Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/668/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (далі Позивач) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (також Відповідач) про скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому та просить скасувати податкові повідомлення-рішення від 29.09.2022 №0709625-2408-1123; №0709626-2408-1123; №0709629-2408-1123; №0709630-2408-1123;№0709631-2408-1123;№0709634-2408-1123; №0709638-2408-1123; №0709639-2408-1123. якими визначено суму податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 рік.
В обґрунтування позовних вимог Позивач вказав, що підстави визначення податкового зобов`язання у контролюючого органу були відсутні, оскільки передбачене законодавством нерухоме майно, за яке має бути нараховано податок Відповідачем визначено не вірно.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог представник Відповідача у поданому суду відзиві посилався на те, що належні Позивачу об`єкти нерухомого майна є об`єктами оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Відтак, контролюючий орган обчислив суми податку за кожен з цих об`єктів, виходячи з їх загальної площі та відповідної ставки податку, про що виніс податкові повідомлення-рішення (а.с.19-20).
Позивач подав відповідь на відзив, в якій не погодився з вищевказаною позицією (а.с.56).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Так, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, Позивач має у власності наступне нерухоме майно (а.с.21-36), в т.ч.: житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 299,4 кв.м.; квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 35,5 кв.м.; нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 222,9 кв.м.; нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 246,8 кв.м.; комплекс будівель за адресою: АДРЕСА_4 , загальною площею 2888,5 кв.м.; квартиру за адресою: АДРЕСА_5 , загальною площею 98,7 кв.м.; апартаменти 228-229 за адресою: АДРЕСА_6 , загальною площею 50,3 кв.м. та 50,9 кв.м. відповідно.
Контролюючим органом, з урахуванням вищевказаних відомостей з Державних реєстрів, винесено податкові повідомлення-рішення від 29.09.2022, якими Позивачу визначено суми податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 рік, а саме:
-№0709625-2408-1123 на суму 3896,56 грн. (за адресою: АДРЕСА_5 , загальна площа 98,70 кв.м.) (а.с.4);
- №0709626-2408-1123 на суму 51993,00 грн. (за адресою: м. Кропивницький, вул. Слободянюка Руслана, буд.213-В, загальна площа 2888,50 кв.м.) (а.с.5);
- №0709629-2408-1123 на суму 4012,20 грн. (за адресою: м. Кропивницький, пров. Павла Бута, буд.3, загальна площа 222,9 кв.м.) (а.с.6);
- №0709630-2408-1123 на суму 373,73 грн. (за адресою: АДРЕСА_2 , загальна площа 35,50 кв.м.) (а.с.7);
-№0709631-2408-1123 на суму 3151,99 грн. (за адресою: м. Кропивницький, вул. Єгорова, буд.72, загальна площа 299,40 кв.м.) (а.с.8);
- №0709634-2408-1123 на суму 4442,40 грн. (за адресою: м. Кропивницький, пров. Павла Бута, буд.3, загальна площа 246,8 кв.м.) (а.с.9);
- №0709638-2408-1123 на суму 1272,50 грн. (за адресою: м. Одеса, бульвар Французький, буд.85/5, апартаменти 229, загальна площа 50,90 кв.м.) (а.с.10);
- №0709639-2408-1123 на суму 1257,50 грн. (за адресою: м. Одеса, бульвар Французький, буд.85/5, апартаменти 228, загальна площа 50,30 кв.м.) (а.с.11).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, стаття 67 Конституції України встановлює, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах встановлених законом.
Порядок адміністрування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, унормований статтею 266 Податкового кодексу України (далі ПК України).
Відповідно до п.266.1 ст.266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Згідно з пп.266.2.1 п.266.2 ст.266 ПК України об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
У пп.266.2.2 п.266.2 статті 266 ПК України чітко наведений перелік об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, які не є об`єктом оподаткування.
Відповідно до пп.266.3.1 п.266.3 ст.266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Підпунктом 266.3.2 п.266.3 ст.266 ПК України передбачено, що база оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Відповідно до пп.266.5.1 п.266.5 статті 266 ПК України ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Рішенням міської ради міста Кропивницького від 08.09.2020 №3442 "Про внесення змін до рішень Міської ради міста Кропивницького від 11 червня 2019 року №2566 та №2567, рішень Новенської селищної ради міста Кропивницького від 26 червня 2019 року №1175 та №1176" на території Кропивницького на 2021 було встановлено ставку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для фізичних осіб в розмірі 0,3 відсотка розміру мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр (а.с.37-40).
Рішенням Київської міської ради від 23.06.2011 №242/5629 із внесеними змінами "Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві" встановлено ставку податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості для фізичних осіб в розмірі 1,5 відсотків розміру мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр, при цьому з 1 січня по 31 грудня 2021 застосовується понижуючий коефіцієнт - 0,75 (а.с.41-45).
