Рішення № 110725175, 03.05.2023, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.05.2023
Номер справи
756/5647/22
Номер документу
110725175
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

03.05.2023 Справа № 756/5647/22

Номер справи 756/5647/22

Номер провадження 2/756/1012/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2023 року Оболонський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді - Белоконної І.В.,

за участю секретаря - Харук М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 до Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської державної адміністрації) «Київтеплоенерго», Комунального концерну «Центр комунального сервісу» про захист прав споживачів та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі через свого представника звернулися до суду із позовними заявами до Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» (відповідач) про захист прав споживачів та зобов`язання вчинити певні дії, у якому просили суд наступне:

- визнати дії КП «Київтеплоенерго» такими, що порушують права позивачів як споживачів послуги з центрального опалення відповідно до ст. 14, 19, 21, 22 Закону України «Про захист прав споживачів»;

- визнати дії КП «Київтеплоенерго» незаконними, непрозорими та безпідставними та такими, що порушують охоронюваний законом інтерес позивачів у частині нарахування боргу по перерахунку станом на 01.02.2022 та станом на 01.05.2022 за послугу центрального опалення;

- зобов`язати Комунальний концерн «Центр комунального сервісу» виключити з особового рахунку відкритого на ім`я:

ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , перерахунок зазначений у рахунку - фактурі за центральне опалення станом на 01.02.2022 у сумі 17 399,35 гривень та перерахунок станом на 01.05.2022 у розмірі 2 061,73 гривень;

ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 , перерахунок зазначений у рахунку - фактурі за центральне опалення станом на 01.02.2022 у сумі 17 215,01 гривень та перерахунок станом на 01.05.2022 у розмірі 2 137,17 гривень;

ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_3 , перерахунок зазначений у рахунку - фактурі за центральне опалення станом на 01.02.2022 у сумі 10 393,93 гривень та перерахунок станом на 01.05.2022 у розмірі 1 382,86 гривень;

ОСОБА_8 за адресою: АДРЕСА_4 , перерахунок зазначений у рахунку - фактурі за центральне опалення станом на 01.02.2022 у сумі 6 956,48 гривень та перерахунок станом на 01.05.2022 у розмірі 953,27 гривень;

ОСОБА_9 за адресою: АДРЕСА_5 , перерахунок зазначений у рахунку - фактурі за центральне опалення станом на 01.02.2022 у сумі 6 884,39 гривень та перерахунок станом на 01.05.2022 у розмірі 869,39 гривень;

ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_6 , перерахунок зазначений у рахунку - фактурі за центральне опалення станом на 01.02.2022 у сумі 10 629,37 гривень та перерахунок станом на 01.05.2022 у розмірі 1 413,69 гривень;

ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_7 , перерахунок зазначений у рахунку - фактурі за центральне опалення станом на 01.02.2022 у сумі 9 544,34 гривень та перерахунок станом на 01.05.2022 у розмірі 1 408,23 гривень;

ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_8 . перерахунок зазначений у рахунку - фактурі за центральне опалення станом на 01.02.2022 у сумі 16 620,06 гривень та перерахунок станом на 01.05.2022 у розмірі 2 063,21 гривень.

У обґрунтуванні позову зазначали, що позивачі є власниками вказаних вище квартир та споживачами послуг КП «Київтеплоенерго» щодо централізованого опалення приміщень.

У лютому 2021 року позивачам надійшли до сплати рахунки фактури за послугу з центрального опалення. Станом на 01.02.2021 у графі «перерахунок» були додані до сплати значні суми за центральне опалення, а саме: по квартирі АДРЕСА_9 , власником якої є ОСОБА_1 , у графі перерахунок донараховано 17 399, 35 гривень; по квартирі АДРЕСА_10 , власником якої є ОСОБА_6 , у графі перерахунок донараховано 16 620,06 гривень; по квартирі АДРЕСА_11 , власником якої є ОСОБА_10 , у графі перерахунок донараховано 17 215,01 гривень; по квартирі АДРЕСА_12 , власником якої є ОСОБА_9 , у графі перерахунок донараховано 6 884,39 гривень; по квартирі АДРЕСА_13 , власником якої є ОСОБА_7 , у графі перерахунок донараховано 10 393, 93 гривень; по квартирі АДРЕСА_14 , власником якої є ОСОБА_8 , у графі перерахунок донараховано 6 956,48 гривень; по квартирі АДРЕСА_15 , власником якої є ОСОБА_5 , у графі перерахунок донараховано 9 544,34 гривень; по квартирі АДРЕСА_16 , власником якої є ОСОБА_3 , у графі перерахунок донараховано 10 629, 37 гривень.

