Рішення № 110611565, 02.05.2023, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.05.2023
Номер справи
380/3136/23
Номер документу
110611565
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/3136/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 травня 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Львівського електролампового заводу "Іскра" до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

встановив:

товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Львівського електролампового заводу "Іскра" (далі позивач, ТОВ "Торговий дім Львівського електролампового заводу "Іскра") звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.02.2023 № 2489/13-01-07-10.

Ухвалою від 27.02.2023 суддя відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 10.02.2023 ТОВ «ТД ЛЕЛЗІ» отримало податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій у розмірі 5686,68 грн за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Між ТОВ «ТД ЛЕЛЗІ» та ТОВ «Техламп» (росія) укладено контракт № ІЕ 01/08-16 від 04.08.2016, згідно з умовами якого Позивач зобов`язався продати, а Покупець купити товари, в асортименті, по цінах і кількості, визначених в Специфікаціях. В межах виконання зовнішньоекономічного контракту, здійснено експорт товару на користь нерезидента ТОВ «Техламп» (росія), але внаслідок воєнних дій, валютна виручка на загальну суму 4702208,88 рос.рублів від нерезидента не надійшла. Таким чином, у позивача виникла прострочена дебіторська заборгованість.

Вказує, на наявність підтверджених ТПП України форс-мажорних обставин, відповідно до пп. 112.8.9. п.112.8 ст. 112 Податкового кодексу України та ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції», звільняють товариство від відповідальності за порушення вимог ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» та нарахування позивачу пені за ч.5 ст. 13 зазначеного Закону з 02.04.2022 по 07.11.2022.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву від 01.03.2023 (вх. № 13863), у якому зазначає, що за результатами перевірки інформації ДПС України від 02.11.2022 № 13439/7/99-00-07-05-02-07, про виявлені факти ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки розрахунків грошових коштів та товарів по ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ ЛЬВІВСЬКОГО ЕЛЕКТРОЛАМПОВОГО ЗАВОДУ "ІСКРА" станом на 01.10.2022, яка була надана уповноваженим банком ПАТ "ТАСкомбанк" (МФО 339500) до НБУ, згідно з Інструкцією про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженою Постановою Правління НБУ від 02.01.2019 №7 по зовнішньоекономічному контракту від 04.08.2016 № IE 01/08-16, укладеному з фірмою-нерезидентом ТОВ "Техламп" (росія), встановлено порушення вимог п.2 ст.13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII "Про валюту і валютні операції" та п.21 розділу ІІ Постанови №5, в частині порушення граничних строків розрахунків по експортних операціях.

Звертає увагу, що позивач звертався до Львівської Торгово-промислової палати по Сертифікати про форс-мажорні обставини, за аналогічними контрактами по тому самому нерезиденту, за той самий період щодо дотримання граничного строку розрахунків за операціями з експорту товару, отже суперечить своїй позиції викладеній в позовній заяві, що ТПП України спростила процедуру засвідчення форс-мажорних обставин та не потрібно звертатись кожному суб`єкту господарювання окремо до ТПП за Сертифікатом, оскільки війна є загальновідомою обставиною, та не потребує доказуванню. Просить відмовити у задоволенні позову.

Представник позивача подав відповідь на відзив від 05.04.2023 (вх. № 6861ел.), у якому зазначає, що Постановою Правління Національного банку України від 24.02.2022 № 18 запроваджено заборону на здійснення будь-яких валютних операцій, учасником яких є юридична або фізична особа, яка має місцезнаходження (зареєстрована/постійно проживає) в російській федерації або в Республіці Білорусь (п.п. 2 п. 17 даної постанови). Отже, обмеження, що запроваджені зазначеним нормативним актом в зв`язку з початком повномасштабного вторгнення рф в Україну - унеможливили проведення розрахунку за поставлений товар.

Вказує, що порушення строків розрахунків за поставлений товар відповідно до укладеного зовнішньоекономічного контракту, відбулось в силу об`єктивних обставин, в умовах законодавчої заборони здійснення валютних операцій, в зв`язку дією форс-мажорних обставин через військову агресію рф, за відсутності вини позивача. А тому відсутні підстави для накладення стягнення на позивача.

