Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2023 р. Справа № 120/10727/22
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Слободонюка М.В., розглянувши в місті Вінниці за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Вінницькій області (далі - ГУ ДПС у Вінницькій області, позивач) про стягнення з ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , відповідач) податкового боргу на суму 252227,24 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що за відповідачем рахується заборгованість до бюджету в сумі 252227,24 грн., яка складається із орендної плати з фізичних осіб в сумі 251727,73 грн. (основний платіж) та земельного податку з фізичних осіб в сумі 499,51 грн. (основний платіж). Вказаний податковий борг виник у зв`язку із несплатою донарахованих сум грошових зобов`язань згідно з винесеними контролюючим органом податковими повідомленнями-рішеннями №397469-2406-0204 від 26.04.2021, №292875-2406-0204 від 29.04.2022, №306827-2406-0204 від 05.05.2022. Незважаючи на те, що відповідачу була надіслана податкова вимога № 97056-51 від 04.09.2020, спірна заборгованість залишається непогашеною. Відтак, позивач із посиланням на положення п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України звертається до суду з адміністративним позовом про стягнення зазначеної суми податкового боргу з платника податків.
Після отримання позовної заяви судом 23.12.2022 на виконання вимог ч. 3 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) надіслано запит до Адресно-довідкового підрозділу ГУ ДМС України у Вінницькій області щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 .
У подальшому, 06.01.2023 до суду надійшла відповідь на запит, у якій зазначено про те, що за відомостями відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України у Вінницькій області, гр. ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: " АДРЕСА_1 ".
Оскільки вказана інформація підтвердила територіальну юрисдикцію Вінницького окружного адміністративного суду щодо розгляду цієї справи, ухвалою суду від 11.01.2023 судом відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Також цією ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву з дотриманням вимог, передбачених ст. 162 КАС України.
Копія ухвали про відкриття провадження від 11.01.2023 надсилалась відповідачу на адресу місця його реєстрації згідно з відомостей відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України у Вінницькій області " АДРЕСА_1 ", а також на відому суду податкову адресу відповідача зазначену у позовній заяві: " АДРЕСА_2 ". У першому випадку ухвала від 11.01.2023 була вручена відповідачу 28.01.2023, про що свідчить наявне в матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Таким чином відповідач був повідомлений про розгляд даної справи.
03.02.2023 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій відповідач просив суд зобов`язати ГУ ДПС у Вінницькій області направити на його адресу примірник адміністративного позову з додатками та продовжити строк для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду від 08.02.2022 вказану заяву відповідача задоволено частково. Продовжено ОСОБА_1 строк для подання відзиву на позовну заяву у даній справі на 10 днів з моменту отримання копії цієї ухвали.
Однак, у визначений судом термін ОСОБА_1 своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Як зазначено у ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Таким чином суд ухвалює у письмовому провадженні рішення у справі за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши наявні у справі докази та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Вінницькій області як платник податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України.
Згідно із інформацією, яка міститься в довідці ГУ ДПС у Вінницькій області б/н про суми податкового боргу платника податків, станом на 21.12.2022 за відповідачем рахується податковий борг в загальній сумі 252227,24 грн., який складається з наступних платежів:
- орендної плати з фізичних осіб (код бюджетної класифікації - "18010900") в сумі 251727,73 грн. (основний платіж). Дата виникнення податкового боргу - 15.08.2021;
- земельного податку з фізичних осіб (код бюджетної класифікації - "18010700") в сумі 499,51 грн. (основний платіж). Дата виникнення податкового боргу - 28.08.2022.
Даний податковий борг виник в результаті не сплати відповідачем донарахованих ГУ ДПС у Вінницькій області сум грошових зобов`язань згідно з винесених контролюючим органом податкових повідомлень-рішень №397469-2406-0204 від 26.04.2021 на суму 251724,73 грн. (орендна плата, 2021 податковий період), №292875-2406-0204 від 29.04.2022 на суму 251724,73 грн. (орендна плата, 2022 податковий період), №306827-2406-0204 від 05.05.2022 на суму 505,13 грн. (земельний податок, 2022 податковий період).
При цьому, як слідує із картки особового рахунку платника податку по кожному із зазначених вище платежів, враховуючи часткову сплату до бюджету грошових коштів, загальна сума заборгованості ОСОБА_1 на дату подання цього становить 252227,24 грн. (251727,73 грн. орендна плата з фізичних осіб + 499,51 грн. земельний податок з фізичних осіб), що власне підтверджується витягом із облікових карток платника податків, копія яких наявна в матеріалах справи.
