Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
ОКРЕМА УХВАЛА
"17" квітня 2023 р. м. Черкаси справа № 925/1360/22
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., із секретарем судового засідання Садоновою А.Р.,
у судове засідання не з`явились: розпорядник майна боржника, представники від Державної податкової служби України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області, ПП фірми "Інтерет",
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду заяву від 23.03.2023 (із заявою від 27.03.2023 про уточнення раніше поданої заяви)
заявника, розпорядника майна боржника, арбітражного керуючого Титаренка Є.І.,
про зобов`язання Державної податкової служби України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області, надати інформацію,
у справі за заявою
ініціюючого кредитора, Державної податкової служби України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області,
до боржника, Приватного підприємства фірми "Інтерет",
про банкрутство юридичної особи
УСТАНОВИВ:
1. Розпорядником майна боржника, арбітражним керуючим Титаренком Є.О., подано заяву від 23.03.2023 з вимогою: зобов`язати Державну податкову службу України (місцезнаходження м.Київ, Львівська площа, буд.8, ідентифікаційний код - 43005393) у особі її відокремленого підрозділу Головного управління ДПС у Черкаській області (місцезнаходження м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235, код ЄДРПОУ ВП - 44131663) надати розпоряднику майна Приватного підприємства фірми «Інтерет» арбітражному керуючому Титаренку Євгенію Ігоровичу (адреса поштової кореспонденції: а/с 2994, м.Черкаси, 18030, свідоцтво №1899 від 04.01.2019 року) запитувану інформацію, а саме: 1) відомості відносно боржника, а саме: про керівника та головного бухгалтера боржника (в т.ч. копії паспортів та відомості про ідентифікаційні коди); про торгові патенти та ліцензії які видавались боржнику; про реквізити банківських рахунків, з датами відкриття та закриття рахунків; про реквізити рахунків у цінних паперах, з датами відкриття та закриття рахунків; про те, чи є боржник засновником/ учасником суб`єктів господарської діяльності і яких саме; чи обліковується за боржником надміру сплачені кошти до Державного бюджету України та/або місцевих бюджетів по податках, зборах і обов`язкових платежах. У випадку, якщо такі переплати обліковуються, зазначити суму переплати та щодо яких податків, зборів, обов`язкових платежів здійснювались переплати; 2) копію актів (довідок) про проведення (документальних, фактичних, камеральних) перевірок дотримання вимог податкового та іншого законодавства; 3) копії поданих боржником податкових декларацій з податку на прибуток з додатками за останні 3 роки; 4) копії податкових декларацій з податку на додану вартість з додатками за останні 3 роки; 5) копії фінансово-господарської документації підприємства-боржника за три роки, що передували порушенню справи про банкрутство; 6) копію фінансової звітності (Баланс; Звіт про фінансові результати; Звіт про рух грошових коштів; Звіт про власний капітал; Примітки до звітів.) або скорочену за показниками фінансову звітність у складі балансу та звіту про фінансові результати (у випадку подання в порядку п. 3 ст. 11 Закону № 996), за три роки, що передували порушенню справи про банкрутство. 7) копії звітності по нарахуванню ЄСВ, за три роки, що передували порушенню справи про банкрутство; 8) копії звітності по нарахуванню ПДФО, за три роки, що передували порушенню справи про банкрутство; 9) копії звітів про суми податкових пільг, за три роки, що передували порушенню справи про банкрутство; 10) звіт про контрольовані операції, за три роки, що передували порушенню справи про банкрутство; 11) декларація акцизного податку, за три роки, що передували порушенню справи про банкрутство; 12) податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку. Форма № 1ДФ, за три роки, що передували порушенню справи про банкрутство; 13) податкова декларація з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за три роки, що передували порушенню справи про банкрутство; 14) податкова декларація з транспортного податку, за три роки, що передували порушенню справи про банкрутство; 15) податкова декларація екологічного податку, за три роки, що передували порушенню справи про банкрутство; 16) звітність щодо рентної плати за спеціальне використання води, за три роки, що передували порушенню справи про банкрутство.