Представник відповідача подав заперечення на відповідь на відзив від 10.04.2023 (вх. № 28424), у якому зазначає, що в межах спірних правовідносин позивачем не надано належного документа, оформленого відповідно до вимог Регламенту засвідчення Торгово- промисловою палатою України форс-мажорних обставин по експортному контракту від 04.06.2016 № ІЕ 01/08-16 на суму 24193, 93 рос.рублів з граничним терміном погашення 01.04.2022.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

На підставі наказу Головного управління ДПС у Львівській області від 28.12.2022 5503-ПП та направлень від 29.12.2022 № 11524, 11525, головним державним інспектором відділу перевірок фінансових операцій управління податкового аудиту ГУ ДПС у Львівській області Оленою КЛЮФАС та старшим державним інспектором відділу перевірок фінансових операцій управління податкового аудите ГУ ДПС у Львівській області Ольгою ЗЕЛЕНІНОЮ проведено документальну позапланову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Львівського електролампового заводу "Іскра" (ЄДРПОУ 3999745) з питань дотримання вимог валютного законодавства по зовнішньоекономічному контракту від 04.08.2016 № ІЕ01/08-16, дати здійснення експортних операцій 07.09.2021, 24.09.2021, про складений акт від 11.01.2023 № 658/13-01-07-10/39999745.

Проведеною перевіркою встановлено порушення вимог частини 2статті 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII "Про валюту і валютні операції" по контракту від 04.08.2016 № ІЕ 01/08-16, укладеному з фірмою-нерезидентом ТОВ "Техламп" (росія), відповідно до отриманої інформації Національного банку України, надіслану листом ДПС України від 02.11.2022 № 13439/7/99-00-07-05-02-07.

За наслідками перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 08.02.2023 № 2489/13-01-07-10, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у сумі 5686,68 грн.

Не погодившись із винесеним податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно із підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Відповідно до підпункту 19-1.1.4 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України, на контролюючі органи покладено функцію зі здійснення контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті.

Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов`язки суб`єктів валютних операцій і уповноважених установ та відповідальність за порушення ними валютного законодавства регламентовано приписами Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 № 2473-VIIІ (далі - Закон № 2473-VIII).

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону №2473-VIII Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Згідно з частиною 8 статті 16 Перехідних положень Закону №2473-VIII рішення про застосування до уповноважених установ, суб`єктів валютних операцій заходів впливу приймається органами валютного нагляду відповідно до компетенції, визначеної частинами п`ятою і шостою статті 11 цього Закону, у порядку, визначеному законодавством, що діє на день прийняття відповідного рішення.

Відповідно до частини 3 статті 13 Закону № 2473-VIII у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).

Пунктом 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 5, визначено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Згідно з ч. 5 ст.ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Згідно із вимогами ч.6 ст.13 Закону України «Про валюту і валютні операції» у разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв`язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п`ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин. Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).

Відповідно до вимог статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб`єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який видано Торгово-промисловою палатою України та уповноваженною нею регіональними торгово-промисловими палатми, або уповноваженою організацією (органом) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту) є підставою для подовження законодавчо встановлених термінів (строків) розрахунків на період дії форс-мажорних обставин та підставою для не нарахування пені на період дії форс-мажорних обставин.

В акті перевірки зазначено,ТОВ "Торговий дім Львівського електролампового заводу "Іскра" (Продавець) та нерезидентом - ТОВ "Техламп" (Покупець, росія), в особі генерального директора Баротової К.В., далі - Сторони контракту, 04.08.2016 укладено зовнішньоекономічний договір за № IE 01/08-16. Місце укладання договору - м. Львів, Україна.

Положеннями зовнішньоекономічного контракту від 04.08.2016 № IE 01/08-16, сторонами узгоджено наступні умови його виконання, а саме:

-розділ 1- Предмет договору: Продавець продає товар по назві, в асортименті, по цінах і в кількості, визначеній специфікаціями, які з моменту їх підписання Сторонами є невід`ємними частинами цього контракту;

-розділ 2 - Ціна та загальна вартість контракту: валютою контракту визначено російські рублі, загальна сума контракту складає 100000000,00 російських рублів, при цьому зазначена сума не може обмежувати Сторони до її збільшення (зменшення);

-розділ 3 - Терміни та умови поставки: поставка товарів здійснюється на умовах FCA Львів, Україна або CPT смоленськ, росія згідно правил Інкотермс 2010;

-розділ 4 - Оплата: умови оплати - упродовж 30 днів від дати інвойсу.

Згідно з укладеними додатками до контракту від 04.08.2016 № IE 01/08-16 (які укладені у м. Львів, Україна) сторонами внесено зміни до розділу 4, а саме: згідно з додатком від 03.01.2019 року № 9/1 - оплата здійснюється упродовж 30 днів від дати інвойсу, але не пізніше 365 днів; згідно з додатком від 10.10.2017 року № 2 - оплата може здійснюватись третьою стороною; згідно з додатком від 11.10.2017 року № 3-оплата може здійснюватись в євро згідно з домовленим між сторонами крос-курсом.

