Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/701/23
08 травня 2023 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Центр пробації" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України, у якій позивач просить суд:-
- визнати протиправними дії Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України щодо відмови позивачу у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подання та документів для призначення пенсії за вислугу років відповідно до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за № 3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402) та пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- зобов`язати Державну установу «Центр пробації» Міністерства юстиції України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подання та документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за № 3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402) та пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що наказом Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України від 16.01.2023 №50/К позивача звільнено зі служби у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів. Відповідно до наказу від 16.01.2023 №50/К, вислуга позивача на день звільнення становить в календарному обчисленні 24 роки 05 місяців 02 дні; у пільговому обчисленні 31 рік 03 місяці 4 дні. З огляду на вказане позивач звернувся до відповідача із заявою про підготовку та подання до Головного управління ПФУ у Тернопільській області документів про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак, листом 27.02.2023 відповідач у задоволенні таких вимог відмовив, мотивуючи відсутністю у позивача права на призначення пенсії за вислугу років, оскільки, на думку відповідача, для призначення вказаної пенсії особа повинна мати вислугу 25 календарних роки і більше. Позивач вважає, що такою відмовою порушено її право на отримання пенсії за вислугу років, відтак вона звернулася до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 08.03.2023 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у якій встановлено строк подання відповідачу відзиву на позовну заяву, в тому числі клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
21.03.2023 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву зі змісту якого слідує, що відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог в повному обсязі та зазначає, що відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби у період з 1 жовтня 2020 або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. Вказав, що вислуга позивача на день звільнення становить в календарному обчисленні 24 роки 05 місяців 2 дні, що не відповідає, на думку відповідача, умовам призначення пенсії за вислугу років, встановленим пунктом «а» статті 12 Закону № 2262.
Частиною п`ятою статті 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Як підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами, наказом Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України №50/К від 16.01.2023, відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», позивача - підполковника внутрішньої служби, заступника начальника Тернопільського районного відділу філії Державної установи «центр пробації» в Тернопільській області, звільнено з 31 січня 2023 року за пунктом 5 статті 23 Закону України «Про державну кримінально-виконавчу службу України та пунктом 4 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) (арк. справи 8).
У наказі зазначено, що вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 24 роки 05 місяців 02 дні, у пільговому обчисленні 31 рік 03 місяців 04 дні.
15.02.2023 позивач звернулася до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України із проханням підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подання та документи для призначення пенсії за вислугу років відповідно до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за № 3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402) та пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (арк. справи 9-13).
Листом №56/К-63/10/Ян-23 від 27.02.2023 відповідач повідомив, що оскільки у позивача календарна вислуга років менша, ніж передбачено Законом, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, - підстави для направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області документів для призначення пенсії за вислугу років відсутні (арк. справи 20).
Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, оскільки, на його переконання вислугу років для призначення пенсії на підставі пункту статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слід обчислювати у пільговому обчисленні, а не в календарному, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що спірним у цій справі є питання щодо можливості зарахування на пільгових умовах календарної вислуги років позивача (відповідно до Постанови № 393) для призначення йому пенсій за вислугу років за пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262 (далі - Закон №2262).
Згідно пункту «а» статті 1-2 Закону № 2262 право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом.
Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262), пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Згідно пунктів «а», «б», «в» статті 17 Закону №2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Згідно частини четвертої статті 17 Закону №2262-Х1І при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Згідно статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постанову Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей».
Так, порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, яка визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.
Матеріалами справи підтверджується та не заперечується відповідачем, що вислуга років позивача станом на 31.01.2023ьв календарному обчислені складає 24 роки 05 місяців 02 дні, в пільговому підрахунку 31 рік 03 місяці 04 дні.
Однак спірним у вказаній справі є вирішення питання про наявність у позивача права на призначення пенсії за вислугу років з урахуванням пільгової вислуги років, оскільки відповідач вважає, що позивач не має встановленої пунктом "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-XII станом на час звільнення зі служби необхідної календарної вислуги років.
З цього приводу суд зазначає, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Таке правове регулювання дозволяє зробити висновок про те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2262-XII і положенням цього Закону не суперечить.
Статтею 1 Закону № 2262-XII передбачено наведених у ній осіб право на довічну пенсію за вислугу років. Цей же Закон № 2262-XII як єдину обов`язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.
Визначення у Законі №2262-XIIвислуги саме в календарних роках передбачає обов`язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині четвертій статті 17 цього ж Закону щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.
З наведеного слід зробити висновок, що передбачена Законом №2262-XII календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
У свою чергу, передбачені статтею 17-1 Закону № 2262-XII пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку №393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.
Водночас, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII.
Наведені висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18, яка який в силу приписів частини 5статті 242 КАС Українит а частини 6статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" враховується апеляційним судом під час вирішення наведеного спору.
Подібні правові висновки висловлені Верховним Судом також у постановах від 27 липня 2022 року (справа № 766/4549/17), 14 вересня 2022 року (№ 640/14718/20).
Судом встановлено, що на день звільнення зі служби позивач мала визначену пунктом "а" частини першої статті 12 Закону №2262-XII вислугу - 25 років і більше, а тому відповідачем протиправно відмовлено позивачу в оформленні документів для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону №2262-XII.
Водночас, суд звертає увагу на те, що у листі №56/К-63/10/Ян-23 від 27.02.2023 відповідач констатував відсутність правових підстав для призначення позивачу пенсії за вислугу років у порядку пункту "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-XII, у зв`язку з недостатністю вислуги років у календарному обчисленні. Будь-яких зауважень чи заперечень про наявність у позивача стажу в пільговому підрахунку 31 рік 03 місяці 04 дні, відповідач не вказав.
Аналогічний підхід до вирішення спірних правовідносин застосовано також Восьмим апеляційним судом, зокрема, в постанові від 03.05.2023 у справі №300/191/23.
Окремо суд вважає за необхідне вказати, що законодавцем чітко визначено, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Натомість у спірних правовідносинах, відповідач, без належних для цього підстав, надав оцінку наявності (відсутності) права у позивача на зазначений вид пенсії, вийшов за межі наданих йому повноважень та по суті вирішив за орган, який призначає пенсії, питання щодо відсутності у позивача права на призначення пенсії за вислугу років, а відтак - і відсутності необхідності в направленні документів.
За наведених обставин, дослідивши фактичні обставини у відповідності до наведених правових норм суд приходить до переконання, про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною відмови відповідача в складенні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області документів, оформлених у встановленому порядку та спосіб, для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та зобов`язання відповідача підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області необхідні документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини дають підстави для висновку, що позов належить задовольнити.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Державної установи "Центр пробації" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною відмову Державної установи "Центр пробації" в складенні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області документів, оформлених у встановленому порядку та спосіб, для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зобов`язати Державну установу "Центр пробації" підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Центр пробації" судові витрати в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 08 травня 2023 року.
Реквізити учасників справи:
позивач: - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );
відповідач: - Державна установа "Центр пробації" (місцезнаходження: вул. Ю.Іллєнка, 81, м. Київ, 04050, код ЄДРПОУ: 41847154).
Головуючий суддяМірінович У.А.