2. Ухвалою суду від 30.03.2023 відкрито провадження за заявою, призначено її для розгляду у спрощеному провадженні по суті у судове засідання на 13.04.2023 та зобов`язано Державну податкову службу України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області протягом п`яти днів з дня отримання ухвали надати суду письмові пояснення по суті викладених у заяві арбітражного керуючого Титаренка Є.І. обставин.
Державна податкова служба України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області витребуваних судом письмових пояснень та доказів до суду не надіслала, про причини неможливості їх подання або неможливості їх подання у встановлений строк суд не повідомила; ухвала суду від 30.03.2023 була вручена останній 04.04.2023, про що у справі наявне поштове повідомлення №1801605501296 (а.с.68 т.2).
Ухвалою суду від 13.04.2023 заяву арбітражного керуючого задоволено частково.
3. Дослідивши наявні у справі докази суд установив наступні обставини.
26.01.2023 ухвалою суду відкрито провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства фірми "Інтерет"; призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Титаренка Є.І.
14.02.2023 розпорядник майна боржника звернувся до Головного управління ДПС у Черкаській області із запитом №02-18/1137 для отримання інформації про боржника, а також його документів фінансової звітності та фінансово-господарської діяльності (за вказаним у запиті переліком) (а.с.17 т.2).
02.03.2023 листом за вих.№3266/6/23-00-13-05-09 Головним управлінням ДПС у Черкаській області надано відомості про керівника боржника та про види діяльності підприємства; про те, що відомості про наявність у боржника філій або відокремлених підрозділів у контролюючому органів відсутні; що перевірки фінансово-господарської діяльності підприємства за останні п`ять років не проводилися; у наданні іншої, зазначеної у запиті розпорядника інформації, відмовлено з посиланням на ст.6 і 19 Конституції України, підп.17.1.9 п.17.1 ст.17, підп..21.1.6 п.21.1 ст.21 Податкового кодексу України та абз.6 ч.1 ст.59 Кодексу України з процедур банкрутства з мотивів її конфіденціальності (а.с.13 т.2).
4. Чинними актами законодавства передбачено наступне.
Відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства:
п.5, 6 ч.1, п.3 ч.2, ч.8 ст.12. Арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право запитувати та отримувати документи або їх копії від юридичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування та від фізичних осіб за їхньою згодою; отримувати інформацію з державних реєстрів. Арбітражний керуючий зобов`язаний проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника та подавати результати такого аналізу до господарського суду разом з документами, що підтверджують відповідну інформацію. Під час виконання повноважень арбітражний керуючий має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється центральними органами виконавчої влади, які забезпечують їх ведення.
Відповідно до ч.1, 4, 7-9 ст.81 ГПК України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом (…). У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази. Будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Згідно із Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні":
ст.1 (...) фінансова звітність - звітність, що містить інформацію про фінансовий стан та результати діяльності підприємства (...);
ч.2 ст.3. Бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку;
ч.1,2 ст.14. Підприємства зобов`язані подавати фінансову звітність органам, до сфери управління яких вони належать, трудовим колективам на їх вимогу, власникам (засновникам) відповідно до установчих документів, якщо інше не передбачено цим Законом. Органам державної влади та іншим користувачам фінансова звітність подається відповідно до законодавства. Фінансова звітність підприємств не становить комерційної таємниці, не є конфіденційною інформацією та не належить до інформації з обмеженим доступом, крім випадків, передбачених законом (...);
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 №419 "Про затвердження Порядку подання фінансової звітності":
п.2. (...) Платники податку на прибуток у визначених законом випадках подають податковим органам у порядку, передбаченому Податковим кодексом України для подання податкової декларації, проміжну (I квартал, перше півріччя, дев`ять місяців) та річну фінансову звітність (...);
п.5. (...) Підприємства, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зобов`язані оприлюднювати річну фінансову звітність, подають органам державної статистики та податковим органам звіт про фінансовий стан (баланс) і звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), крім консолідованої фінансової звітності, у спосіб, визначений законодавством, за звітний рік не пізніше 28 лютого року, що настає за звітним роком, за I квартал, перше півріччя, дев`ять місяців - не пізніше 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом; (...) Проміжна (I квартал, перше півріччя, дев`ять місяців) або річна фінансова звітність подається підприємствами податковим органам у строки, передбачені Податковим кодексом України;