У травні 2022 року вищезазначеним споживачам надійшли до сплати рахунки фактури за послугу з центрального опалення станом на 01.05.2022 у графі «перерахунок» були додані до сплати значні суми за центральне опалення, а саме: по квартира АДРЕСА_9 , власником якої є ОСОБА_1 , у графі перерахунок донараховано 2 061,73 гривень; по квартирі АДРЕСА_10 , власником якої є ОСОБА_6 , у графі перерахунок донараховано 2 063,21 гривень; по квартирі АДРЕСА_11 , власником якої є ОСОБА_10 , у графі перерахунок донараховано 2 137,17 гривень; по квартирі АДРЕСА_12 , власником якої є ОСОБА_9 , у графі перерахунок донараховано 869,39 гривень; по квартирі АДРЕСА_13 , власником якої є ОСОБА_7 , у графі перерахунок донараховано 1 382,86 гривень; по квартирі АДРЕСА_14 , власником якої є ОСОБА_8 , у графі перерахунок донараховано 953,27 гривень; по квартирі АДРЕСА_15 , власником якої є ОСОБА_5 , у графі перерахунок донараховано 1 408,23 гривень; по квартирі АДРЕСА_16 , власником якої є ОСОБА_3 , у графі перерахунок донараховано 1 413,69 гривень.

Позивачі вважають, що дії КП «Київтеплоенерго» стосовно здійснення перерахунків у бік збільшення нарахувань за послугу центрального опалення є незаконними, безпідставними та нічим не підтвердженими.

Зокрема, акцентують увагу суду на тому, що чинним законодавством не передбачено здійснення перерахунку способом у бік збільшення нарахувань.

Також позивачі додають, що з березня 2020 року по 22 березня 2022 року в Україні діє адаптивний карантин запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), а тому КП Київтеплоенерго не має права нараховувати інфляційні збитки та 3 % річних, оскільки ці нарахування за своєю правовою природою є різновидом пені і не можуть бути нараховані в період дії адаптивного карантину.

Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 02.08.2022 за вказаним вище позовом відкрито провадження.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представники КП «Київтеплоенерго» та КК «Центр комунального сервісу» у судовому засіданні проти позову заперечували, посилаючись на його безпідставність.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, виходячи з наступного.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Позивач ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач ОСОБА_4 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_2 .

Позивач ОСОБА_7 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_3 .

Позивач ОСОБА_8 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_4 .

Позивач ОСОБА_9 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_5 .

Позивач ОСОБА_3 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_6 .

Позивач ОСОБА_5 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_7 .

Позивач ОСОБА_6 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_8 .

Як вбачається зі змісту наказу Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 04.05.2018 року за № 224, закріплено за КП «Київтеплоенерго» на праві господарського віддання з дня, наступного за днем підписання акту прийняття-передання основних засобів комунальної власності територіальної громади міста Києва, які передаються виконавчому органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з володіння ПАТ «Київенерго», у зв`язку з припиненням угоди щодо реалізації проекту управління та реформування енергетичного комплексу м. Києва від 27.09.2001 року, укладеної між Київською міською держаною адміністрацією та Акціонерною енергопостачальною компанією «Київенерго».

Тобто КП «Київтеплоенерго», отримавши в користування на праві господарського віддання основні засоби виробництва та постачання теплової енергії м. Києва, набуло статусу виконавця вказаних комунальних послуг, починаючи з опалювального сезону 2018-2019 років і станом на день розгляду справи у м. Києві, в тому числі до багатоквартирного будинку

АДРЕСА_17 нарахування за послугу з централізованого опалення відбувається згідно з показниками вузлів комерційного обліку (будинковими лічильниками).

У судовому засіданні з пояснень сторін встановлено, що з жовтня 2019 року квартири в будинку 16-Д не оснащені вузлами розподільчого обліку комунальних послуг (індивідуальними лічильниками). Квартири АДРЕСА_18 і АДРЕСА_19 мають індивідуальне опалення. Нарахування за послуги з централізованого опалення з жовтня 2019 року відбуваються, як для будинку неоснащеного вузлами розподільчого обліку централізованого опалення.

