Рішення № 110699631, 08.05.2023, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2023
Номер справи
300/108/23
Номер документу
110699631
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" травня 2023 р. справа № 300/108/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання неправомірними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

10.01.2023 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради (далі - відповідач) про неправомірними дії щодо відмови в призначенні допомоги при народженні дитини та зобов`язання призначити та виплачувати допомогу при народженні дітей.

16.01.2023 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги щодо предмету даного адміністративного позову обґрунтовані тим, що відповідач відмовив позивачу як внутрішньо переміщеній особі в призначенні допомоги при народженні дитини, з тих підстав, що звернення за її призначенням надійшло пізніше 12 календарних місяців після народження дитини. Вважає такі дії неправомірними, тому просить зобов`язати відповідача призначити та виплачувати допомогу при народженні дітей

Відповідач отримав 20.01.2023 ухвалу про відкриття провадження у справі від 16.01.2023. Правом подання відзиву на позову заяву не скористався. Згідно з частиною 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заяві по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта громадянина України за № НОМЕР_1 .

Рішеннями Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області за № 344/9196/22, № 344/9192/22 від 29.07.2022 встановлено факт народження на тимчасово окупованій території в місті Саки Автономної Республіки Крим, дітей чоловічої статі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , матір`ю яких є позивач, а батьком ОСОБА_4 .

11.08.2022 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Юстиції (м. Івано-Франківськ) видано свідоцтва серії НОМЕР_2 та серії НОМЕР_3 про народження ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Єрмоленки ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 мають статус внутрішньо переміщених осіб, що підтверджується довідками про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за № 2615-5002301229, № 2615-5002301552, № 2615-5002301229, № 2615-5002301328 від 07.11.2022. Їхнім місцем проживання є АДРЕСА_1 , зареєстрованим місцем проживання - АДРЕСА_3.

Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, на заяву позивача від 15.11.2022 про призначення допомоги при народженні дитини, листом за № 6420/45.41-15/35в від 12.12.2022 відмовив в призначенні допомоги на дітей ОСОБА_6 та ОСОБА_8 . Відмова в призначенні допомоги обґрунтована тим, що звернення за допомогою було подано пізніше 12 календарних місяців після народження дітей.

Позивач, вважаючи такі дії відповідача неправомірними, звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей встановлює Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема допомога при народженні дитини (пункт 2 статті 3 Закону).

Допомога при народженні дитини призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника) (частина 1 статті 5 Закону).

Згідно з частиною 1 статті 6 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров`я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

Допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною (частина 1 статті 10 Закону).

Відповідно до статті 11 даного Закону допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.

Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.

Даний перелік документів є вичерпним.

У разі народження (встановлення опіки) двох і більше дітей допомога надається на кожну дитину.

Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Згідно з частиною 1 статті 12 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога при народженні першої та кожної наступної дитини призначається у розмірі 41 280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Умови призначення і виплати видів державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначає Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України за № 1751 від 27.12.2001 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 10 Порядку допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

Згідно з пунктом 11 Порядку для призначення допомоги при народженні дитини за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копія свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу).

Особи, що звернулися за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей (народжених до 30 червня 2014 р. ), подають копії свідоцтв про народження кожної дитини, яка враховується під час визначення розміру допомоги.

Пунктом 12 Порядку встановлено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини (пункт 13 Порядку).

Таким чином, для призначення допомоги при народженні дитини за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: заява одного з батьків, з яким постійно проживає дитина та копія свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу). Допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Як встановив суд, свідоцтва про народження дітей ОСОБА_6 та ОСОБА_8 видано Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Юстиції (м. Івано-Франківськ) 11.08.2022. Із заявою про призначення допомоги при народженні дитини позивач звернулася 15.11.2022.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Сімейного Кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з пунктом 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року №789-XII, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

У постанові Верховного Суду від 16 липня 2020 року у справі №265/4175/16-а зазначено, що допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

Згідно правових висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 14.02.2018 в справі №591/610/16-а та від 02.10.2018 в справі №495/3711/17, визначений частиною сьомою статті 11 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» строк підлягає поновленню, а допомога при народженні дитині підлягає призначенню у разі наявності поважних причин такого пропуску, оскільки неможливість своєчасного звернення батьків порушує інтереси дитини, що є неприпустимим.

Керуючись принципом верховенства права, суд вважає, що з урахуванням інтересів дитини та обставин, встановлених судом, позивач має право на звернення до органу соціального захисту населення за призначенням допомоги при народженні дитини та отримання цієї допомоги.

Строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини може бути поновлено лише за наявності поважних причин, які обумовлюють несвоєчасне звернення батьків, тобто обставин, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій, що підтверджені належними доказами.

Суд звертає увагу, що позивач зверталася за державною допомогою в інтересах дітей для їх належного матеріального забезпечення. З об`єктивних причин вона не мала змоги звернутися до відповідача з відповідною заявою, оскільки перебувала на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим без забезпеченої можливості безпечно виїхати з цієї території разом з малолітніми дітьми.

Позивач звернулася 15.11.2022 до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини, одразу після отримання свідоцтв про народження дітей від 11.08.2022 та довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 07.11.2022 як самої позивача, так і її дітей, після переміщення з тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим.

Як наслідок, суд приходить до висновку, що позивач до 15.11.2022 з об`єктивних причин не мала змоги своєчасно звернутися до відповідача, оскільки перебувала на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

За загальним правилом, діями суб`єкта владних повноважень є сукупність вчинків здійснених у межах наданих чинним законодавством повноважень. Отже, під протиправними діями суб`єкта владних повноважень слід розуміти активну форму поведінки, пов`язану з виконанням дій, які такий суб`єкт не мав права вчинювати відповідно до його повноважень, за відсутності обставин, з якими пов`язана необхідність вчинення певної дії або з порушенням процедури.

До адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено, оскільки підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб`єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод. Однак обов`язковою умовою здійснення такого захисту судом є об`єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу саме позивача. При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб`єктивних прав та обов`язків, тобто припинення можливості чи неможливість реалізації її законного права та/або виникнення додаткового обов`язку.

В даних правовідносинах, права позивача порушуються відмовою Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, викладену в листі за № 6420/45.41-15/35в від 12.12.2022, у призначенні виплати допомоги при народженні дитини.

За таких обставини, з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає, що висновку, що належним та достатнім способом захисту порушених прав позивачки буде визнання протиправним дії відповідача щодо відмови в призначенні допомоги при народженні дитини та зобов`язання відповідача призначити та виплачувати позивачу державну допомогу при народженні дитини.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заявлений позивачем адміністративний позов є обґрунтованим, а позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, згідно з квитанцією за № 0.0.2808572745.1 від 10.01.202, підтвердила сплату судового збору на суму 1 073, 60 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в розмірі 1 073, 60 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним дії Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради щодо відмовив ОСОБА_1 в призначенні допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зобов`язати Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради (індекс 76018, вулиця Грушевського, 29, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 36733431) призначити та виплатити з 15.11.2022 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку та розмірах, визначених Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради (індекс 76018, вулиця Грушевського, 29, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 36733431) судовий збір в розмірі 1 073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційної адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап`юк С.В.