Відповідно до Податкового кодексу України:
п.46.1 ст.46. Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов`язання (...) чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску. Митні декларації прирівнюються до податкових декларацій для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов`язань. Розрахунки (у тому числі розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку), які подаються до контролюючих органів відповідно до іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, прирівнюються до податкової декларації. Додатки до податкової декларації є її невід`ємною частиною;
п.46.2 ст.46. Платник податку на прибуток (крім платників податку на прибуток, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зобов`язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом) подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог статті 137 цього Кодексу. Платники податку на прибуток, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зобов`язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають разом з податковою декларацією за відповідний податковий (звітний) період звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), складені до перевірки фінансової звітності аудитором. Звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати) подаються платниками податку згідно з цим абзацом за формою, визначеною згідно з Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог статті 137 цього Кодексу. Фінансова звітність або звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати) (...) є додатком до податкової декларації з податку на прибуток підприємств (звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку) та її невід`ємною частиною;
п.46.5. ст.46. (...) Форма, порядок та строки подання митної декларації, а також порядок прийняття контролюючим органом митної декларації визначаються з урахуванням вимог митного законодавства України (...);
п.49.1. ст.49. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків;
п.49.2. ст.49. Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (...);
п.137.4. ст.137. Податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік (...);
Відповідно до п.1 розділу ІІ Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 18 серпня 2015 року №721 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 вересня 2015 року за №1058/27503, Національний банк України, банки та інші фінансові установи у день відкриття/закриття рахунку платника податків подають відомості про це в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронних довірчих послуг, нормативно-правових актів з питань документування управлінської діяльності. У разі неможливості подання з технічних причин Повідомлення в електронній формі з використанням електронних комунікаційних мереж таке Повідомлення може бути надано або надіслано поштою з повідомленням про вручення в паперовій формі (...) у день відкриття/закриття рахунку до контролюючого органу, у якому обліковується платник податків.
Відповідно до підп.8, 11-15, 20, 41, 45, 46 ч.2 ст.9, ч.2 ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань": в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містяться відомості про перелік засновників та учасників (...) юридичної особи: прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), серія та номер паспорта, якщо засновником є фізична особа; найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновником є юридична особа; види діяльності; відомості про органи управління юридичної особи; відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта, інформація для здійснення зв`язку з керівником юридичної особи (телефон та/або адреса електронної пошти)) (...); відомості про членів керівних органів: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження (...); розмір статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) та розмір частки кожного із засновників (учасників); дані про відокремлені підрозділи юридичної особи (...); фінансова звітність про господарську діяльність юридичної особи (крім бюджетних установ) у складі балансу і звіту про фінансові результати в електронній формі, отримана з інформаційної системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики; відомості про ліцензування виду господарської діяльності суб`єкта господарювання (...); відомості про видачу документів дозвільного характеру (...).
Технічний адміністратор Єдиного державного реєстру в день проведення реєстраційної дії забезпечує передачу до інформаційних систем (…) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, - відомостей про проведення такої реєстраційної дії;
Форми запитуваної розпорядником майна фінансової звітності передбачені також Національним положенням (стандарт) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затверджене наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 №73; Національним положенням (стандарт) бухгалтерського обліку 25 "Спрощена фінансова звітність", затверджене наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 №39; Наказом Міністерства фінансів України від 29.11.2000 №302 Про Примітки до річної фінансової звітності.
