Рішення № 110673024, 05.05.2023, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2023
Номер справи
300/46/23
Номер документу
110673024
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" травня 2023 р. справа № 300/46/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Микитин Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Калуської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Управління культури, національностей та релігії Івано-Франківської обласної державної адміністрації до Болехівської міської ради Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Калуської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління культури, національностей та релігії Івано-Франківської обласної державної адміністрації (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Болехівської міської ради Івано-Франківської області (далі - відповідач, Болехівська міська рада) про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у не проведенні реєстрації права власності на об`єкт культурної спадщини місцевого значення житловий будинок (мур) у м. Болехові по вул. Коновальця, 4 (охоронний номер 110746 (422-іф) за адресою, визначеною у Законі України "Про Перелік пам`яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації" та не укладенні з Управлінням культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації охоронного договору на цей об`єкт, зобов`язання вчинити дії щодо реєстрації права власності на об`єкт культурної спадщини місцевого значення житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 (охоронний номер 110746 (422-іф) за адресою, визначеною у Законі України "Про Перелік пам`яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації", зобов`язання укласти із Управлінням культури національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації охоронний договір на об`єкт культурної спадщини місцевого значення: житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця 4 (охоронний номер 110746 (422-іф).

Позовні вимоги мотивовано тим, що житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 (охоронний номер 110746 (422-іф) згідно з положеннями Закону України "Про Перелік пам`яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації" від 23.09.2008 включено до переліку пам`яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації. Калуською окружною прокуратурою при здійсненні представницької діяльності встановлено факт протиправної бездіяльності Болехівської міської ради у сфері охорони культурної спадщини, що призводить до порушення режиму використання та охорони об`єктів культурної спадщини місцевого значення: житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця 4 (охоронний номер 110746 (422-іф) та може негативно вплинути на його збереження. Вказаний будинок використовувався як приміщення пологового відділення КНП "Болехівська центральна міська лікарня" Болехівської міської ради. Пунктом 6.3 рішення міської ради від 10.06.2020 № 11-52/20 доручено балансоутримувачам майна зареєструвати право власності на об`єкти вказані в п. п. 2, 3 рішення за Болехівською міською радою в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Водночас на даний час реєстрація права власності за Болехівською міською радою на об`єкт культурної спадщини місцевого значення: житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 (охоронний номер 110746 (422-іф) не відбулась. При цьому, обов`язок укладення охоронного договору покладається саме на власника пам`ятки, а не на орган охорони культурної спадщини, і саме власник повинен ініціювати укладення охоронного договору. Відтак, Болехівська міська рада, як власник пам`ятки архітектури, зобов`язана була укласти з Управлінням культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації охоронний договір. З огляду на викладені обставини позивач просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.01.2023 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку, визначеному статтею 262 КАС України.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 02.02.2023. Щодо заявлених позовних вимог представник заперечив, зокрема зазначив, що часових рамок для виконання балансоутримувачами доручень міської ради рішення від 10.06.2020 № 11-52/20 "Про впорядкування управління об`єктами комунальної власності територіальної громади м. Болехова" не встановлювалось. При цьому, Болехівська міська рада, діючи на підставі та в межах визначених ЗУ «Про місцеве самоврядування в України", рішенням від 10.06.2020 № 11-52/20, доручила балансоутримувачу КНП "Болехівська центральна міська лікарня" зареєструвати право власності на об`єкти за Болехівською міською радою в Державному Реєстрі речових прав на нерухоме майно, а тому КНП "Болехівська центральна міська лікарня", повинна бути належним відповідачем по цих позовних вимогах. Крім того, через військову агресією російської федерації проти України в 2022 році Державне підприємство «Національні інформаційні системи» тимчасово призупинило роботу Єдиних та Державних реєстрів Міністерства юстиції України, створення та забезпечення функціонування яких належить до компетенції Міністерства юстиції України. Таке рішення було прийнято з метою недопущення будь-яких несанкціонованих дій з інформацією реєстрів зі сторони ворога. Відтак функціонування Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в якому фіксуються всі дії щодо нерухомого майна, теж було припинено. Враховуючи всі наведені обставини, відповідач вважає позовні вимоги безпідставними, а рішення про коригування митної вартості та картку відмови такими, що прийняті відповідно до закону та з урахуванням усіх обставин.

