Рішення № 110520372, 28.04.2023, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2023
Номер справи
300/553/23
Номер документу
110520372
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" квітня 2023 р. справа № 300/553/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" про визнання дій протиправними щодо відмови у підготовці та видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 та зобов`язання підготувати і надати до органу пенсійного забезпечення таку довідку станом на 01.01.2022, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу (надалі по тексту також - відповідач, уповноважений орган, Департамент персоналу МВС України, Департамент персоналу, Департамент), в якому просить:

- визнати протиправними дії Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у виготовленні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії станом на 01.01.2022 у зв`язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2022;

- зобов`язати Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 у відповідності до вимоги пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", зі змінами (надалі по тексту також Постанова №704, постанова Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017), у зв`язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2022.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, з 1996 року призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також Закон №2262-XII). У зв`язку з визнанням протиправними та скасування пункту 1, 2, 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також Постанова №103, постанова Кабінетом Міністрів України №103 від 21.02.2018), а відповідно і відновленням попередньої редакції пункту 4 Постанови №704 та пункту 5 і додатку 2 до Порядку №45, позивач 17.01.2022 звернувся до відповідача із заявою про оформлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 станом на 01.01.2022 з обов`язковим зазначенням в ній відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. Проте, відповідач листом за №М-3306/22 від 22.02.2022 повідомив про відсутність підстав для оформлення нової довідки, що, на переконання позивача, порушує його право на належне пенсійне забезпечення.

За наслідками виконання позивачем ухвали про залишення позовної заяви без руху від 22.02.2023 (а.с.24-25), ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.03.2023 на підставі статей 260-261 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також КАС України) відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами (а.с.40-41).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву №12/6-345 від 16.03.2023, який із письмовими доказами надійшов на адресу суду 21.03.2023 (а.с.47-59). Заперечуючи позовні вимоги представник Міністерства внутрішніх справ України зазначив, що Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" в спірних відносинах є належним і уповноваженим органом в структурі МВС України розглядати звернення колишніх працівників органів внутрішніх справ в частині видачі довідок.

Крім того, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також Закон №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Із набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 змінено (підвищено) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. Для реалізації норми статті 63 Закону №2262-XII, 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, яка визначала порядок, умови та розміри проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону.

Зокрема, пунктами 1 та 2 Постанови №103 визначено, що пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), перераховувалися з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №704.

Постановою №704 встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Тому, представник відповідача звернув увагу суду, що дана норма не може бути застосована до позивача у зв`язку з тим, що статтею 63 Закону №2262-XII визначена основна підстава перерахунку - підвищення (зміна) грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Станом на 01.01.2021 грошове забезпечення військовослужбовців, визначене відповідно до Постанови №704, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 0.01.2018 не змінювалось.

Ураховуючи викладене, підстави для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на будь-яку іншу дату, у тому числі і позивачу, відсутні.

Також, 21.03.2023 від представника Міністерства внутрішніх справ України надійшло клопотання від 16.03.2023 за №12/6-344 про заміну неналежної сторони (а.с.60-63).

Ухвалою суду від 23.03.2023 зобов`язано ОСОБА_1 надати в суд письмову заяву, в якій відповідно до частин 3, 4 статті 48 КАС України висловити свою позицію щодо заміни у адміністративній справі №300/553/23 первинного відповідача на належного відповідача чи залучення як співвідповідача Державну установу "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" (а.с.75).

На виконання ухвали суду від 23.03.2023 ОСОБА_1 подав заяву від 28.03.2023, в якій вказав, що при звернення до Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України в 2021 та 2022 роках йому не було повідомлено, про те, що Департамент не видає довідки та не переадресовував до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" його звернення, натомість він отримав 17.01.2023 лист-відмову на звернення про виготовлення оновленої довідки. Проти заміни первісного відповідача належним - Державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" не заперечив.

