023 року разом із відповіддю Харківського національного університету внутрішніх справ на адвокатський запит було отримано копію листа відповідача за результатами розгляду зазначеного рапорту та роз`яснення причин не нарахування та не виплати додаткової винагороди у збільшеному розмірі. Фізична відсутність доказів та від сутність можливості їх отримання перешкоджала зверненню до суду із відповідним позовом. Також, позивачем вказано на обставини запровадженні в країні воєнного стану.
Ухвалою суду від 17.02.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за вищевказаним адміністративним позовом, розгляд адміністративної справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
Представником відповідача через канцелярію суду було подано відзив на позов, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує з підстав його необґрунтованості та недоведеності. Водночас, вказано, що позивача як курсанта 3-го курсу факультету №1 з 26.02.2022 року було відправлено в оперативне розпорядження ГУНП в Харківській області. Позивачу було виплачено по 30000,00 грн. згідно наказів від 30.03.2022 року та 26.04.2022 року. Вказана додаткова грошова винагорода була виплачена позивачу відповідно до наказів відповідача згідно з розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 22.03.2022 року №238-р «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету». Оскільки позивач не брав безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, виплата грошової додаткової винагороди у збільшеному розмірі йому не здійснювалась. Також, представником відповідача вказано, що відповідно до наказу МВС від 29.04.2022 № 269 «Про повернення здобувачів освіти ЗВО МВС з Національної поліції» курсантів II-IV курсів з 29.04.2022 повернуто до закладів вищої освіти для продовження освітнього процесу, у зв`язку з чим ОСОБА_1 виплату одноразової грошової допомоги було припинено. Відповідач листами від 23.05.2022 № 1/1112 та від 09.12.2022 № 1/3521 роз`яснив ОСОБА_1 , що згідно з наказами Харківського Національного університету внутрішніх справ від 30.03.2022 № 110 о/с та від 26.04.2022 № 144 о/с в березні-квітні 2022 йому було виплачено одноразову грошову допомогу у розмірі 30000,00 грн., у зв`язку з тим, що він залучався до несення служби в територіальних підрозділах ГУНП в Харківській області. Одночасно зазначено, що виплата грошової допомоги у збільшеному розмірі не передбачена у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 перебуває на посаді курсанта та не брав безпосередньої участі у бойових діях, за які чинним законодавством передбачено збільшену додаткову допомогу. Отже, вимоги позивача щодо виплати йому грошової винагороди у збільшеному розмірі до 70000,00 грн за час проходження стажування у ГУНП в Харківській області є такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства. У той же час, виплата ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди у розмірі 30000,00 грн у березні-квітні 2022 року була здійснена на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 у межах повноважень ректора, що передбачено наказом МВС від 25.03.2019 № 209. В той же час, представником відповідача наголошено на обставинах пропущення позивачем строку на звернення до суду з даним позовом, оскільки доводи останнього про звернення до університету з рапортом 26.05.2022 щодо нарахування та виплати грошової додаткової винагороди та отримання відповіді лише 18.01.2023 за результатом його запиту є необґрунтованими та помилковими з огляду на обставини того, що ОСОБА_1 звернувся з рапортом не 26.05.2022, а 26.04.2022, що свідчить реєстрація за вхідним № 1/О-39, а за результатом розгляду вищевказаного рапорту, 01.05.2022 ОСОБА_1 було роз`яснено порядок отримання грошової винагороди для здобувачів освіти ЗВО МВС у розмірі 30000,00 та 70000,00 гривень керівництвом факультету № 1, а саме заступниками деканів та начальником курсу, що підтверджується рапортом декана факультету № 1 полковника поліції Музичука О.М. від 01.05.2022. Крім того, представником відповідача наголошено на обставинах того, що ОСОБА_1 01.05.2022 подав ректорові університету власноручно написаний рапорт, у якому останній зазначив, що йому було роз`яснено порядок отримання грошової винагороди для здобувачів освіти ЗВО МВС України у розмірі до 30000,00 гривень та до 70000,00 гривень, який йому було зрозуміло. Вказане свідчить про повну обізнаність позивача про порядок виплати йому одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 станом на 01.05.2022. Натомість, позивач звернувся до суду 14.02.2023, тобто через 9 місяців, з порушенням строку на подачу позовної заяви.
Також, позивачем було подано до суду відповідь на відзив із викладенням власної правової позиції стосовно доводів відповідача.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, встановив наступне.
