Рішення № 110587057, 02.05.2023, Турійський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
02.05.2023
Номер справи
169/390/23
Номер документу
110587057
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 169/390/23

Провадження № 2-о/169/122/23

ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2023 року смт Турійськ

Турійський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Хвіц Г.Й.

за участю: секретаря судового засідання Мисюка П.З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа - Турійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України,

в с т а н о в и в:

Представник заявників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - адвокат Корнієнко А.А. звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження дітей на тимчасово окупованій території України.

Заява мотивована тим, що у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Сімферополь Автономної Республіки Крим народився син - ОСОБА_3 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 там же народилася дочка - ОСОБА_4 . Факт народження дітей підтверджується виписними епікризами, медичним свідоцтвом про народження, довідками про народження та свідоцтвами про народження, які видані окупаційною владою і не відповідають вимогам діючого законодавства України. Вказуючи, що територія, де народилися діти, тимчасово непідконтрольна Україні внаслідок окупації, у зв`язку з чим заявники не можуть зареєструвати в органах державної реєстрації актів цивільного стану факт народження дітей та отримати свідоцтва про народження дітей встановленого законодавством України зразка, просили встановити факт народження дітей на тимчасово окупованій території України.

У судове засідання всі учасники справи не з`явилися, хоча належним чином про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені.

Представник заявників - адвокат Корнієнко А.А. у поданій заяві вказав, що заяву підтримує із викладених у ній підстав, просить її задовольнити та розглядати справу без його участі і за відсутності заявників.

Представник заінтересованої особи - Турійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції подала до суду заяву, в якій просила розглядати справу без її участі.

Враховуючи, що в судове засідання всі учасники судового розгляду не з`явилися, то відповідно до вимог частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

З`ясувавши всебічно, повно і об`єктивно обставини справи, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до частини першої статті 317 Цивільного процесуального кодексу України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім`ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Частиною третьою статті 317 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що в рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Згідно з частиною четвертою статті 49 Цивільного кодексу України реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.

Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження (частина четверта статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

В абзаці сто двадцять шостому пункту 8 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18 жовтня 2000 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за № 719/4940 (далі - Правила), зазначено, що державну реєстрацію народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України проводить відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду в день надходження такого рішення в паперовій формі або будь-який відділ державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника в день отримання рішення суду у спосіб, передбачений абзацами п`ятим, шостим пункту 3 глави 1 розділу II цих Правил.

Частинами другою, третьою статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Наведені вище положення Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» дають підстави для висновку, що документи, видані на тимчасово окупованій території України незаконними органами та їх посадовими чи службовими особами, є недійсними і не створюють правових наслідків, за винятком документів, що підтверджують, зокрема факт реєстрації шлюбу та народження.

Водночас Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правила не містять спеціальної норми права щодо порядку державної реєстрації народження на тимчасово окупованій території України відповідними органами державної реєстрації актів цивільного стану без рішення суду про встановлення такого факту, що унеможливлює встановлення факту народження та здійснення державної реєстрації народження в позасудовому порядку.

Такий висновок в аналогічній категорії справ викладений у постанові Верховного Суду від 23 листопада 2022 року у справі № 759/7001/22 (провадження № 61-9254св22).

Частиною другою статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII встановлено, що Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими російською федерацією з 20 лютого 2014 року.

Як установив суд, що заявниця ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Рівне Красногвардійського району Автономної Республіки Крим.

Заявник ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Гулістан Сирдар`їнської області Узбекистан.

Обоє заявників є громадянами України, що підтверджується паспортами (а. с. 4, 5).

Під час проживання у тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим 18 листопада 2017 року заявники одружилися та після реєстрації шлюбу заявниці ОСОБА_1 присвоєно прізвище - ОСОБА_1 (а.с. 7).

ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Сімферополь Автономної Республіки Крим, про що відповідними установами російської федерації видано виписний епікриз, медичне свідоцтво про народження, довідку про народження та свідоцтво про народження (а. с. 8, 9, 10, 11).

ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Сімферополь Автономної Республіки Крим, про що відповідними установами російської федерації видано виписний епікриз, довідку про народження та свідоцтво про народження (а. с. 12, 13, 14).

Зі змісту вказаних документів видно, що матір`ю дітей є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а батьком - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Звертаючись до суду із цією заявою заявники вказували, що встановлення факту народження їхніх дітей на тимчасово окупованій території України необхідно для реєстрації народження дітей у державних органах реєстрації актів цивільного стану України, оскільки видані окупаційною владою документи не мають юридичної сили на території України.

Аналіз та оцінка вказаних вище документів, виданих російським медичним закладом та російським органом реєстрації актів цивільного стану, як доказів, дає підстави для висновку, що такі документи відповідно до діючого законодавства України є недійсними і не створюють жодних юридичних наслідків, однак зазначені у них відомості об`єктивно й достовірно підтверджують факт народження дітей: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 саме на тимчасово окупованій території України.

Європейський суд з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia») з посиланням на Консультативний висновок Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case) наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Такий висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Cyprus v. Turkey», Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

За таких обставин справи та відповідно до зазначених норм матеріального, процесуального й міжнародного права, а також враховуючи, що надані заявниками документи на підтвердження факту народження дітей на тимчасово окупованій території України є належними та достатніми, встановлення такого факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право, то суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є підставною та її належить задовольнити.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 317, пункту 8 частини першої статті 430 Цивільного процесуального кодексу України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

Керуючись статтями 77-80, 259, 263 - 265, 315, 317, 319, 430 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 задовольнити повністю.

Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України - у місті Сімферополь Автономної Республіки Крим, дитини чоловічої статі ОСОБА_3 , батьками якої є: мати - громадянка України ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Рівне Красногвардійського району Автономної Республіки Крим, батько - громадянин України ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Гулістан Сирдар`їнської області Узбекистан.

Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України - у місті Сімферополь Автономної Республіки Крим, дитини жіночої статі ОСОБА_4 , батьками якої є: мати - громадянка України ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Рівне Красногвардійського району Автономної Республіки Крим, батько - громадянин України ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Гулістан Сирдар`їнської області Узбекистан.

Рішення суду є підставою для реєстрації факту народження особи в установленому законом порядку і підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Ім`я заявниці - ОСОБА_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .

Ім`я заявника - ОСОБА_2 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .

Ім'я представника заявників - Корнієнко Андрій Андрійович , адреса місця знаходження: вулиця Коласа Якуба, будинок 23, офіс 110, Святошинський район, місто Київ .

Найменування заінтересованої особи - Турійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, адреса місця знаходження: вулиця Луцька, 23, селище міського типу Турійськ, Ковельський район, Волинська область, код ЄДРПОУ: 26039005.

Ім'я представника заінтересованої особи - Сурабко Галина Володимирівна, адреса місця знаходження: вулиця Луцька, 23, селище міського типу Турійськ, Ковельський район, Волинська область.

Повне рішення складено 02 травня 2023 року.

Головуючий