Ухвалою від 03.04.2023 клопотання Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України про заміну неналежної сторони від 16.03.2023 у справі за №300/553/23 задоволено частково. Залучено Державну установу "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" (надалі по тексту також ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Івано-Франківській області", уповноважений орган) як співвідповідача в справі №300/553/23.

Постановляючи таку ухвалу суд виходив із наступних мотивів: "Так, Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" в спірних відносинах є належним і уповноваженим органом в структурі МВС України розглядати звернення колишніх працівників органів внутрішніх справ в частині видачі довідок.

При цьому, суд зазначає, що суд відкрив провадження у справі щодо відмови у видачі спірної довідки у відповідь на звернення позивача, із чого слідує, що спір, який ОСОБА_1 просив вирішити у судовому порядку, до 17.02.2023, виник між ОСОБА_1 і Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, якого позивач вважав належним і уповноваженим органом розглядати відповідні заяви колишніх співробітників міліції.

Виходячи із вказаного, в заявлених позовних вимогах ОСОБА_1 просить визнати дії щодо відмови у підготовці та видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 саме Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України, який і відмовив йому у видачі довідки, а не Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області".

В подальшому, на виконання вимог ухвали суду від 07.03.2023, від представника Міністерства внутрішніх справ України надійшли витребувані судом докази, в тому числі із Департаменту пенсійних справ та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України (а.с.88-99).

Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" також скористалась правом подання відзиву на позовну заяву за №33/29-589 від 10.04.2023, який надійшов на адресу суду 11.04.2023 (а.с.100-111). У поданому відзиві, представником співвідповідача вказав, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.04.2021 за №291 внесено зміни до пункту 1 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 за №129, відповідно до якого територіальні медичні об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву визначені уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділи) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.

На даний час пенсіонерам МВС довідки про розмір грошового забезпечення, на підставі звернень, оформляються з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 (набрало законної сили 05.03.2019) та від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 (набрало законної сили 19.11.2019), а також постанови Великої Палати Верховного суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 виключно у спосіб та відповідно до законодавства України, згідно інформації наданої центральними органами виконавчої влади, зокрема колишнім військовослужбовцям станом на березень 2019 року. На іншу дату інформація про розмір грошового забезпечення військовослужбовців у ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Івано-Франківській області" відсутня.

Відповідно до заяви ОСОБА_1 , уповноваженим органом, в межах своєї компетенції, та у відповідності до вимог підпункту 2, пункту 1 наказу МВС України від 16.04.2021 за №291 виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення від 25.05.2021 за №421 станом на 05.03.2019.

Звернув увагу, що позивачем не надано доказів на підтвердження зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошовою забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством з 01.01.2022, що зумовлювало б наявність підстав для перерахунку його пенсії та складення нової довідки про розмір грошового забезпечення, тому підстав для видачі спірної довідки станом на 01.01.2022 відсутні.

Від ОСОБА_1 на адресу суду 23.03.2023 надійшло заперечення на відзив Міністерства внутрішніх справ України, в якому останній вказав на безпідставність доводів відповідача, викладених у відзив на позов від 16.03.2023 за №12/6-345 (а.с.68-73). Крім того, суду пояснив, що при первинному в 2021 році зверненні до Департаменту персоналу йому не було повідомлено про зміну відповідача і його звернення не переадресовано до ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Івано-Франківській області". На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.07.2021 у справі №300/1274/21 Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України видав позивачу довідку за №22/6-4746 від 19.08.2021 станом на 05.03.2019. Згодом він 17.01.2022 звернувся до Департаменту із аналогічною заявою про виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у зв`язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2022, проте як і в попередньому випадку не було повідомлено про зміну відповідача і не було переадресовано його звернення до ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Івано-Франківській області". В подальшому протягом 2022 року відповідач не надавав відповіді на його звернення протягом 15 днів чим порушив Закон України "Про звернення громадян" 02.10.1996 за №393/96-ВР (надалі по тексту також Закон №393/96-ВР). Позивач доводить до відома суду, що в телефонному режимі 12.01.2023 дізнався про результати розгляду своєї заяви, оформленої листом-відповіддю від 22.02.2022 за №М-3306/22, яким йому відмовлено у видачі оновленої довідки.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, вивчивши адміністративний позов і відзиви на позов, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення проти них, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 з липня 2006 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується протоколом за пенсійною справою №00-6812 (МВС) від 01.01.2020 (а.с.18).

