Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17.08.10р.Справа № 2/167-10 За позовом Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", м.Дніпропетровськ
до Нікопольського комунального підприємства "Західне", м.Нікополь
про стягнення заборгованості за постачання електричної енергії в сумі 494245,30 грн.
Суддя Боділовська М.М.
Представники:
Від Позивача: Козак Т.В., довіреність156 від 29.04.2010 року.
Від Відповідача: Орлова Л.А., довіреність №745 від 01.07.10, Гордієнко Т.О., довіреність №335 від 20.04.2010р.
Суть спору:
Розглядається позов Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", м.Дніпропетровськ до Нікопольського комунального підприємства "Західне", м.Нікополь про стягнення заборгованості за постачання електричної енергії в сумі 494 245,30 грн.
Позивач надав заяву про збільшення позовних вимог, яка прийнята судом до розгляду.
Відповідач надав заперечення до позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
Встановив:
Між Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" та Нікопольським комунальним підприємством "Західне" укладено договір №2/44 про постачання електричної енергії від 29.03.2002р., відповідно до умов якого Позивач зобов'язаний постачати електроенергію Відповідачу, який, в свою чергу, повинен сплачувати спожиту енергію.
Позивач належним чином виконував свої зобов'язання за договором, що підтверджується звітами про споживання електроенергії НКП "Західне" за березень-квітень 2010р.
Відповідач порушив умови договору, несвоєчасно та не в повному обсязі здійснюючи платежі за поставлену активну електроенергію.
Порядок розрахунків за електроенергію встановлений п.4.2. Договору №2/44 від 29.03.2002р., відповідно до якого остаточний розрахунок здійснюється за фактично спожиту електроенергію у розрахунковому місяці у термін до ступного до 7 числа місяця, наступного за розрахунковим.
Відповідач електроенергію оплачував частково, внаслідок чого утворилась заборгованість за поставлену у березні-квітні 2010 активну електроенергію у сумі 489 066,94 грн.
Пунктом 4.6. (в редакції додаткової угоди №2 від 29.03.2002р.) Договору № 2/44 передбачено, що у разі несвоєчасних розрахунків Споживач сплачує Енергопостачальнику пеню за кожен день прострочення платежу за споживання електроенергії у розмірі 8% від суми простроченого платежу.
Згідно п.4.7. Договору № 2/44, у разі прострочення платежу за спожиту електроенергію Споживач на вимогу Енергопостачальника зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням 3% річних з простроченої суми.
Станом на 06.08.2010р. у Відповідача утворилась додаткова заборгованість за спожиту електроенергію в період з травня по липень 2010р., в зв'язку з чим Позивач надав заяву про збільшення позовних вимог.
Заборгованість за період з березня по липень 2010р. становить 929 807,95грн.
Сума пені за прострочення оплати за активну електроенергію становить 16 103,58 грн., сума 3% річних становить 6 038,84 грн.
Відповідач факт заборгованості визнає, просить суд прийняти до уваги наявність виняткових обставин, що призвели до несвоєчасного виконання договірних зобов'язань.
Відповідач є комунальним підприємством, заснованим на власності територіальної громади м.Нікополя. Основним видом діяльності відповідача є надання комунальної послуги з очищення стічних вод. Згідно ст.17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.1. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»та ст.1, 11 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»послуги з водовідведення (в тому числі очищення стічних вод) є комунальними.
Статтею 30 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»та ст.6, 7 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»передбачено, що тарифи на житлово-комунальні послуги підлягають державному регулюванню. Повноваження по встановленню тарифів на послугу водовідведення є компетенцією органів місцевого самоврядування згідно ст.13 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»та ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». На виконання наданих законодавством повноважень тарифи на очищення стічних вод у складі послуги водовідведення встановлюються Виконавчим комітетом Нікопольської міськради. Рішенням виконкому Нікопольської міськради від 12.08.09р. №500 запроваджено тариф на послугу з очищення стічних вод в розмірі :
- для населення та бюджетних установ - 1.48 грн. за куб.м;
- для інших споживачів - 2.41 грн. за куб.м.