Згідно з даними бухгалтерського обліку ТОВ "Торговий дім Львівського електролампового заводу "Іскра" (оборотна-сальдова відомість по рахунку 36.3.1 за період з 01.09.2021 по 30.11.2022; картка рахунку 36.3.1 по контрагенту ТОВ "Техламп" (росія) за період з 01.01.2021 по 30.11.2022) станом на 01.09.2021 на балансі підприємства по експортному контракту від 04.08.2016 № IE 01/08-16, обліковувалась дебіторська заборгованість в сумі 6024193,93 російських рублів, в тому числі: всумі 1852594,57 рос.рублів з граничним терміном погашення 21.02.2022; в сумі 2174590,10рос.рублів граничним терміном погашення 15.03.2022; в сумі 1997009,26 рос.рублів з граничним терміном погашення 01.04.2022.

ТОВ "Торговий дім Львівського електролампового заводу "Іскра" в межах виконання зовнішньоекономічного контракту від 04.08.2016 № IE 01/08- 16, здійснено експорт товару (лампи розжарення електричні напругою 230В і потужністю 25-95Вт., УКТЗЕД 8539229010, лампи розжарення рефлекторні напругою 230В, потужністю 30-60Вт., УКТЗЕД 8539221000, лампи розжарення інфрачервоні спеціального призначення, напругою 230В, потужністю 150-250Вт., УКТЗЕД 8539490000, лампи розжарення місцевого освітлення напругою 36В, потужністю 60Вт., УКТЗЕД 8539299800, лампи розжарення високої потужності суднові, напругою 230В,потужністю 300Вт., УКТЗЕД 8539299200) на користь нерезидента ТзОВ "Техламп" (росія) на загальну суму 4678014,95 рос. рублів згідно з наступними митними деклараціями (МД), а саме:

-від 07.09.2021 № UA209140/2021/091452 в сумі 2073823,35 рос.рублів.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII "Про валюту і валютні операції", надалі - Закон № 2473 з урахуванням пункту 21 розділу II Постанови Правління НБУ "Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті" від 02.01.2019 № 5 (із змінами та доповненнями), граничний строк надходження валютної виручки по вищевказаній МД - 06.09.2022;

-від 24.09.2021 № UA209140/2021/098725 в сумі 2604191,60 рос.рублів.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-УШ "Про валюту і валютні операції", надалі - Закон № 2473 з урахуванням пункту 21 розділу II Постанови Правління НБУ "Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті" від 02.01.2019 № 5 (із змінами та доповненнями), граничний строк надходження валютної виручки по вищевказаній МД - 23.09.2022.

Згідно з даними бухгалтерського обліку підприємства (картка рахунку 36.3.1, контрагент ТОВ "Техламп" (росія) за період з 01.01.2021 по 30.11.2022) дані операції відображено наступною проводкою: Дт 36.3.1 - Кт 70.2.01.

Валютна виручка в сумі 6000000,00 рос.рублів надійшла на валютний рахунок ТОВ "Торговий дім Львівського електролампового заводу "Іскра" у періоді з 01.10.2021 по 29.12.2022 з дотримання законодавчо встановлених термінів розрахунків.

На порушення частини 2 статті 13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII "Про валюту і валютні операції", надалі Закон 2473-VIII, та п. 21 розділу ІІ Постанови Правління НБУ "Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті" від 02.01.2019 №5, валютна виручка на загальну суму 4702208,88 рос. рублів від нерезидента ТОВ"Техламп" (росія) по експортному контракту від 04.08.2016 № IE 01/08-16 не надійшла.

Таким чином, за результатами проведених розрахунків по контракту від 04.08.2016 № IE 01/08-16, укладеному з фірмою-нерезидентом ТОВ "Техламп" (росія), встановлено прострочену дебіторську заборгованість на загальну суму 4702208,88 рос.рублів, в тому числі:

- в сумі 24193,93 рос.рублів з граничним терміном погашення 01.04.2022;

- в сумі 2073823,35 рос.рублів з граничним терміном погашення 06.09.2022;

- в сумі 2604191,60 рос.рублів з граничним терміном погашення 23.09.2022, що підтверджено даними бухгалтерського обліку платника податків (оборотна - сальдова відомість по рахунку 36.3.1 за період з 01.09.2021 по 30.11.2022; картка рахунку 36.3.1 по контрагенту ТОВ "Техламп" (росія) за період з 01.01.2021 по 30.11.2022; картка рахунку 31.2.1.0 за період з 01.01.2021 по 30.11.2022).

ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ ЛЬВІВСЬКОГО ЕЛЕКТРОЛАМПОВОГО ЗАВОДУ "ІСКРА" до перевірки представлено Сертифікати: від 28.12.2022 № 4600-22-1998 (вих. № 19-08- 16/763) та від 28.12.2022 № 4600-22-1999 (вих. № 19-08-16/764) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), видані Львівською Торгово-промисловою палатою по експортному контракту від 04.08.2016 № ІЕ 01/08-16, укладеному з фірмою-нерезидентом ТОВ"Техламп" (росія).

