Рішення № 110342009, 19.04.2023, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2023
Номер справи
120/9313/22
Номер документу
110342009
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

19 квітня 2023 р. Справа № 120/9313/22

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та з 21 березня 2017 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

05 січня 2022 року позивачем подано до пенсійного органу заяву, у якій просив перевести його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

За результатами розгляду поданої заяви відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та перевів його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, проте під час такого застосував середню заробітну плату за інші три календарних роки, а не за 2019-2021 роки.

20 вересня 2022 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою, у якій просив з 05 січня 2022 року застосувати показник середньої заробітної плати по Україні за 2019-2021 роки.

Листом від 30 вересня 2022 року пенсійний орган повідомив позивача, що підстав для застосування такого показника немає, оскільки ОСОБА_1 не набув страхового стажу не менше як 24 календарних місяці після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. При цьому повідомлено, що до страхового стажу позивача не зараховано період його роботи з 01 жовтня по 31 грудня 2021 року, оскільки станом на момент подання позивачем заяви про перехід з одного виду пенсії на інший відсутні дані про сплату страхувальником страхових внесків.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв`язку із чим звернувся з цим позовом до суду із вимогами визнати протиправною відмову пенсійного органу в зарахуванні до страхового стажу періоду роботи з 01 жовтня 2021 року по 31 жовтня 2021 року та в проведенні перерахунку пенсії, а також зобов`язати відповідача зарахувати до страхового стажу позивача згадуваний вище період роботи та здійснити перерахунок його пенсії за віком з 05 січня 2022 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки.

Ухвалою від 15 листопада 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі, задоволено клопотання позивача щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

29 листопада 2022 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву. Такий обґрунтований тим, що на виконання поданої ОСОБА_1 заяви від 05 січня 2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області проведено перерахунок пенсії позивача шляхом переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", врахувавши при цьому дані про стаж та заробіток.

Під час переведення позивача з одного виду пенсії на інший страховий стаж позивача обчислений до 30 вересня 2021 року, який становив 39 років 2 місяці 18 днів.

При цьому відповідно до пункту 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії, орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

За приписами частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна палата у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Як зазначає представник відповідача далі, з 01 січня 2021 року законодавством передбачено щоквартальне подання об`єднаної звітності з єдиного соціального внеску і податку на доходи фізичних осіб замість щомісячного; строк подання такої звітності протягом 40 календарних днів після останнього дня звітного кварталу. Дані про сплату єдиного соціального внеску за ОСОБА_1 за жовтень-грудень 2021 року відображено страхувальником протягом 40 календарних днів (після 31 січня 2022 року), тобто після подання позивачем заяви про переведення його з одного виду пенсії на інший.

Відтак, на думку представника відповідача, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області до страхового стажу позивача правомірно не зараховано період його роботи з 01 жовтня 2021 року по 31 грудня 2021 року, та, як наслідок, не застосовано середню заробітну плату (дохід) за 2019-2021 роки. За наведених обставин представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

09 грудня 2022 року позивачем подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, у якій просив врахувати, що у тексті позовної заяви йдеться про безпідставність незарахування пенсійним органом до страхового стажу позивача періоду його роботи з 01 жовтня по 31 грудня 2021 року. Однак у прохальній частині позову позивачем помилково зазначено про незарахування відповідачем до його страхового стажу періоду роботи з 01 жовтня по 31 жовтня 2021 року. А тому при ухваленні рішення просив врахувати наведене. Незважаючи на викладене, прохальна частина поданої заяви дублює зміст прохальної частини позовної заяви.

Подана заява розцінена судом як заява про зміну предмета позову та з огляду на дотримання позивачем вимог статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України така заява прийнята до розгляду.

Також 09 грудня 2022 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, проте така до уваги не береться, оскільки заявами по суті у справах, визначених частиною 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, є позов та відзив на позовну заяву.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.

З 21 березня 2017 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та з того часу отримував пенсію по інвалідності, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

05 січня 2022 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, у якій просив перевести його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

За результатами розгляду поданої позивачем заяви відповідач з 05 січня 2022 року перевів ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

20 вересня 2022 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії за віком з 05 січня 2022 року, застосувавши при цьому показник середньої заробітної плати по Україні за 2019-2021 роки відповідно до положень статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідач листом від 30 вересня 2022 року вих. № 7930-7806/Л-02/8-0200/22 повідомив заявника про те, що з 05 січня 2022 року його переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Згідно зі статтею 45 згаданого Закону тільки у випадку, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. З 01 січня 2021 року законодавством передбачено щоквартальне подання об`єднаної звітності з єдиного соціального внеску і податку на доходи фізичних осіб замість щомісячного; строк подання такої звітності - протягом 40 календарних днів з дня звітного кварталу. Відтак дані про сплату єдиного соціального внеску за жовтень-грудень 2021 року страхувальником відображено протягом 40 календарних днів з дня звітного періоду, тобто після подання ОСОБА_1 заяви про переведення його на пенсію за віком. А тому для зарахування до страхового стажу періоду роботи з 01 жовтня 2021 року по 31 грудня 2021 року відсутні правові підставі. Як наслідок, відсутні й підстави для застосування показника середньої заробітної плати в Україні за 2019-2021 роки.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд враховує наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Разом із тим відповідно до частини 1 статті 10 цього ж Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

За приписами частини 2 статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Водночас частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п`ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Отже, частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до цього Закону.

При цьому із системного аналізу абзацу 3 частини 3 статті 45 Закону № 1058-IV слідує, що у разі, якщо особі була призначена пенсія по інвалідності і така особа продовжувала працювати, набула не менше 24 місяців страхового стажу та в подальшому виявила бажання перевестися з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, то при обчисленні пенсії за віком (яка призначається вперше) пенсійним органом має застосовуватися середній показник заробітної плати (доходу), що (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії, тобто за останні три роки, що передували дню звернення пенсіонера за призначенням пенсії.

Судом установлено, що після призначення позивачеві пенсії по інвалідності ще у 2017 році відповідно до Закону № 1058-IV він продовжував працювати.

Маючи на меті перевестися з одного виду пенсії (пенсії по інвалідності) на інший (пенсію за віком), ОСОБА_1 подано до пенсійного органу відповідну заяву.

Відповідачем здійснено переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, однак при цьому застосовано середню заробітну плату по Україні за інші три календарних роки, а не за 2019-2021 роки, оскільки страховий стаж позивача, набутий після призначення пенсії, становить менше 24 календарних місці (пенсійним органом не зараховано до страхового стажу позивача період його роботи з 01 жовтня 2021 року по 31 грудня 2021 року, оскільки відсутні дані про сплату страхувальником позивача страхових внесків за цей період).

Проте суд критично оцінює такі доводи пенсійного органу з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (частини 2 статті 24 Закону № 1058-IV).

Відтак страховий стаж особи обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (окрім періодів до впровадження такого обліку).

З Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування слідує, що в жовтні, в листопаді та в грудні 2021 року страхувальником сплачено страхові внески за ОСОБА_1 .

Водночас відображення сплачених страхових внесків пізніше поданої позивачем заяви про переведення його з одного виду пенсії на інший не має впливати на зарахування відповідного періоду роботи до страхового стажу.

За таких обставин пенсійним органом безпідставно не застосовано з 05 січня 2022 року показник середньої заробітної плати за 2019-2021 роки з підстав незарахування до страхового стажу позивача періоду його роботи з 01 жовтня 2021 року по 31 грудня 2021 року в селянському (фермерському) господарстві "Лісове", а тому задоволенню підлягає й похідна від основної вимоги, що стосується зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 05 січня 2022 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019, 2020, 2021 роки, зарахувавши при цьому до його страхового стажу період роботи з 01 жовтня 2021 року по 31 грудня 2021 року включно.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зважає на положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, частиною 1 якої визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при зверненні до суду з позовною заявою сплатив судовий збір в розмірі 992,40 гривень, що підтверджується квитанцією від 07 листопада 2022 року.

Відтак на користь позивача слід стягнути витрати, пов`язані з оплатою судового збору, в розмірі 992,40 гривень за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94,139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо незастосування при переведенні ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший з 05 січня 2022 року показника середньої заробітної плати за 2019-2021 роки з підстав незарахування до страхового стажу періоду його роботи з 01 жовтня 2021 року по 31 грудня 2021 року в селянському (фермерському) господарстві "Лісове".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 05 січня 2022 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019, 2020, 2021 роки, зарахувавши при цьому до його страхового стажу період роботи з 01 жовтня 2021 року по 31 грудня 2021 року включно.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області витрати, пов`язані з оплатою судового збору, в розмірі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) гривні 40 копійок.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 13322403)

Повний текст рішення суду складено 19.04.2023

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович