Рішення № 110672915, 03.05.2023, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.05.2023
Номер справи
280/833/23
Номер документу
110672915
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03 травня 2023 року Справа № 280/833/23 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі -позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі відповідач 2), в якому позивач просить суд:

адміністративний позов про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії від 19.12.2022 №914130317962 та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі;

скасувати рішення про відмову від 19.12.2022 №914130317962 винесене ГУ ПФУ в Одеській області;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії у зв`язку із втратою годувальника, з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 15.12.2022 позивач звернулась до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії та переведення на пенсію у зв`язку з втратою годувальника. Рішенням ГУ ПФУ в Одеській області від 19.12.2022 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії відповідно до вимог ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують спільне проживання разом з годувальником. Позивач зазначає, що перебувала у зареєтрованому шлюбі з ОСОБА_2 . На момент перебування у шлюбі її місце реєстрації та місце реєстрації її чоловіка було АДРЕСА_1 , що підтверджується штампом реєстрації у паспорті обох із подружжя. Також, факт спільного проживання підтверджується довідкою, виданою ПП «Альянс-ГИС» (компанією, яка обслуговувала житлові будинки), в якій зазначено, що позивач та її чоловік проживали разом за адресою: АДРЕСА_1 та вели спільне господарство. Зазначає, що 23.03.2017 позивачу у встановленому законом порядку був наданий статус дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 2, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, відповідно доя кого позивач має право на пільги та компенсації передбачені законом. Позивач вважає, що має право на призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, оскільки станом на час звернення до ГУ ПФУ в Запорізькій області отримувала пенсію за віком відповідно до п.3 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», як дружина військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією Чорнобильської катастрофи, у розумінні приписів ч.3 ст.36 вказаного Закону ввжалась непрацездатним членом сім`ї померлого годувальника свого чоловіка. Просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 08.02.2023 позовну заяву залишено без руху. У встановлений строк позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 28.02.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі, а розгляд адміністративної справи призначено без виклику/повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 28.02.2023 клопотання ОСОБА_1 про відстрочення від сплатисудового зборуусправі-задоволено. Відстрочено сплату судового збору ОСОБА_1 за подання позовної заявидо Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії у справі №280/833/23 до прийняття рішення у справі.

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у поданому до суду письмовому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень посилається на те, що 15.12.2022 позивач звернулась до відповідача 1 із заявою про призначення їй пенсії у разі втрати годувальника Розглянувши заяву, та додані до неї документи Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській винесло рішення від 19.12.2022 про відмову у призначенні призначенні пенсії ОСОБА_1 , оскільки документами, які надано позивачкою при зверненні, не підтверджено факт спiльного проживання заявницi i годувальника на день смерті. Враховуючи усе наведене вище вважає, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно та розсудливо.Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд установив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до свідоцтва про одруження 30.04.1981 серії НОМЕР_1 , з 30.04.1981 позивач перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 29.08.2016.

Позивач 15.12.2022 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою встановленого зразка за перерахунком пенсії та переведення на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Органи Пенсійного фонду України з 01.04.2021 застосовують принцип екстериторіальностіпри опрацюванні заяв про призначення/перерахунки пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де прийнято заяву та де проживає пенсіонер.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 19.12.2022 №914130317962 відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно статті 36 Закону на підставі заяви від 15.12.2022 №6576, оскільки документами не підтверджено факт спільного проживання заявниці і годувальника на день смерті.

Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправним, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Нормативно-правовим актом, який визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсії, є Закон України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV).

Частинами 1 та 2 статті 5 Закону № 1058-IV визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим законом визначаються, зокрема, коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону № 1058-IV види пенсійного забезпечення, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV одним із видів пенсійних виплат є пенсія у зв`язку із втратою годувальника.

Відповідно до частини 1 статті 36 Закону №1058-ІV пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону- незалежно від тривалості страхового стажу.

Згідно частини 2 статті 36 Закону №1058-ІV непрацездатними членами сім`ї вважаються: 1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону; 2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стати особами з інвалідністю до досягнення 18 років; 3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника (частина перша, пункт 1 частини другої, абзац другий пункту 2 частини третьої цієї статті).

У цій статті визначені умови, за яких членам сім`ї, зазначеним у її другій частині, призначається пенсія у зв`язку із втратою годувальника, а також закріплено право та умови отримання цієї виплати.