Рішенням Одеської міської ради від 21.01.2015 №6258-УІ із внесеними змінами "Про встановлення податку на майно в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" встановлено ставку податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості для фізичних осіб в розмірі 1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр (а.с.46-49).
Згідно з пп.266.6.1 пункту 266.6 статті 266 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
У пп.266.7.1 п.266.7 статті 266 ПК України наведений такий порядок обчислення суми податку, а саме обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку: в) за наявності у власності платника податку об`єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об`єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку.
Обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об`єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Згідно до пп.266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Щодо новоствореного (нововведеного) об`єкта житлової та/або нежитлової нерухомості податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об`єкт.
Контролюючі органи за місцем проживання (реєстрації) платників податку в десятиденний строк інформують відповідні контролюючі органи за місцезнаходженням об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості про надіслані (вручені) платнику податку податкові повідомлення-рішення про сплату податку у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Підпунктом 266.7.3 п.266.7 ст.266 ПК України вказано, що платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо: об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Згідно до пп.266.7.4 п.266.7 ст.266 ПК України органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов`язані щокварталу у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем розташування такого об`єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі подання платником податку контролюючому органу правовстановлюючих документів на нерухоме майно, відомості про яке відсутні у базі даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, сплата податку фізичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом відомостей від органів державної реєстрації прав на нерухоме майно про перехід права власності на об`єкт оподаткування.
Відповідно до пп.266.8.1 пункту 266.8 статті 266 ПК України у разі переходу права власності на об`єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об`єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.
Підпунктом 266.10.3 пункту 266.10 статті 266 ПК України передбачено, що податкове зобов`язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.
З матеріалів справи встановлено, що у 2021 році Позивач був платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, як власник об`єктів житлової/нежитлової нерухомості, та мав податковий обов`язок зі сплати податку за 2021 рік, зокрема за об`єкти за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 299,4 кв.м.; АДРЕСА_2 , загальною площею 35,5 кв.м.; АДРЕСА_3 , загальною площею 222,9 кв.м.; м. Кропивницький, пров. Павла Бута, 3, загальною площею 246,8 кв.м.; м. Кропивницький, вул. Слободянюка Руслана, 213-В, загальною площею 2888,5 кв.м.; м. Київ, вул. Успішна, 28/26, загальною площею 98,7 кв.м.; АДРЕСА_6 , загальною площею 50,3/50,9 кв.м..
Відомості про вищевказане нерухоме майно, як про об`єкти оподаткування, внесені до бази даних інформаційних систем ДПС.
Представником Відповідача надано суду розрахунки (а.с.51-52), з яких вбачається, що суми податку обчислені, виходячи із типу об`єктів, загальної площі кожного з цих об`єктів нерухомості, частки Позивача у праві власності та відповідної ставки податку, установленої рішеннями міської ради м. Кропивницького від 08.09.2020 №3442 (0,3 відсотка розміру мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр), Київської міської ради від 23.06.2011 №242/5629 (1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр із застосуванням понижуючого коефіцієнту - 0,75) та Одеської міської ради від 21.01.2015 №6258-УІ (1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр).
В свою чергу, не погоджується з такими розрахунками Позивач зазначив, контролюючим органом не підтверджено наявності у Позивача об`єктів нерухомого майна щодо яких нараховано спірні зобов`язання, не підтверджено факт права власності та користування (орендою) іншими суб`єктами. Витяг з реєстру обтяжень взагалі не підтверджує ніякого права власності. Розрахунок податку здійснено в ручному режимі та без надання доказів обрахунку його відповідно до алгоритмів програмного забезпечення. Крім того не надано доказів наявності ставок податків, якими оперував Відповідач.
Суд установив, що контролюючий орган визначив базу оподаткування і нарахував Позивачу суми податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2021 рік відповідно до вимог пп.54.3.3 п.54 ст.54, пп.266.3.2 п.266.3 ст.266 ПК України на підставі належних даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, які містять інформацію щодо адреси і типу нерухомого майна, його реєстраційного номера, загальної площі, розміру частки у праві спільної власності, підстав виникнення права власності і дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Разом з тим, суду не надано доказів, що Позивач у порядку, передбаченому пп.266.7.3 п.266.7 ст.266 ПК України, звертався до Відповідача з письмовою заявою для проведення звірки даних щодо об`єктів нерухомості та нарахованих сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 рік з метою усунення розбіжностей між даними контролюючого органу та правовстановлюючими документами на нерухоме майно чи документами на право власності.
У ході розгляду справи Позивачем також не доведено, що належні йому об`єкти нерухомого майна належать до переліку, визначеного пп.266.2.2 п.266.2 ст.266 ПК України, або те, що він має право на користування пільгами зі сплати податку, передбаченими пп.266.4.2 п.266.4 ст.266 ПК України.
Враховуючи вищевказане, оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними.
Відповідно до положень ч.ч.1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст.139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. ХИЛЬКО