ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"06" вересня 2010 р.Справа № 22/1100-10 за позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький
до закритого акціонерного товариства "Тепловоденергія" м. Кам'янець-Подільський
про стягнення 117005,60 грн.
Суддя Заверуха С.В.
Представники сторін
Позивача: Сліпчук О.П.- представник за довіреністю від 16.10.2009
Відповідача: Антощук О.А. - представник за довіреністю від 29.06.2010р.
Рішення приймається 06.09.2010 р., оскільки в судовому засіданні 30.08.2010 р. оголошувалась перерва.
Повний текст рішення підписано та складено 06.09.2010 р.
Суть спору: позивач - Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області, м. Хмельницький звернувся з позовом до суду, посилаючись на положення ч.4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" в якому просить стягнути з відповідача - закритого акціонерного товариства "Тепловоденергія" м. Кам'янець-Подільський 117005,60 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря, внаслідок чого порушено вимоги ст.ст. 10,11,34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
На підтвердження позовних вимог позивачем надано акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №21/08 від 12.02.2010 року, постанову про накладення адміністративного стягнення № 006952/08 від 15.02.2010р., протоколи № 74-09 від 24.12.2009р., № 73-09 від 16.12.2009р., лист від 30.03.2009р. № 795, договір про платні послуги екологічного характеру від 31.03.2009р. №20, довідку від 24.02.2010р. № 419, лист від 05.05.2010р. № 2660/03 тощо.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні, посилаючись на те, що вони підтверджені поданими доказами та зазначає, що проведеною працівниками Державної екологічної інспекції перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства ЗАТ "Тепловоденергія" та по результатам інструментально-лабораторних досліджень встановлено, що підприємством здійснювались викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерела № 1 (котельня по вул.. Суворова, 20), джерела № 1 (котельня по вул.. Вокзальна, 43/а), джерела № 1 (котельня по вул.. Тімірязєва, 123), джерела № 1 (котельня по вул.. Вокзальна, 77), джерела № 1 (по вул.. І. Франка, 42) в режимі наднормативних викидів.
Представник позивача в порядку ст. 22 ГПК України подав суду заяву в якій просить стягнути заборгованість на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький для зарахування до місцевого бюджету Кам'янець-Подільської міської ради (одержувач коштів: Кам'янець-Подільська міська рада; п/р 33118331700003, код класифікації:24062100; ОКРО одержувача коштів:23565590, МФО 815013, банк одержувача :ГУДКУ у Хмельницькій області.
Оскільки дана заява не суперечить законодавству, не порушує чиї-небудь права та охоронювальні законом інтереси, вона господарським судом приймається.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що вони не підтверджені поданими доказами. У відзиві на позов зазначає, що позовні вимоги мотивовані тим, що в ході проведення інструментально-лабораторних досліджень встановлено, що підприємством ЗАТ "Тепловоденергія" здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в режимі наднормативних викидів. На думку представника відповідача, позивач мав би встановити наявність такого елементу складу господарського правопорушення як протиправність дій (бездіяльність) заподіяння шкоди, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою, вина особи, яка заподіяла шкоду, та розмір заподіяної шкоди; не враховується також особливості правового регулювання настання відповідальності за заподіяння шкоди залежно від способу її завдання. Основні засоби виробництва, у даному випадку - котельні, знаходилися у відповідача згідно договору оренди (найму) цілісного майнового комплексу від 30.09.2004 року. Основними видами діяльності ЗАТ "Тепловоденергія" до 01.02.2010 року було виробництво та постачання теплової енергії, водопостачання та водовідведення. Відносини між споживачами та виконавцями цих послуг здійснюється у відповідності до вимог законодавства. Представник відповідача звертає увагу суду на те, що впродовж всього періоду надання комунальних послуг ЗАТ "Тепловоденергія" не мало збалансованого тарифу на комунальні послуги. Тарифи затверджувалися без врахування економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Втрати підприємства періодично покривалися за рахунок державних субвенцій на погашення заборгованості з різниці в тарифах в зв'язку невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення, що затверджувалася або погоджувалася відповідними органами місцевого самоврядування без врахування розрахунків ЗАТ „Тепловоденергія". На підставі вищевикладеного, представник відповідача просить суд відмовити у задоволені позовних вимог Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області.
Відповідач надав в судове засідання доповнення до відзиву посилаючись на наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008 р. "Про затвердження порядку організації проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства", зазначає що позивачем не було дотримання процедури проведення перевірки, зокрема не було складено припису щодо усунення порушень природоохоронного законодавства.
Справа підлягає вирішенню згідно ст. 75 ГПК України за наявними в ній документами.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне.
Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області м. Хмельницький, як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа зареєстрована виконавчим комітетом Хмельницької ради 01.03.2007р., включена до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України згідно довідки головного управління статистики у Хмельницькій області № 170608 від 05.02.2008р.
Листом від 30.03.2009р. № 795 закрите акціонерне товариство "Тепловоденергія" звернулось з проханням до державної екологічної інспекції в Хмельницькій області провести якісну та кількісну оцінку викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду у 2009р.
31.03.2009р. Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області, та закрите акціонерне товариство "Тепловоденергія" уклали договір про платні послуги екологічного характеру. Замовник замовляє, а Виконавець виконує у відповідності до чинного законодавства в термін до "31" грудня 2009 р. послуги екологічного характеру: виконання робіт з проведення якісної та кількісної оцінку викидів забруднюючих речовин. У разі потреби Виконавець надає Замовнику необхідні консультації по суті виконаних послуг (п. 1 договору).
Договір підписаний представниками та скріплений печатками сторін.
Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області на виконання договору №29 від 31 березня 2009 року про платні послуги екологічного характеру виконано роботи з проведення якісної та кількісної оцінки викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел викидів в атмосферне повітря.
Відповідно до протоколу № 73-09 вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 16 грудня 2009 проведено інструментально-лабораторний контроль 3 стаціонарних джерел викидів, які експлуатуються вищезгаданим суб'єктом господарювання, а саме: котлоагрегат КСВа-1,0 ст.№1 (котельня по вул. Суворова, 20)-ДВ №1, котлоагрегат КВГМ-20 ст.№5 (котельня по вул. Жукова, 2)-ДВ №2, котлоагрегат КВГМ-20 ст.№6 (котельня по вул. Жукова, 2)-ДВ №1.
За протоколом № 73-09 вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 16 грудня 2009 року встановлено перевищення встановлених дозволом на викиди гранично допустимих викидів забруднюючих речовин.
На підставі протоколу вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від "16" грудня 2009 р. № 73-09 складено таблицю результатів вимірювання.
У відповідності до протоколу №74-09 вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 24 грудня 2009 року проведено інструментально-лабораторний контроль 4 стаціонарних джерел викидів, які експлуатуються вищезгаданим об’єктом господарювання, а саме: котлоагрегат КГБ-100 ст.№1 (котельня по вул. Вокзальна, 43/а)-ДВ №1, котлоагрегат ВК 21 ст.№3 (котельня по вул. Вокзальна, 77)-ДВ №1, котлоагрегат ТВГ-8М ст.№2 (котельня по вул. Тімірязєва, 123) –ДВ №1, котлоагрегат БП-50-39 ст.№2 (котельня по вул. Франка, 42) –ДВ №1.
За протоколом № 74-09 вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 24.12.2009р. встановлено перевищення встановлених дозволом на викиди № 6810400000/31, № 6810400000/32, № 6810400000/33, №681040І граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин для вищезазначених джерел утворення забруднюючих речовин.
На підставі протоколу вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від "24" грудня 2009 р. № 74-09 складено таблицю результатів вимірювання.
Зважаючи на вищевикладене, працівниками Державної екологічної інспекції проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ЗАТ "Тепловоденергія" та по результатам інструментально-лабораторних досліджень встановлено, що підприємством здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерела № 1 (котельня по вул.. Суворова, 20), джерела № 1 (котельня по вул.. Вокзальна, 43/а), джерела № 1 (котельня по вул.. Тімірязєва, 123), джерела № 1 (котельня по вул. Вокзальна, 77), джерела № 1 (по вул.. І. Франка, 42) в режимі наднормативних викидів.
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства закритого акціонерного товариства "Тепловоденергія" від 12.02.2010р. № 21/08, складеного державною екологічною інспекцією в Хмельницькі області, встановлено, що ЗАТ "Тепловоденергія" взято на державний облік за №680070 від 09.01.2003року. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами здійснювались на підставі дозволів: №6810400000/31, 6810400000/32, 6810400000/33, 6810400000/34, 6810400000/35, 6810400000/36, 681040000/37, 6810400000/38 від 23.09.2008року (надані відповідачем в матеріали справи). У ході проведення перевірки встановлено, що суб'єктом господарювання з 16 грудня 2009 року по 31 січня 2010 року здійснювались наднормативні викиди забруднюючих речовин, оскільки допущено перевищення гранично допустимих викидів, установлених дозволами на викиди, що є порушенням вимог ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Зокрема викиди забруднюючих речовини ( вуглецю оксид, NOх, (в перерахунку на NO2 ), від джерела викиду котлоагрегат КСВа-1,0 ст.№1 здійснювались без дозволу на викиди.
Постановою від 15.02.2010р. № 006952/08, за порушення статей 10,11 70 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", на в.о. голови правління закритого акціонерного товариства "Тепловоденергія" було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до довідки від 24.02.2010р. № 419 виданій ЗАТ "Тепловоденергія" про витрату палива джерелами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря з 24.12.2009 по 31.01.2010 р. (природний газ): Вокзальна, 43 - Котлоагрегат КГБ-100 ст. № 1 - 456 год., Вокзальна, 77а - Котлоагрегат ВК 21 ст. № 3 - 936 год., Тімірязєва, 123 - Котлоагрегат ТВГ 8М ст. № 2 - 892 год., ТЕЦ - Котлоагрегат БП 50-39 ст. № 2 - 696 год., Суворова, 20 - Котлоагрегат КСВа-1,0 ст. № 1 в термін з 24.12.2009 по 31.01.2010 р. в роботі не був. Довідка підписана в.о. голови правління Омелянюк О.Т.
Розрахунок розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі ЗАТ «Тепловоденергія»в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерела викиду, які перевищують затверджені граничнодопустимі викиди, установлені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами здійснено на підставі "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря" (далі-Методика) затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 грудня 2008 року № 639, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21 січня 2009 року за № 48/16064.
Розмір відшкодування збитків за наднормативний викид речовини в атмосферне повітря = розміру мінімальної заробітної плати, порушення, помноженої на коефіцієнт 1,1 з урахуванням регулювальних коефіцієнтів (додатки 1, 2) і показника відносної небезпечності кожної забруднюючої речовини. Розмір збитків розраховується за формулою 12 Методики:
З = mі *1.1 П*Аі*Кт*Кзі, де 3-розмір збитків, грн.; mі -маса викиду і-тої забруднюючої речовини, що викинута в атмосферне повітря, т; 1.1 П - розмір мінімальної заробітної плати (П) на момент виявлення правопорушення за одну тонну умовної забруднюючої речовини, помноженої на коефіцієнт (1,1), грн./т; Аі, - безрозмірний показник відносної небезпечності і-тої забруднюючої речовини і визначається із співвідношення за формулою: Аі= 1/ГДКі; Кт - коефіцієнт, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості; Кзі - коефіцієнт, що залежить від рівня забруднення атмосферного повітря населеного пункту і-тої забруднюючою речовиною.
Розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди, визначається за результатами інструментально-лабораторних вимірювань за формулою 3 Методики:
mі = 3,6 * 10-3 * (qmi-qm норм)*Т, де mі - маса викиду і-тої забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду (утворення) цієї забруднюючої речовини без дозволу, т; qmi - середнє значення масової витрати і-тої забруднюючої речовини, г/с; qm норм - значення затвердженого нормативу викиду і-тої забруднюючої речовини, наведеного в дозволі на викид, г/с; Т - час роботи джерела викиду (утворення) і-тої забруднюючої речовини в режимі наднормативного викиду, год.
Розмір збитків, які заподіяні державі ЗАТ "Тепловоденергія" в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які перевищують затверджені граничнодопустимі викиди, установлені дозволами на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від джерел викиду за №1 (котельня по вул. Суворова Д.О. Котлоагрегат КСВа-1,0 ст. №1), № 1 (котельня по вул. Вокзальна,43/а. Котлоагрегат КГБ-100 ст. №1), № 1 (котельня по вул. Тімірязєва,123. Котлоагрегат ТВГ-8М-100 ст. №2), №1(котельня по вул. Вокзальна,77. Котлоагрегат ВК21 ст. №3), №1(котельня по вул. І.Франка,42 Котлоагрегат БП-50-39 ст. №2) становить 117005,6 гривень, що підтверджується розрахунками розмірів відшкодування збитків.
05.05.2010р. позивач надіслав відповідачу лист № 2660/03 (що підтверджується реєстром рекомендованої пошти), в якому повідомив, що у разі невиконання зобов’язання щодо добровільного відшкодування шкоди позивач буде змушений звернутись з вимогою до суду.
Оскільки відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря в сумі 117005,60 грн. не сплатив, позивачем подано позов до суду.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.
Згідно ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі , затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548 (із змінами) Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до п.1.5. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормованих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.12.2008р. № 639, викид є надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин; забруднююча речовина - речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров'я та стан навколишнього природного середовища.
Згідно ч.5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.
Статтею 34 даного Закону передбачено, що шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
У відповідності до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерела № 1 (котельня по вул.. Суворова, 20), джерела № 1 (котельня по вул.. Вокзальна, 43/а), джерела № 1 (котельня по вул.. Тімірязєва, 123), джерела № 1 (котельня по вул. Вокзальна, 77), джерела № 1 (по вул.. І. Франка, 42) про що складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 21/08 від 12.02.2010р.