Пунктом 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» передбачено, що комерційний облік комунальних послуг - визначення за допомогою вузла комерційного обліку або за встановленими правилами у передбачених цим Законом випадках кількісних і якісних показників комунальної послуги, вимірювання яких забезпечується вузлом обліку, на підставі яких проводяться розрахунки за спожиті комунальні послуги.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», вузол комерційного обліку - вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під`їзді), обладнаній окремим інженерним вводом.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», визначений за допомогою вузла (вузлів) комерційного обліку (а у випадках, передбачених частиною другою статті 9 цього Закону, - за розрахунковим або середнім споживанням) обсяг спожитої у будівлі теплової енергії включає обсяги теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень, які є самостійними об`єктами нерухомого майна, опалення місць загального користування, гаряче водопостачання (у разі обліку теплової енергії у гарячій воді), забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції) та розподіляється між споживачами в такому порядку:

1) загальний обсяг теплової енергії, що надходить до індивідуального теплового пункту, зменшується на обсяг теплової енергії, витраченої на приготування гарячої води, визначений на підставі показань відповідних вузлів обліку, а в разі їх відсутності - за методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства;

2) обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, визначається та розподіляється між споживачами пропорційно до площі (об`єму) квартири (іншого приміщення) за методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства;

3) загальний обсяг теплової енергії (крім обсягу теплової енергії, витраченого на приготування гарячої води, забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції), опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, а також приміщень, де встановлені вузли розподільного обліку теплової енергії/прилади - розподілювачі теплової енергії) розподіляється між споживачами, приміщення/опалювальні прилади яких не оснащені вузлами розподільного обліку теплової енергії/приладами - розподілювачами теплової енергії, пропорційно до опалюваної площі (об`єму) таких споживачів.

Згідно ч. 2 ст. 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», розподіл між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг здійснюється відповідно до методики, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Розподіл обсягів спожитої теплової енергії споживачами у будинку АДРЕСА_20 здійснюється відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2018 року № 315.

Відповідачем КП «Київтеплооенерго» у листопаді 2020 року було отримано уточнюючу інформацію щодо опалювальних площ квартир у будинку АДРЕСА_20 , у зв`язку з чим внесено дану інформацію до програмно-апаратного комплексу, що призвело до змін в загальній опалювальній площі квартир будинку АДРЕСА_20 , та відповідно, визначення частки місць загального користування для кожної квартири.

На підставі вказаного у листопаді 2020 року проведено перерозподіл обсягів спожитої теплової енергії згідно з показниками будинкових засобів обліку теплової енергії за період з 01.10.2018 по 30.04.2019 по будинку та здійснено коригування нарахувань за послугу з централізованого опалення за вказані періоди з відображенням у рахунку-повідомлені за листопад 2020 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», після відновлення надання показань вузлів обліку такими споживачами виконавець відповідної комунальної послуги або інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, зобов`язані провести перерахунок із споживачем, а для вузлів розподільного обліку - з усіма споживачами будівлі.

У січні 2021 року відповідачем було скасовано перерозподіл, який здійснено в листопаді 2020 року, та повторно перерозподілено обсяги теплової енергії за період з 01.10.2018 по 30.04.2019, що відображено в рахунку-повідомлені за січень 2021 року.

З матеріалів справи вбачається, що в листопаді 2020 року позивачам було здійснено коригування в бік зменшення, відповідно до виконаного некоректного з технічних причин перерахунку, а потім у січні 2021 року у зв`язку з скасуванням перерозподілу за листопад 2020 року та проведенням повторного перерозподілу за період з 01.10.2018 по 30.04.2019 позивачам було зроблено коригування у бік збільшення, а саме:

- по квартирі АДРЕСА_9 , власником якої є ОСОБА_1 , у листопаді 2020 року було знято нарахування на суму - 17 245,12 грн, у січні 2021 року було донараховано - 17 399,35 грн;

- по квартирі АДРЕСА_10 , власником якої є ОСОБА_6 , у листопаді 2020 року було знято нарахування на суму - 16 472,41 грн, у січні 2021 року було донараховано - 16 620,06 грн;

