Рішення № 110520345, 25.04.2023, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2023
Номер справи
300/369/23
Номер документу
110520345
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" квітня 2023 р. справа № 300/369/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до Дочірнього підприємства «Івано-Франківський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про стягнення заборгованості в розмірі 37885,02 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до ДП «Івано-Франківський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про стягнення заборгованості в розмірі 37885,02 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані наявністю у відповідача заборгованості по сплаті орендної плати за землю з юридичних осіб в розмірі 36161,27 грн., нарахованої згідно податкових декларацій з плати за землю за лютий-грудень 2020 року, січень-грудень 2021 року та січень-жовтень 2022 року, рентної плати за спеціальне використання води в сумі 178,44 грн. згідно податкових декларацій з рентної плати за І, ІІІ квартали 2021 року, екологічного податку в розмірі 236,40 грн., нарахованого на підставі податкової декларації за І квартал 2021 року (у зв`язку із частковою сплатою сума до стягнення становить 228,00 грн.) та в розмірі 1317,31 грн. на підставі податкових повідомлень-рішень від 18.04.2019 №0020615212, від 27.05.2020 №0141565204, а також пені в сумі 93,31 грн. Загальна сума податкового боргу, яка підлягає стягненню становить 37885,02 грн.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду в адміністративній справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач отримав копію ухвали суду про відкриття провадження в цій адміністративній справі, правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.

ДП «Івано-Франківський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податків.

Приписами частини 1 статті 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

ДП «Івано-Франківський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» відповідно до пункту 15.1. статті 15, статтей 133, 269 Податкового кодексу України (надалі також ПК України, в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) є платником орендної плати за землю з юридичних осіб, рентної плати за спеціальне використання води та екологічного податку згідно пункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України несе обов`язок по сплаті податків та зборів у строки та розмірах встановлених цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 ПК України платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що, у відповідності до статті 36 Кодексу, є податковим обов`язком. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Підстави припинення податкового обов`язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3. статті 37 Податкового кодексу України. Згідно пункту 38.1. статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк. Пунктом 38.2. статті 38 Податкового кодексу України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платники податків і зборів зобов`язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.147. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України, плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

У відповідності до підпункту 14.1.57 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України екологічний податок - загальнодержавний обов`язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об`єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року.

Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2 пункту 49.18. статті 49 ПК України).

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно із приписами пункту 250.2 статті 250 ПК України платники екологічного податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Відповідно до пункту 250.9 статті 250 ПК України якщо платник податку з початку звітного року не планує здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів протягом звітного року, то такий платник податку повинен повідомити про це відповідний контролюючий орган за місцем розташування джерел забруднення та скласти заяву про відсутність у нього у звітному році об`єкта обчислення екологічного податку. В іншому разі платник податку зобов`язаний подавати податкові декларації відповідно до цієї статті Кодексу.

Положеннями підпункту 251.1.6 пункту 251.1 статті 251 ПК України визначено, що рентна плата складається, зокрема, з рентної плати за спеціальне використання води.

Платниками рентної плати за спеціальне використання води є: первинні водокористувачі - суб`єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об`єктів; суб`єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва (пункт 255.1 статті 255 ПК України).

У відповідності до абзацу 1 пункту 255.3 статі 255 ПК України об`єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі.

Базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю (пункт 257.1 статті 257 ПК України).

Згідно із підпунктом 257.3.4. пункту 257.3 статті 257 ПК України платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки з рентної плати за спеціальне використання води - за місцем податкової реєстрації.

За приписами підпункту 257.6 статті 257 ПК України у разі якщо місце обліку платника рентної плати не збігається з місцезнаходженням ділянки надр, платник рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та платник рентної плати за користування надрами в цілях, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин, подає за місцем податкової реєстрації платника або уповноваженої особи копію податкової декларації та копію платіжного документа про сплату податкових зобов`язань з рентної плати.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (пункт 288.4 статті 288 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Згідно з пунктами 285.1 та 285.2 статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв`язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов`язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (пункт 286.3 статті 286 Податкового кодексу України).

Положеннями пункту 287.3 статті 287 та пункту 288.1 статі 288 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Судом встановлено, що ДП «Івано-Франківський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» самостійно визначено суму грошового зобов`язання по орендній платі за землю з юридичних осіб згідно податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності): від 13.02.2020, де зазначено загальну суму зобов`язань, що підлягає сплаті за даними платника на 2020 рік 14479,27 грн. (січень - листопад 2020 року 1206,61 грн., грудень 2020 року 1206,56 грн.); від 18.02.2021, в якій зазначено загальну суму зобов`язань, що підлягає сплаті за даними платника на 2021 рік - 14479,27 грн. (січень - листопад 2021 року 1206,61 грн., грудень 2021 року 1206,56 грн.); від 17.02.2022, де зазначено загальну суму зобов`язань, що підлягає сплаті за даними платника на 2022 рік 10095,23 грн. (січень - листопад 2022 року 841,27 грн., грудень 2022 року 841,26 грн.) (а.с.9-11).

Як зазначає позивач та не заперечує відповідач, ДП «Івано-Франківський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» не сплачено самостійно визначені суми грошового зобов`язання по орендній платі за землю з юридичних осіб згідно податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 13.02.2020 за лютий грудень 2020 року в розмірі 13269,30 грн., від 18.02.2021 за січень-грудень 2021 року в сумі 14479,27 грн. та від 17.02.2022 за січень-жовтень 2022 року в розмірі 8412,70 грн.