08.02.2023 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що в даному випадку Болехівська міська рада не вчинила дії щодо реєстрації права власності на об`єкт культурної спадщини місцевого значення: житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця,4 ( охоронний номер 110746 (422-іф) за адресою, визначеною у Законі України "Про Перелік пам`яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації", тобто не набула права власності на вказаний об`єкт і не може делегувати повноваження балансоутримувачу КНІІ "Болехівська центральна міська лікарня" зареєструвати право власності на об`єкт за Болехівською міською радою. Крім того, безпідставними є посилання відповідача, на військову агресією російської федерації проти України в 2022 році оскільки збереження об`єктів культурної спадщини є важливим, особливо під час війни чи збройного конфлікту, коли існує велика загроза їхнього пошкодження, знищення чи викрадання ворогом значущих артефактів. Зважаючи на викладене, просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представником відповідача подано 16.02.2023 на адресу суду заперечення на відповідь на відзив, згідно якого зазначено, що якщо Болехівська міська рада не набула права власності, як вважає позивач у відповіді на відзив, то в Болехівської міської ради відсутній обов`язок відповідно до ст.23 Закону України «Про охорону культурної спадщини» укладати з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір. Таким чином, пред`явлення позову до неналежного відповідача є самостійною підставою для відмови в задоволенні позову. З врахуванням викладеного відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Суд, на підставі положення частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечують проти позову, встановив наступне.

Законом України "Про Перелік пам`яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації" № 574-VI від 23.09.2008 до переліку пам`яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації серед інших включені об`єкти культурної спадщини місцевого значення: житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 (охоронний номер 110746 (422-іф).

Держаним науково-реставраційним управлінням Івано-Франківської області, на підставі рішення ОВК від 18.06.1991 № 112, виготовлено паспорт об`єкта культурної спадщини - житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 (охоронний номер 110746 (422-іф). Згідно вказаного паспорта об`єкта у 2016 році в приміщенні пам`ятки архітектури будинку знаходилося пологове відділення Болехівської центральної лікарні (а.с.47-51).

Рішення Болехівської міської ради від 10.06.2020 № 11-52/20 "Про впорядкування управління об`єктами комунальної власності територіальної громади м. Болехова" затверджено перелік об`єктів комунальної власності територіальної громади міста Болехова. У п. 19 Додатку № 1 вказане пологове відділення: м. Болехів, вул. Є. Коновальця, 4 площею 224,2 м2, цільове призначення - заклад охорони здоров`я. Також, відомості про даний об`єкт нерухомості містяться и у п. 4 Додатку № 3 "Перелік об`єктів нерухомого майна, які перебувають в оперативному управлінні Комунального некомерційного підприємства "Болехівська центральна міська лікарня" Болехівської міської ради". Пунктом 6.3 доручено балансоутримувачам майна зареєструвати право власності на об`єкти вказані в п. п. 2, 3 рішення за Болехівською міською радою в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (а.с.37-44).

Калуською окружною прокуратурою на адресу Болехівської міської ради скеровано листи № 09.52-67-729 вих-22 від 21.02.2022; № 09.52-67-730 вих-22 від 21.02.2022; № 09.52-67-1421 вих-22 від 18.05.2022; № 09.52-67-1422 вих-22 від 18.05.2022 та 09.11.2022 за № 09.52-67-3291 вих-22 про необхідність вжиття заходів щодо укладення охоронних договорів та реєстрації права власності на вказаний об`єкт культурної спадщини (а.с.18-23).