ОСОБА_1 , рядовий поліції, є курсантом Харківського національного університету внутрішніх справ 4-го курсу факультету № 1.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України. Командуванню об`єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з`єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорт)'. Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування наказано запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Також, суд зазначає, що Указом Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні від 14.03.2022 № 133/2022 передбачено продовження строку дії воєнного стану з 05 години 30 хв. 26 березня строком на 30 діб. Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 06 лютого 2023 року № 58/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Позивачем у позовній заяві вказано, що станом на 24.02.2022 він був курсантом 3-го курсу Харківського національного університету внутрішніх справ, факультету № 1, група Ф1-19-304.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 164 від 24.02.2022 «Про направлення здобувачів освіти ЗВО МВС до Національної поліції» ректорам закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських наказано, зокрема, направити курсантів ІI-ІV курсів, магістрів, ад`юнктів, докторантів ЗВО МВС у оперативне розпорядження керівників ГУНП в областях та місті Києві для участі в забезпеченні публічної безпеки та порядку.
На виконання наказу Міністерства внутрішніх справ України № 164 від 24.02.2022 Харківським національним університетом внутрішніх справ було видано наказ № 101 від 26.02.2022 «Про направлення здобувачів освіти університету до Національної поліції».
Відповідно до наказу Харківського національного університету внутрішніх справ № 101 від 26.02.2022 направлені у підпорядкування та оперативне розпорядження ГУНП в областях та м. Києві для участі в забезпеченні публічної безпеки та порядку відповідно до розрахунку, зокрема й курсанти 2-3 курсів факультетів №№ 1-3, 2-4 курсів факультету № 4.
На підставі зазначеного наказу Харківського національного університету внутрішніх справ № 101 від 26.02.2022 та розрахунку перемінного складу університету, який направляється у оперативне розпорядження ГУНП в областях та місті Києві для участі у забезпеченні публічної безпеки і порядку під час дії воєнного стану в Україні (додаток до наказу), позивача, рядового поліції ОСОБА_1 , з 26.02.2022 було відправлено в оперативне розпорядження ГУНП в Харківській області.
Як зазначено позивачем, він фактично з 28.02.2022 проходив службу та виконував обов`язки по забезпеченню безпеки і порядку у відділі кримінальної поліції ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області, у тому числі відповідно до наказів начальника ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області залучався до несення служби, що підтверджується даними довідок ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області № 2466/119-61/2022 від 25.04.2022, № 2467/119-61/2022 від 25.04.2022 та №2468/119-61/2022 від 25.04.2022.
Зі змісту наявних в матеріалах справи довідок вбачається, що позивач з 28.02.2022 року по 22.03.2022 року ніс службу у відділі кримінальної поліції ХРУП №1 ГУНП в Харківській області та залучався до несення служби, а саме:
- 28.02.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. 16:00 год.); 01 - 02.03.2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 03 - 04.03.2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 05.03.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 16:00 год.); 06 - 07.03.2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 08.03.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 16:00 год.); 09 - 10.03.2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 11.03.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 16:00 год.); 12 - 13.03.2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 14.03.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 16:00 год.); 15 - 16.03.2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 17.03.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 16:00 год.); 18 - 19.03.2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 20.03.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 19:00 год.); 21 - 22.03.2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.);
- 23.03.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 19:00 год.); 24 - 25.03.2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 26.03.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 19:00 год.); 27 - 28.03 2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 29.03.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 19:00 год.); 30 - 31.03 2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 01.04.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 19:00 год.); 02 - 03.04.2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 04.04.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 19:00 год.); 05 - 06.04.2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 07.04.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 19:00 год.); 08 - 09.04 2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 10.04.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 19:00 год.); 11 - 12.04.2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 13.04.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 19:00 год.); 14 - 15.04.2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 16.04.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 19:00 год.); 17 - 18.04.2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 19.04.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 19:00 год.); 20 - 21.04 2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 22.04.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 19:00 год.); 23 - 24.04 2022 - охорона адмінбудівлі (з 08:00 год. до 08:00 год.); 25.04.2022 - патрулювання міста Харків (з 08:00 год. до 19:00 год.).
Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України № 269 від 29.04.2022 «Про повернення здобувачів освіти ЗВО МВС з Національної поліції» з метою продовження освітнього процесу в закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, курсантів IІ-IV курсів з 29.04.2022 повернуто до закладів вищої освіти.
