Рішення № 110520818, 24.04.2023, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2023
Номер справи
340/329/23
Номер документу
110520818
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/329/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Приватного підприємства "Р.О.С.-Будмонтаж" (далі - Позивач) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (також - Відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач (через свого представника - адвоката Дашко М.В.) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/ невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 02.08.2022 року № 5501 про встановлення відповідності ПП "Р.О.С. - Будмонтаж" критеріям ризиковості платника податку за п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а саме наявності анулювання суб`єкту господарювання ліцензії на право здійснення діяльності із зберігання та реалізації пального, відсутності платника за місцезнаходженням та наявності взаємовідносин з платниками ризикових категорій (ТОВ "ФОРПОСТ СІТІ", ТОВ "АОГ"); 2) визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/ невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 15.12.2022 року № 8192 про встановлення відповідності ПП "Р.О.С. - Будмонтаж" критеріям ризиковості платника податку за п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а саме наявності анулювання суб`єкту господарювання ліцензії на право здійснення діяльності із зберігання та реалізації пального, в зв`язку з відсутністю платника за податковою адресою (місцезнаходження платника податків); 3) зобов`язати Відповідача виключити Позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що такі рішення не містить жодної мотивації підстав та причин віднесення підприємства до ризикових платників податків відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платників податку, як і не містить доказів наявності податкової інформації, що свідчила б про наявність ознак здійснення ризикових операцій позивачем з посиланнями на відповідні документи.

Заперечуючи щодо задоволення позовних вимог представники Відповідачів у поданому суду відзиві вказав, що дії контролюючого органу щодо внесення до електронної бази даних інформації, незалежно від джерела її отримання (чи то отриманої внаслідок проведення податкової перевірки, чи то за результатами засідання Комісії ГУ ДПС), є лише службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов`язків в порядку, передбаченому ПКУ (а.с.200-201).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що рішенням комісія регіонального рівня комісії ГУ ДПС у Кіровоградській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №5501 від 02.08.2022, у відповідності до п.6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, Позивача включено до переліку ризикових підприємств, на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку з підстав анулювання ліцензії на право здійснення діяльності із зберігання та реалізації пального, відсутності платника за місцезнаходженням та наявності взаємовідносин з платниками ризикових категорій (ТОВ"ФОРПОСТ СІТІ", ТОВ"АОГ") (а.с.202-203, 207).

Позивачем було подано до контролюючого органу Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку від 13.12.2022 №1.

За результатами розгляду такого Повідомлення прийнято рішення від 15.12.2022 №8192, відповідно до якого комісія ГУ ДПС у Кіровоградській області дійшла висновку, що Позивач на даний час відповідає критеріям ризиковості та не підлягає виключенню з переліку ризикових платників з підстав анулювання ліцензії на право здійснення діяльності із зберігання та реалізації пального, в зв`язку з відсутністю платника за податковою адресою (місцезнаходженням) (а.с.204-205, 206).

Не погоджуючись з вищевказаними рішеннями контролюючого органу, Позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (далі ПК України) визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 на виконання вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України затверджено Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів.

Відповідно до п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення. У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення. За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Отже, аналіз наведених вище правових норм дає підстави для висновку про те, що рішення Комісії про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку повинно містити чітку підставу, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 1 Порядку № 1165 визначено критерії ризиковості платника податку на додану вартість.

Згідно до п. 8 Додатку 1, критерієм ризиковості платника податку є зокрема те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

В свою чергу, Додатком 3 Порядку № 1165 визначено критерії ризиковості здійснення операцій, до яких належать:

1. Обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.

2. Відсутність (анулювання, зупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право платника податку на виробництво, експорт, імпорт і оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 і 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (далі-Кодекс), стосовно товарів, зазначених платником податку в податковій накладній/розрахунку коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі на дату їх складення.

3. Відсутність на дату складення податкової накладної/розрахунку коригування відомостей (актуального запису) в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб`єкта господарювання, який подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, у яких зазначено товар (пальне) за кодами згідно з УКТЗЕД відповідно до підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.

4. Складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно з УКТЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів), за умови відсутності такого/такої товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування, поданому для реєстрації в Реєстрі, у таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (надається).

5. Перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов`язань, поданого отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, над величиною залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) з 1 січня 2017 р., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання з 1 січня 2017 р., зменшеного у 1,5 раза та зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги.

6. Подання для реєстрації в Реєстрі розрахунку коригування на зменшення податкових зобов`язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, у строк, що перевищує 30 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в Реєстрі без порушення граничних строків реєстрації, встановлених Кодексом, крім розрахунку коригування до податкової накладної, у якій відображені операції з постачання електричної енергії (товарна підпозиція 2716 згідно з УКТЗЕД), постачання природного газу (товарні підпозиції 2705, 2709 та 2711 11 згідно з УКТЗЕД), постачання теплової енергії (умовний код товару 00401).