Відповідно до п.2, 4, 5 і 7 ч.2 і ч.3 ст.42 ГПК України: учасники справи зобов`язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом. У випадку невиконання учасником справи його обов`язків суд застосовує до такого учасника справи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
5. Проаналізувавши установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до таких висновків.
5.1. Державна податкова служба України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області, є державним органом, який відповідно до своїх повноважень та вищевказаних актів законодавства повинен володіти інформацією про керівника та про інших осіб (за наявності) юридичної особи, усі відкриті/закриті особою рахунки у банківських і інших фінансових установах та про подану юридичною особою фінансову звітність, в тому числі й документами та інформацією, які були витребувані заявником, якщо така звітність боржником була подана.
Згідно із ст.12 Кодексу розпорядник майна боржника має право на безпосередній доступ до інформації про боржника, його майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься у податковому органі.
Будь-якому праву однієї сторони кореспондує обов`язок іншої сторони, тобто Державна податкова служба України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області, зобов`язана була надати копії документів і інформацію арбітражному керуючому Титаренку Є.І. на його запит від 14.02.2023 №02-18/1137, однак, листом від 02.03.2023 №3266/6/23-00-13-05-09 незаконно, всупереч п.5 ч.1 та ч.8 ст.12 Кодексу, не надало у повному обсязі запитуваних інформації та копій документів арбітражному керуючому Титаренку Є.І.
Відмова Державної податкової служби України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області у наданні решти інформації і документів є незаконною.
Арбітражний керуючий до 06.04.2023 (дата попереднього засідання суду, визначена ухвалою суду 26.01.2023) не зміг виконати обов`язку щодо проведення аналізу фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника, передбаченого п.3 ч.2 ст.12 Кодексу України з процедур банкрутства, виконання якого є передумовою для вирішення питання про перехід до наступної судової процедури, в тому числі і з вини Державної податкової служби України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області, оскільки не отримав необхідної інформації і документів ні від керівника боржника, ні від податкового органу.
5.2. Суду не надано інформації про те, чи виконано Державною податковою службою України ч.8 ст.12 Кодексу України з процедур банкрутства в частині встановлення порядку доступу до такої інформації з її баз даних та реєстрів.
5.3. Допущену Державною податковою службою України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області бездіяльність щодо ненадання суду письмових пояснень у встановлений ухвалою суду від 30.03.2023 строк суд кваліфікує як невиконання процесуальних обов`язків, зокрема, ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу; як неповідомлення суду про неможливість подати витребувану судом інформацію без поважних причин.
Зокрема, суд очікував надання пояснень причин та підстав невиконання саме п.5 ч.1 та ч.8 ст.12 Кодексу України з процедур банкрутства. Вказане порушення є підставою для застосування до Державної податкової служби України заходів процесуального примусу у вигляді штрафу.
6. Ці порушення чинного законодавства призвели до порушення установленого судом строку проведення попереднього судового засідання у справі, до затягування розгляду справи та до збільшення витрат на її проведення (зокрема, на оплату послуг арбітражного керуючого за рахунок кредитора за період прострочення, необхідність судового розгляду заяви та судових витрат на її розгляд).
Викладені обставини вказують на ігнорування ухвал суду Державною податковою службою України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області, на неналежний контроль за виконанням рішень суду,
Вказані обставини є підставою для винесення окремої ухвали і надіслання її з відповідними вказівками Державній податковій службі України, яка за своїми повноваженнями повинна усунути виявлені судом недоліки та порушення.
Керуючись ст. 246 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
Державній податковій службі України вжити заходів для виявлення і усунення причин, що призвели до невиконання вимог п.5 ч.1 та ч.8 ст.12 Кодексу України з процедур банкрутства та ухвали суду від 30.03.2023 у цій справі, та недопущення цих порушень надалі.
Про результати інформувати у місячний строк.
Надіслати окрему ухвалу Державній податковій службі України.
Окрема ухвала суду набрала законної сили 17.04.2023 і може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Ю.А. Хабазня
Х-2