Відтак, позивач як рядовий поліції перебував у оперативному розпорядженні ГУНП в Харківській області у період з 28.02.2022 по 29.04.2022 та, як самостійно зазначає останній, брав участь у забезпеченні публічної безпеки і порядку, що підтверджуються інформацією ГУНП в Харківській області, викладеною у листі від 13.10.2022 за № 88аз вс/119/01/12-2022 ГУНП в Харківській області у відповідь на адвокатський запит.
Зі змісту зазначеного листа від 13.10.2022 за № 88аз вс/119/01/12-2022 вбачається, що із посиланням на положення наказу міністра внутрішніх справ України від 24.02.2022 року №164, яким було зобов`язано ректорів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських направити курсантів ІІ - Іvкурсів, магістрів, ад`юнктів, докторантів ЗВО МВС у оперативне розпорядження керівників ГУНП в областях та місті Києві для участі в забезпеченні публічної безпеки і порядку вказано, що до Головного управління Національної поліції в Харківській області з Харківського національного університету внутрішніх справ наказів про направлення зазначених категорій поліцейських у оперативне розпорядження керівника ГУНП в Харківській області з певних списком таких осіб, не надходило, підстав для видання наказу ГУНП в Харківській області про їх підпорядкування територіальному органу поліції не було. Відтак, відсутні можливості надання копій наказів (витягів з наказів) про направлення або підпорядкування ГУНП в Харківській області. Також, вказано, що згідно наданої інформації з Харківського районного управління поліції №1 ГУНП в Харківській області у період часу з 04.03.2022 до 29.04.2022 ОСОБА_1 залучався до несення служби з охорони адміністративної будівлі та прилеглої території зазначеного районного управління поліції, а також до патрулювання території обслуговування ХРУП №1 ГУНП в області. Із посиланням на положення постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 та абз. 3 п. 2 розділу 1 Методичних рекомендацій Національної поліції України щодо виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, відповідно до яких виплата винагороди здійснюється органом, установою за місцем постійного проходження служби поліцейського, де він призначений на штатну посаду на підставі наказів такого органу, установи, вказано, що підстав для виплати ОСОБА_1 додаткової грошової допомоги, визначеної постановою Кабінету Міністрів України, у керівництва ГУНП в Харківській області не було, оскільки у період перебування в оперативному розпорядженні ГУНП в Харківській області він не був призначений на жодну із штатних посад будь-якого із структурних підрозділів ГУНП в Харківській області. Одночасно повідомлено про те, що Головним управлінням Національної поліції в Харківській області інформація про залучення ОСОБА_1 до несення служби Харківським районним управління поліції №1 ГУНП в Харківській області до Харківського національного університету внутрішніх справ не направлялись.
Позивачем у позовній заяві вказано, що у березні та квітні 2022 р. йому було нараховано та виплачено, окрім посадового окладу, грошові кошти у розмірі 30000,00 грн. за березень 2022 р. та 30000,00 грн. за квітень 2022 р.
Зі змісту наданого до суду відзиву на позов вбачається, що відповідно до наказу Харківського національного університету внутрішніх справ від 30.03.2022 № 110 о/с на виконання рішення Вченої ради від 30.03.2022 № 3/6-1 ОСОБА_1 виплачено додаткову грошову винагороду у розмірі 30000,00 грн. та відповідно до наказу Харківського національного університету внутрішніх справ від 26.04.2022 № 144 о/с на виконання рішення Вченої ради від 30.03.2022 № 3/6-1 ОСОБА_1 виплачено додаткову грошову винагороду у розмірі 30000,00 грн.
Як зазначено представником відповідача, вказана додаткова грошова винагорода, виплачена ОСОБА_1 відповідно до вищевказаних наказів Харківського національного університету внутрішніх справ за рахунок цільових коштів, які надійшли згідно з розпорядженням КМУ від 22.03.2022 № 238-р «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» для здійснення виплати, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, що підтверджується довідкою ВФЗБО ХНУВС від 10.03.2023 № 4/49.
Натомість, позивачем у позовній заяві зазначено, що оскільки, у період з 28.02.2022 по 29.04.2022 він перебував в оперативному розпорядженні ГУНП в Харківській області та брав безпосередньо участь у здійсненні на території м. Харкова заходів з національної безпеки і оборони, що покладені на органи та підрозділи МВС згідно із специфікою діяльності, то мав право на отримання додаткової винагороди у збільшеному розмірі - до 100000,00 грн.