Згідно п. 2 ст.22 ЦК України збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Факт заподіяння збитків підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства 321/08 від 12.02.2010 р., де зафіксовано наднормативні викиди забруднюючих речовин.
Відповідно до розрахунків, складених позивачем на підставі акту перевірки та згідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормованих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.12.2008р. № 639 розмір шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу становить 117005,60 грн. (1+689,5+2762,1+31917,6+81635,4).
Доказів, які б спростовували вказану вище суму збитків суду в процесі розгляду справи не надано. Крім того береться до уваги те, що години протягом яких працювали вказані вище джерела в період з 24.12.2009 р. по 31.01.2010 р. розраховувались згідно довідки відповідача від 24.02.2010 р.
Згідно ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. В даній статті міститься законодавче визначення деліктної відповідальності за шкоду, завдану майну, та підстави її виникнення. Так, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: а) наявність шкоди; б) протиправна поведінка заподіювача шкоди; в) причинний зв`язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; г) вина. Відсутність будь-якого з цих елементів виключає відповідальність у вигляді стягнення збитків, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до роз'яснення Вищого Арбітражного Суду №02-5/215 від 01.04.1994 р. "Про деякі питання практики вирішення спорів пов'язаних з відшкодуванням шкоди", крім застосування принципу вини при вирішенні спорів про відшкодування шкоди необхідно виходити з того, що шкода підлягає відшкодуванню за умови безпосереднього причинного зв'язку між неправомірними діями особи, яка завдала шкоду та самою шкодою.
Згідно п.6 даного роз'яснення, як у випадках порушення зобов'язання за договором, так і за зобов’язанням, що виникає внаслідок заподіяння шкоди, цивільне законодавство (статті 614 та 1166 ЦК України) передбачає презумпцію вини правопорушника. Отже, позивач не повинен доказувати наявність вини відповідача у заподіянні шкоди. Навпаки, на відповідача покладено тягар доказування того, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.
Доводи відповідача викладені у відзиві на позов не підтверджені жодними доказами, а тому не можуть прийматися судом до уваги, як такі що доводять відсутність вини відповідача. При цьому приймається до уваги той факт, що скрутне фінансове становище ЗАТ "Тепловоденергія", не є підставою для звільнення від застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків.
Доводи відповідача щодо порушення процедури здійснення перевірки не є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог саме щодо стягнення шкоди, а тому не можуть судом прийматися до уваги. Крім того, судом береться до уваги що дії державної екологічної інспекції не оскаржені у встановленому законодавством порядку.
Отже, враховуючи, що ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" передбачено обов'язок підприємства, установи, організації та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених дозволами на викиди забруднюючих речовин, суд вважає, що між наднормативними викидами забруднюючих речовин (понад встановлені дозволами на викиди) і шкодою заподіяною внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, існує прямий причинний зв'язок, що є складовою предмету доказування у даній справі.
З огляду на викладене, наявними є всі складові елементи правопорушення, яке тягне цивільно-правову відповідальність закритого акціонерного товариства "Тепловоденергія" за шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу.
Пунктом 49 ст. 6 Закону України „Про державний бюджет України на 2010р.” передбачено, що 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності надходять до спеціального фонду Державного бюджету України, а відповідно до п.7 ст. 47 вказаного Закону 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються до спеціальних фондів місцевих бюджетів.
Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку, що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними по справі доказами і підлягає задоволенню.
У відповідності до ст.49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись ст.ст.1,12,33, 44, 49, 82, 84,85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд –
в и р і ш и в:
Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до закритого акціонерного товариства "Тепловоденергія" м. Кам'янець-Подільський про стягнення 117005,60 грн. шкоди задовольнити.
Стягнути з закритого акціонерного товариства "Тепловоденергія" (Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Пушкінська 42, код 32844038) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький для зарахування до місцевого бюджету Кам'янець-Подільської міської ради (одержувач коштів: Кам'янець-Подільська міська рада; п/р 33118331700003, код класифікації:24062100; ОКРО одержувача коштів:23565590, МФО 815013, банк одержувача :ГУДКУ у Хмельницькій області) 117005,60грн. (сто сімнадцять тисяч п’ять гривень 60 коп.) шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу.
Видати наказ.
Стягнути закритого акціонерного товариства "Тепловоденергія" (Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Пушкінська 42, код 32844038) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 1170,05 грн. (одну тисячу сто сімдесят гривень 05 коп.) та в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002 УДК у м. Хмельницькому, МФО 815013, ГУДКУ у Хмельницькій області код 23565225) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).
Видати наказ.
Суддя С.В. Заверуха
Віддруковано в 3 примірниках: 1 - до справи; 2 - позивачу; 3 –відповідачу. Секретар судового засідання Свіжа О.О.
Повний текст рішення підписано та складено 06.09.2010 р.