Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 569/2557/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2023 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в складі головуючого судді Бучко Т.М.
секретар судового засідання Дем`янчук Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідачів, в якому просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАР № 6487788 від 1 лютого 2023 року та закрити провадження по справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121-3 КУпАП у зв`язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення на підставі ч.1 п.1 ст.247 КУпАП.
В обґрунтування заявлених позовних вимог покликається на те, що 1 лютого 2023 року був зупинений працівником УПП у Волинській області за адресою Волинська обл., Ківерцівський р-н, дорога Н-22 Устилуг-Луцьк-Рівне 127 км. Метою його поїздки був продаж автомобіля Volkswagen Passat, реєстраційний номер НОМЕР_1 , на автомобільному базарі, який знаходиться у м.Луцьк. Його повноваження на реалізацію транспортного засобу підтверджуються довіреністю від 1 лютого 2023 року, яка видана ТОВ «Люкс Моторс Плюс». Увагу поліцейського привернув той факт, що на автомобілі Volkswagen Passat, реєстраційний номер НОМЕР_1 , яким він керував, встановлений тимчасовий номерний знак червоного кольору. Під час розмови з працівником поліції пояснив, що автомобіль ввезено на територію України та розмитнено 31 січня 2023 року належним чином, на підтвердження чого показав митну декларацію форми МД-2, де серед іншого є відмітка про присвоєння тимчасового номера вказаному автомобілю 03СВ8475. Також надав на вимогу поліцейського поліс №213171071 обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, в якому також вказаний тимчасовий номер транспортного засобу 03СВ8475. Вказав, що транспортний засіб на законних підставах був придбаний ТОВ «Люкс Моторс Плюс» у Company «KOURSOUNIA СО LTD», що підтверджується специфікацією №482-0TC/DUA, інвойсом № 482-0TC/DUA та доставлений ОСОБА_2 , який діяв на підставі довіреності № 482. Також пояснив, що автомобіль Volkswagen Passat ще не зареєстрований в Україні, десятиденний строк на його реєстрацію не пропущений та не міг бути пропущенним з огляду на введення в Україні з 24 лютого 2022 року ввоєнного стану, відповідно, він не отримав свідоцтво про реєстрацію і постійні номерні знаки з абсолютно зрозумілих та об`єктивних причин, а тому у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, який передбачений ч.1 ст.121-3 КУпАП. До оскаржуваної постанови не було долучено жодного належного та допустимого доказу, який підтверджує наявність в його діях вчиненного адміністративного правопорушення, а саме доказів, які підтверджують, що номерний знак НОМЕР_1 не відповідає автомобілю Volkswagen Passat.
У відзиві на позовну заяву представник відповідачів Літвак О.І. просить відмовити в задоволенні адміністративного позову. Заперечення протии позовних вимог мотивує тим, що 1 лютого 2023 року близько 21 год 24 хв під час несення служби інспектором роти № 2 батальйону УПП у Волинській області ДПП Оксентюком С.В. було виявлено порушення правил дорожнього руху, а саме водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом з номерними знаками, які не належать данному транспортному засобу. При огляді документів водієм не було пред`явлено жодного документа, в якому були б зазначені номерні знаки автомобіля Volkswagen Passat, номерний знак « НОМЕР_1 ». В доданій до матеріалів адміністративного позову митній декларації було здійснено запис власноруч та проставлено штамп ТОВ «Люкс Моторс Плюс». Не відомо за яких обставин, з якою метою був здійснений цей напис. Даний запис здійснено фактично після складання адміністративних матеріалів з метою уникнення адміністративної відповідальності за інкриміноване адміністративне правопорушення. Штамп «Видані номерні знаки для разових поїздок 03СВ8475» в формі МД-2 було проставлено ТОВ «Люкс Моторе Плюс». Автомобіль було ввезено ТОВ «Люкс Моторс Плюс» на територію України як товар (без права пересування своїм ходом) і станом на 1 лютого 2023 року автомобіль не був зареєстрований в уповноваженому органі МВС, а тому право керування ним будь-якою фізичною особою обмежувалося до моменту здійснення відповідної реєстрації. До моменту реєстрації транспортного засобу в уповноваженому органі МВС ТОВ «Люкс Моторс Плюс» могло бути здійснено продаж вказаного транспортного засобу. У випадку продажу транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації в Україні, ТОВ «Люкс Моторс Плюс» зобов`язаний видати примірник договору купівлі-продажу транспортного засобу, підписаний уповноваженою особою суб`єкта господарювання і скріплений печаткою (за її наявності), акт огляду реалізованого транспортного засобу, акт технічного стану транспортного засобу або його складової частини, що має ідентифікаційний номер, сертифікат відповідності, розрахунковий документ, який засвідчує факт купівлі транспортного засобу, та копію митної декларації. На проданий транспортний засіб ТОВ «Люкс Моторс Плюс» зобов`язаний був би видати номерний знак для разових поїздок та номерний знак «Транзит», який підлягав би зазначенню в акті огляду реалізованого транспортного засобу та в акті приймання-передачі з подальшою реєстрацією в Національній автоматизованій інформаційній системі Головного сервісного центру МВС України. Отримання вказаних документів та видача номерного знаку для разових