Вважаючи свої права порушеними, позивач 25.04.2022 року звернувся з рапортом до ректора Харківського національного університету внутрішніх справ, в якому просив надати роз`яснення щодо можливості виплати додаткової винагороди у збільшеному розмірі під час несення ним служби в умовах воєнного стану у період з 28.02.2022 в ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області. До зазначеного рапорту позивачем було додано копії довідок ХРУП № І ГУНП в Харківській області № 2466/119-61/2022 від 25.04.2022, № 2467/119-61/2022 від 25.04.2022 та № 2468/119-61/2022 від 25.04.2022 з детальною інформацією щодо участі у відповідних заходах.
Зазначений рапорт разом із вказаними документами був направлений позивачем до Харківського національного університету внутрішніх справ 27.04.2022 рекомендованим листом та згідно з рекомендованим повідомленням отриманий відповідачем - 05.05.2022 року.
Також, позивачем зазначений рапорт із додатками було направлено до відповідача із застосуванням електронних засобів електронної комунікації.
Однак, як вказано позивачем, відповіді від відповідача він не отримав.
Натомість копію відповіді відповідача за результатами розгляду рапорту, як зазначає позивач, було отримано лише 18.01.2023 з листом Харківського національного університету внутрішніх справ від 09.12.2022 за вих. № 1/3521 у відповідь на адвокатський запит.
Зі змісту зазначеної відповіді вбачається, що позивача було повідомлено про те, що згідно з наказом МВС від 06.07.2022 № 231 «Про тимчасове переміщення Харківського національного університету внутрішніх справ» факультети №№ 1, 4 передислоковано до м. Кам`янець-Подільський, Хмельницької області та адміністративно-командний склад і факультети №№ 2, 3 - до м. Вінниця. Тому наразі університет не має можливості отримувати поштову кореспонденцію, що надходить за адресою АДРЕСА_1 . З метою забезпечення доступу громадян до інформації, яка знаходиться у розпорядженні ХНУВС, на сайті університету, за посилання https://univd.edu.ua/, в розділі «Доступ до публічної інформації та звернення громадян» розміщено такі способи подачі запитів: телефоном - НОМЕР_1 ; на поштову адресу - АДРЕСА_2 ; на електронну адресу - khnuvs@univd.edu.ua; шляхом заповнення електронної форми запиту на сайті університету; особисто відповідальній особі у відділі документування службової діяльності ХНУВС. Також, щодо питань, зазначених у адвокатському запиті повідомлено, що на виконання наказу МВС від 24.02.2022 № 164, наказом ХНУВС від 26.02.2022 № 101 «Про направлення здобувачів освіти університету до Національної поліції» курсанта 3-го курсу факультету № 1 рядового поліції ОСОБА_1 з 26.02.2022 було відправлено в оперативне розпорядження ГУНП в Харківській області. Відповідно до наказу МВС від 29.04.2022 № 269 «Про повернення здобувачів освіти ЗВО МВС з Національної поліції» курсантів II-IV курсів з 29.04.2022 повернуто до закладів вищої освіти для продовження освітнього процесу. Таким чином, курсант 3-го курсу факультету № 1 рядовий поліції ОСОБА_1 перебував у оперативному розпорядженні ГУНП в Харківській області з 26.02.2022 по 29.04.2022. Одночасно зазначено, що належним чином завірену копію вищевказаного наказу надати неможливо, оскільки ХНУВС не є його видавником. Стосовно повноважень ХНУВС у виплаті курсантам університету додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ від 28 лютого 2022 року № 168 за період їх перебування в оперативному розпорядженні ГУНП повідомлено, що відповідно до Методичних рекомендацій щодо виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану, передбаченої вищевказаною постановою, додаткова та збільшена додаткова винагорода є окремим тимчасовим видом грошового забезпечення поліцейських, який виплачується на період дії воєнного стану, за період проходження ними служби, зокрема тим, які виконують службові обов`язки за штатними посадами. Виплата винагороди здійснюється органом, установою за місцем постійного проходження служби поліцейського, де він призначений на штатну посаду на підставі наказів такого органу, установи. Інформація щодо участі курсанта 3-го курсу факультету № 1 ОСОБА_1 у заходах по забезпеченню публічної безпеки і порядку від ГУНП в Харківській області до університету не надходила. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» наказом ХНУВС від 30.03.2022 № 110 о/с та наказом ХНУВС від 26.04.2022 № 144 о/с курсанту 3-го курсу факультету № 1 рядовому поліції ОСОБА_1 виплачено додаткову винагороду у розмірі 30000 гривень у березні та квітні 2022 року. Курсанту 3-го курсу факультету № 1 рядовому поліції ОСОБА_1 виплачувалась додаткова грошова винагорода у розмірі 30000 гривень у березні та квітні 2022 року. Вказана виплата була припинена у зв`язку з тим, що відповідно до наказу МВС від 29.04.2022 № 269 ОСОБА_1 був повернений до університету для продовження навчання. Додаткова грошова винагорода, передбачена постановою КМУ від 28.02.2022 № 168, у розмірі до 100000 гривень не виплачувалась курсанту 3-го курсу факультету № 1 рядовому поліції ОСОБА_1 , у зв`язку з тим, що від ГУНП в Харківській області до університету не надходила інформація щодо участі ОСОБА_1 у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. Також, вказано, що 26.04.2022 до університету надійшов рапорт курсанта 3-го курсу факультету № 1 рядового поліції ОСОБА_1 , який зареєстрований за вхідним № 1/0-39, щодо надання роз`яснень в частині отримання грошової винагороди у розмірі до 70000 грн за період несення служби з 28.02.2022 по 25.04.2022 та листом ХНУВС від 23.05.2022 № 1/1112 заявнику було надано обґрунтовану відповідь.
Також, зі змісту поданого до суду відзиву на позов судом встановлено, що ОСОБА_1 01.05.2022 подав ректорові університету власноручно написаний рапорт, у якому зазначив, що йому було роз`яснено порядок отримання грошової винагороди для здобувачів освіти ЗВО МВС України у розмірі до 30000 гривень та до 70000 гривень, який йому було зрозуміло.
Позивач, вважаючи свої права порушеними, звернувся до суду з даним позовом.
Стосовно доводів представника відповідача про пропущення позивачем строку на звернення до суду суд зазначає наступне.
Відповідно до частин першої, другої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною третьою та п`ятою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За приписами частин першої та другої статті 233 КЗпП України працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116).
Так, у цій справі позивач звернувся до суду з позовом, в якому, зокрема, просить надати оцінку бездіяльності відповідача щодо невинесення наказів про нарахування та виплату рядовому поліції ОСОБА_1 , курсанту факультету № 1 Харківського національного університету внутрішніх справ, додаткової щомісячної винагороди, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям, під час дії воєнного стану» № 168 від 28.02.2022 та діям відповідача щодо відмови в нарахуванні та виплати та щодо не нарахування та невиплати рядовому поліції ОСОБА_1 , курсанту факультету № 1 Харківського національного університету внутрішніх справ додаткової щомісячної винагороди у розмірі 30000 грн. та у збільшеному розмірі до 100000 грн., встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, за період проходження служби з 28.02.2022 по 30.04.2022.
Втім, положення статті 122 КАС України не містять норми, які б врегульовували порядок звернення осіб, які перебувають (перебували) на публічній службі, до адміністративного суду у справах про стягнення належної їм заробітної плати у разі порушення законодавства про оплату праці (грошового забезпечення військовослужбовців).
Такі правовідносини регулюються положеннями статті 233 КЗпП України, зокрема, частиною другою цієї статті (в редакції, яка набула чинності з 19 липня 2022 року) установлено, що із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні.
Офіційне тлумачення положення указаної норми надав Конституційний Суд України у рішеннях від 15 жовтня 2013 року №8-рп/2013 і №9- рп/2013.
Так, у рішенні від 15 жовтня 2013 року №8-рп/2013 (справа № 1-13/2013) Конституційний Суд України дійшов висновку, що в аспекті конституційного звернення, положення частини другої статті 233 КЗпП України у системному зв`язку з положеннями статей 1, 12 Закону України «Про оплату праці» необхідно розуміти так, що у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, яка йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, зокрема й за час простою, який мав місце не з вини працівника, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат.
Згідно з пунктом 2.1 мотивувальної частини вказаного рішення поняття «заробітна плата» і «оплата праці», які використано у законах, що регулюють трудові правовідносини, є рівнозначними в аспекті наявності у сторін, які перебувають у трудових відносинах, прав і обов`язків щодо оплати праці, умов їх реалізації та наслідків, що мають настати у разі невиконання цих обов`язків.