Визначаючись щодо наявності підстав для стягнення суми податкового боргу, суд виходить із такого.
Обов`язок сплати податків платником передбачений п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України), відповідно до якого, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п. п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Відповідно до п. 54.5 ст. 54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно п. 56.1 ст. 56 ПК України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня (п. 56.1 ст. 56 ПК України).
В силу п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
У той же час згідно п. 287.5 ст. 287 ПК України плата за землю та орендна плата сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, що податкові повідомлення рішення №397469-2406-0204 від 26.04.2021, №292875-2406-0204 від 29.04.2022 на підставі яких у відповідача виник податковий борг з орендної плати, що є предметом даного спору, були направлені на податкову адресу ОСОБА_1 : " АДРЕСА_2 " про що свідчать наявні у матеріалах справи копії рекомендованих повідомлень та копії поштових конвертів, в яких направлялись платнику податків згадані рішення. Окрім того суд зазначає, що податкове повідомлення рішення №306827-2406-0204 від 05.05.2022 з земельного податку було вручене особисто відповідачу, про що свідчить відповідна відмітка на корінцю такого рішення, копія якого теж наявна у матеріалах справи.
Щодо відсутності відповідача за його податковою адресою, то суд враховує, що за визначенням, яке міститься в п. 51.1 ст. 45 ПК України податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків - фізична особа зобов`язаний визначити свою податкову адресу. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
Як слідує із матеріалів справи, податковою адресою ОСОБА_1 згідно відомостей Державного реєстру фізичних осіб платників податків про реєстраційні дані фізичної особи платника податків є: АДРЕСА_3 , що підтверджується відповідною довідкою з Реєстру.
Порядок формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб платників податків визначено в статті 70 ПК України.
Зокрема, п. 70.7 ст. 70 ПК України передбачено, що фізичні особи - платники податків зобов`язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п. 42.3 ст. 42 ПК України якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата.
Із системного аналізу зазначених правових приписів ПК України слідує, що на платника податків фізичної особи покладається обов`язок повідомляти контролюючий орган про зміну своїх даних, зокрема податкової адреси. Невиконання цього обов`язку має для платника той наслідок, що усі документи, винесені контролюючим органом, будуть направлятися саме за відомостями існуючої в Державному реєстрі фізичних осіб податковою адресою платника податків.
Наразі в матеріалах справи відсутні жодні докази про те, що відповідач (платник податків) повідомляв контролюючий орган про зміну своєї податкової адреси.
Отже, надіслані на існуючу податкову адресу платника зазначені вище податкові повідомлення-рішення вважаються врученими відповідачу відповідно до положень статті 42 ПК України. В той же час визначені у них грошові зобов`язання у встановлений податковим законодавством України строк сплачені у повному обсязі не були.
При розгляді цієї справи доказів оскарження/скасування згаданих податкових повідомлень-рішень до суду не надано. Таким чином, на час ухвалення рішення у справі прийняті контролюючим органом податкові повідомлення - рішення є чинними, а визначені у них та не сплачені податкові зобов`язання вважається узгодженими, а отже визнаються податковим боргом.
За правилами, визначеними п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На виконання вказаної норми законодавства, податковим органом надіслано на податкову адресу відповідача податкову вимогу № 97056-51 від 04.09.2020 форми "Ф" на суму 3514,33 грн.
Проте судом встановлено, що податковий борг відповідача після цього лише збільшився та станом на дату подання цього позову становить 252227,24 грн.
Стаття 61 ПК України передбачає, що контроль за правильністю нарахування, повнотою і своєчасністю сплати податків і зборів покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 87.11 ст. 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму податкового боргу в розмірі 252227,24 грн. відповідач ОСОБА_1 у встановлені законодавством строки до бюджету не сплатив, наявність податкового боргу підтверджується матеріалами справи, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову повністю.
При цьому суд враховує, що жодних заперечень відносно суми податкового боргу відповідач не висловлював.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а інших судових витрат не встановлено, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) податковий борг в сумі 252227,24 грн. (двісті п`ятдесят дві тисячі двісті двадцять сім гривень двадцять чотири копійки).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 21.04.23.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ ВП 44069150);
Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).
СуддяСлободонюк Михайло Васильович