Зі змісту довідки про борг та інтегрованої картки платника слідує, що загальна сума податкового боргу зі сплати орендної плати за землю з юридичних осіб, яка підлягає стягненню з відповідача становить 36161,27 грн.

Також, ДП «Івано-Франківський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» самостійно визначено суму грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання води в загальному розмірі 178,44 грн. згідно податкових декларацій з рентної плати від 07.05.2021, де зазначено загальну суму зобов`язань, що підлягає сплаті за даними платника за І квартал 2021 року 79,85 грн., а також від 08.11.2021, в якій зазначено загальну суму зобов`язань, що підлягає сплаті за даними платника за ІІІ квартал 2021 року 98,59 грн.) (а.с.16, 17).

Зі змісту довідки про борг та інтегрованої картки платника слідує, що загальна сума податкового боргу зі сплати рентної плати за спеціальне використання води, яка підлягає стягненню з відповідача становить 178,44 грн.

ДП «Івано-Франківський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» самостійно визначено суму грошового зобов`язання по екологічному податку згідно податкової декларації екологічного податку від 07.05.2021, де зазначено загальну суму зобов`язання, що підлягає сплаті за даними платника за І квартал 2021 року 236,40 грн.) (а.с.20).

Як зазначає позивач та підтверджує довідкою про борг, інтегрованою карткою платника, у зв`язку із частковою сплатою відповідачем екологічного податку згідно податкової декларації від 07.05.2021 сума податкового боргу, яка підлягає стягненню становить 228,00 грн.

Відповідно до пункту 56.11. статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.

Отже, самостійно визначені податкові зобов`язання відповідача з орендної плати за землю з юридичних осіб в розмірі 36161,27 грн., рентної плати за спеціальне використання води в розмірі 178,44 грн. та екологічного податку в розмірі 228,00 грн., визначене ним в податкових деклараціях є узгодженими з дня подання таких декларацій.

Камеральною перевіркою даних, задекларованих у податковій декларації з екологічного податку ДП «Івано-Франківський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» за 4 квартал 2018 року, яка виражена в акті перевірки від 09.04.2019 №729/09-19-52-12/31790584, встановлено, що платником податку не подано податкову декларацію з екологічного податку за 4 квартал 2018 року (а.с.22).

Також, камеральною перевіркою про порушення правил сплати (перерахування) податків (зборів), яка виражена в акті перевірки від 20.05.2020 №365/09-19-52-04/31-190584, встановлено, що платником податку порушено терміни плати грошового зобов`язання з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення протягом строків, визначених п. 57.3 ст. 57, п. 250.2 ст. 250 ПК України (а.с.26).

Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми ПС від 18.04.2019 за №0020615212, яким відповідачу нараховано штрафні (фінансові) санкції за платежем надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами в сумі 1020,00 грн. (а.с.25).

Позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми ПС від 18.04.2019 за №0020615212, яким відповідачу нараховано штрафні (фінансові) санкції за платежем екологічний податок, який справляється за викиди в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 1020,00 грн. (а.с.28).

Вказані податкові повідомлення-рішення відповідачем отримані 26.04.2019 і 05.06.2020, відповідно, та не оскаржені (а.с.25 зворот, 28 зворот). Оскільки відповідачем у відповідності до статті 56 Податкового кодексу України не порушена процедура оскарження податкових зобов`язань, визначених вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, наведені у них суми нарахованих штрафних (фінансових) санкцій є узгодженими.

Податковим органом також нараховано пеню в розмірі 93,31 грн., що підтверджується довідкою про борг та інтегрованою карткою платника податку відповідача (а.с.7, 29).

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

На виконання вимог статті 59 Податкового кодексу України, відповідачу надіслано податкову вимогу форми Ю №51352-52 від 31.07.2018, яка отримана відповідачем 06.08.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.8). Податкова вимога є неоскаржена та невідкликана.

Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов`язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що сума узгоджених податкових зобов`язань з орендної плати за землю з юридичних осіб, рентної плати за спеціальне використання води та екологічного податку в загальному розмірі 37885,02 грн. є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено, а тому підлягає стягненню у судовому порядку.

Податковий борг відповідача підтверджується довідкою про податковий борг (а.с.7), корінцем податкової вимоги (а.с.8), податковими повідомленнями рішеннями (а.с.25, 28), податковими деклараціями (а.с.9-11, 16-17, 20), картками особових рахунків платника податків (а.с.12, 18, 21, 29).

Доказів, які б свідчили про погашення зазначеної заборгованості відповідачем суду не надано.

За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов`язаний сплатити податковий борг в загальній сумі 37885,02 грн. Наявність такого обов`язку у відповідача є визначальним для вирішення вказаного спору, крім того, такий обов`язок забезпечується статтею 67 Конституції України.

Відповідно до пункту 95.1. статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно пункту 95.3. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Дочірнього підприємства «Івано-Франківський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» з рахунків у банках, що його обслуговують та за рахунок готівки, що належить цьому підприємству в дохід бюджету податковий борг в сумі 37885,02 грн. (тридцять сім тисяч вісімсот вісімдесят п`ять гривень 02 копійки).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ ВП 43968084, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018),

відповідач Дочірнє підприємство «Івано-Франківський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 31790584, вул. Є. Петрушевича, 1, м. Івано-Франківськ, 76014).

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.