Верховний Суд, надаючи оцінку поняттям «грошова винагорода», «одноразова грошова допомога при звільненні» та «оплата праці» і «заробітна плата», які використовується у законодавстві, що регулює трудові правовідносини, виснував, що вказані поняття є рівнозначними.
Під заробітною платою, яка належить працівникові, або, за визначенням, використаним у частині другій статті 233 КЗпП України, належною працівнику заробітною платою необхідно розуміти усі виплати, на отримання яких працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем, незалежно від того, чи було здійснене нарахування таких виплат.
Приписами ст.43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно з ч. 1 ст. 59 Закону України "Про Національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Згідно з ч.ч. 1 та 3 ст.47 Закону України «Про Національну поліцію» призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України, а на посади к-урсантів (слухачів) вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, здійснюють керівники таких закладів.
Водночас, приписами пп.2 ч.2 ст.61 Закону України «Про вищу освіту» визначено, що курсантом є особа, яка в установленому порядку зарахована до вищого військового навчального закладу, закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, військового інституту як підрозділу закладу вищої освіти і навчається з метою здобуття вищої освіти за певним ступенем та якій присвоєно військове звання рядового, сержантського і старшинського складу або спеціальне звання рядового, молодшого начальницького складу або таке звання вона мала під час вступу на навчання.
Статтею 72 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що професійне навчання поліцейських складається з: 1) первинної професійної підготовки; 2) підготовки у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання; 3) післядипломної освіти; 4) службової підготовки - системи заходів, спрямованих на закріплення та оновлення необхідних знань, умінь та навичок працівника поліції з урахуванням оперативної обстановки, специфіки та профілю його оперативно-службової діяльності.
Відповідно до ч. 2 ст. 74 Закону України "Про Національну поліцію" підготовка фахівців за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, проводиться на підставі контракту про здобуття освіти, який укладається між навчальним закладом, відповідним органом поліції та особою, яка навчається.
Законом України «Про внесення змін до законів України «Про Національну поліцію» та «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» з метою оптимізації діяльності поліції, у тому числі під час дії воєнного стану», від 15 березня 2022 року № 2123-ІХ (набрав чинності з 1 травня 2022 року), зокрема, унесено зміни до статті 59 Закону України «Про Національну поліцію» відповідно до яких поліцейські проходять службу в поліції під час навчання на денній формі навчання за державним замовленням у закладі вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських.
Приписами ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Грошове забезпечення курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, складається з посадового окладу.
Порядок виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджується Міністерством внутрішніх справ України.
Згідно Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260, (далі - Порядок №260) визначено критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції України, у тому числі здобувачам вищої освіти, яким присвоєно спеціальне звання поліції (далі - здобувачі), закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських.
Там, положеннями п. 5 Розділу І Порядку №260 грошове забезпечення курсантів ЗВО, яких вперше прийнято на службу в поліцію, складається з посадового окладу.
Грошове забезпечення курсантів ЗВО з числа молодшого складу поліції складається з посадового окладу за останньою штатною посадою, яку поліцейський займав до зарахування на навчання, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Відповідно до п. 7 Розділу І Порядку №260 грошове забезпечення курсантам, ад`юнктам, докторантам, слухачам із числа середнього складу поліції, а також курсантам із числа молодшого складу поліції ЗВО виплачується за місцем проходження служби (навчання) виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом ЗВО.
Відтак, до «усіх виплат», право на отримання яких має працівник відповідно до умов трудового договору та державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем (посадовий оклад, оклад за військовим званням, компенсація за невикористані відпустки, інші виплати), також належить і виплата надбавки та премії, які, відповідно, є складовою заробітної плати.
Проте, на момент виникнення спірних правовідносин, частина другої статті 233 КЗпП України діяла в редакції, якою строк звернення працівника до суду з позовом про стягнення належної йому при звільненні заробітної плати у разі порушення законодавства про оплату праці не обмежувався будь-яким строком.
Крім того, суд наголошує, що відповідно до пункту першого глави XIX «Прикінцеві положення» КЗпП України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 233 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2022 року № 1423 «Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 р. № 338 і постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 р. № 1236» дію карантину через COVID-19 продовжено до 30 квітня 2023 року.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку про те, що право позивача на звернення до суду із цим позовом відповідно до положень частини другої статті 233 КЗпП України (в редакції, чинній до 19 липня 2022 року) не обмежене будь-яким строком.