- по квартирі АДРЕСА_11 , власником якої є ОСОБА_4 , у листопаді 2020 року було знято нарахування на суму - 17 062,45 грн, у січні 2021 року було донараховано - 17 215,01 грн;

- по квартирі АДРЕСА_14 , власником якої є ОСОБА_8 , у листопаді 2020 року було знято нарахування на суму - 6 893,80 грн, у січні 2021 року було донараховано - 6 956,48 грн;

- по квартирі АДРЕСА_15 , власником якої є ОСОБА_5 , у листопаді 2020 року було знято нарахування на суму - 10 840,57 грн, у січні 2021 року було донараховано - 9 544,34 грн;

- по квартирі АДРЕСА_13 , власником якої є ОСОБА_7 , у листопаді 2020 року було знято нарахування на суму - 11 612,45 грн, у січні 2021 року було донараховано - 10 393,63 грн;

- по квартирі АДРЕСА_16 , власником якої є ОСОБА_3 , у листопаді 2020 року було знято нарахування на суму - 10 533,92 грн, у січні 2021 року було донараховано - 10 629,37 грн;

- по квартирі АДРЕСА_12 , власником якої є ОСОБА_9 , у листопаді 2020 року було знято нарахування на суму - 6 822,39 грн, у січні 2021 року було донараховано - 6 884,39 грн.

Щодо перерахунку, який був здійснений у квітні 2022 року, суд уважає необхідним зазначити наступне.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

На підставі вказаного КП «Київтеплоенерго» не було здійснено позивачам нарахувань за надані послуги централізованого опалення за лютий 2022 року. Проте, у квітні 2022 року після припинення активних бойових дій на території м. Києва та Київської області відповідачем було здійснено позивачам перерахунок та донараховано суму за послуги, що були надані у лютому 2022 року.

З матеріалів справи вбачається, що позивачам не здійснювалися додаткові надмірні нарахування за послуги, які вони не отримували, перерахунки здійснені відповідно до вимог законодавства України.

Згідно із ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлений договором або законом.

Підпунктом 4 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» від 17.03.2020 № 530-ІХ встановлено, що на період дії карантину або обмежувальних заході пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (СОVID -19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.

Проте, суд звертає увагу, що передбачене ч. 2 ст. 625 ЦК України нарахування 3% річних та інфляційної складової має компенсаційний, а не штрафний характер, оскільки є способом захисту майнового права та інтересу, який полягає в отриманні компенсації від боржника. Неустойка має штрафний, а не компенсаційний характер. Зазначене положення встановлено Великою Палатою Верховного Суду у Постанові від 20.03.2019 № 761/26293/16-ц.

Таким чином, нарахування на суму боргу індексу інфляції, а також трьох процентів річних регламентуються статтею 625 ЦК України і за своїм юридичним змістом не є неустойкою.

Щодо тверджень позивачів про ті обставини, що дії КП «Київтеплоенерго» стосовно здійснення перерахунку за послугу з центрального опалення не відповідає поняттю перерахунок та не може бути здійснено у бік збільшення, суд звертає увагу, що позивачі посилаються на поняття перерахунку, що наведене в Порядку здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її ненадання, надання невідповідної якості, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 482, який не поширюється на спірні правовідносини.

Згідно п. 1 Порядку, він визначає механізм здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її ненадання, надання невідповідної якості.

Однак, відповідач не надає позивачам послуги з управління багатоквартирним будинком та не здійснює жодних нарахувань за таку послугу, а тому вказаний Порядок не регулює спірні правовідносини.

Крім того, вказаний Порядок не врегульовує взаємовідносини між сторонами стосовно надання послуг з центрального опалення.

Натомість, пунктом 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, передбачено, що після отримання показань квартирних засобів обліку, якщо вони відрізняються від розрахованих за показаннями будинкових засобів обліку, виконавець здійснює коригування плати за надану послугу в наступному розрахунковому періоді шляхом зменшення або збільшення обсягів спожитої кожним споживачем послуги, що відображається в платіжному документі періоду, наступного за здійсненням коригування.

Всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи встановлені вище обставини, суд не вбачає законних підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 12, 81, 82, 89, 263, 265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 03 травня 2023 року.

Суддя,- Белоконна І.В.