Листом № 1294/02.1-16/22 від 10.06.2022 Болехівська міська рада повідомила, що п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено право комунальної власності - право територіальної громади володіти, користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй безпосередньо так і через органи місцевого самоврядування. Частиною 2 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що підставою для набуття права власності є передача майна територіальним громадам безплатно державою, іншими суб`єктами права власності в порядку встановленому законом. Вказаним рішенням затверджено перелік об`єктів комунальної власності територіальної громади м. Болехова та визначено балансоутримувачів індивідуально визначеного комунального майна. Також передбачено, що балансоутримувачі комунального майна повинні зареєструвати право комунальної власності за Болехівською міською радою в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. В даний час балансоутримувачами проводиться відповідна робота щодо реєстрації права комунальної власності на нерухоме майно (а.с.24-25).

Попередньо, а саме 21.01.2022 Калуська окружна прокуратура листом № 09.52-67-222вих-22 звернулася до Управління культури, національностей та релігії Івано-Франківської ОДА про надання інформації: про включення до реєстру пам`яток містобудування та архітектури, реєстру пам`яток археології об`єкта культурної спадщини місцевого значення - житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 (19 століття); чи укладено охоронні договори на вищевказані пам`ятки архітектури та археології (а.с.29-30).

Управління культури, національностей та релігії Івано-Франківської ОДА листом № 26/11-28 від 04.02.2022 повідомило Калуську окружну прокуратуру, що звернень від Калуської райдержадміністрації та відповідних територіальних громад, щодо укладення охоронних договорів на зазначені пам`ятки не надходило, такі договори не укладені (а.с.34-35).

18.11.2022 Калуська окружна прокуратура листом звернулася до Управління культури, національностей та релігії Івано-Франківської ОДА про надання інформації про вжиті заходи в порядку вимог статей 6, 24, 44 Закону України "Про охорону культурної спадщини" щодо усунення порушень щодо пам`ятки архітектури місцевого значення - житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 (19 століття) (а.с.32-33).

08.12.2022 Управління культури, національностей та релігії Івано-Франківської ОДА листом № 566/01-012/054 повідомило Калуську окружну прокуратуру, що звернень від Калуської райдержадміністрації та відповідних територіальних громад, щодо укладення охоронних договорів на пам`ятку архітектури місцевого значення - житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4, не надходило, такі договори не укладені (а.с.36).

Відтак, заступник керівник Калуської місцевої прокуратури, встановивши, що Управління культури, національностей та релігії Івано-Франківської ОДА не вчинило дієвих заходів щодо зобов`язання Болехівської міської ради вчинити дії щодо реєстрації права власності на вищевказаний об`єкт культурної спадщини та укладення охоронного договору, звернувся до суду з цим позовом, використовуючи повноваження, надані статтями 23, 24 Закону України "Про прокуратуру".

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно з статтею 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.

Відповідно до частин 3, 4 статті 53 КАС України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

Спеціальним законом, яким визначені виключні випадки та порядок представництва прокурором інтересів держави в суді є Закон України "Про прокуратуру".

Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї конституційної норми є поняття "інтерес держави".

Зі змісту вищезазначених норм закону слідує, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, або ж у разі відсутності такого органу.

Перший "виключний випадок" передбачає наявність органу, який може здійснювати захист інтересів держави самостійно, а другий - відсутність такого органу. У першому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб`єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює неналежно. "Не здійснення захисту" виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.

Відповідну правову позицію висловлено у постанові Верховного Суду від 22.02.2023 у справі № 460/12784/22.

Суд зазначає, що у цій справі Керівник Калуської окружної прокуратури підстави звернення до суду обґрунтував не здійсненням Управлінням культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації заходів щодо зобов`язання Болехівської міської ради Івано-Франківської області вчинити дії щодо реєстрації права власності на дану пам`ятку та укладення охоронного договору.

Відтак, на переконання суду, прокурор наділений правом звернення до суду з цим позовом в інтересах Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації.

Законом України від 20.09.2006 № 165-V "Про ратифікацію Конвенції про охорону архітектурної спадщини Європи", який набрав чинності 23.10.2006, ратифіковано Конвенцію про охорону архітектурної спадщини Європи від 03.10.1985 (далі - Конвенція).

Статтею 1 Конвенції визначено, що пам`ятки, під якими розуміються усі будівлі та споруди, що мають непересічне історичне, археологічне, мистецьке, наукове, соціальне або технічне значення, включаючи усі особливості їхнього технічного виконання та оздоблення для цілей даної Конвенції є складовою частиною виразу "архітектурна спадщина".