Аналогічного висновку дійшов і Верховний Суд у постанові від 19.01.2023 року по справі №460/17052/21.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.1, ч.1 ст.16 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Як було встановлено під час розгляду справи, період дії воєнного стану було запроваджено Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, та в подальшому строк дії такого стану було продовжено.
Судом встановлено, що п.п. 1 - 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану, в редакції чинній на момент прийняття такої постанови, передбачено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Міністерству фінансів опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.
Відтак, на період дії воєнного стану, зокрема, поліцейським Національної поліції України постановою Кабінету Міністрів України №168 передбачена виплата додаткової винагороди та збільшеної додаткової винагороди.
Також, суд зазначає, що грошова винагорода є одним із різновидів заохочення поліцейських, що передбачено пп. 3 п. 2 ст. 6 Дисциплінарного статуту, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII.
Відповідно до п. 3 Положення про повноваження ректора закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських із застосування заохочень та дисциплінарних стягнень, затвердженого наказом МВС від 25.03.2019 № 209, ректор ЗВО МВС має право застосовувати такі види заохочень, передбачені ст. 6 Дисциплінарного статуту Національної поліції України до поліцейських, які здобувають вищу освіту на певному рівні вищої освіти у ЗВО МВС на денній формі навчання як грошова винагорода.
Водночас, під час розгляду справи встановлено, що позивач станом на 24.02.2022 він був курсантом 3-го курсу Харківського національного університету внутрішніх справ, факультету № 1, група Ф1-19-304.
Наявні в матеріалах справи докази свідчать на користь того, що позивач у період часу з 04.03.2022 року по 29.04.2022 року залучався до несення служби з охорони адміністративної будівлі та прилеглої території районного управління поліції, а також патрулювання території обслуговування ХРУП №1 ГУНП в Харківській області.
З метою врегулювання питань нарахування та виплати додаткової винагороди та збільшеної додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, за підписом Голови Національної поліції України І. Клименка розроблено Методичні рекомендації щодо виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» від 23.03.2022 року № 355-1/ВС.
Відповідно до п. 2 розділу І Методичних рекомендацій виплата винагороди здійснюється органом, установою за місцем постійного проходження служби поліцейського, де він призначений на штатну посаду на підставі наказів такого органу, установи. Видання наказу здійснюється щомісяця не пізніше 28 числа (до завершення воєнного стану).
Згідно п. 3 розділу І Методичних рекомендацій розрахунковий місячний період для виплати винагород визначається з 24 лютого по 25 березня, а в подальшому з 26-го числа поточного місяця на наступні 30 днів періоду дії воєнного стану. У разі, якщо воєнний стан у розрахунковому місячному періоді визначений у меншій кількості календарних днів, ніж розрахунковий місячний період, то розмір винагород визначається шляхом ділення їхніх місячних розмірів на кількість календарних днів, коли був воєнний стан у розрахунковому місячному періоді.
Відповідно до п. 5 розділу І Методичних рекомендацій додаткова винагорода виплачується в межах асигнувань, передбачених в кошторисі органу, установи.
Згідно п. 1 розділу II Методичних рекомендацій додаткова винагорода встановлюється пропорційно та виплачується поліцейським за календарний період проходження служби в розрахунковому місячному періоді з урахуванням умов щодо періодів, які не враховуються до періоду, за який може бути встановлена винагорода згідно з розділом IV цих Методичних рекомендацій.
Відповідно до п. 2 розділу II Методичних рекомендацій додаткова винагорода встановлюється, ураховуючи кількість календарних днів проходження служби, крім періодів, зазначених у пункті 1 розділу IV цих Методичних рекомендацій. Обрахунок додаткової винагороди проводиться шляхом ділення місячного розміру додаткової винагороди 30 000 на кількість календарних днів у розрахунковому місячному періоді дії воєнного стану та множення на кількість днів проходження служби за виключенням періодів, зазначених у п. 1 розділу IV.
Згідно п. 3 розділу II Методичних рекомендацій для оформлення наказу про встановлення додаткової винагороди керівниками структурних підрозділів або відокремлених підрозділів органу (установи) поліції подаються списки поліцейських з пропорційно обрахованим розміром винагороди, що пропонується до встановлення.