Згідно додатку 4 Порядку № 1165, в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов`язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності п. 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.

Так, рішенням комісії ГУ ДПС у Кіровоградській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №5501 від 02.08.2022, у відповідності до п. 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, Позивача включено до переліку ризикових підприємств, на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку з підстав анулювання ліцензії на право здійснення діяльності із зберігання та реалізації пального, відсутності платника за місцезнаходженням та наявності взаємовідносин з платниками ризикових категорій (ТОВ"ФОРПОСТ СІТІ", ТОВ"АОГ") (а.с.207).

За результатами розгляду Повідомлення про подання інформації та копій документів від 13.12.2022 №1 прийнято рішення від 15.12.2022 №8192, відповідно до якого комісія ГУ ДПС у Кіровоградській області дійшла висновку, що Позивач на даний час відповідає критеріям ризиковості та не підлягає виключенню з переліку ризикових платників з підстав анулювання ліцензії на право здійснення діяльності із зберігання та реалізації пального, в зв`язку з відсутністю платника за податковою адресою (місцезнаходженням) (а.с.204-205, 206).

Як вбачається з Витягів з протоколів засідань комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН від 02.08.2022 № 84 та від 15.12.2022 № 67 (а.с.202-205), в ході проведення аналізу ЄРПН встановлено, що ПП "Р.О.С.-БУДМОНТАЖ" (код ЄДРПОУ 36142005) протягом 2022 року сформувало податковий кредит за рахунок дизельного палива, палива автомобільного альтернативного в асортименті, транспортних послуг, канцтоварів, в т.ч. від СГ, яких віднесено до переліку ризикових підприємств: ТОВ "ФОРПОСТ СІТІ", ТОВ "АОГ". Реалізувались: дизельне паливо, паливо автомобільне альтернативне в асортименті. Згідно наданої інформації управління контролю за підакцизними товарами ПП "Р.О.С.-БУДМОНТАЖ" (код ЄДРПОУ 36142005) відсутнє за податковою адресою (місцезнаходженням платника податків) та анульовано ліцензію на право здійснення діяльності із зберігання/реалізації пального.

Як зазначив представник Позивача, висновки Відповідача про порушення податкового законодавства спростовуються первинними фінансово-бухгалтерськими документами по взаємовідносинах Позивача з ТОВ "ФОРПОСТ СІТІ", ТОВ "АОГ". Крім того, рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2022 у справі № 340/4175/22, про яке Відповідачу станом на 15.12.2022 було достеменно відомо, визнано протиправним та скасовано розпорядження Головного управління ДПС у Кіровоградській області про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі від 15.07.2022 № 477-рл; зобов`язано Головне управління ДПС у Кіровоградській області видалити з Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію щодо анулювання ПП "Р.О.С.-Будмонтаж" ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі (реєстраційний номер 990614201900378, терміном дії з 01.07.2019 року по 01.07.2024 року, бланк серії АЖ № 078430) та поновити інформацію (внести, відомості) Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним про ліцензію направо оптової торгівлі пальним від 01.07.2019 року за № 990614201900378.

Разом з тим, суд звертає увагу, що надані Позивачем документи не спростовують фактів здійснення господарських операцій з підприємствами-контрагентами ТОВ "ФОРПОСТ СІТІ" та ТОВ "АОГ" щодо яких були прийняті рішення про віднесення до переліку ризикових. При цьому, варто відмітити, що предметом дослідження у даній справі є питання правильності та правомірності віднесення Позивача до ризикових, а не реальність та товарність здійснення конкретних господарських операцій з вищевказаними контрагентами.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскаржувані рішення винесені за наявності підстав для визнання Позивачем таким, що відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку у зв`язку з тим, що контролюючим органом було встановлено формування податкового кредиту за рахунок платників податків з ознаками ризиковості, а саме ТОВ "ФОРПОСТ СІТІ" та ТОВ "АОГ". Крім того, Позивачу було анульовано ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі (реєстраційний номер 990614201900378, терміном дії з 01.07.2019 року по 01.07.2024 року, бланк серії АЖ №078430), а рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2022 року по справі № 340/4175/22 набрало законної сили лише 29.03.2023 за наслідками його перегляду в суді апеляційної інстанції.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що оскаржувані рішення були винесені комісією регіонального рівня за наявності визначених законодавчо підстав та в межах наданих повноважень.

Відповідно до положень ч.ч.1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст.139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. ХИЛЬКО