Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2023 р. № 400/709/23 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 до відповідача:Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області, вул. Фалєєвська, 14, м.Миколаїв, 54001, про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області (далі - відповідач), в якому просив суд:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в перерахунку та зарахуванні до календарної вислуги роюв вислугу у пільговому обчисленні ОСОБА_1 , яке дає право на пенсійне забезпечення, згідно пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких іншиx ociб»;
зобов`язати відповідача перерахувати та зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років вислугу у пільговому обчисленні згідно пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та ociб начальницького i рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 04.02.2011 по 30.06.2020 - у загальній кількості 03 роки 01 місяць 18 днів в пільговому обчисленні.
Ухвалою від 08.02.2023р. суд призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст.260 КАС України (без виклику сторін в судове засідання).
Обгрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначив в позові, що відповідачем протиправно відмовлено в зарахуванні до пільгової вислуги років періоду роботи позивача з 04.02.2011 по 30.06.2020 - у загальній кількості 03 роки 01 місяць 18 днів в пільговому обчисленні, що дає останньому право на призначення пенсії. Закон України №№ 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення ociб, звільнених з військової служби, та деяких інших ociб» визначає єдину, обов`язкову умову призначення пенсії за вислугу років - наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, стажу та працездатності особи. Визначення у Законі № 2262 вислуги саме в календарних роках передбачає обов`язкову вислугу yсix календарних днів (365), що в такому випадку i буде становити календарний рік i буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги. Позивач вважає, що відповідач не врахував йому період роботи в органах внутрішніх справ з 04.02.2011 по 30.06.2020 - у загальній кількості 03 роки 01 місяць 18 днів в пільговому обчисленні з підстав, не передбачених законом.
Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечував проти позову та просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Відповідач вважає, що його відмова викладена в листі від 05.01.2023р. є правомірною, а підстави для врахування періоду роботи позивача з 04.02.2011 по 30.06.2020 в пільговому обчисленні є безпідставним. Згідно зі ст.2 Закону №2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення зі служби. Обовязковою умовою для призначення пенсії за вислугу років є наявність саме календарної вислуги років. Відповідно до вимог законодавства, відповідач вважає, що Територіальне управління Служби судової охорони у Миколаївській області жодним чином не порушувало права за законні інтереси позивача щодо зарахування відповідної вислуги років до стажу служби у Службі судової охорони, саме в календарному обчисленні. Періоди проходження служби позивачем в органах кримінально-виконавчої служби зараховується на пільгових умовах до вислуги років тільки для призначення пенсії. Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та необґрунтованими.
Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Позивач з 04.02.02011р. по 30.06.2020р. проходив службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України та займав останню посаду перез звільненням - черговий помічник начальника установи відділу і безпеки Державної установи "Вознесенська виправна колонія (№72)", що підтверджується записами в трудовій книжці позивача.
03.01.2023 року ОСОБА_1 звернувся запитом до Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області для перерахунку та зарахування пільгової вислуги до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, яка становить 03 роки 01 місяць 18 днів.
05.01.2023 року відповідач листом за вих.№45/10-09вих відмовив позивачу в задоволенні його заяви посилаючись на відсутність необхідної кількості календарної вислуги років.
Позивач вважає, що відповідач протиправно порушив його права та законні інтереси, й стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд враховує наступне.
Відповідно до абзацу 1 статті 1 Закону № 2262 особи з числа військовослужбовів (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявностї встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національної поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Служби судової охорони i в державній пожежній oxopoнi, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах i підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, регламентовані положеннями ст. 17 Закону № 2262, серед яких: служба в органах внутрішніх справ, поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державної пожежної oxopoни, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах i підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Умови призначення пенсії за вислугу років визначені у ст. 12 Закону № 2262.
3 проведеного аналізу положень вказаної вище статті Закону, суд вважає, що призначення пенсії за вислугу років за нормами Закону № 2262 законодавець пов`язує з моментом звільнення особи зі служби у разі наявності необхідної вислуги років. Так, зокрема у разі звільнення зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати особа набуває права на пенсію за Законом № 2262 у разі наявності вислуги 25 календарних років i більше.
Постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії i грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького i рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393), який проводиться саме з метою призначення пенсії відповідно до закону № 2262-ХІІ.
Водночас, Кабінетом Miністрів України не визначено іншого порядку обчислення вислуги років, у тому числі i під час проходження служби, окрім того, що передбачений Порядком № 393.
Отже, норми Порядку № 393 необхідно застосовувати не лише при обчисленні вислуги років після звільнення особи зі служби, але й під час проходження такої служби, з метою встановлення права на пенсію за вислугу pоків. При цьому, таке обчислення вислуги років відповідно до Порядку № 393 проводиться лише з метою подальшого призначення пенсії.