поїздок дає підстави для керування транспортним засобом до його реєстрації в уповноваженому органі МВС. На момент керування 1 лютого 2023 року транспортним засобом Volkswagen Passat позивач не був фактичним покупцем транспортного засобу, що набув би право керування таким транспортним засобом на підставі документів, визначених п.16 постанови КМУ від 11 листопада 2009 року № 1200. Факт видачі ТОВ «Люкс Моторс Плюс» номерного знаку для разових поїздок «03СВ8475» не відповідає вимогам п.34 постанови КМУ від 11 листопада 2009 року № 1200, адже такий підлягав видачі лише у разі продажу транспортного засобу, що ввезений з-за кордону, та інформація про видачу вказаного номерного знаку підлягала зазначенню в акті огляду реалізованого транспортного засобу та в акті приймання-передачі, а не митній декларації. Відповідно до бази даних Національної автоматизованої інформаційної системи Головного сервісного центру МВС України відомості про присвоєння реєстраційного номера 03СВ8475 станом на 1 лютого 2023 року відсутні. У водія ОСОБА_1 не було договору купівлі-продажу транспортного засобу, акту огляду реалізованого транспортного засобу, акту технічного стану транспортного засобу або його складової частини, сертифікату відповідності, розрахункового документа, який засвідчує факт купівлі транспортного засобу, а отже не можливо встановити належність номерного знаку «03СВ8475» транспортному засобу НОМЕР_2 . Сертифікату відповідності і розрахункового документа не було надано позивачем і до матеріалів справи. Номерний знак «Транзит» видається виключно на проданий транспортний засіб. Інспектором був проведений розгляд справи на основі наявних у позивача документів.
Ухвалою від 14 лютого 2023 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк недоліки позовної заяви позивач усунув.
Ухвалою від 22 лютого 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 суд прийняв до розгляду, відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з особливостями, визначеними ст.268, 269, 286 КАС України для окремих категорій термінових справ, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
У поданій до суду заяві від 19 квітня 2023 року представник позивача адвокат Осіпова Г.В. просить справу розглянути без участі позивача та його представника, позовні вимоги підтримує.
У відзиві на позовну заяву представник відповідачів Літвак О.І. просить проводити розгляд справи у відсутності відповідачів та представників відповідачів за наявними матеріалами у справі.
Суд, дослідивши представлені у справі докази, дійшов таких висновків.
Суд встановив, що 1 лютого 2023 року інспектор роти № 2 батальйону УПП у Волинській області ДПП Оксентюк С.В. виніс постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАР № 6487788, якою позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.121-3 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1190 грн.
За змістом вказаної постанови, 1 лютого 2023 року о 21 год 24 хв водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Volkswagen Passat, НОМЕР_1 , з номерним знаком, що не відповідає данному автомобілю, чим порушив п.2.9в ПДР.
Частина перша статті 121-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом з номерним знаком, що не належить цьому засобу.
За положеннями ч.5ст.14 Закону України "Про дорожній рух"учасники дорожнього руху зобов`язані: знати і неухильно дотримуватись вимог цьогоЗакону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам; виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Порядок дорожнього руху на території України відповідно доЗакону України «Про дорожній рух» встановлюютьПравила дорожньогоруху (далі ПДР), затвердженіпостановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року.
Пунктом 1.9 ПДР передбачено, що особи, які порушують ці правила, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з п.2.9в ПДР водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов`язковість її проведення, а також без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1200 від 11 листопада 2009 року затверджений Порядок здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери (далі Порядок).
Згідно з п.16 Порядку на продані транспортні засоби, що перебували в користуванні і підлягають першій державній реєстрації в Україні, та їх складові частини, що мають ідентифікаційні номери, суб`єкти господарювання, поставлені на облік у Головному сервісному центрі МВС, видають покупцеві примірник договору купівлі-продажу транспортного засобу, підписаного уповноваженою особою суб`єкта господарювання і скріпленого печаткою (за її наявності), акт огляду реалізованого транспортного засобу, акт технічного стану транспортного засобу або його складової частини, що має ідентифікаційний номер, сертифікат відповідності, розрахунковий документ, який засвідчує факт купівлі транспортного засобу, та копію митної декларації. Якщо митне оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, здійснювалося за електронною митною декларацією, суб`єкт господарювання вносить відомості про електронну митну декларацію до акта огляду реалізованого транспортного засобу. У разі продажу транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, філією суб`єкта господарювання або уповноваженим дилером крім акта приймання-передачі підприємства-виробника покупцеві видається акт приймання-передачі, що укладається між суб`єктом господарювання (його філією) та уповноваженим дилером.