Матеріали справи свідчать, що визначення розміру і складу грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії мало місце відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 за №704.

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 1 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 за №704.

Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Івано-Франківській області з метою проведення перерахунку пенсій, передбаченого Постановою №103, в березні 2018 року складено та направлено до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідку за №3902/8-18 від 22.03.2018 у відношенні до ОСОБА_1 про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на 01.03.2018 (а.с.108).

Оформлення такої довідки Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Івано-Франківській області (реєстраційний номер якій присвоєно СзППЗ Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області) здійснено відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103, за нормами чинними на 1 березня 2018 року, за посадою "начальника відділення зберігання пального в/ч НОМЕР_1 ". Згідно такої довідки розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, становить:

- посадовий оклад 3 000,00 гривень;

- оклад за спеціальним званням - старший прапорщик 1 020,00 гривень;

- надбавка за стаж служби 45% - 1 809,00 гривень (а.с.43).

Так, на підставі виданої Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Івано-Франківській області, органом пенсійного забезпечення, починаючи з 01.05.2018, в тому числі за період з 01.01.2018, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням вказаних вище складових грошового забезпечення позивача.

Не погоджуючись із розміром перерахованої пенсії ОСОБА_1 в 2021 році звернувся до суду.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.06.2021 у справі №300/1274/21 позов задоволено повністю:

а) визнано протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 5 березня 2019 року;

б) зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу підготовити (скласти) та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку з 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри:

- посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням, станом на 05.03.2019;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) в розмірах, установлених за відповідними посадами (категоріями) на момент виникнення права на перерахунок пенсії, станом на 05.03.2019;

- інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення, які враховуються при призначенні і перерахунку пенсії, та щомісячна премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, станом на березень 2019 року (https://reestr.court.gov.ua/Review/97658908).

Дане рішення набрало законної сили 16.07.2021.

На виконання такого рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.06.2021 в справі №3001274/21, Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України видано нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за №22/6-4746 від 19.08.2021 (а.с.15, 110).

Коментована довідка складена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за посадою "начальник відділення зберігання пального в/ч НОМЕР_1 " і показниками станом на 05.03.2019, та включає наступні дані:

1. посадового окладу - 3 000,00 гривень,

2. окладу за військове звання (старший прапорщик) - 1 020,00 гривень,

3. надбавка за вислугу років 45% - 1 809,00 гривень;

4. додаткові види грошового забезпечення, в тому числі:

- надбавка за особливості проходження служби 50% - 2 914,50 гривень;

- премія 125% - 3 750,00 гривень (а.с.110).

Із аналогічними даними про розмір і склад грошового забезпечення Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" у відношенні до позивача видала довідку від 25.05.2021 за №421 (а.с.109).

Надалі, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.09.2021 у справі №300/3437/21, яке набрало законної сили 26.10.2021, вкотре задоволено інший адміністративний позов ОСОБА_1 (https://reestr.court.gov.ua/Review/99826924), яким:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Івано-Франківській області" №421 від 25.05.2021 та Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-4746 від 19.08.2021;

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з врахуванням виплачених сум пенсії, починаючи з 05.03.2019, із врахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, згідно довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-4746 від 19.08.2021.

Не погоджуючись із розміром грошового забезпечення в частині визначення посадового окладу, окладу за військовим званням шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2018, на відповідний коефіцієнт, 27.01.2022 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України із заявою про виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у зв`язку із збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року і направлення такої до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області для перерахунку пенсії (а.с.94-97).

Як свідчать письмові пояснення №14834/49 від 03.04.2023 і матеріали Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України на розгляді міністерства в 2022 році перебувала заява ОСОБА_1 від 27.01.2022 щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 (а.с.89-90).

Так, Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України листом від 22.02.2022 за №М-3306/22 у відповідь на звернення позивача повідомив ОСОБА_1 , що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.06.2021 у справі №300/1274/21 Департамент видав довідку за №22/6-4746 від 19.08.2021 станом на 05.03.2019 з урахуванням положень Постанови №704.

До відома позивача доведено, що до теперішнього часу грошове забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу (відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб") нараховується і виплачується з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.

Також зазначив, що прийняття актів Кабінету Міністрів України, унесення до них змін, відновлення їх дії тощо належить до виключної компетенції Уряду та не може здійснюватися судом. Після визнання судами окремих положень Постанови №103 протиправними та нечинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій.

Наразі пенсіонерам МВС довідки про розмір грошового забезпечення на підставі звернень оформляються з урахуванням рішень Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 (набрало законної сили 05.03.2019) та від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 (набрало законної сили 19.11.2019), а також постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 виключно у спосіб та відповідно до законодавства України, згідно інформації наданої центральними органами виконавчої влади. зокрема колишнім військовослужбовцям станом на березень 2019 року (а.с.16, 93).

Вважаючи вищенаведені відмови відповідачів протиправними позивач звернувся до суду з відповідними позовними вимогами.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

Так, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина 2 статті 19 Конституції України).

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в державній пожежній охороні і в органах і підрозділах цивільного захисту є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").

Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ).

Процитована норма статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393" (надалі по тексту також - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

За змістом абзацу 1 пункту 5 Порядку №45, в редакції Постанови №103, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Разом з цим, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено у новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 і постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і Додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до Додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то можна вважати, що з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, уповноважений орган та орган пенсійного фонду, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і Додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, який враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (надалі по тексту також - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тобто, окрім інших, на Міністерство внутрішніх справ України (її структурні підрозділи) покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України №3-1 від 30.01.2007 (надалі по тексту також Порядок №3-1).

Як встановлено судом, в ході розгляду цієї справи, в силу вимог наказу Міністерства внутрішніх справ України №129 від 25.02.2019 в системі Міністерства внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії був Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України (надалі по тексту також Департамент).

Разом з тим, надалі наказом Міністерства внутрішніх справ від 16.04.2021 за №291 внесено зміни до пункту 1 наказу Міністерства внутрішніх справ України №129 від 25.02.2019 "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії", виклавши його в такій редакції: "визначити в Міністерстві внутрішніх справ України територіальні медичні об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ" (а.с.62).

Таким чином, Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" в спірних відносинах є належним і уповноваженим органом в структурі МВС України розглядати звернення ОСОБА_1 .

В той же час, в заявлених позовних вимогах ОСОБА_1 просить визнати дії щодо відмови у підготовці та видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 саме Міністерства внутрішніх справ України в особі Департамент персоналу, який і відмовив йому у видачі довідки, а не Державну установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області".

У спірному випадку Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" не розглядала заяви ОСОБА_1 від 27.01.2022, а відтак у відношенні до позивача не вчиняла жодних дій, втому числі протиправних.

Суд вирішуючи публічно правовий спір повинен не тільки встановити наявність права, яке порушене, але й з`ясувати та чітко ідентифікувати яким саме із суб`єктів владних повноважень допущено таке порушення.

Як свідчать матеріали справи відповідь на заяву ОСОБА_1 від 27.01.2022 (а.с.94-97), надано 22.02.2022 за №М-3306/22 саме Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України.

Відсутність в Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу належних, станом на день подання в січні 2022 року заяви, повноважень на видачу довідки не може саме по собі змінити сторону відповідача у спірних правовідносинах чи допустити перенесення відповідальності за вчиненні дії на іншого суб`єкта (ДУ "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області"), який не був учасником таких відносин, про що суд зазначає нижче по тексту рішення.

Відтак, суд не має жодних правових підстав для задоволення позовних вимог до співвідповідача Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області".

Попри це, також слід відмовити в задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення у зв`язку із збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року, оскільки Департамент з 16.04.2021 дійсно не є уповноваженим органом в системі Міністерства внутрішніх справ України, який має право вирішення питання видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії у відношенні до колишніх співробітників.

При цьому, на переконання суду, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача у спірних публічно-правових відносинах від порушень з боку Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог.

Так, відповідно до вимог частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

В силу вимог частини 3 статті 3 Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 за №393/96-ВР (надалі по тексту також Закону №393/96-ВР) заява - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.

Частиною 3 статті 7 Закону №393/96-ВР визначено, що якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.

Незважаючи на вказані імперативні приписи закону, Міністерство внутрішніх справ України в особі Департамент персоналу, діючи в порушення частини 3 статті 7 Закону №393/96-ВР, не переслало за належністю до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" заяву ОСОБА_1 від 27.01.2022, а надано листом за №М-3306/22 від 22.02.2022 відповідь по суті порушеного питання, не маючи на це належних повноважень.

Вирішуючи питання, яке із звернень позивача, наявних у матеріалах справи дійсно в 2022 році було на розгляді у відповідача, і у задоволення якого відмовлено листом №М-3306/22 від 22.02.2022, суд виходить із наступного.

Так, як свідчать письмові пояснення №14834/49 від 03.04.2023 і матеріали Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України на розгляді міністерства в 2022 році перебувала заява ОСОБА_1 від 27.01.2022 щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 (а.с.89-90).

Відповідач надав копію такої заяви від 27.01.2022, прохальна частина якої містить вимогу наступного змісту: "прошу в добровільному порядку виготовити оновлену довідку про розмір грошового забезпечення у зв`язку із збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року і направити таку довідку до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області для перерахунку пенсії" (а.с.94-97).

Суд звертає увагу, що позивачем, усуваючи недоліки позовної заяви, подано до матеріалів справи дещо іншу заяву, в тому числі за датою її складання (17 а не 27 січня 2022 року) та за змістом прохальної частини (а.с.34-37).

Позивач так і не надав суду доказів скерування відповідачу саме заяви від 17.01.2022, чи доказів її отримання, нанесення штампу чи інших ідентифікуючих даних які б засвідчували та підтверджували те, що така заява була предметом розгляду і надання на неї відповіді листом №М-3306/22 від 22.02.2022.

Зважаючи на вищевказані висновки, позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню шляхом зобов`язання Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу переслати за належністю заяву ОСОБА_1 від 27.01.2022 до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області".

В частині розподілу судових витрат, суд зазначає, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволення позовних вимог (частина 3 статті 139 КАС України).

Так як заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення частково, а позивач згідно з квитанцією за №ПН2830242 від 17.02.2023 підтвердив сплату судового збору на суму 1 073,60 гривень (а.с.1), то на користь ОСОБА_1 підлягає стягнення із відповідача 536,80 гривень судових витрат, що пропорційно становить 50% від задоволених позовних вимог.

Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не пересилання за належністю до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" заяви ОСОБА_1 від 27.01.2022.

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України переслати за належністю до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" заяву ОСОБА_1 від 27.01.2022 щодо виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у зв`язку із збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року і направлення такої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для перерахунку пенсії, про що повідомити ОСОБА_1 .

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України (ідентифікаційний код юридичної особи 00032684) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 536,80 гривень (п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ), АДРЕСА_1 ;

відповідач 1 Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України (ідентифікаційний код юридичної особи 00032684), вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601;

відповідач 2 Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" (ідентифікаційний код юридичної особи 08734204), вул. Академіка Сахарова, 11, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018.

Суддя Чуприна О.В.