Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 938/275/23
Провадження № 2/938/119/23
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
01 травня 2023 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Чекан Н.М., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Державна казначейська служба України про стягнення матеріальної та моральної шкоди за рахунок бюджетних асигнувань,-
ВСТАНОВИВ:
До Верховинського районного суду Івано-Франківської області звернувся з позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Державна казначейська служба України про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 310855,34 гривень матеріальної шкоди та 22000 гривень моральної шкоди на його користь за рахунок бюджетних асигнувань.
Суддя, перевіривши матеріали позовної заяви вважає, що провадження у даній справі не може бути відкрито з таких підстав.
Відповідно доч.1ст.19ЦПК Українисуди розглядаютьу порядкуцивільного судочинствасправи,що виникаютьз цивільних,земельних,трудових,сімейних,житлових таінших правовідносин,крім справ,розгляд якихздійснюється впорядку іншогосудочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а по-друге, спеціальний суб`єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа - учасник приватноправових відносин.
Отже, у порядку цивільного судочинства за загальним правилом можуть розглядатися будь-які справи, в яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
У ч.ч.1,2 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;6)прийняття судомодного зрішень,зазначених упунктах 1-4цієї частинита стягненняз відповідача-суб`єкта владнихповноважень коштівна відшкодуванняшкоди,заподіяної йогопротиправними рішеннями,дією абобездіяльністю. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Спір,у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій є публічно-правовим спором (п.2 ч.1 ст. 4 КАС України).
У п.1 ч.1 ст. 19 КАС України закріплено зокрема, що юрисдикція адміністративнихсудів поширюєтьсяна справиу публічно-правовихспорах,зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч.1 ст. 58 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, забезпечує збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання, виплат за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом, соціальні та інші виплати, передбачені законодавством України, та інші функції, передбачені цим Законом,Законом України"Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та статутом Пенсійного фонду.
Кошти ПФУ згідно з ст. 73 Закону № 1058-IV використовуються на: виплату пенсій,передбачених цимЗаконом; здійснення страхових виплат та фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбаченихЗаконом України"Прозагальнообов`язкове державнесоціальне страхування"; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом таЗаконом України"Прозагальнообов`язкове державнесоціальне страхування"; фінансуванняадміністративних витрат,пов`язанихз виконаннямфункцій,покладених наоргани Пенсійногофонду; оплатупослуг звиплати тадоставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Відповідно доп.1Положення проуправління Пенсійногофонду Українив районах,містах,районах умістах,а такожпро об`єднаніуправління,затвердженого постановоюправління Пенсійногофонду Українивід 22грудня 2014року №28-2управління Пенсійногофонду Українив районах,містах,районах умістах,а такожоб`єднані управління(далі-управління Фонду)є територіальнимиорганами Пенсійногофонду України(далі-Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Основними завданнями управління Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом (пункт 3 вказаного Положення).
Згідно зіпп.8,9п.4зазначеного Положенняуправління Пенсійногофонду Українивідповідно допокладених нанього завданьпризначає (здійснюєперерахунок)і виплачуєпенсії,щомісячне довічнегрошове утриманнясуддям увідставці,допомогу напоховання таінші виплативідповідно дозаконодавства; забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до закону та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Отже, відповідно до покладених завдань і функцій Пенсійний фонд України є суб`єктом владних повноважень у сфері нарахування та виплат пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
З позовних вимог у цій справі вбачається, що позивач по суті просить стягнути матеріальну шкоду, яка полягає в недоотриманій сумі щомісячного довічного грошового утримання судді, внаслідок чого за період з 19.02.2020 року по січень 2021 року на суму 310855,34 гривні та моральну шкоду завдану протиправною бездіяльністю, грубим нехтуванням вимог законів і тривалим необґрунтованим не виконанням судового рішення, яку позивач оцінив на суму 22000 гривень. Відповідачем є Пенсійний фонд України - суб`єкт владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, тобто уповноважений здійснювати нарахування і виплату пенсії позивачу.
Тобто за вказаною позовною вимогою між сторонами виник публічно-правовий спір, пов`язаний зі здійсненням суб`єктом владних повноважень владних управлінських функцій з приводу нарахування та виплати пенсії позивачу.
Разом із цим Велика Палата Верховного Суду в постанові від 04.03.2020 року №757/63985/16, провадження №14-556 цс19, звернула увагу, що слід розрізняти вимоги щодо стягнення недоотриманої суми пенсії (борг за пенсійними виплатами) та стягнення компенсації втрати частини доходів через порушення строків їх виплати. Зокрема, справі № 676/1557/16-ц (провадження № 14-197 цс 19) Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що оскільки відповідач (Кам`янець-Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області) вже погасив борг за пенсійними виплатами позивачу, а ця справа стосується захисту права позивача на компенсацію, зумовлену простроченням виплати пенсії належного розміру, тобто позовні вимоги пов`язані з відшкодуванням шкоди та заявлені без вимоги вирішити публічно-правовий спір, то такий спір необхідно розглядати за правилами цивільного судочинства. Натомість спір у справі (№ 757/63985/16) стосовно недоотриманої суми пенсії є публічно-правовим, виник з публічно-правових відносин за участю органу державної влади як суб`єкта владних повноважень, тому повинен розглядатися у порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, в порядкуадміністративного судочинстваІвано-Франківськимокружним адміністративнимсудомпідлягає розглядупозов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Державна казначейська служба України про стягнення матеріальної шкоди у виглядів недоотриманоїсуми щомісячного довічногогрошового утриманнясудді та моральної шкоди за рахунок бюджетних асигнувань.
У випадку якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, то суддя відмовляє у відкритті провадження у справі (п.1.ч.1 ст. 186 ЦПК України).
Керуючись ст.ст. 19, 186 ЦПК України,-
ПОСТАНОВИВ:
У відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 доГоловного управлінняПенсійного фондуУкраїни вІвано-Франківськійобласті,третя особа,що незаявляє самостійнихвимог щодопредмета спору,Державна казначейськаслужба Українипро стягненняматеріальної таморальної шкодиза рахунокбюджетних асигнувань- відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Наталія ЧЕКАН