Зі змісту цих норм вбачається, що перелік непрацездатних членів сім`ї, яким може бути призначена пенсія у зв`язку із втратою годувальника, є поосібним і вичерпним. Вони не містять правил, згідно з якими до непрацездатних членів сім`ї померлого годувальника можна відносити осіб за іншими критеріями (ознаками) визначення поняття сім`ї, прикладом якого є спільне проживання і ведення господарства, спільний побут, набуття характерних взаємних прав та обов`язків.

Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 2.3 Порядку №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу. Також, надаються такі документи: 1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) особи, якій призначається пенсія (надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків), та померлого годувальника (надається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, має такі документи); 2) свідоцтво про народження або документ, що посвідчує особу, зазначений упункті 2.9цього розділу, якій призначається пенсія; 3) документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником; 4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; 5) документи про вік померлого годувальника сім`ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим; 6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів, закладів освіти за кордоном про те, що особи, зазначені вабзаці другомупункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання; 7) документи про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років; 8) відомості про місце проживання; 9) документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника; 10) експертний висновок про встановлення причинного зв`язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв`язку з втратою годувальника).

Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_2 перебували у шлюбі з 30.04.1981, що підтверджується свідоцтвом про одруження від 30.04.1981 серії НОМЕР_1 .

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 29.08.2016.

Досягнення ОСОБА_1 пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058-ІV не є спірним, оскільки позивач вже пербувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримувала пенсію за віком.

Проте, як вбачається з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області позивачу відмовлено у переведенні на пенсію у зв`язку із втратою годувальника з тих підстав, що позивачем не надано документ, що підтвердує факт спільного проживання заявниці і годувальника на день смерті.

Суд не погоджується із доводами відповідача та зауважує, що у розумінні пункту 2.11 зазначеного вище Порядку документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймаються довідки або інші документи про склад сім`ї, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, або документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Вказана правова позиція викладена, зокрема, в постанові Верховного Суду від 18.07.2019 у справі №296/2034/17.

На момент перебування у шлюбі місце реєстрації ОСОБА_1 та місце реєстрації ОСОБА_2 було АДРЕСА_1 , що підтверджується копіями паспорту громадянина України ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що позивач та її померлий чоловік мали фактичне місце проживання за однією адресою.

Крім того, 23.03.2017 позивачу у встановленомузакономпорядку був наданий статус дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 2, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, та позивач має право на пільги та компенсації передбачені законом, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 .

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області протиправно та всупереч фактичним обставинам винесено рішення про відмову позивачу у здійсненніпереведення на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 19.12.2022 №914130317962 підлягає скасуванню.

Вирішуючи питання щодо органу Пенсійного фонду, який має обов`язок щодо поновлення порушеного права позивача, суд виходить з наступного.

З 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунки пенсій, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», суть якого полягає в опрацюванні заяв про призначення пенсій територіальними органами Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа.

У межах даної справи суд розглядає фактично правовідносини що виникли між позивачем та саме відповідачем 2.

В спірному випадку заява позивача про перерахунок пенсії та переведення на пенсію у зв`язку з втратою годувальника від 15.12.2022 розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, за результатом якої прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії від 19.12.2022 №914130317962.

Головним управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не приймалось рішення про відмову в перерахунку пенсії, а лише було повідомлено позивача про результат розгляду заяви з зазначенням підстав відмови в перерахунку пенсії.

Виходячи з викладеного, суд вважає позовні вимоги, пред`явлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки відповідальним за опрацювання заяви позивача та прийняття відповідного рішення є, в даному випадку, визначений у встановленому порядку територіальний орган Пенсійного фонду - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яке у даній справі є відповідачем 2.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Враховуючи положення частини другої статті 133 КАС України, беручи до уваги ухвалу суду від 28.02.2023, якою відстрочено позивачу сплату судового збору у розмірі 1073,60 грн за подання до суду позовної заяви до ухвалення судового рішення в даній справі, судові витрати на оплату судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в дохід Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 262 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 №914130317962 від 19.12.2022.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській областіповторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначенняпенсії у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та прийняти обґрунтоване рішення по суті заяви з урахуванням висновків, викладених у цьому судовому рішенні, вимог пенсійного законодавства України та повноважень органів Пенсійного фонду України.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М. Чернова