Відповідно до п. 1 розділу IV Методичних рекомендацій додаткова винагорода не встановлюється поліцейським за період, зокрема, відсутності за місцем знаходження органу (підрозділу), закладу, установи з незаконних причин.
Відповідно до п.1 розділу ІІІ Методичних рекомендацій збільшена додаткова винагорода (до 70 000 грн додатково до додаткової винагороди) установлюється та виплачується поліцейським, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (далі дії (заходів) за фактичний час виконання ними цих службових обов`язків.
Згідно п. 2 розділу ІІІ Методичних рекомендацій збільшена додаткова винагорода виплачується пропорційно часу участі в діях (заходах) у розрахунковому місячному періоді здійснення дій (заходів) під час воєнного стану, що обраховується за час фактичної участі в діях (заходах).
Перелік дій (заходів) з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної, до забезпечення яких можуть залучатися поліцейські, визначений в додатку 2 до цих Методичних рекомендацій.
Обрахунок персонального розміру збільшеної додаткової винагороди кожного поліцейського проводиться шляхом ділення розрахункового місячного розміру збільшеної додаткової винагороди (з урахуванням пункту 3 розділу І) на кількість календарних днів у розрахунковому місячному періоді дії воєнного стану та множення на кількість днів безпосередньої участі в бойових діях (заходах) і на коригувальний коефіцієнт. У разі залучення до служби на добу, розрахунок добового часу зараховується як два календарних дні, у якому доба почалася та закінчилася.
Розміри коригувальних коефіцієнтів до розрахунку включаються згідно з додатком 2 до цих Методичних рекомендацій.
Час безпосередньої участі в бойових діях (заходах) може бути включений лише в разі здійснення дій (заходів) у районах ведення бойових дій, що затверджені відповідним наказом Головнокомандувача Збройних Сил України.
Згідно п.3 розділу ІІІ Методичних рекомендацій підтвердженням здійснення дій (заходів) є список поліцейських з обрахованим у зазначений спосіб розміром винагороди, що пропонується до виплати (додаток 3), який в подальшому є додатком до наказу.
Зі змісту позовних вимог позивача, вбачається, що на переконання позивача за період проходження служби під час дії воєнного стану, а саме з 04.03.2022 року по 29.04.2022 року, йому не виплачувалася в повній мірі збільшена додаткова винагорода відповідно до Постанови № 168, що призвело до порушення права позивача на отримання вказаної збільшеної додаткової винагороди.
Матеріали справи свідчать на користь того, що рішенням Вченої ради від 30.03.2022 № 3/6-1 «Про виплату додаткової грошової винагороди курсантам Харківського національного університету внутрішніх справ» на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 ухвалено виплатити додаткову грошову винагороду особам перемінного складу університету (курсантам), які на виконання наказу МВС від 24.02.2022 № 164 залучались до охорони публічної безпеки та порядку.
Відповідно до наказу Харківського національного університету внутрішніх справ від 30.03.2022 № 110 о/с на виконання рішення Вченої ради від 30.03.2022 № 3/6-1 ОСОБА_1 виплачено додаткову грошову винагороду у розмірі 30000,00 грн.
Відповідно до наказу Харківського національного університету внутрішніх справ від 26.04.2022 № 144 о/с на виконання рішення Вченої ради від 30.03.2022 № 3/6-1 ОСОБА_1 виплачено додаткову грошову винагороду у розмірі 30000,00 грн.
Вказана додаткова грошова винагорода, виплачена ОСОБА_1 відповідно до вищевказаних наказів Харківського національного університету внутрішніх справ за рахунок цільових коштів, які надійшли згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.03.2022 № 238-р «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» для здійснення виплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, що підтверджується довідкою ВФЗБО ХНУВС від 10.03.2023 № 4/49.
Суд зазначає, що підставою для виплати підвищеної додаткової грошової винагороди є здійснення безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (далі дії (заходів) за фактичний час виконання ними цих службових обов`язків, що передбачено Методичними рекомендаціями.
Під час розгляду справи не встановлено обставин та доказів того, що позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Сторонами протилежного суду не доведено.
Відтак, у суду відсутні підстави вважати, що відповідачем було порушено права позивача в частині виплати додаткової грошової винагороди.
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) до Харківського Національного університету внутрішніх справ (пр. Л. Ландау, буд. 27, м. Харків, Харківська обл., 61080) про визнання бездіяльності та дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мельников Р.В.