Суд не приймає до уваги доводи відповідача про ненадання підприємством Сертифікату про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який видано Торгово-промисловою палатою України, по експортному контракту від 04.06.2016 № ІЕ 01/08-16 на суму 24193, 93 рос.рублів з граничним терміном погашення 01.04.2022, оскільки у зв`язку з повномаштабним вторгненням росії в Україну Торгово-промислова палата України (далі - ТПП України) ухвалила рішення спростити процедуру засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) та з метою позбавлення обов`язкового звернення до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП з метою підтвердження форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у період дії введеного воєнного стану на сайті ТПП України було розміщено 28.02.2022 загальний офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

ТПП України підтверджено, що зазначені обставини з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Згідно із п. 17 Постанови НБУ № 18 від 24.02.2022 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» уповноваженим установам забороняється здійснювати будь-які валютні операції: з використанням російських рублів та білоруських рублів; учасником яких є юридична або фізична особа, яка має місцезнаходжені (зареєстрована/постійно проживає) в російській федерації або в республіці білорусь; для виконання зобов`язань перед юридичними або фізичними особами, які мають місцезнаходження (зареєстрована/постійно проживає) в російській федерації або в республіці білорусь.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про застосування заборони ввезення товарів з російської федерації» від 09.04.2022 № 426 у зв`язку з військовою агресією російської федерації щодо України та відповідно до частини одинадцятої статті 29 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації. Товари, переміщення яких територією російської федерації здійснено транзитом, та товари, ввезені з російської федерації, у тому числі товари походженням з третіх країн, можуть бути поміщені в митний режим імпорту, якщо їх ввезення в Україну здійснено до 24.02.2022 включно.

Згідно із пунктом 13 ст. 16 Закону України «Про валюту і валютні операції» відповідальність, передбачена частиною п`ятою статті 13 цього Закону, не застосовується до резидентів - суб`єктів господарювання, що вчинили відповідне правопорушення, якщо імпортні операції не можуть бути завершені внаслідок дії постанови Кабінету Міністрів України "Про застосування заборони ввезення товарів з російської федерації" від 9 квітня 2022 року № 426.

У зв`язку із військовою агресію російської федерації проти України та набранням чинності постанови НБУ від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» та постанови Кабінету Міністрів України «Про застосування заборони ввезення товарів» російської федерації" від 09.04.2022 № 426, виконання умов зовнішньоекономічного контракту від 14.11.2016 № 98-16/122 щодо експортних операцій стало об`єктивно неможливим.

Відповідно до ч.5 ст. 3 Закону України «Про валюту і валютні операції», у разі якщо норма цього Закону чи нормативно-правового акта Національного банку України, виданого на підставі цього Закону, або норми інших нормативно-правових актів Національного банку України допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов`язків резидентів та нерезидентів у сфері здійснення - валютних операцій або повноважень органів валютного нагляду, така норма трактується в інтересах резидентів та нерезидентів».

Статтею 112 Податкового кодексу України передбачено, що особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

У разі якщо контролюючий орган не доведе, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, платник податків не може бути притягнутий до відповідальності за таке порушення. Положення цього пункту застосовуються виключно в разі, якщо умовою притягнення до фінансової відповідальності за податкове правопорушення є наявність вини платника податків.

Суд звертає увагу на те, що п. 112.8. ст. 112 Податкового кодексу України визначає обставини, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такими обставинами, відповідно до пп.112.8.9. п.112.8 ст. 112 Податкового кодексу України, зокрема є: вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

Таким чином, наявність підтверджених ТПП України форс-мажорних обставин, відповідно до пп.112.8.9. п.112.8 ст. 112 Податкового кодексу України та п. 6 ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» звільняє ТОВ "Торговий дім Львівського електролампового заводу "Іскра" від відповідальності за порушення вимог ч. 2 ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 №2473-VIII та нарахування позивачу пені за ч. 5 ст.13 зазначеного Закону за порушення термінів розрахунків в сфері ЗЕД.

Враховуючи наведене суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 08.02.2023 № 2489/13-01-07-10 протиправним та підлягає скасуванню.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Львівського електролампового заводу "Іскра" (вул. Вулецька, 14, м. Львів, 79027, ЄДРПОУ 39999745) до Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003, ЄДРПОУ 43968090) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 08.02.2023 № 2489/13-01-07-10.

Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області в користь товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Львівського електролампового заводу "Іскра" 2684,00 грн судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 02.05.2023.

Суддя Кедик М.В.