Згідно з частинами першою та другою статті 3 Конвенції, на кожну Сторону Конвенції покладено обов`язок вживати правових заходів для охорони архітектурної спадщини та за допомогою таких заходів і діючих в кожній державі або кожному регіоні процедур, забезпечити охорону пам`яток, архітектурних ансамблів та визначних місць.

Статтею 9 Конвенції визначено, що на Сторони покладено обов`язок забезпечити, щоб відповідний компетентний орган належним чином реагував на порушення законодавства про охорону архітектурної спадщини.

Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини регулює Закон України "Про охорону культурної спадщини" від 08.06.2000 №1805-III (далі-Закон №1805-III).

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону №1805-III:

- об`єкт культурної спадщини визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов`язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об`єкти (об`єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об`єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність;

- пам`ятка культурної спадщини (далі - пам`ятка) - об`єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, або об`єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об`єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України;

- охорона культурної спадщини - система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об`єктів культурної спадщини.

Згідно зі статтею 3 Закону №1805-III державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається на Кабінет Міністрів України та спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини. До спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини (далі - органи охорони культурної спадщини) належать, зокрема, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.

Частиною першою статті 6 Закону №1805-III визначено, що до повноважень органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до їхньої компетенції належить: здійснення контролю за виконанням цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини; укладення охоронних договорів на пам`ятки.

Відтак, спеціально уповноваженим державною органом на здійснення контролю за виконанням Закону №1805-III та інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини в Івано-Франківській області є Управління культури, національностей та релігії Івано-Франківської ОДА.

Пунктом 2.1 Положення про Управління культури, національностей та релігії Івано-Франківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації №158 від 17.04.2019, Управління культури, національностей та релігії Івано-Франківської ОДА відповідно до покладених на нього завдань забезпечує організацію та проведення заходів у сфері охорони культурної спадщини, веде облік, забезпечує захист об`єктів культурної спадщини та регулює питання їх використання і популяризації, укладає охоронні договори на пам`ятки культурної спадщини.

Відповідно до статті 17 Закону №1805-III пам`ятка, крім пам`ятки археології, може перебувати у державній, комунальній або приватній власності. Суб`єкти права власності на пам`ятку визначаються згідно із законом.

У документі, який посвідчує право власності на пам`ятку, обов`язково вказуються категорія пам`ятки, дата і номер рішення про її державну реєстрацію.

Судом встановлено, що законом України "Про Перелік пам`яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації" № 574-VI від 23.09.2008 до переліку пам`яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації серед інших включені об`єкти культурної спадщини: житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 (охоронний номер 110746 (422-іф).

Держаним науково-реставраційним управлінням Івано-Франківської області, на підставі рішення ОВК від 18.06.1991 № 112, виготовлено паспорт об`єкта культурної спадщини - житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 (охоронний номер 110746 (422-іф). Згідно вказаного паспорта об`єкта у 2016 році в приміщенні пам`ятки архітектури будинку знаходилося пологове відділення Болехівської центральної лікарні (а.с.47-51).

З огляду на викладене, пам`ятка культурної спадщини - житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 (охоронний номер 110746 (422-іф), перебуває у комунальній власності Болехівської міської ради Івано-Франківської області.

Відповідно до частини 1 та 4ї статті 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.

Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування" від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відтак, Болехівська міська рада як власник об`єкта нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Болехів по вул. Коновальця, 4, яке одночасно є пам`яткою архітектури місцевого значення - житловий будинок (мур.) охоронний номер 110746 (422-іф), зобов`язана вжити заходи щодо державної реєстрації права комунальної власності на вищевказаний об`єкт згідно вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно з частин 1, 2 статті 24 Закону №1805-III власник або уповноважений ним орган, користувач зобов`язані утримувати пам`ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.

Використання пам`ятки повинно здійснюватися відповідно до режимів використання, встановлених органами охорони культурної спадщини, у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам`ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.