Рішенням Виконавчого комітету Нікопольської міськради від 14.07.10р. №402 здійснено коригування раніше встановленого тарифу, проте його розмір не відповідає рівню економічно обґрунтованих витрат на надання комунальної послуги, який підтверджено висновком Державної інспекції по контролю за цінами в Дніпропетровській області №6/3/3-150 від 25.06.10р. Скоригований тариф введено в дію з 14.07.10р., що не дозволяє його застосування до розрахунків за послуги, надані до його затвердження.
Внаслідок того, що затверджений тариф не є економічно обґрунтованим, він не покриває розмір фактичних витрат на надання послуги з очищення стічних вод, існує значна сума різниці між витратами на надання комунальної послуги та розміром встановленого на відповідний період тарифу.
Згідно ч.4 ст.9 Закону України «Про ціни і ціноутворення»органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які своїм рішенням установлюють ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги в розмірі, нижчому від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання), зобов'язані відшкодовувати суб'єкту господарювання різницю між затвердженим розміром ціни (тарифу) та розміром економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) зазначених послуг за рахунок коштів відповідних бюджетів.
У зв'язку з відсутністю в місцевих бюджетах коштів на відшкодування вказаної різниці відповідні суми протягом 2007-2009рр. перераховувалися в якості субвенцій з державного бюджету. Законом України «Про Державний бюджет на 2010 рік»субвенції не передбачені, що призвело до неможливості відшкодування втрат підприємства від надання комунальної послуги за ціною, нижчою від розміру економічно обґрунтованих витрат на її надання.
Діяльність підприємства за результатами роботи першого півріччя 2010р. виявилися збитковою, що підтверджується даними звіту про фінансові результати.
За існуючою у м.Нікополі схемою надання населенню комунальних послуг з очищення стічних вод здійснюється у складі послуги з водопостачання та водовідведення, що реалізується КП «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства». Кошти за вказану послугу надходять на рахунки цього підприємства, яке зобов'язано в подальшому перераховувати їх НКП «Західне». Внаслідок неналежного виконання цього зобов'язання існує значна заборгованість, яка стягнута судовими рішеннями, але фактичне виконання рішень не відбувається через недостатність грошових коштів.
НКП «Західне»не має можливості скоротити обсяг споживання електроенергії, оскільки вона необхідна для забезпечення потреб населення та юридичних осіб послугою з очищення стічних вод. Зупинення цієї діяльності є неприпустимим через непередбачувані санітарно-епідеміологічні наслідки.
Відповідач просить суд відстрочити або розстрочити виконання рішення і зменшити суму належної до стягнення пені.
Матеріалами і обставинами справи позовні вимоги підтверджуються і визнані Відповідачем, в зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Надані Відповідачем документи свідчать про наявність обставин, які перешкоджають повному та своєчасному проведенню розрахунків з ВАТ "Дніпрообленерго" і є підставою для задоволення клопотання Відповідача про відстрочку виконання рішення по справі і зменшення суми пені до 161.04 грн.
Керуючись викладеним, ст.ст.82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Стягнути з Нікопольського комунального підприємства "Західне" (53225, м.Нікополь, вул.Херсонська,557, ЄДРПОУ 30926988) на користь Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (49107, м.Дніпропетровськ, вул.Запорізьке шосе, 22, ЄДРПОУ 23359034):
- заборгованість за спожиту активну електричну енергію у сумі 929 807,95 грн. (дев'ятсот двадцять дев'ять тисяч вісімсот сім грн. 95 коп.) (на п/р зі спеціальним режимом використання №260323061238 у Дніпропетровському обласному управлінні Ощадбанку України, МФО 305482, ЄДРПОУ 23359034);
- пеню в сумі 161,04 грн. (сто шістдесят одна грн. 04 коп.);
- 3% річних у сумі 6 038,84 грн. (шість тисяч тридцять вісім грн. 84 коп.);
- державне мито у сумі 9 519,50 грн. (дев'ять тисяч п'ятсот дев'ятнадцять грн. 50 коп.);
- витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу 236,00грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.).
Відстрочити виконання рішення по справі до 31.12.2011р.
Видати наказ.
СуддяМ.М. Боділовська Рішення підписано 21.08.2010р.