Відповідно до п.31 Порядку розрахунки за продані транспортні засоби та їх складові частини, що мають ідентифікаційні номери, проводяться в готівковій та/або безготівковій формі. Споживачеві в обов`язковому порядку видається розрахунковий документ установленої форми на суму здійсненої операції, який засвідчує факт купівлі транспортного засобу та його складових частин, що мають ідентифікаційні номери.
У разі продажу транспортного засобу, що ввезений з-за кордону, суб`єкт господарювання видає споживачеві копію митної декларації. Якщо митне оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, здійснювалося за електронною митною декларацією, суб`єкт господарювання вносить відомості про електронну митну декларацію до акта огляду реалізованого транспортного засобу. На проданий транспортний засіб продавець зобов`язаний видати відповідно номерний знак для разових поїздок та номерний знак "Транзит", який зазначається в акті огляду реалізованого транспортного засобу та в акті приймання-передачі (п.34 Порядку).
За положеннями п.1 ст.247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно зі статтею 31 Закону №580-УІІІ, поліція може застосовувати превентивні заходи, серед яких: перевірка документів особи; опитування особи; зупинення транспортного засобу; застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, засобів фото - і кінозйомки, відеозапису.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст.252 КУпАП).
За положеннями ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС Українидоказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень (ст.73 КАС Ураїни).
За правилами ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78цього кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до митної декларації форми МД-2, специфікації № 482-0TC/DUA, інвойсу №482-0TC/DUA, транспортний засіб марки "Volkswagen», модель «Passat», ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , придбаний ТОВ «Люкс Моторс Плюс» у Company «KOURSOUNIA СО LTD» 27 січня 2023 року та ввезений на територію України 31 січня 2023 року.
Підтвердженням належності номерного знака транспортному засобу, що перебував в користуванні та ввезений з-за кордону суб`єктом господарювання, є акт огляду реалізованого транспортного засобу та акт приймання-передачі, в яких зазначається номерний знак для разових поїздок та номерний знак «Транзит».
Відеозаписом export-tf741 з нагрудної відеокамери 475657, яку використовував під час виконання службових обов`язків сержант поліції ОСОБА_3 , підтверджується, що позивач не надав документів, передбачених п.16, 31, 34 Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, які підтверджували б належність номерного знака НОМЕР_1 транспортному засобу Volkswagen Passat, номер кузова НОМЕР_2 .
На момент керування транспортним засобом 1 лютого 2023 року позивач не був покупцем транспортного засобу Volkswagen Passat, який мав право керування транспортним засобом на підставі документів, визначених п.16 Порядку.
За інформацією Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області № 31/3/1199 від 13 березня 2023 року, згідно з Єдиним державним реєстром транспортних засобів, держателем якого є МВС, транзитний номер НОМЕР_1 , договір купівлі-продажу, акт огляду на автомобіль Volkswagen Passat, номер кузова НОМЕР_2 , були видані ТОВ «Люкс Моторс Плюс» лише 27 лютого 2023 року.
Покликання позивача на підтвердження його повноважень на реалізацію автомобіля довіреністю, яка видана ТОВ «Люкс Моторс Плюс» 1 лютого 2023 року, суд до уваги не приймає, оскільки такі доводи позивача спростовуються відеозаписом з нагрудної відеокамери поліцейського. Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення 1 лютого 2023 року позивач не надавав інспектору долученої до позовної заяви довіреності для огляду, а довіреність, яку під час розгляду справи отримав засобами телефонного зв`язку інспектор від батька позивача, видана іншим товариством, не ТОВ «Люкс Моторс Плюс».
Матеріали справи не містять жодних доказів, які б свідчили про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.121-3 КУпАП.
Виносячи постанову про накладення адміністративного стягнення серії ЕАР№ 6487788 інспектор роти № 2 батальйону УПП у Волинській області ДПП Оксентюк С.В. оцінив наявні докази, повно і об`єктивно дослідив всі обставини справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, як це передбачено ст.252 КУпАП
Враховуючи обставини справи та наведені норми закону, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі наведеного та керуючись ст.2, 9, 90, 244- 246, 255, 286, 294, 295 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Відмовити в позові ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови.
Рішенняможе бутиоскаржено безпосередньо до Восьмого адміністративного апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили післязакінченнястрокуподання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разіподанняапеляційноїскаргирішення,якщойогонескасовано,набирає законної сили після повернення апеляційної скарги,відмовиу відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони у справі:
позивач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ;
відповідач - Управління патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції, місцезнаходження: 43005, м.Луцьк, вул.Залізнична,15;
відповідач - Департамент патрульної поліції, місцезнаходження: 03048, м.Київ, вул.Федора Ернста, 3; код ЄДРПОУ40108646.
Суддя