Справа № 2-6921/10
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
(заочне)
01 вересня 2010 року м. Донецьк
Будьоннівський районний суд м. Донецька у складі:
Головуючий-суддя Янчук Т.О.
При секретарі Сафіній А.Х
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради про визнання неправомірними дій субєкта владних повноважень, стягнення грошових коштів,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 є особою яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, категорія 1, інвалід 2 групи , перебуває на обліку у відповідача УПСЗН Будьоннівської районної у м. Донецьку ради і на підставі ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” має право на отримання щорічної грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 5-х мінімальних заробітних плат, яку йому має сплачувати відповідач. Відповідачем йому така допомога за 2004-2005 роки виплачена в розмірі по 26,70 грн за кожний рік, за 2006-2008 роки виплачено в розмірі по 120 грн. , за 2009 рік така допомога призначена в розмірі по 120 грн., однак до теперішнього часу не виплачена.. Позивач вважає, що такі дії відповідача УПСЗН є протиправними, такими що не відповідають вимогам ст. 48 вказаного закону, оскільки розмір щорічної допомоги визначався не кратними розмірами мінімальної заробітної плати і УПСЗН не доплатило 13286,60 гривень.
Позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та невиплати йому в неналежному розмірі щорічної допомоги на оздоровлення за 2004-2009 роки.;
- стягнути з відповідача на його користь недоотриману компенсацію на оздоровлення за 2004-2009 роки в розмірі 13286,60 гривень.
Позивач належним чином та завчасно сповіщений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не зявився. Надав суду письмову заяву, за якою підтримав в повному обсязі заявлені позовні вимоги та доводи позовної заяви на яких вони ґрунтуються.
Відповідач Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради, належним чином та завчасно сповіщений про час та місце розгляду справи, в судове засідання представника не направив, про причини неявки суду не повідомив. Суд вважає на підставі доказів які є в матеріалах справи винести заочне рішення по даній справі.
Суд дослідивши матеріали цивільної справи, встановив наступні фактичні обставини:
Згідно копії посвідчення (а.с.6), ОСОБА_1 має статус особи, що потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1 ) , інвалід 2 групи., перебуває на відповідному обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради та на підставі ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” має право на отримання щорічної грошової допомоги на оздоровлення. Згідно довідки УПСЗН (а.с. 8), фактично позивачу така допомога за 2004 рік в розмірі 26,70 рік виплачена 22.12.2004 року, за 2005 рік-в розмірі 26,70 грн. виплачено 10.08.2005 року, за 2006 рік в розмірі 120 грн виплачена 14.06.2006 ріку, за 2007 рік в розмірі 1120 грн - виплачено 27.02.2007 року, за 2008, рік в розмірі 120 грн. виплачена 11.09.2008 року ,за 2009 рік нараховано по 120 грн , однак не виплачено до теперішнього часу.
Аналізуючи правовідносини, що є предметом судового розгляду суд враховує наступне:
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.2 ст.1 ЦК.України до майнвих відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, цивільне законодавство не застосовується, Якщо інше не встановлено законом.
Ураховуючи наведене та відповідні спеціальні законодавчі акти, які підлягають застосуванню у справах із соціальних правовідносин, що носять публічно-правовий храктер, суд може визнати дії відповідачів законноми чи незаконними та в разі незаконості їхніх дій -зобовязати провести нарахування\перерахування та виплату належних сум відповідно до закону.
Згідно ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, щорічна допомога на оздоровлення (компенсація за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС) виплачується в таких розмірах: особам потерпілим від Чорнобильської катастрофи 1 категорія , - чотири мінімальні заробітні плати.
Постановами Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 „Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та від 12 липня 2005 р. № 562 “Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено конкретні розміри щорічної допомоги на оздоровлення в твердій грошовій сумі, зокрема для категорії 1 починаючи з 2005 року - в розмірі 120 гривень.