Статтею 23 Закону №1805-III передбачено, що усі власники пам`яток, щойно виявлених об`єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об`єкти зобов`язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.

Охоронний договір є актом за участю суб`єкта владних повноважень та власника пам`ятки культурної спадщини, має форму договору, визначає взаємні права та обов`язки його учасників у публічно-правовій сфері (реалізація державного управління охороною культурної спадщини) і укладається на підставі статті 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини". Укладання такого договору відбувається замість видання індивідуального акта органу охорони культурної спадщини, яким покладається на власника зобов`язання щодо забезпечення збереження пам`ятки, щойно виявленого об`єкта культурної спадщини чи її (його) частини.

Укладання охоронних договорів спрямоване на реалізацію державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Такими договорами не вирішується питання власності на об`єкт культурної спадщини, а встановлюється режим використання пам`яток та відповідальність за порушення такого режиму.

Таким чином, законом передбачено обов`язкове укладення власником або уповноваженим ним органом, користувачем пам`ятки чи її частини, охоронного договору з відповідним органом культурної спадщини після переходу права власності.

Відтак, охоронний договір, укладений на підставі статті 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини", є адміністративним договором.

Такий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 23.12.2019 у справі №806/1536/18.

Частиною 3 статті 23 Закону №1805-III передбачено, що порядок укладання охоронних договорів та їхні типові форми затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1768 від 28 грудня 2001 року затверджено Порядок укладення охоронних договорів на пам`ятки культурної спадщини (далі - Порядок № 1768).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1768 власник пам`ятки чи її частини або уповноважений ним орган (особа) зобов`язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам`ятки чи її частини у власність або у користування укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини.

Пунктом 5 Порядку визначено, що в охоронному договорі, складеному за зразком згідно з додатком, зазначаються особливості режиму використання пам`ятки, види і терміни виконання реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт, робіт з упорядження її території, інших пам`яткоохоронних заходів, необхідність яких визначається відповідним органом охорони культурної спадщини.

Відповідно до пункту 6 Порядку до охоронного договору додаються:

1) акт технічного стану пам`ятки (форма якого затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини) на момент укладення охоронного договору. Для ансамблів (комплексів) складається окремий акт на кожний їх об`єкт. Акт технічного стану поновлюється не рідше ніж раз на 5 років. Якщо стан пам`ятки значно змінився (після проведення ремонтних, реставраційних та інших робіт чи внаслідок дії чинників, що призвели до руйнування або пошкодження), - у п`ятиденний термін після його зміни;

2) опис культурних цінностей і предметів, які належать до пам`ятки, знаходяться на її території чи пов`язані з нею і становлять історичну, наукову, художню цінність, з визначенням місця і умов зберігання та використання;

3) план поверхів пам`яток-будівель і споруд (у масштабі 1:100);

4) план інженерних комунікацій та зовнішніх мереж (за наявності);

5) генеральний план земельної ділянки, на якій розташована пам`ятка (у масштабі 1:50, 1:100, 1:500, 1:1000 або 1:2000);

6) паспорт пам`ятки.

Таким чином, обов`язок укладення охоронного договору покладається саме на власника пам`ятки, а не на орган охорони культурної спадщини і саме від нього повинна виходити ініціатива щодо укладення охоронного договору.

Відтак, суд зазначає, що Болехівська міська рада як власник об`єкта нерухомого майна житловий будинок (мур.), розташованого за адресою: в АДРЕСА_1 (охоронний номер 110746 (422-іф), яке одночасно є пам`яткою архітектури місцевого значення, зобов`язана була укласти з органом охорони культурної спадщини охоронний договір.

Вказані обставини свідчать про протиправну бездіяльність відповідача, оскільки Болехівська міська рада не виконала свого обов`язку про реєстрацію права власності на такий об`єкт культурної спадщини та, як наслідок, не укладення охоронного договору на об`єкт культурної спадщини з Управлінням культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації. Доказів на вчинення таких дій відповідачем суду не надано.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що він не є уповноваженим відповідачем оскільки відповідним рішенням ради доручено балансоутримувачу майна - комунальному некомерційному підприємству "Болехівська центральна міська лікарня" Болехівської міської ради зареєструвати право власності на об`єкта нерухомого майна житловий будинок (мур.), розташованого за адресою: в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 (охоронний номер 110746 (422-іф), за Болехівською міською радою, оскільки вони не змінюють вказаного вище висновку суду з огляду на триваюче правопорушення компетентного органу місцевого самоврядування, яким в спірних відносинах є Болехівська міська рада.