Разом з тим, відповідно п.п. «а» п.3 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Відповідно до п.п. «в» п.3 постанови №393, один місяць служби за півтора місяця, у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Предметом спору у цьому випадку є вирішення питання, чи під «вислуга 25 календарних років» необхідно розуміти суто календарну вислугу, чи можливо враховувати вислугу у пільговому обрахунку.
Враховуючи правові висновки Касаційного адміністративного суду, викладені у постанові від 03 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а, відповідно до яких при встановленні наявності в особи права на пенсію за нормами закону № 2262, обрахунок такої вислуги років слід здійснювати з врахуванням пільгового зарахування періодів служби, визначених Порядком № 393.
Абзацом 3 п. 1 Постанови № 393 встановлено, що для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення ociб, звільнених з військової служби, та деяких інших ociб особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах б-д, ж i з статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховується служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах i підрозділах цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби, податковій міліції, на посадах начальницького i рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього i вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду.
Пунктом 3 Постанови № 393 передбачено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця на посадах, де виконання обов`язків пов`язано з роботами по знешкодженню вибухонебезпечних предметів, у період виконання робіт, переліки яких визначаються керівниками відповідних міністерств i відомств.
Відповідно до пункту 2 наказу МВС України від 11.11.2003 № 1339 «Про соціальний захист працівників експертної служби МВС України, виконання обов`язків яких пов`язане із знешкодженням вибухонебезпечних предметів» (далі - Наказ № 1339) затверджено Перелік посад експертних підрозділів органів внутрішніх справ України, на яких період проходження служби зараховується в стаж до вислуги років для призначення пенсії у пільговому обчисленні один місяць служби за півтора місяця. До даного переліку зараховано й посаду заступника начальника центру, яку позивач обіймав у період з 14.02.2011р. по 06.11.2015р.
Таким чином, Закон № 2262 як єдину, обов`язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, стажу та працездатності особи.
Визначення у Законі № 2262 вислуги саме в календарних роках передбачає обов`язкову вислугу yсix календарних днів (365), що в такому випадку i буде становити календарний рік i буде відповдати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.
Таким чином, передбачена Законом № 2262 календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний piк - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
В свою чергу, передбачені статтею 17 Закону № 2262 пільгові умови призначення пенсії відповідно до Постанови № 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.
При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (на пільгових) умовах, що i становить природу пільгових умов призначення пенсії особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262.
Саме такого висновку прийшов Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду, зробивши правові висновки за наслідками розгляду справи № 480/4241/18 в постанові вд 14.04.2021р.: «В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення ociб, звільнених з військової служби, та деяких інших ociб» календарна вислуга - це вислуга, яка складаеється з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний piк - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсії за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення ociб, звільнених з військової служби, та деяких інших ociб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393».
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, з урахуванням вказаного вище, та враховуючи абзац 16 підпункту «в» пункту 3 Порядку № 393 (зі змінами) та Наказ № 133, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, яка сформована за періоди з 04.02.2011 по 30.06.2020р. (до набрання чинності наказу МВС України від 13.07.2015 № 853).
Водночас, позивач просить суд визнати протиправну бездіяльність відповідача щодо в перерахунку та зарахуванні до календарної вислуги років вислугу у пільговому обчисленні. Але бездіяльність - це пасивна поведінка органу, яка виражається у формі невчинення дії, яку він зобов`язаний був і міг вчинити.
Відмова ГУ ПФУ у перерахунку пенсії не може бути визнана як бездіяльність, оскільки на заяву позивача ГУ ПФУ здійснив активні дії - надав відповідь (лист від 05.01.2023р.), якою відмовив у перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Тому для захисту прав позивача суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та зарахуванні до календарної вислуги років - вислугу у пільговому обчисленні, що дає право на пенсійне забезпечення згідно пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких іншиx ociб» та зобов`язати перерахувати та зарахувати позивачу до календарної вислуги років вислугу у пільговому обчисленні згідно пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення ociб, звільнених з військової служби, та деяких інших ociб», яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 04.02.2011 по 30.06.2020 - у загальній кількості 03 роки 01 місяць 18 днів в пільговому обчисленні.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів суду, що діяв правомірно, тому позов належить задовольнити.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області (вул. Фалєєвська, 14, м.Миколаїв, 54001, РНОКПП 43562808) задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та зарахуванні до календарної вислуги років - вислугу у пільговому обчисленні, що дає право на пенсійне забезпечення згідно пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких іншиx ociб».
3. Зобов`язати Територіальне управління Служби судової охорони у Миколаївській області (код ЄДРПОу 43562808) перерахувати та зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до календарної вислуги років вислугу у пільговому обчисленні згідно пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення ociб, звільнених з військової служби, та деяких інших ociб», яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 04.02.2011 по 30.06.2020 - у загальній кількості 03 роки 01 місяць 18 днів в пільговому обчисленні.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області (вул. Фалєєвська, 14, м.Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 43562808) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1073,60грн., сплачений квитанцією від 02.02.2023р. за №32528798800006255000.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов