Рішення № 110547570, 01.05.2023, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.05.2023
Номер справи
120/387/23
Номер документу
110547570
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

01 травня 2023 р. Справа № 120/387/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складіголовуючого судді Шаповалової Т.М., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2023 ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі відповідач), у якому просила суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області від 23.12.2022 № 10100-9626/П-02/8-0200/22 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити з 01.12.2022 ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 1 Тимчасової Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі в галузі пенсійного забезпечення від 15.01.1993.

Позовні вимоги мотивовані протиправною відмовою викладеною у листі Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 23.12.2022 № 10100-9626/П-02/8-0200/22, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 23.01.2023 даний адміністративний позов залишено без руху та встановлено строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали.

У зазначений строк позивач вимоги вказаної ухвали суду про залишення позовної заяви без руху виконала.

Ухвалою суду від 31.01.2023, прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 262 КАС України, а також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

21.02.2023 представник відповідача подав відзив на позовну заяву, у якому вказав, що 01.12.2022 ОСОБА_1 звернулася до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 у невстановленій законодавством формі.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок 22-1) встановлено форма заяви про призначення/перерахунок пенсії та порядок її подання.

Таким чином, лист від 23.12.2022 року №10100-9626/П-02/8-0200/22 не є рішенням в розумінні ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058, а носить інформаційний характер.

Враховуючи наведене, відповідач вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.

Ухвалою суду від 13.04.2023 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області копію заяви ОСОБА_1 від 01.12.2022 за вх. № 9626/П-0200-22 з додатками.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дата постановлення судового рішення у цій справі обумовлена перебуванням головуючого судді (судді-доповідача) відповідно до наказу Вінницького окружного адміністративного суду № 028-в/к від 29.03.2023 у відпустці в період з 14.04.2023 до 28.04.2022 включно.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, встановив наступне.

01.12.2022 ОСОБА_1 звернулася до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

До заяви додала копії слідуючих документів: паспорт; довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру; заяву про призначення пенсії від 01.12.2022; трудова книжка, заява банк від 28.11.2022; памятка; накази, картки; диплом; свідоцтво про народження дитини; довідка про перейменування; довідка про роботу; довідка про заробітну плату; свідоцтво про шлюб; свідоцтво про смерть.

За наслідками розгляду заяви позивача, листом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 23.12.2022 № 10100-9626/П-02/8-0200/22 "Щодо надання роз`яснення" повідомлено, що право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку у позивача відсутне.

У листі вказано, що для врегулювання питання про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку за роботу в районах Крайньої Півночі, 15.01.1993 було підписано Тимчасову Угоду між Урядом України і Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі у галузі пенсійного забезпечення (далі - Угода). Право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку мають особи, які пропрацювали не менше 15 календарних років в районах Крайньої Півночі або 20 календарних років в місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі. При визначенні права на пенсію відповідно до Угоди застосовується Перелік районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, який діяв до 1 січня 1992 року.

Також у листі вказано, що згідно долучених до звернення довідок, період роботи позивача в районах Крайньої Півночі починається з 12.05.1987. Тобто, станом на 01.01.1992 період роботи в районах Крайньої Півночі становить менше 15 років.

Позивач вважає таке рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії протиправним, а тому звернулася до суду з цим позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з ст. 44 цього Закону, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Ч. 5 ст. 45 зазначеного Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.3 Порядку визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

З аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення (перерахунок) пенсії, останній зобов`язаний розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення щодо призначення(перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Разом з цим, відповідачем при розгляді заяви позивача від 01.12.2022 про призначення пенсії в порушення п. 4.3 Порядку та ч.5 ст.45 Закону №1058, якими встановлено порядок та строки розгляду такої заяви, рішення про призначення пенсії або відмову у такому не приймалось, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача щодо прийняття відповідного рішення та розгляд заяви позивача у неналежний спосіб.

В даному випадку спірним є питання наявності у позивача права на призначеня пенсії зі зниженням пенсійного віку за роботу в районах Крайньої Півночі. Розгляд заяви позивача відноситься до виключної компетенції органу Пенсійного фонду України, однак з урахуванням відсутності відповідного рішення відповідача відносно позивача, суд не може надавати оцінку мотивам викладеним відповідачем у листі від 23.12.2023, а також вважає, що позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача призначити пенсію за віком є передчасними, оскільки до прийняття відповідного рішення спір про право на пенсію не може бути предметом судового розгляду.

З урахуванням встановленого судом порушення відповідачем вимог чинного законодавства в частині неприйняття рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії, суд вважає що в спірних правовідносинах мала місце протиправна бездіяльність відповідача щодо не розгляду у встановленому законом порядку заяви позивача про призначення пенсії та вважає за необхідне для захисту прав позивача зобов`язати відповідача розглянути заяву позивача від 01.12.2022 із прийняттям рішення відповідно до вимог пенсійного законодавства.

Заяву позивача було розглянуто та надано відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян», що не передбачено Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Порядком №22-1.

Суд відхиляє аргументи відповідача про те, що заява про призначення пенсії подана позивачем у неналежній формі, оскільки судом витребувано відповідну заяву, досліджено її та встановлено, що вона відповідає формі, встановленій Додатком 1 до Порядку №22-1 (пункт 1.1 розділу I).

Відсутність належним чином оформленого рішення відповідача про призначення чи про відмову в призначенні пенсії, не зважаючи на надіслання заявнику листа, свідчить про те, що відповідач не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтримку правомірності своєї позиції та докази, надані позивачем, суд приходить до переконання, що позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо розгляду заяви позивача від 01.12.2022 та зобов`язання розглянути заяву і прийняти відповідне рішення.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

За таких обставин, враховуючи, що позов задоволено частково судові витрати понесені позивачем у даній справі у розмірі 1073,60 грн. підлягають відшкодуванню в сумі 536,80 грн., пропорційно розміру задоволених вимог за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 01.12.2022 у спосіб, встановлений Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 01.12.2022 та прийняти мотивоване рішення, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 536,80 грн. (п`ятсот тридцять шість гривень 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100 )

Повне судове рішення виготовлено та підписано суддею 01.05.2023.

СуддяШаповалова Тетяна Михайлівна