Згідно із ст. 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», фінансування витрат, повязаних з реалізацією цього Закону здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги щодо грошової допомоги на оздоровлення за 2004-2009 роки , суд виходить з того, що визначений Кабінетом Міністрів розмір щорічної допомоги на оздоровлення не відповідає вимогам ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 796-XI від 28 лютого 1991 року, тому до спірних правовідносин суд застосовує акт вищої юридичної сили Закон. Нарахування щорічної допомоги на оздоровлення позивачеві здійснювалося УПСЗН у розмірі, значно нижчому за відповідний розмір мінімальної заробітної плати, який визначається на момент виплати або на кінець відповідного року, якщо виплати в поточному році не здійснювалися та встановив:
- щодо виплат за 2004 рік розмір мінімальної заробітної плати визначається станом на момент виплати грудень 2004 рік - 237 грн.
- щодо виплати за 2005 рік - станом на серпень 2005 року 310 грн
- щодо виплати за 2006 рік- станом на червень 2006 року 350 грн.
- щодо виплати за 2007 рік - станом на лютий 2007 року 400 грн.
- щодо виплати за 2008 рік - станом на вересень 2008 рік, 525 грн..
- щодо виплат за 2009 рік визначається станом на 31 грудня 2009 року, оскільки відповідні виплати в 2009 році не здійснювалися-744 грн.( Закон України №1646 - від 20.10.2009 року).
Суд враховує наявність спірного питання щодо можливості застосування визначених Законами України про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на відповідні роки розмірів мінімальної заробітної плати для розрахунку щорічної допомоги на оздоровлення, встановленої ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Суд виходить з того, що Законом України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” передбачено, що мінімальний розмір заробітної плати визначається виключно Законами України. Зі змісту вказаних Законів не вбачається обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати, встановленої цими Законами з метою реалізації норми ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки в них передбачається обовязок Кабінету Міністрів України здійснювати застосування цих норм виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету на відповідні роки. Між тим, з моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів № 836, встановлені нею розміри щорічної допомоги на оздоровлення до прийняття 12.07.2005 року постанови Кабінету Міністрів України „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за №562, залишалися незмінними, у той час, як Верховною Радою України неодноразово змінювався розмір мінімальної заробітної плати, щорічно затверджувався новий державний бюджет. За наведених обставин дії УПСЗН щодо визначення позивачу сум щорічної допомоги на оздоровлення в зазначений період є протиправними і порушене право позивача підлягає відновленню. На думку суду, достатнім для повного відновлення порушеного права позивача буде зобовязання відповідача вчинити дії щодо нарахування та виплати йому недоплачених сум щорічної допомоги на оздоровлення, що відповідає характеру спірних правовідносин.
Визначаючи розмір недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення, яку відповідач УПСЗН зобовязаний виплатити позивачу, суд виходить з наступних розрахунків:
- за 2004 рік - 237грн х5 26,70 грн= 1158,50 грн
- за 2005 рік 310грн х5-26,70 грн = 1523,3 грн
- за 2006 рік - 350 грн. х5- 120 грн.= 1630 грн.
- за 2007 рік - 400 грн. х5- 120 грн.= 1880 грн.
- за 2008 рік - 525 грн. х5 120 грн.= 2505 грн
- за 2009 рік 744 х 5 = 3720 гривень
- всього разом 12416,80 грн..
Керуючись ч. 2 ст. 19, ст. 56 Конституції України, ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 796-XI від 28 лютого 1991 року, ст.ст.10,60,209,212-214 ЦПК.України, суд, -
В И Р Ш И В
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради про визнання протиправними дій субєкта власних повноважень, стягнення з відповідача грошових коштів задовольнити частково...
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради при визначенні ОСОБА_1 сум щорічної допомоги на оздоровлення за 2004- 2009 роки такими, що не відповідає вимогам ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 796-XI від 28 лютого 1991 року, протиправними.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради (83030, м. Донецьк, Будьоннівський р-н, вул. Октября, б. 16, код ЄДРПОУ 26000300) здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”: за 2004- 2009 роки 12416,80 грн. ( Дванадцять тисяч чотириста шістнадцять грн. ) 90 коп.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана у Апеляційний суд Донецької області через Будьоннівський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з оголошення рішення суду.
Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії рішення суду.
Суддя