При вирішенні спору по суті суд враховує, що у рішенні Конституційного Суду України від 14.12.2011 №19-рп/2011 зазначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 2 ст. З Конституції України); для здійснення такої діяльності органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії.

У постанові від 15.07.2019 у справі №420/5625/18 Верховний Суд дійшов висновку, що під судовим захистом прав розуміється передбачений законодавством засіб, за допомогою якого може бути досягнуте припинення, запобігання, усунення порушення права, його відновлення і (або) компенсація витрат, викликаних порушенням права; обраний спосіб захисту має безпосередньо втілювати мету, якої прагне досягти суб`єкт захисту, тобто мати наслідком повне припинення порушення його прав та охоронюваних законом інтересів.

Право суспільства на збереження історичних пам`яток та інших об`єктів, що становлять культурну цінність, гарантоване статтею 54 Конституції України.

У даному спорі приватне право (інтерес) відповідача протиставляється публічному інтересу, який виражається у збереженні та охороні історико-культурної спадщини.

Відтак, забезпечення справедливого балансу приватного та публічного інтересів у даній справі полягає у необхідності дотримання Федерацією вимог законодавства про охорону культурної спадщини, визначених, зокрема, Законом України «Про охорону культурної спадщини».

Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 21.08.2019 у справі №826/12524/18.

З огляду на викладене, а також на те, що державний інтерес у цій справі полягає у зупиненні порушень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність, яка полягає у не проведенні реєстрації права власності на об`єкт культурної спадщини місцевого значення житловий будинок (мур ) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 охоронний номер 110746 (422-іф) за адресою, визначеною у Законі України "Про Перелік пам`яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації" та не укладенні з Управлінням культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації охоронного договору на цей об`єкт, зобов`язання вчинити дії щодо реєстрації права власності на об`єкт культурної спадщини місцевого значення житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 охоронний номер 110746 (422-іф) за адресою, визначеною у Законі України "Про Перелік пам`яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації", зобов`язання укласти із Управлінням культури національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації охоронний договір на об`єкт культурної спадщини місцевого значення: житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 охоронний номер 110746 (422-іф), є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач під час розгляду справи не надав.

Враховуючи вищевикладене, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Болехівської міської ради Івано-Франківської області, яка полягає у не проведенні реєстрації права власності на об`єкт культурної спадщини місцевого значення: житловий будинок (мур ) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 охоронний номер 110746 (422-іф) за адресою, визначеною у Законі України "Про Перелік пам`яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації" та не укладенні з Управлінням культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації охоронного договору на цей об`єкт.

Зобов`язати Болехівську міську раду Івано-Франківської області вчинити дії щодо реєстрації права власності на об`єкт культурної спадщини місцевого значення: житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 охоронний номер 110746 (422-іф) за адресою, визначеною у Законі України "Про Перелік пам`яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації".

Зобов`язати Болехівську міську раду Івано-Франківської області укласти із Управлінням культури національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації охоронний договір на об`єкт культурної спадщини місцевого значення: житловий будинок (мур.) в м. Болехові по вул. Коновальця, 4 охоронний номер 110746 (422-іф).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач: Керівник Калуської окружної прокуратури (код ЄДРПОУ 03530483, просп. Лесі Українки, 16-Б, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77300) в інтересах держави в особі Управління культури, національностей та релігії Івано-Франківської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 33645264, вулиця Грушевського, 21, місто Івано-Франківськ, 76004);

Відповідач: Болехівська міська рада Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04054270, пл. Івана Франка, 12, м. Болехів, Івано-Франківська область, 77202).

Суддя Микитин Н.М.